İstanbul 30°C
17 Temmuz 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 2023 hedefi en çok mobilya ihraç eden 5. ülke olmak
20 Eylül 2013 Cuma 12:28

2023 hedefi en çok mobilya ihraç eden 5. ülke olmak

MOSDER Başkanı Ahmet Güleç, 2023 yılında Türkiye’yi dünyanın en çok mobilya ihraç eden 5. ülkesi yapmayı istediklerini söyledi.

MOSDER tarafından düzenlenen '3. MOSDER Tasarım Buluşmaları' Sapanca Güral Sapanca Otel’de gerçekleştiriliyor. Mobilya markalarının yöneticileri, dünyaca ünlü mobilya tasarımcıları ve sanayiciler bir araya getiren toplantının açış konuşmasını MOSDER Başkanı Ahmet Güleç yaptı.

 

Güleç, Türkiye’nin son yıllarda birçok alanda gösterdiği performans ve büyük değişimden ötürü sevindiklerini mobilya sektörünün ise bu gelişmelerden aslan payını alan sektör olduğunu vurguladı. Sektörün 10 yılda, 7 kat ihracat artışı sağlarken, ticaret kapasitesini 10 milyar dolar seviyesine ulaştırdığını ifade eden Güleç “ Türkiye verdiği dış ticaret fazlası her geçen gün artan ve neredeyse bugün ihracat yapmadığı bir ülke kalmayan önemli bir sektör haline geldi. Dünyaca saygınlığı kabul edilen CSIL’in raporuna göre Türk mobilya sektörü bugün 6 basamak birden atlayarak 21.’likten 15. Sıraya yükselmiştir. “ dedi.
 


Şimdi hedeflerinin 10 yıl içinde 10 milyar dolar ihracat ve 25 milyar dolar üretim kapasitesine ulaşmak olduğunu dile getiren Güleç, şunları kaydetti: “ 2023’te dünyanın en büyük 5 mobilya ekonomisinden birisi olmak. Bunun kolay olmadığını biliyor, ama bu hedefi asla çok zor görmüyoruz. Çünkü, mobilya sektöründe dünyanın en büyük 10 ülkesini incelediğimizde, 7. sıradaki Kanada’nın arkasından gelen; İsveç, Fransa, Danimarka, Meksika, Romanya ve Endonezya’yı sadece yüzde 10’luk bir ihracat artışı ile geçebilecek durumdayız. Her fırsatta dile getirdiğimiz bu hedeflerin çok rasyonel hedefler olduğunu net olarak görüyoruz. Zira, sektörümüzün ihracatını 7 kat arttığı geçen 10 yıllık performansı ile bu ülkeleri karşılaştırdığımızda, neredeyse bu 6 ülkenin tamamı ya ihracatlarında artış sağlayamamış ya da 1 ila 1,5 katlık kısmi artışlara ancak ulaşabilmişlerdir. Bu açıdan bakıldığında, fırsatlarımızı, avantajlarımızı görüyoruz.”Güleç, sektör temsilcileri olarak atılacak adımlarda, yönelecekleri yolda ürünlere katma değer katmanın, teknolojiyi daha fazla kullanmanın, üretimde ve pazarlamada Ar-Ge hizmetlerinin daha çok kullanılmasının gerektiğine yürekten inandıklarını dile getirerek konuşmasını şöyle sürdürdü. “Bu sebeple, katma değer artışına doğrudan etki eden ‘tasarım’ teması ile bu yüzden çok ilgileniyor, programlar, paneller, yarışmalar düzenliyoruz. Sektörün hedeflerine ulaşmada, gidilecek yolun bu istikamet olduğunu net olarak görüyoruz."
 


TASARLAYANLAR BÜYÜK KAZANÇ SAĞLIYOR
 


Bugün dünyada ülkelerinin 3 tür gruba ayrıldığını, dünya nüfusunun yüzde 1’ini tasarlayanlar, yüzde 9’unu üretenler, yüzde 90’nı oluşturan çalışanlar oluşturduğunu ancak, kazancın yüzde 70’nin tasarlayanlara gittiğinin altını çizdi. Güleç “ Dünyada elde edilen kazancın i yüzde 10’u çalışanlara, yüzde 20’si üretenlere, yüzde 70’i ise tasarlayanlara gidiyor. Biz ise ülke olarak aldığımız paya baktığımızda, çalıştığımızın ve ürettiğimizin karşılığını almadığımızı ya da alamadığımızı görüyoruz. Çok çalışıyor, çok üretiyor ama neredeyse hiç tasarlamıyoruz. Üretiyor ama kazanamıyoruz. Satıyor ama farklılık oluşturamıyoruz. Sektör olarak organizasyon ve yaratıcılık içeren yeni bir yaklaşım ve birlikteliğe ihtiyacımız var. Birliktelikten kastımız ise; devlet, özel sektör ve üniversiteyi içine alacak üçlü bir kader birliğidir. Bu kader birliği bizi sektörde lider ülke yapabilecek, Türk mobilyasını dünyada aranan bir marka haline getirecektir. “ şeklinde konuştu.
 


Bugün MOSDER’e baktığımızda, üyelerinin neredeyse 200’den fazla ülkeye ihracat yaptığını anlatan Güleç “Bu tablo aslında başarının sürdürülmesi ve sektörün yapısal bir güç kazanması adına adım atılacak en doğru zamanda olduğumuzu gösteriyor. Hala sektörde ilk sırada olan ülkelerin ekonomik açıdan en gelişmiş olan Avrupa ülkeleri olduğunu görüyoruz. Ülkemiz için, hem üretim yapısını değiştirmek hem de sektör büyüklüğünü geliştirmek adına, kamunun özellikle tasarım ve inovasyon süreçlerini, limitsiz olarak baştan sona desteklemesi gerekirken, Türkiye’nin hemen her bölgesinde üretim ve istihdam kapasitesi olan sektörün üzerindeki fazla vergilerinin gözden geçirilmelidir. Mobilya sektörü, dış ticaret dengesinin sağlanması ve Türkiye markasının dünyaya yayılması ve açılarından stratejik sektör olarak benimsenmesi gerekmektedir. “şeklinde konuştu.
 


ÜNİVERSİTE HOCALARI ATÖLYELERİMİZİ KULLANSIN


Güleç bu ülkede üniversite kelimesi ile söze başlandığında ilk cümlenin “üniversite sanayi işbirliği” artırılması gerektiği olduğunu belirterek ancak gerçeğin bu noktanın çok ötesinde olduğunu vurguladı. Üniversite hocalarına çağrıda bulunan Güleç “Gelin öğrencilerinizle birlikte atölyelerimizi kullanın. Akademisyenlerimizin artık daha fazla sektörün içinde olması, zaman zaman eğitimlerin atölyelerde yapılması, tasarım, Ar - Ge gibi spesifik konularda üniversitenin sanayiciyi yönlendirici olması gereken bir noktaya ulaşmış bulunuyoruz. MOSDER olarak bildiğiniz gibi “tasarım temasını” sürekli vurguluyoruz. Tasarım geliştirme yarışmalarımızı, hem sektöre genç ve başarılı tasarımcıları kazandırmak hem de tasarımcıların kişisel gelişmelerini artırmak amacıyla yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

DÜNYACA ÜNLÜ İTALYAN TASARIMCI: TAKLİT DEĞİL ÖGÜN TASARIMLAR YAPIN
 

Tüm dünyada tasarımlarıyla beğeni kazanan Giuliano Cappelletti yaptığı tasarımlardan örnekler verdi tasarımın inceliklerini anlattı. Tasarımın kişisel yada endüstriyel bir ihtiyaçtan doğabileceğini belirten Cappeletti: “ Tasarımda Pazar öngörüsü çok önemli. Taklit yerine yeni ve özgün tasarımlar yapılmalı. Tasarım bir çok unsurdan oluşabilir, tasarımda bir çok elementin karıştırılması gerekebilir. Pazarda uzun süre kalabilecek tasarımlar yapmak önemli” dedi.
 


Tasarım buluşmaları yarın sone erecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
16 / 30 °C
İzmir
21 / 36 °C
Antalya
24 / 37 °C
Adana
25 / 35 °C
Konya
16 / 31 °C