İstanbul 8°C
23 Mart 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 MİLYAR DOLARLIK EV SATARIZ
20 Eylül 2011 Salı 07:47

10 MİLYAR DOLARLIK EV SATARIZ

Türkiye'den İngiliz ve Alman vatandaşları gayrimenkul edinebilirken, Türk cumhuriyetleri, Rusya ve Körfez ülkeleri vatandaşları, mütekabiliyet şartından dolayı ev ve ofis alamıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın, konut satışlarında bu şartı kaldıracaklarını açıklaması, projelerine yabancıların da talip olduğu markalı ve nitelikli konut üreticilerini sevindirdi. Yabancı yatırımcılar Türkiye'den 2010 yılında 2,5 milyar dolar, 2009 yılında 1,9 milyar dolar ve 2006 ile 2008 arasında ise yılda 3 milyar dolarlık gayrimenkul alımı yaptı. Halihazırda dış ülke vatandaşlarına yasak bile olsa şirketlere serbest olduğu için firmalar üzerinden bu satış yapılıyor. Mütekabiliyet şartının kalkmasının doğuracağı etkiyi Zaman'a değerlendiren önde gelen inşaat firmalarının sahipleri, yabancıya konut satışının yıllık en az 10 milyar dolar olacağını söyledi.

Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, mütekabiliyetin kalkmasının sadece inşaat sektörü için değil, Türkiye ekonomisi için bir dönüm noktası olacağını söyledi. Ağaoğlu, "Türkiye'nin büyümeye, bunun için de kaynağa ihtiyacı var. Bunu da ya dışarıdan borçlanarak ya da yabancı yatırımcı çekerek yapacaksın. Borçlanma faizle olur, yatırımcı çekmek zor. Üçüncü bir yol var ki, yabancıya konut satarak Türkiye çok ciddi bir döviz elde edebilir. En ucuz maliyetli, en kalıcı yöntem bu. İhracat gibi bu da. Burada 1 trilyon doların üzerinde potansiyel var. Bu gerçekleştiği zaman Türkiye'de ne cari açık sorunu kalır ne de büyümesi sekteye uğrar." dedi. Yabancıların başta İstanbul'da olmak üzere şehir içindeki konut projelerine talep gösterdiklerini belirten Ali Ağaoğlu, mütekabiliyetin kalkmasının satışları tetikleyeceğini ifade etti. Ağaoğlu şunları söyledi: "Başta Körfez ülkeleri olmak üzere Arap Baharı'ndan sonra Ortadoğu ülkeleri de dev yatırımlarını Batı ülkeleri yerine Türkiye'ye yöneltme eğiliminde. Türkiye cazip, istikrarlı ve ekonomik olarak da güvenli bir liman. Şartın kalkmasıyla Türk cumhuriyetleri, Rusya ve Körfez ülkeleri vatandaşları gelecek. Azerbaycanlıya kardeş diyoruz ama evinin tapusunu alamıyordu, komediydi, bu düzeltilmiş olacak."

'KONUT SATMAK İHRACATTAN ÇOK KAZANDIRIR'

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya da, mütekabiliyetin kalkmasını 'sevindirici bir gelişme' olarak değerlendirdi. Cari açık problemi olan Türkiye'nin yıllardır dışarıdan gelecek bu kaynağı engellemesine inşaatçılar olarak hayret ettiklerini anlatan Dumankaya, "Geçmişte İspanya, İngiltere ve Fransa'nın yaptığını şimdi Türkiye yapacak. Konjonktür de buna uygun. Türk cumhuriyetleri ve Arap Baharı Türkiye'yi bölgede merkeze oturtuyor. Yılda 2,5 milyar dolarlık yabancıya gayrimenkul satışını rahatlıkla 4'e katlayıp en az 10 milyar dolar seviyesine taşır bu karar Türkiye'yi. Burada 10, 20, 30 milyar dolarlık satışlar çok kolay telaffuz edilebilecek rakamlar. Para piyasaları karışık, Türkiye güvenli liman. Bu yasayı çıkararak Türkiye bu işin kaymağını yiyebilir." diye konuştu. Yabancıya konut satışında bürokrasinin de caydırıcı olduğunu belirten Dumankaya, sektördeki derneklerden de görüş alınarak, yabancıya konut satışını canlandıracak köklü bir çözüm getirilmesini istedi. Yüzde 95'i yerli girdi ile yapılan inşaat sektörünün değil yabancıların yılda birkaç defa Türkiye'ye geliş gidişi ile turizm ve ekonominin de canlanacağını söyleyen Dumankaya, "Konut satmak ihracattan daha fazla kazandırır." dedi. İstanbul'un çok ön plana çıkacağını belirten Dumankaya, Arapların turistik olarak gezdiği Bursa ve Yalova'dan, Rusların da Karadeniz'den konut alımına yönelebileceğini ifade etti.

Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, 1934 yılında çıkarılan ve o günün şartları içerisinde doğru olan mütekabiliyet kanununun değişmesinin Türkiye ekonomisi için bir milat olacağını söyledi. Türkiye'de kurumsal olarak zaten gayrimenkul satışının olduğunu belirten Çelik, değişiklikle ferdi satışların önünün açılacağını ifade etti. Çelik, "Bu değişiklikle Türkiye'nin ekonomideki makus talihi değişir. Yabancıya konut satışı 2012'den itibaren yılda en az 15-20 milyar dolara kadar çıkabilir. Yabancıya konut satışının hem ekonomiye hem turizme katkısı olur. Türk halkının elindeki gayrimenkul değerlenir." dedi. Moritanya gibi hiç konut talebi olmayan ülke vatandaşlarına yasak olmadığını belirten Çelik, "Ama Kazakistan, Azerbaycan, Körfez ülkeleri, Libyalılar gelip Türkiye'den konut alamıyor. Burada iş yapan, konut talebi olanlara satış bir milat olacak." dedi.

 ZAMAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 22 °C
İzmir
9 / 19 °C
Antalya
12 / 23 °C
Adana
15 / 29 °C
Konya
7 / 24 °C