İstanbul 10°C
02 Mart 2015 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 yılda ne Varyag kaldı ne de Çinli turist gördük
26 Eylül 2012 Çarşamba 10:04

11 yılda ne Varyag kaldı ne de Çinli turist gördük

Varyag’ı ‘1 milyon turist göndereceğiz’ diyerek Boğaz’dan geçiren Çinliler, yalancı çıktı. Varyag uçak gemisi oldu, 11 yılda turist de uğramadı.

Çin’in, Ukrayna’dan ‘eğlence gemisi yapacağız’ diye satın aldığı ve 2001 yılının kasım ayında İstanbul Boğazı’ndan ‘size 1 milyon Çinli turist göndereceğiz’ diye geçirdiği dev gemi Varyag artık resmi olarak Çin donanmasına ait. Ancak eski adı ile Varyag, yeni adı ile ‘Liaoning’ iddia edildiği gibi ne eğlence gemisi oldu ne de Türkiye’ye 1 milyon turist geldi.

 

Varyag, ‘Liaoning’ ismi ile resmen Çin donanmasına katıldı. Liaoning, Çin’in ilk uçak gemisi olma özelliği taşıyor. Çin’in Ukrayna’dan 20 milyon dolar karşılığında aldığı Varyag’ın Türk Boğazları’ndan geçişi büyük bir krize neden olmuştu. Türk hükümetinin izin vermemesi nedeniyle yaklaşık iki yıl boyunca Karadeniz sularında dolaşan dev gemi, Kasım 2001 tarihinde 4.5 saatlik bir yolculuğun ardından Boğaz’dan geçmişti.

 

O dönem Varyag’ın geçişinin sağlanabilmesi için Çin hükümeti ile Türkiye arasında çeşitli temaslar yapılmıştı. Bu temaslardan akıllarda en çok kalanı ise Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü’nün Varyag’ın geçişi karşılığında verdiği 1 milyon Çinli turist sözü olmuştu. Ancak bu söz hayalden öteye gitmedi. 2002 yılında 28 bin olan Çinli turist sayısı 2003 yılında 24 bine düştü. Çinli turist sayısı en yüksek rakamını 96 bin 700 turist ile 2011 yılında gördü.


 
Boğaz’dan geçişi günlerce konuşuldu
 

 Çin, uçak gemisi olarak tasarlanan 306 metre uzunluğundaki Varyag’ı Ukrayna’dan satın almıştı. Eğlence gemisi yapılacağı iddiası ile alınan gemi 1-2 Kasım 2001 tarihlerinde önce İstanbul Boğazı’ndan ardından da Çanakkale Boğazı’ndan geçmişti. Varyag’ın geçişini, 6’sı çelik halatlarla bağlı 11’i römorkörün da aralarında yer aldığı 27 tekne, 16 kılavuz kaptan ile 250 deniz ve kara personeli gerçekleştirmiş, sahilleri dolduran İstanbullular, Varyag’ın geçişini büyük bir merakla takip etmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Medya Etik Konseyi: Gazetecilere Baskıyı Şiddetle Kınıyoruz» İnovasyon Haftası Yine İzmir’den Başlayacak» Bursa'da Sürücülere Ceza Yağdı» Oteller Müzik Birliklerine Yıllık 6-7 Milyon Lira Telif Ödüyor» Carlos Arroyo, Galatasaray İle Yollarını Ayırdı» Renzi'nin Helikopteri Elverişsiz Hava Şartları Sebebiyle Acil İniş Yapmış» Babasını Darp Edip Genç Kızı Kaçırdılar» 'Gaziantep Moda Tasarımda Çok Şey Üretiyor Ama Markalaşmada Geride'» Mhp Milletvekili Varlı: Savaşmadan Türk Topraklarını Bıraktık» "Mazlum-der’in Suriyeli Mültecileri Ziyareti Engellendi"» İlkay Gündoğan Bundesliga’da Haftanın 11′ine Seçildi» Yaşar Kemal’in Adı Yalova’da Yaşayacak» Adana Aski, Deplasmanda Galip» Hentbol’da Diyarbakır’ı Özel Nil Diclekent Ortaokulu Temsil Edecek» Bartın Fem Dershanesi, Batıfen Koleji Olarak Hizmet Verecek» Mersin'de Trafikte Akıllı Kavşak Uygulaması Başladı» Nemtsov’un Kız Arkadaşı: Suikast Kıskançlık Yüzünden Değil» Küresel Doktorlar İzmir'de Romanyalı Meslekdaşlarını Ağırladı» Çavuşoğlu: Valinin Katıldığı Yemeklerde Akp'nin Propagandası Yapılıyor» 9 Yılda Emekli Maaşı 1.4 Kat, Tüp İse 2.6 Kat Arttı» Türkiye Kupası Çeyrek Final Maçlarının Hakemleri Açıklandı» Pazarcı Esnafına 300 Sahte Para Tanıma Kalemi Dağıtıldı» Suriyelilere Yardım Elini Bu Kez Belediye Başkanı Uzattı» Rusya'yla Yakınlaşan Rumlar, İngiltere'nin Tepkilerini Önemsemiyor» Balıkçı Esnafına Alternatifli Çözüm Önerisi» Korunmaya Muhtaç Çocuklara Dağcılık Tanıtıldı» Tsk'nın Personel Sayısı 3 Bin 462 Kişi Azaldı» Recep Kansız Cinayetinde Kayıp Zanlı Yakalandı» Hidayet Karaca: Hz Ömer Adaletiyle Hükmedecek Hakim Ve Savcılara İhtiyaç Var» 20 Yıldır Çektiği Ağrılarından Ameliyatla Kurtuldu» 'Toplum Dolaylı Vergilerle Cezalandırılmaktadır'» İtalya'da Anne Ve Kızı Aynı Gün Doğum Yaptı» Forum Erzurum'da Çekiliş Heyecanı» Türk Askeri Katar'da Konuşlandırılacak» Chp’de Eğilim Yoklamasına 57 Aday Adayı Katılacak» Hazırladığı Yöresel Bebeklerle Aile Bütçesine Aylık Bin 250 Lira Katkı Sağlıyor» Simav Özel Bahar Koleji 'Atık Materyal' Defilesi Düzenledi» Erken Teşhis İşitme Kaybında Önemli» "En Fazla Göç Veren İller Arasında Yer Alan Yozgat Teşvikte 6. Bölgede Olmalı"» Finans Dışı Firmaların Döviz Varlıkları Yaklaşık 5 Milyar Dolar Azaldı» Ato’dan Kızılay’a Kan Bağışı» Bin Adet Ağaç Dikilecek» İlçe Belediyelerin Yöneticileri Ambalaj Atıklarıyla İlgili Bilgilendirildi» Alex De Souza'dan Anlamlı Derbi Mesajı» Nazilli Özel Fatih Sultan Lisesi Heyeti İtalya'dan Döndü» Özden: Tehlikeli İşlerde Mesleki Eğitim Belgesi Şart» Yörük Türkmenler Derneği 'Türk Aile Geleneğinde Kadını' Ele Alacak» Uluslararası Çukurova Sanat Günleri 18 Mart’ta Başlıyor» Muş’ta ‘dijital Eğitim’ Semineri Verildi» Mobbing İle Mücadele Derneği Muğla'da Temsilcilik Açtı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
0 / 11 °C
İzmir
9 / 15 °C
Antalya
6 / 17 °C
Adana
10 / 19 °C
Konya
1 / 11 °C