İstanbul 11°C
30 Ekim 2014 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 yılda ne Varyag kaldı ne de Çinli turist gördük
26 Eylül 2012 Çarşamba 10:04

11 yılda ne Varyag kaldı ne de Çinli turist gördük

Varyag’ı ‘1 milyon turist göndereceğiz’ diyerek Boğaz’dan geçiren Çinliler, yalancı çıktı. Varyag uçak gemisi oldu, 11 yılda turist de uğramadı.

Çin’in, Ukrayna’dan ‘eğlence gemisi yapacağız’ diye satın aldığı ve 2001 yılının kasım ayında İstanbul Boğazı’ndan ‘size 1 milyon Çinli turist göndereceğiz’ diye geçirdiği dev gemi Varyag artık resmi olarak Çin donanmasına ait. Ancak eski adı ile Varyag, yeni adı ile ‘Liaoning’ iddia edildiği gibi ne eğlence gemisi oldu ne de Türkiye’ye 1 milyon turist geldi.

 

Varyag, ‘Liaoning’ ismi ile resmen Çin donanmasına katıldı. Liaoning, Çin’in ilk uçak gemisi olma özelliği taşıyor. Çin’in Ukrayna’dan 20 milyon dolar karşılığında aldığı Varyag’ın Türk Boğazları’ndan geçişi büyük bir krize neden olmuştu. Türk hükümetinin izin vermemesi nedeniyle yaklaşık iki yıl boyunca Karadeniz sularında dolaşan dev gemi, Kasım 2001 tarihinde 4.5 saatlik bir yolculuğun ardından Boğaz’dan geçmişti.

 

O dönem Varyag’ın geçişinin sağlanabilmesi için Çin hükümeti ile Türkiye arasında çeşitli temaslar yapılmıştı. Bu temaslardan akıllarda en çok kalanı ise Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü’nün Varyag’ın geçişi karşılığında verdiği 1 milyon Çinli turist sözü olmuştu. Ancak bu söz hayalden öteye gitmedi. 2002 yılında 28 bin olan Çinli turist sayısı 2003 yılında 24 bine düştü. Çinli turist sayısı en yüksek rakamını 96 bin 700 turist ile 2011 yılında gördü.


 
Boğaz’dan geçişi günlerce konuşuldu
 

 Çin, uçak gemisi olarak tasarlanan 306 metre uzunluğundaki Varyag’ı Ukrayna’dan satın almıştı. Eğlence gemisi yapılacağı iddiası ile alınan gemi 1-2 Kasım 2001 tarihlerinde önce İstanbul Boğazı’ndan ardından da Çanakkale Boğazı’ndan geçmişti. Varyag’ın geçişini, 6’sı çelik halatlarla bağlı 11’i römorkörün da aralarında yer aldığı 27 tekne, 16 kılavuz kaptan ile 250 deniz ve kara personeli gerçekleştirmiş, sahilleri dolduran İstanbullular, Varyag’ın geçişini büyük bir merakla takip etmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Futbolun Ustaları, Geleceğin Yıldızlarıyla Buluşuyor Projesi"» Filistin'de Mısır'da Ölenler İçin Tören Düzenlendi» Abd Ekonomisi Son 11 Yılın En İyi 6 Aylık Performansını Gösterdi» Bm İnsan Hakları Komitesi'nin İsrail Raporu» Sap Kalite Ödülü Fenerbahçe'nin» Malatya'da Trafik Kazası: 1 Ölü, 4 Yaralı» İngiliz Yetkiliden 'Mülteci Teknelerini Kurtarmayın' Çıkışı» Dışişleri Bakanlığı Ve Norveç Büyükelçiliğine Gönderilen Şüpheli Zarflar» Abd'de Küçük Uçak Havaalanında Binaya Çarptı» Kardemir Genel Müdürü Demirel:» Gümrük Ve Ticaret Bakanlığından "İşe Yerleştirme Vaadi" Açıklaması» Piyasalarda Gün Sonu» Almatı’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı» O Polis Siyah Poşet İftirasını Mahkemede Anlatacak» Rtük’ten Atatürk’ü Hedef Alan Yayına Ceza Verilmediği İddiasıyla İlgili Açıklama» Cizrespor, Hakkında Çıkan Haberleri Yalanladı» Gaziantep'te Uyuşturucu Operasyonu» Chp’li Aytuğ Atıcı: İki Yılda Madane İki Kere Su Baskını Olmuş» Bursa'da Gönüllü İtfaiyeci Sayısı 280’e Ulaştı» Erzurum'da Öğrenci Servisi Kaza Yaptı, 7 Yaralı» Baü Rektörlük Seçimlerinde En Çok Oyu Mevcut Rektör Mahir Alkan Aldı» Işid’ten Esed Ordusuna Ait Askeri Havaalanına İntihar Saldırısı» Formula 1 Pilotu Bianchi'nin Durumu Kritik» Gümrük Ve Ticaret Bakanı Canikli, Edirne'de (2)» Borsa Şirketlerinin Piyasa Değeri» İnönü Konağı Kapsamlı Olarak Restore Edilecek» Gaziantep'te Trafik Kazası: 5 Yaralı» Malatya’da Jandarma Ekipleri Tarihi Eser Ele Geçirdi» Rtük Üyesi Öztunç: Cumhuriyet'e Ağır Küfürler Eden Bir Yayına Ceza Verilmiyor» Almanya'da Otoyollar Yabancı Araçlar İçin Ücretli Oluyor» Denizli Ticaret Borsası» Bakan Yıldız: 7-8 Metrelik Bir Çamur Tabakasının Atılması Gerekiyor» Dolar Günü 2,2026 Tl, Euro 2,7801 Tl’den Kapattı» 200 Afgan Kadın Polisi, Türkiye'de Eğitim Görecek» Borsa Yükselişle Kapandı» Denizli'de Tarihi Eser Operasyonu» Ermenek'te Kömür Ocağında İşçilerin Mahsur Kalması» Sorgun Meslek Yüksekokulu Hizmete Açıldı» Dışişleri Ve Büyükelçilikteki Şüpheli Zarflar Temiz Çıktı» Akçay: Maden Kazaları Ve Can Kayıplarının Birinci Derece Sorumlusu İktidar» Belediye, Sosyal Tesis Tabelalarında Türkçe İsim Kullanacak» Futbol: Spor Toto 3. Lig» Ermenek'te Kömür Ocağında İşçilerin Mahsur Kalması» Lufthansa, Grevler Sebebiyle 170 Milyon Avro Zarara Uğradı» Hessen Heyeti Bursa'da» Tataristan Cumhurbaşkanı: Türk Tekstili Rusya’da Popüler» Bakan Kılıç, Dünya Rekortmeni Ercümen'i Kabul Etti» Gümrük Ve Ticaret Bakanı Canikli, Edirne'de (1)» Raul Abd'ye Transfer Oldu» Futbol: Spor Toto 2. Lig
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
5 / 14 °C
İzmir
11 / 19 °C
Antalya
12 / 22 °C
Adana
14 / 23 °C
Konya
5 / 15 °C