İstanbul 12°C
29 Kasım 2014 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 yılda ne Varyag kaldı ne de Çinli turist gördük
26 Eylül 2012 Çarşamba 10:04

11 yılda ne Varyag kaldı ne de Çinli turist gördük

Varyag’ı ‘1 milyon turist göndereceğiz’ diyerek Boğaz’dan geçiren Çinliler, yalancı çıktı. Varyag uçak gemisi oldu, 11 yılda turist de uğramadı.

Çin’in, Ukrayna’dan ‘eğlence gemisi yapacağız’ diye satın aldığı ve 2001 yılının kasım ayında İstanbul Boğazı’ndan ‘size 1 milyon Çinli turist göndereceğiz’ diye geçirdiği dev gemi Varyag artık resmi olarak Çin donanmasına ait. Ancak eski adı ile Varyag, yeni adı ile ‘Liaoning’ iddia edildiği gibi ne eğlence gemisi oldu ne de Türkiye’ye 1 milyon turist geldi.

 

Varyag, ‘Liaoning’ ismi ile resmen Çin donanmasına katıldı. Liaoning, Çin’in ilk uçak gemisi olma özelliği taşıyor. Çin’in Ukrayna’dan 20 milyon dolar karşılığında aldığı Varyag’ın Türk Boğazları’ndan geçişi büyük bir krize neden olmuştu. Türk hükümetinin izin vermemesi nedeniyle yaklaşık iki yıl boyunca Karadeniz sularında dolaşan dev gemi, Kasım 2001 tarihinde 4.5 saatlik bir yolculuğun ardından Boğaz’dan geçmişti.

 

O dönem Varyag’ın geçişinin sağlanabilmesi için Çin hükümeti ile Türkiye arasında çeşitli temaslar yapılmıştı. Bu temaslardan akıllarda en çok kalanı ise Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü’nün Varyag’ın geçişi karşılığında verdiği 1 milyon Çinli turist sözü olmuştu. Ancak bu söz hayalden öteye gitmedi. 2002 yılında 28 bin olan Çinli turist sayısı 2003 yılında 24 bine düştü. Çinli turist sayısı en yüksek rakamını 96 bin 700 turist ile 2011 yılında gördü.


 
Boğaz’dan geçişi günlerce konuşuldu
 

 Çin, uçak gemisi olarak tasarlanan 306 metre uzunluğundaki Varyag’ı Ukrayna’dan satın almıştı. Eğlence gemisi yapılacağı iddiası ile alınan gemi 1-2 Kasım 2001 tarihlerinde önce İstanbul Boğazı’ndan ardından da Çanakkale Boğazı’ndan geçmişti. Varyag’ın geçişini, 6’sı çelik halatlarla bağlı 11’i römorkörün da aralarında yer aldığı 27 tekne, 16 kılavuz kaptan ile 250 deniz ve kara personeli gerçekleştirmiş, sahilleri dolduran İstanbullular, Varyag’ın geçişini büyük bir merakla takip etmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Her Şey Ölen Evlatlarının İsteğini Yerine Getirmek İçin"» Ünlü Teknik Adamlar Türkiye'de Tutunamadı» Papa'nın Dikkat Çeken Makam Aracı» Tepav İstihdam İzleme Bülteni» Nepal'de Otobüs Kazası: 11 Ölü» Rekortmen Ebru Sanatçısının Unesco Sevinci» Akigo'nun "Kasım" Sendromu» Siirt'te Yapı Denetimi Ve İş Güvenliği Toplantısı Düzenlendi» Siirt'te Afet Ve Acil Durum Tatbikatı Yapıldı» Yatırımcı Rehberi (5)» Yatırımcı Rehberi (6)» Yatırımcı Rehberi (7)» Ersan, Bucks'ı Sırtladı» Yatırımcı Rehberi (8)» "Uyuşturucu Kullananlar Suçlu Değil Hastadır"» Papa Franciscus'tan Çavuşoğlu'na Hem Özür Hem Teşekkür» Galatasaray'da 2. Dalya Diyecek» "Akkuyu, 100 Yıllık Enerji Projesi Olacak"» "Bilişim Sektörü 2023'te Türkiye'de 180 Milyar Dolarlık Büyüklüğe Ulaşacak"» Mersin'de Uyuşturucuyla Mücadele» Filede Derbi Heyecanı» Yatırımcı Rehberi (1)» Yatırımcı Rehberi (2)» Yatırımcı Rehberi (3)» Hatay' Da Sahte Para Operasyonu» Yatırımcı Rehberi (4)» Türkiye’de 7 Bin, Dünyada 35 Milyon Hıv/aıds’li Var» Re’sen Emekli Askerler: Tsk Envanterindeki Hayvanlar Kadar Değerimiz Yok Mu?» Elektrik Akımına Kapılan Asker Şehit Oldu» Bursasporlu Futbolcular Üzgün» Al Sahab: Türkmenistan Asya Olimpiyatları'na Ev Sahipliği Yapabilecek» Ayasofya Önünde Papa Heyecanı» Süper Lig'deki 11 Maçta 16 Gol Atan Bursaspor, 16 Puan Topladı» Haluk Koç: Chp İktidarında Sosyal Yardımlar Artırılarak Devam Edecek» 3h Hareketi'nden ‘yayın Yasağı' Tepkisi» Ato Başkanı Bezci:» Amerikalıların" Kara Cuma" Alışverişi Geç Saatlere Kadar Sürdü» Papa Havalimanından Ayrıldı» Gölyazı Yağlı Boya Tablolarla Anlatıldı» Venezuela'da Cezaevinde İsyan» Toplu Sözleşmelerde Arabuluculuk» Vatikan Temsilciliği Önünde Papa Önlemi» Bölükbaşı: Yenemiyorsan Yenilmeyeceksin» Papa Franciscus'un İstanbul Ziyareti» Servetlerine servet katmışlar! İşleri iyi gitmiş» Orduspor'da Ziya Doğan Sevinci» Milletlerarası Anlaşmalar» Papa İstanbul'da» Tanrıkulu: Duble Yollardaki 45 Milyar Tl Zarar İçin Soruşturma Açıldı Mı?» Papa Düşme Tehlikesi Geçirdi
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
2 / 9 °C
İzmir
11 / 18 °C
Antalya
7 / 20 °C
Adana
5 / 19 °C
Konya
-3 / 7 °C