İstanbul 18°C
23 Eylül 2014 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 yılda ne Varyag kaldı ne de Çinli turist gördük
26 Eylül 2012 Çarşamba 10:04

11 yılda ne Varyag kaldı ne de Çinli turist gördük

Varyag’ı ‘1 milyon turist göndereceğiz’ diyerek Boğaz’dan geçiren Çinliler, yalancı çıktı. Varyag uçak gemisi oldu, 11 yılda turist de uğramadı.

Çin’in, Ukrayna’dan ‘eğlence gemisi yapacağız’ diye satın aldığı ve 2001 yılının kasım ayında İstanbul Boğazı’ndan ‘size 1 milyon Çinli turist göndereceğiz’ diye geçirdiği dev gemi Varyag artık resmi olarak Çin donanmasına ait. Ancak eski adı ile Varyag, yeni adı ile ‘Liaoning’ iddia edildiği gibi ne eğlence gemisi oldu ne de Türkiye’ye 1 milyon turist geldi.

 

Varyag, ‘Liaoning’ ismi ile resmen Çin donanmasına katıldı. Liaoning, Çin’in ilk uçak gemisi olma özelliği taşıyor. Çin’in Ukrayna’dan 20 milyon dolar karşılığında aldığı Varyag’ın Türk Boğazları’ndan geçişi büyük bir krize neden olmuştu. Türk hükümetinin izin vermemesi nedeniyle yaklaşık iki yıl boyunca Karadeniz sularında dolaşan dev gemi, Kasım 2001 tarihinde 4.5 saatlik bir yolculuğun ardından Boğaz’dan geçmişti.

 

O dönem Varyag’ın geçişinin sağlanabilmesi için Çin hükümeti ile Türkiye arasında çeşitli temaslar yapılmıştı. Bu temaslardan akıllarda en çok kalanı ise Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü’nün Varyag’ın geçişi karşılığında verdiği 1 milyon Çinli turist sözü olmuştu. Ancak bu söz hayalden öteye gitmedi. 2002 yılında 28 bin olan Çinli turist sayısı 2003 yılında 24 bine düştü. Çinli turist sayısı en yüksek rakamını 96 bin 700 turist ile 2011 yılında gördü.


 
Boğaz’dan geçişi günlerce konuşuldu
 

 Çin, uçak gemisi olarak tasarlanan 306 metre uzunluğundaki Varyag’ı Ukrayna’dan satın almıştı. Eğlence gemisi yapılacağı iddiası ile alınan gemi 1-2 Kasım 2001 tarihlerinde önce İstanbul Boğazı’ndan ardından da Çanakkale Boğazı’ndan geçmişti. Varyag’ın geçişini, 6’sı çelik halatlarla bağlı 11’i römorkörün da aralarında yer aldığı 27 tekne, 16 kılavuz kaptan ile 250 deniz ve kara personeli gerçekleştirmiş, sahilleri dolduran İstanbullular, Varyag’ın geçişini büyük bir merakla takip etmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» New York'ta Libya Konulu Dışişleri Bakanları Toplantısı» İstanbul'da Sağanak» Abd Hazine Bakanı Lew, İklim Değişikliği Maliyetini Değerlendirdi» İstanbul Güne Sağanak Yağışla Uyandı» Nazarbayev, Hazar Zirvesine Katılacak» Çin'deki Fung Vong Tayfunu» Koalisyon Güçleri Suriye’de Işid Hedeflerini Vurdu» Koalisyon Güçleri Suriye’de Işid Hedeflerini Vurdu» Suriye'de Işid'e Karşı Hava Saldırısı» - Pentagon, Abd Ve Partnerlerinin Suriye'de Işid Teröristlerine Karşı Hava Saldırısı Yaptığını Duyurdu» Kız Öğrencilerden Gece Yarısı Protestosu» Fatih’te Yangın: 1 Ölü» Kırıkkale'de Kazada Bir Kişi Hayatını Kaybetti» Fatih'te Yangın: 1 Ölü» Marmaris'te Orman Yangını» Fransa'da Müslümanlara Irkçı Saldırı» Libya'daki Tobruk Hükümeti Güvenoyu Aldı» Türk Profesörler Estergon Kalesi'nde İncelemelerde Bulundu» Mısır'daki Şiddet Olayları» Terör Örgütü Işid'le Mücadele» Abd'den Gazze'ye 71 Milyon Dolarlık Ek Yardım» Işid'in Fransa'ya Yönelik Tehditleri» Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Elvan Siirt'te» Erdoğan, Türkiye'nin Bmgk Üyeliğine Destek İçin Resepsiyon Verdi» Erdoğan Ban Ki-mun İle Görüştü» Başbakan Davutoğlu: (7)» Başbakan Davutoğlu: (6)» Erdoğan, Bm Genel Sekreteri Ban İle Görüştü» Başbakan Davutoğlu: (5)» Erdoğan, Cfr'da Konuştu (2)» Başbakan Davutoğlu: (4)» Başbakan Davutoğlu: (3)» Cfr Başkanı Haass'a Göre Erdoğan, Gülen'i Obama'dan İstedi» Maden İşçileri, Hava Şartları Nedeniyle Geceyi Sendika Binasında Geçiriyor» Tolga Zengin, Onur Kıvrak'a Sahip Çıktı» Kandilli'deki Kömür İşletmesinin Kapatılacağı İddiası» Cezayir'de Fransız Vatandaşının Kaçırılması» Erdoğan, Cfr'da Konuştu (1)» Abd, Işid'le Mücadelede İran İle Pazarlığa Karşı» Başbakan Davutoğlu: (2)» Başbakan Davutoğlu: Hsyk Seçimleri Toplumda Böylesine Gündem Oluşturmamalı» Beşiktaşlı Oyuncu Veli: Bazen İyi Oynayamazsan Bile Maçı Kazanırsın» Başbakan Davutoğlu: Türkiye Kendi Kararını Kendi Verir» Gazze'de Yasa Dışı Göç Sorunu» Cezayir'de Kaçırılan Fransız Turist Işid'in Elinde» Başbakan Davutoğlu: (1)» Teknelerin Motorlarını Çaldılar» İzmir'de İnşaat Mühendisi Bıçaklanarak Öldürüldü» Bilic: Şansın Da Yardımı İle Güzel Bir Galibiyet Aldık» Şenol Güneş: Mağlubiyeti Hak Etmeyen Bir Takım Olarak Üzgünüz
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
12 / 21 °C
İzmir
17 / 27 °C
Antalya
17 / 26 °C
Adana
20 / 32 °C
Konya
12 / 23 °C