İstanbul 12°C
30 Mart 2015 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 yılda ne Varyag kaldı ne de Çinli turist gördük
26 Eylül 2012 Çarşamba 10:04

11 yılda ne Varyag kaldı ne de Çinli turist gördük

Varyag’ı ‘1 milyon turist göndereceğiz’ diyerek Boğaz’dan geçiren Çinliler, yalancı çıktı. Varyag uçak gemisi oldu, 11 yılda turist de uğramadı.

Çin’in, Ukrayna’dan ‘eğlence gemisi yapacağız’ diye satın aldığı ve 2001 yılının kasım ayında İstanbul Boğazı’ndan ‘size 1 milyon Çinli turist göndereceğiz’ diye geçirdiği dev gemi Varyag artık resmi olarak Çin donanmasına ait. Ancak eski adı ile Varyag, yeni adı ile ‘Liaoning’ iddia edildiği gibi ne eğlence gemisi oldu ne de Türkiye’ye 1 milyon turist geldi.

 

Varyag, ‘Liaoning’ ismi ile resmen Çin donanmasına katıldı. Liaoning, Çin’in ilk uçak gemisi olma özelliği taşıyor. Çin’in Ukrayna’dan 20 milyon dolar karşılığında aldığı Varyag’ın Türk Boğazları’ndan geçişi büyük bir krize neden olmuştu. Türk hükümetinin izin vermemesi nedeniyle yaklaşık iki yıl boyunca Karadeniz sularında dolaşan dev gemi, Kasım 2001 tarihinde 4.5 saatlik bir yolculuğun ardından Boğaz’dan geçmişti.

 

O dönem Varyag’ın geçişinin sağlanabilmesi için Çin hükümeti ile Türkiye arasında çeşitli temaslar yapılmıştı. Bu temaslardan akıllarda en çok kalanı ise Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü’nün Varyag’ın geçişi karşılığında verdiği 1 milyon Çinli turist sözü olmuştu. Ancak bu söz hayalden öteye gitmedi. 2002 yılında 28 bin olan Çinli turist sayısı 2003 yılında 24 bine düştü. Çinli turist sayısı en yüksek rakamını 96 bin 700 turist ile 2011 yılında gördü.


 
Boğaz’dan geçişi günlerce konuşuldu
 

 Çin, uçak gemisi olarak tasarlanan 306 metre uzunluğundaki Varyag’ı Ukrayna’dan satın almıştı. Eğlence gemisi yapılacağı iddiası ile alınan gemi 1-2 Kasım 2001 tarihlerinde önce İstanbul Boğazı’ndan ardından da Çanakkale Boğazı’ndan geçmişti. Varyag’ın geçişini, 6’sı çelik halatlarla bağlı 11’i römorkörün da aralarında yer aldığı 27 tekne, 16 kılavuz kaptan ile 250 deniz ve kara personeli gerçekleştirmiş, sahilleri dolduran İstanbullular, Varyag’ın geçişini büyük bir merakla takip etmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Chp Ön Seçimlerinin Kesin Olmayan Resmi Sonuçları Açıklandı» Sanal Gerçeklikle Aslına Uygun Uçtular» AK Parti o hesabın sahibini arıyor!» Aktif-sen: Bağımlılık Hayatı Tehdit Ediyor» Çankırı'da 12 Bin 570 Adet Kaçak Sigara Ele Geçirildi» Gto Üyeleri, Ortadoğu Yüzey Kaplama Ve Kimya Fuarı'na Katıldı» Tahminleri tutan isim açıkladı! AK Parti'nin oyu düşüyor mu?» Eski Tübitak Başkan Yardımcısı Palaz Gözaltına Alındı» Nijerya'da Şiddet» Siirt'te Şüpheli Ölüm» Hepsinin Farklı Hikayesi Var» Cumhurbaşkanı Erdoğan: (1)» Türkiye yaşına Avrupa kurusuna bakıyor» Bankalar en ciddi yatırımı neye yapıyor?» İran İle Nükleer Müzakerelerde Sona Yaklaşıldı» Yeşil Alan Olarak Bağışlanan Parkı, Ak Partili Belediye İmara Açıyor» "Kanserde Yapılan En Büyük Yanlışlık ‘hastaya Bıçak Değmez’ Anlayışı"» Çaldığı Televizyonla Kaçarken Kameraya Yakalandı» Batman'da Motosiklet Kazasında 3 Kişi Ağır Yaralandı» TÜİK açıkladı! En çok bu hastalık can alıyor» Aman dikkat! Yarın son gün... Borçlarınızı sildirebilirsiniz» Şirket batıran dedikodu artık serbest!» Can Ateş'in piyasayı dolandırdığı kesinleşti!» Başkan Çelik, Haftaya Çay Simitle Başladı» Muş'ta Sel Ve Su Taşkını» Kur krizi AVM'leri vurdu! Büyük pazarlık» Müteahhitten kaçak elektrikli lüks daireler!» Davutoğlu'nun 100 dolarlık enerji meyvesi!» Cumhurbaşkanı Erdoğan Slovenya'ya Gitti» Bakan Kılıç, Milli Güreşçileri Kutladı» Egd Kartepe Ekonomi Zirvesi» Obezite Sorunu Çocukluktan Başlıyor» Minik Mehmet İçin Çalmadık Kapı Bırakmadılar, Haber Olunca Devlet Sahip Çıktı» Mayıs'ta 10 bin kadrolu memur alınacak» Osmaniye'de Chp'nin Vekil Adaylarının Sıralaması Seçimle Belirlendi» Polatlı Belediye Tiyatrosu 'Şehadet'ten Sonra 'Gecekondu'yu Sahneledi» Yılder Üyeleri Bowling Turnuvasında Bir Araya Geldi» Polonyalı Proje Ortakları Polatlı'yı Ziyaret Etti» Cumhurbaşkanı'nın masasından bildiriyorum» Arınç'ın açıklaması hatırlatılınca...» Selvi Kılıçdaroğlu'ndan bomba açıklama» Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde Görünüm» New Orleans Pelicans Play-off Mücadelesini Sürdürdü» Hazır Giyimciler İstihdam Sıkıntısını Aşmak İçin Öğrencilere Sektörü Anlatıyor» Kozan'da Larva İle Mücadele Başladı» Osiad Başkanı Kurt: Bu Büyüme Hızı İle 2023 Hedefleri Hayal» Tarihi Eser Kaçakçıları Avukatı Koleksiyoner Yaptı» Sis Hayatı Olumsuz Etkiliyor» Çanakkale Şehitliklerınde Çamkese Böceği Mücadelesi Yapılıyor» Mahkemeden Rıza Sarraf'a: Soru Önergelerinde Hukuka Aykırılık Bulunmamaktadır
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 14 °C
İzmir
12 / 17 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
13 / 20 °C
Konya
2 / 13 °C