İstanbul 13°C
17 Aralık 2014 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
11 yılda ne Varyag kaldı ne de Çinli turist gördük
26 Eylül 2012 Çarşamba 10:04

11 yılda ne Varyag kaldı ne de Çinli turist gördük

Varyag’ı ‘1 milyon turist göndereceğiz’ diyerek Boğaz’dan geçiren Çinliler, yalancı çıktı. Varyag uçak gemisi oldu, 11 yılda turist de uğramadı.

Çin’in, Ukrayna’dan ‘eğlence gemisi yapacağız’ diye satın aldığı ve 2001 yılının kasım ayında İstanbul Boğazı’ndan ‘size 1 milyon Çinli turist göndereceğiz’ diye geçirdiği dev gemi Varyag artık resmi olarak Çin donanmasına ait. Ancak eski adı ile Varyag, yeni adı ile ‘Liaoning’ iddia edildiği gibi ne eğlence gemisi oldu ne de Türkiye’ye 1 milyon turist geldi.

 

Varyag, ‘Liaoning’ ismi ile resmen Çin donanmasına katıldı. Liaoning, Çin’in ilk uçak gemisi olma özelliği taşıyor. Çin’in Ukrayna’dan 20 milyon dolar karşılığında aldığı Varyag’ın Türk Boğazları’ndan geçişi büyük bir krize neden olmuştu. Türk hükümetinin izin vermemesi nedeniyle yaklaşık iki yıl boyunca Karadeniz sularında dolaşan dev gemi, Kasım 2001 tarihinde 4.5 saatlik bir yolculuğun ardından Boğaz’dan geçmişti.

 

O dönem Varyag’ın geçişinin sağlanabilmesi için Çin hükümeti ile Türkiye arasında çeşitli temaslar yapılmıştı. Bu temaslardan akıllarda en çok kalanı ise Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü’nün Varyag’ın geçişi karşılığında verdiği 1 milyon Çinli turist sözü olmuştu. Ancak bu söz hayalden öteye gitmedi. 2002 yılında 28 bin olan Çinli turist sayısı 2003 yılında 24 bine düştü. Çinli turist sayısı en yüksek rakamını 96 bin 700 turist ile 2011 yılında gördü.


 
Boğaz’dan geçişi günlerce konuşuldu
 

 Çin, uçak gemisi olarak tasarlanan 306 metre uzunluğundaki Varyag’ı Ukrayna’dan satın almıştı. Eğlence gemisi yapılacağı iddiası ile alınan gemi 1-2 Kasım 2001 tarihlerinde önce İstanbul Boğazı’ndan ardından da Çanakkale Boğazı’ndan geçmişti. Varyag’ın geçişini, 6’sı çelik halatlarla bağlı 11’i römorkörün da aralarında yer aldığı 27 tekne, 16 kılavuz kaptan ile 250 deniz ve kara personeli gerçekleştirmiş, sahilleri dolduran İstanbullular, Varyag’ın geçişini büyük bir merakla takip etmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Maçın Ardından» Abd Senatosu'nun Cıa İşkence Raporu» Basketbol: Fıba Kadınlar Avrupa Kupası» Bm'deki İsrail-filistin Meselesine İlişkin Tasarılar» Hz. Mevlanı'nın 741. Vuslat Yıldönümü» Demirören: Cüneyt Çakır Şaibelidir Diyen Başkanın Bunu İspat Etmesi Lazım» İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Amira Oron Oldu» İzmir’de 17 Aralık Protestosu» Afyonkarahisar'da 3 Gündür Aranan Çoban Ölü Bulundu» Potada Maçın Ardından» Abd-küba İlişkilerinde Vatikan'ın Rolü» Avusturya'da Evsiz Adam Donarak Öldü» Mevlana'nın 741. Vuslat Yıl Dönümü» Voleybol: Denizbank Avrupa Erkekler Şampiyonlar Ligi» Hollanda Milletvekili Sjoerdsma: Türk Hükümeti Ateşle Oynuyor» Avcı: Aralık İtibariyle Ücretli Öğretmen Sayısı 39 Bin» Kılıçdaroğlu: Şeb-i Aruz Törenleri Sadece Konya'da Yapılsın» Bonzai Kullanırken Fenalaşan Lise Öğrencisi, Hastanede Hayatını Kaybetti» Özdeş: Takımımızın Üzerindeki Karabulutları Dağıtmak İstiyoruz» 5 Bin 645 Öğrenciye Trafik Güvenliği Eğitimi» Pakistan'daki Okul Baskını» Kılıçdaroğlu, Mevlana'nın Konya'daki Torunlarını Ziyaret Etti» Beşiktaş'ta Çaykur Rizespor Maçı Hazırlıkları Tamamlandı» Basketbol: Fıba Kadınlar Avrupa Kupası» Basketbol: Fıba Kadınlar Avrupa Ligi» 17-25 Aralık Yolsuzluk Ve Rüşvet Haftası 1.ci Yıl Dönümünde Protesto Edildi» Kardemir Karabükspor: 2 - İstanbul Başakşehir: 2» Yağmura Rağmen Demokrasi Nöbeti Sürüyor» Küba'da Tutuklu Abd'li Alan Gross'un Serbest Bırakılması» 2015 Yılı Bütçesi Tbmm Genel Kurulu'nda» Rüşvet Ve Yolsuzluklar Meşaleli Yürüyüşle Protesto Edildi» 2015 Yılı Bütçesi Genel Kurulu'nda» Basketbol: Uleb Avrupa Kupası» Abd-küba İlişkilerinde Tarihi Yeni Dönem» 17 Aralık Eylemcileri: Rüşvet Ve Yolsuzlukların Üzeri Örtülemez» İstanbul Merkezli 17 Aralık Soruşturması» Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Konya'da:» Ak Parti İl Binası Önünde Rüşvet Yolsuzlukları Protesto Ettiler» Futbol: Ziraat Türkiye Kupası» Bulgaristan'da Petev Dönemi» Ahmet Ürkmezgil: Olağanüstü Bir Şekilde Çalışıyoruz» Ukrayna'daki Gelişmeler» Fransa'nın Rusya İçin Yaptığı Savaş Gemisi» Yunanistan'da Cumhurbaşkanlığı Seçimi» Siverek Belediye'sinden Ağaçlandırma Çalışması» Avrupalı Muhafazakarlar: Türkiye Hâlâ Ab’ye Üye Olmak İstiyor Mu?» Hentbol: Bayanlar Süper Ligi» Yunanistan'da Enerji Zirvesi» Körfez Ticaret Odasının 15. Kuruluş Yıl Dönümü» Suriye'deki İç Savaş
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
0 / 3 °C
İzmir
11 / 16 °C
Antalya
8 / 16 °C
Adana
9 / 18 °C
Konya
0 / 5 °C