İstanbul 25°C
26 Nisan 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
27 Mayıs eşkıya hareketi Gürsel’in unvanı alınmalı
27 Mayıs 2012 Pazar 11:08

27 Mayıs eşkıya hareketi Gürsel’in unvanı alınmalı

27 Mayıs darbesinde Menderes’in avukatı olan Burhan Apaydın, “27 Mayıs eşkıya hareketiydi” derken, Celal Bayar’ın torunu Naskali ise, “Darbe ile gelen Cemal Gürsel’in unvanı alınmalı” açıklaması yaptı.

 

VATAN HAİNLİĞİ YAFTASINI MECLİS KALDIRMALI

Yassıada’daki yargılamada Adnan Menderes’in avukatlığını yapan Burhan Apaydın, Adnan Menderes’in, kaynağını TBMM’den almayan, Türk Milleti adına yargılama ve karar verme yetkisine sahip olmayan bir kurul tarafından mahkum edildiğini belirterek, “Adnan Menderes, üstündeki ‘vatan hainliği’ kararı ile toprak altında yatmaktadır. Buna son verilmesini sağlayacak tek organ TBMM’dir” dedi. Başbakanı Adnan Menderes’in avukatlığını, ailesinin teklifi üzerine ve ani bir kararla üstlendiğini söyleyen Apaydın, Menderes’in avukatlığını yapması sonucunda karşılaşabileceği her durumu hesap ettiğini de kaydetti.

Türkiye 100 yıl geriye gitti

“Menderes’i savunmak bir şerefti, çünkü haklıydı” diyen Apaydın, Adnan Menderes’in yargılaması sürdüğü sırada iki defa tutuklandığını anlattı. Cemal Gürsel’in, Adnan Menderes’e mektup yazarak, “Bu millet seni seviyor, Celal Bayar’ı bertaraf et ve cumhurbaşkanı sen ol. Bu milletin göz bebeğisin” şeklinde ifadeler kullandığını belirten Apaydın, yargılama sırasında bu mektubun aslının dosyaya konulması ve okunmasını istediğini söyledi. Apaydın, Menderes’in, “bu dilekçeyi geri almazsanız sen ve avukatın berhava olursunuz” şeklinde aldığı tehdit ve Celal Bayar’a bir komplo kurulmuş gibi anlaşılmaması için duruşmada talebin geri çekilmesini istediğini, kendisinin bunu kabul etmediğini, ikinci kez tutuklanmasının bu talepte ısrar etmesi üzerine gerçekleştiğini anlattı. Adnan Menderes’e ölüm cezası verildiğinde cezaevinde olduğunu belirten Apaydın, “27 Mayıs bir eşkıya hareketidir. İktidar silah kuvvetiyle gasp edilmiştir. 27 Mayıs bir felaket günüdür. Türkiye’yi 100 sene geriye götürmüştür. Bir darbe daha olursa Türkiye’yi yabancılar işgal eder. Türkiye silinir” diye konuştu.

Kararın iptali için başvurdum 

TBMM’ye 7 Mayıs’ta bir dilekçeyle başvurarak, Adnan Menderes için Yassıada’da verilen idam kararının iptalini istediğini belirten Apaydın, 1924 Anayasası’nda cumhurbaşkanı, başbakan ve hükümet üyeleri ile milletvekillerinin “vatana ihanet” suçlamasıyla, darbecilerinin oluşturduğu ve adına “Yüksek Adalet Divanı” dedikleri toplama hakimlerden oluşan bir heyet tarafından yargılandığını kaydetti. Apaydın, “Adnan Mendereskararında, ‘Türk Milleti adına’ ibaresi yoktur. Adnan Menderes, üstündeki ‘vatan hainliği’ kararı ile toprak altında yatmaktadır. Buna son verilmesini sağlayacak tek organ TBMM’dir” diye konuştu. 

‘CUMHURBAŞKANLIĞI’NI GÜRSEL’DEN GERİ ALIN

27 Mayıs’ta idamla yargılanan Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın torunu Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali darbe ile iş başına gelen Cemal Gürsoy’un cumhurbaşkanlığı sıfatının alınması gerektiğini söyledi. 27 Mayıs’ın genç kuşaklar tarafından artık bayram değil darbe olarak bilindiğini söyleyen Naskali, “Türkiye’de hala 27 Mayıs adını taşıyan sokak, cadde ve okul var. Darbeciliği kınıyorsak bu isimler kalkmalı. Darbe yapanlar, isimlerinin yaşam alanlarında, kurumlarda istenmediğini görmeli” dedi. Emine Gürsoy Naskali, şu açıklamalarda bulundu:

27 Mayıs açık bir cinayettir

“Yıllarca 27 Mayıs bir devrim olarak anıldı, bir bayram olarak kutlandı. Ama bugün artık 27 Mayıs’ın bir silahlı gasp olduğunu günümüz kuşakları biliyor. O dönemde Cumhurbaşkanı olan büyük babamın, Başbakan Adnan Menderes’in, iktidardaki Demokrat Parti’nin tüm milletvekillerinin yani TBMM’nin çoğunluğunun tutuklandığını, haysiyet kırıcı muamelelere maruz bırakıldığını, başbakanın ve bakanların asıldığı bir cinayet olduğunu biliyor. Bugün toplumda ‘Darbe olsa ona karşı dururum’ diyebilen bir duruş gelişti. Tarihimiz kuşaklara daha iyi anlatılmalı. Ders kitaplarını hazırlayanlara, tarih öğretmekle mükellef olan öğretmenlere bu hususta görev düşüyor.”

Son 10 yılda demokratikleştik

“AK Parti’ye ‘Genç subaylar rahatsız’ türünden tehditler yöneltildi. AK Parti,  Demokrat Parti’ye yapılanların kendi başına da gelebileceğini gördü. Bazen sessiz bir temkinle  bazen cesur girişimlerle kendisine karşı kurulan darbe komplolarıyla hesaplaşmaya girdi. Siyaset tarihimizde bu bir dönüm noktası oldu. Son 10 yılda Türkiye demokrasiyi daha iyi özümsemiş, 27 Mayıs’ı da daha iyi anlamlandırmış bir ülke oldu.”

Darbeler komisyonu önemli

“Bugün TBMM’de Darbeleri Araştırma Komisyonu var. 27 Mayıs’ı da araştırıyorlar. Gerçi 27 Mayıs darbesinin icraatı ortadadır, araştırılacak veya bilinmeyen bir yönü yoktur: meşru bir iktidar gasp edilmiş, Yassıada şenaati kurgulanmış, başbakan ve bakanlar asılmıştır. Giden canlar gitti, telafisi mümkün değil. Yine de komisyonu önemsiyorum. Darbecilerin cumhurbaşkanı unvanını taşıması; hakkıyla cumhurbaşkanı olmuşları rahatsız etmeli. Ben büyükbabamın adının yanında hak etmediği halde cumhurbaşkanı unvanını taşıyan, darbe ile iş başına gelen Cemal Gürsel’in adının bulunmasını kabullenmiyorum.” 

ERDİNÇ AKKOYUNLU / star

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
10 / 28 °C
İzmir
13 / 30 °C
Antalya
17 / 33 °C
Adana
17 / 32 °C
Konya
11 / 24 °C