İstanbul 19°C
17 Kasım 2019 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
28 ŞUBAT OLMASA 25 KAT BÜYÜRDÜK
27 Eylül 2011 Salı 17:11

28 ŞUBAT OLMASA 25 KAT BÜYÜRDÜK

Eski İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Mehmet Buğa, "Ortaklık tabanımızdaki güven sermayemizi darmadağın ettiler." dedi

Türkiye'yi her alanda sekteye uğratan 28 Şubat'ın en büyük darbeyi çok ortaklı şirketlere vurduğu belirtildi. Eski İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Mehmet Buğa, "Ortaklık tabanımızdaki güven sermayemizi darmadağın ettiler." dedi.

Türkiye'deki çok ortaklı şirketlerin 28 Şubat postmodern darbesinden çok olumsuz etkilendiğini belirten eski İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Mehmet Buğa, o döneme dair önemli açıklamalarda bulundu. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) Muğla'nın Fethiye ilçesinde düzenlenen 6. Divan Toplantısı'na katılan Buğa, 28 Şubat'ın en büyük darbeyi ortaklık tabanına dayalı şirketlere vurduğunu söyledi. Buğa, "Başlatılan psikolojik harbe içimizdeki çürük elmalar da eklenince Anadolu sermayesi bir anda zor durumda kaldı." dedi.

Ekonomik elitlerin sahip olduğu devasa sermayeyi, muhafazakar şirketlerin elde etmesinin ancak ortakların artması ile mümkün olabileceğini ifade eden Mehmet Buğa, muhafazakar şirketlerin güven ve itibar üzerine kurulmuş bir teşkilat olduğunu söyledi. 28 Şubat döneminde Anadolu sermayesine böyle bir darbe vurulmasaydı bugünkü holding yapılarının ve cirolarının belki de 25 kat daha fazla olacağını belirten Buğa, "Mesela YİMPAŞ'ın üzerine çok gittiler. Çünkü muhafazakar işadamları güçlerini birleştirip ittifaklar kurmayı YİMPAŞ'tan öğrendi. İttifak Holding bile YİMPAŞ'ı örnek almıştır. Tekrar aynı güven ve itibarın oluşabilmesi için ciddi bir zamana ihtiyaç var." şeklinde konuştu. 28 Şubat cuntacılarının da bu düzenin temsilcisi olduğunu kaydeden Buğa, Balyoz Darbe Planı belgeleri ve Ergenekon iddianamelerinde bu durumun açıkça görüldüğüne dikkat çekerek, Ergenekon yapılanmasını da küresel sermayenin temsilcisi, kayıt dışı devlet olarak tanımladı. Faiz kullanmadan küçük ortaklıkları bir araya getirerek yeni bir dünya düzeni kurmak istediklerini vurgulayan Buğa, küresel sermayenin bu durumdan rahatsız olduğunu ve Türkiye'deki uzantıları vasıtasıyla darbe hareketi gerçekleştirdiklerini kaydetti. "28 Şubat darbecilerinin arkasında küresel sermayenin desteklediği İstanbul sermayesi olduğunu düşünüyorum." diyen Buğa, askerlerin bilerek veya bilmeyerek bu operasyonun taşeronluğunu yaptığını iddia etti.

Divan Kurulu'nda konuşan ASKON Başkanı Mustafa Koca ise Türkiye'nin derin örgütlerin yoğun baskılarından kendini kurtarma sürecinde mesafe almaya devam ettiğini belirtti. Faizsiz finansın desteklenmesi ve markalaşmanın hızlanması gerektiğini ifade eden Koca, işadamalarına çalışmalarında İslami esaslara dikkat etmelerini tembihledi. Müslümanların kapitalizmle aralarına mesafe koymaları gerektiğine değinen Koca, faiz sömürüsünün olmadığı finansal sistemlerin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Küresel ve lokal krizlerin kapitalist sistem tarafından üretilip kullanıldığına dikkat çeken Koca, Türkiye'nin son 10 yıllık dönemde hızlı ilerlediğini, Anadolu sermayesinin bu ilerleyişe ayak uydurması gerektiğini vurguladı.

ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde gerilemeler olduğuna değinen İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, "Yunanistan, İspanya, Portekiz, İtalya ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde gidişat iyi değil. Sistemleri etkin işlemiyor. Biz ise ciddi bir ivme yakalamış durumdayız. Özellikle inşaat sektöründe dünya 2.si bir konuma geldik. Bu ivmeyi devam ettirsek kısa zamanda bir üst lige çıkarız." diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 18 °C
İzmir
12 / 23 °C
Antalya
11 / 25 °C
Adana
9 / 26 °C
Konya
2 / 15 °C