İstanbul 23°C
17 Ekim 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Mayıs 2012 Basın Özeti
29 Mayıs 2012 Salı 09:00

29 Mayıs 2012 Basın Özeti

Guardian çoğu çocuk 100'den fazla kişinin öldüğü Hule katliamının ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'ye askeri müdahale tehdidinde bulunduğunu belirtiyor.

Gazeteye göre Amerikan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey Suriye'de yaşananların askeri müdahaleyle sonuçlanabileceğini vurguladı ve "Askeri seçenek her zaman masadadır. Ancak askeri liderler güç kullanımı konusunda her zaman tedbirlidir çünkü hiçbir zaman karşı taraftan ne geleceği konusunda emin olamayız. Bununla birlikte Suriye'deki bu kıyımlar nedeniyle o noktaya da gelinebilir" dedi.

'Diplomasi, bombardımandan daha iyi bir seçenek'

 

Financial Times yazarı Gideon Rachman, Hule katliamına rağmen Suriye'de diplomasinin hala bombalardan daha iyi bir seçenek olduğunu belirtiyor.

Rachman yazısında özetle şöyle diyor:

"NATO savaş uçaklarının motorlarını çalıştırma konusundaki tereddüt sadece bölgesel çatışmaları alevlendirme kaygısından kaynaklanmıyor. Dış müdahale, daha fazla insanın ölümüne yol açacak. Ölümler bu kez Esad rejiminin değil, Batılı güçlerin elinden olacak. Suriye'ye bombardıman uçaklarını ve insansız uçakları göndermek, Batı ekonomilerinin büyük risk altında olduğu bir dönemde muazzam külfetli olacak."

"Esad'ı silah zoruyla iktidardan uzaklaştırmak, mezhep çatışması riskini de artıracak. Suriye'nin bölünmüş etnik yapısı nedeniyle Esad'ın devrilmesinden sonra en fazla zararı Aleviler ve Hıristiyanlar görecek. Esad rejiminin iktidara tutunmak için acımasızca her yola başvurması intikam saldırıları olasılığını artırıyor."

"Şimdiki vahşet dururken gelecekteki saldırılar için kaygılanmak biraz ilgisiz görünebilir" diyen yazar şöyle devam ediyor:

"Şimdi acilen dış baskıya ihtiyaç var. Daha önce denenen yaptırımlara yeniden başvurulacak. Ama şiddet içermeyen en iyi yolu çözüm yolu diplomasiden geçiyor. Annan planındaki ateşkes maddesi ve birliklerin geri çekilmesi maddesi uygulanamadı. Şimdi sadece ateşkesi değil, Esad'ları iktidarı bırakmaya zorlayacak bir diplomatik girişime ihtiyaç var. Obama Yönetimi Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevini yardımcısına devrettiği Yemen örneğine bakıyor."

"Bu tüm sorunları çözecek bir yöntem olmayabilir. Zira Yemen hala çatışmaların sürdüğü, istikrarsız bir yer. Ama iktidarın müzakereler yoluyla el değiştirmesi, dış müdahaleye göre daha tercih edilecek bir yol. Eğer ABD ve Suriye muhalefeti Rusya'ya Esad sonrası dönemde güvenlik çıkarlarının gözetileceği garantisini verirse Rusya da Esad'ı iktidardan uzaklaştırmaya yönelik diplomatik çabalara katılmaya ikna olabilir."

Times gazetesi, Esad'ın devrilmesi için Rusya'dan destek istemeye giden İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'ın Moskova'dan eli boş döndüğünü belirtirken başyazısında "Rusya Suriye'de kaybeden tarafı desteklediğini anlamalı" diyor.

Daily Telegraph'ta yer alan bir haberde Suriye güçlerin muhalifler arasında korku salmak için tecavüzü bir silah olarak kullanmaya başladığını belirtiyor.

Gazeteye göre İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch'un Orta Doğu sorumlularından Nedim Huri, "Gözetim merkezlerinde insanları aşağılamak, onurlarını kırmak ve yeniden korku duvarı oluşturmak için bir işkence formu olarak tecavüze başvuruluyor." diyor.

'Silah olarak tecavüz'

Daily Telegraph, İngiltere'nin savaş bölgelerinde tecavüzün bir silah olarak kullanılmasını önlemeye yönelik çabaları gelecek yılki G8 dönem başkanlığının ana gündem maddelerinden biri yapacağını aktarıyor. Bugün İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nda yapılacak toplantıya katılacak Holywood yıldızı Angelina Jolie kampanyanın öncülerinden olacak.

Guardian gazetesi de Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Suriye dahil savaş bölgelerinde tecavüz vakalarını araştıracak ekipler oluşturacağını belirtiyor. Gazeteye göre uzmanlar ekininde polis memurları, adli tıp uzmanları doktorlar, psikologlar ve hukukçulardan oluşacak.

"AB'de güven krizi"

Financial Times sekiz Avrupa Birliği üyesi ülkede yapılan bir kamuoyu yoklamasına dayanarak Avrupalıların entegrasyonun güçlenmesinin ulusal ekonomileri zayıflattığını inandığını aktarıyor.

Gazete Avrupalı liderlerin Euro krizine federal bir çözüm önerdikleri bir önerdikleri bir dönemde halkın daha fazla yetki devrini kabullenmek bir yana Avrupa Birliği üyeliği ve tek paraya daha fazla kuşkuyla bakmaya başladığını ve ulusal bütçeleri konusunda Brüksel'e daha fazla söz hakkı verilmesini istemediğini belirtiyor.

Financial Times'a göre Fransa, Almanya, İspanya, İtalya Yunanistan, Polonya, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti'nde yapılan anket gerçek bir güven krizine işaret ediyor.

Anket üye ülkeler arasında Avrupa Birliği'ne bakış konusunda da derin ayrılıklar olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre, Yunanlıların çoğu entegrasyonu reddederken Avrupa kurumlarına tepkililer ve kendilerini Avrupa'nın en çalışkan insanları olarak niteliyorlar. Ancak buna rağmen içinde bulundukları ekonomik krizin daha da ağırlaşacağını düşünüyorlar. 

Almanya'da ise tamamen başka ve olumlu bir hava var. Almanya dışındaki ülkelerde ekonomik açıdan karamsar bir tablo olmasına karşın Euro'ya ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'e büyük bir destek görülüyor.

Türkiye'de kürtaj tartışması

Independent gazetesi Başbakan Erdoğan'ın kürtajla ilişkilendirmesinden sonra hükümetin hastanelerin sezaryen bölümlerine sınırlamalar getirmeye hazırlandığını aktarıyor. Erdoğan'ın kürtajı Türkiye'nin nüfusunun artmasını engellemeye yönelik bir komplo olarak gördüğünü belirten gazete bu açıklamaların laik muhalefeti öfkelendirdiğini vurguluyor.bbc

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
5 / 20 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
13 / 31 °C
Konya
5 / 17 °C