İstanbul 21°C
15 Ekim 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29 Mayıs 2012 Basın Özeti
29 Mayıs 2012 Salı 09:00

29 Mayıs 2012 Basın Özeti

Guardian çoğu çocuk 100'den fazla kişinin öldüğü Hule katliamının ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'ye askeri müdahale tehdidinde bulunduğunu belirtiyor.

Gazeteye göre Amerikan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey Suriye'de yaşananların askeri müdahaleyle sonuçlanabileceğini vurguladı ve "Askeri seçenek her zaman masadadır. Ancak askeri liderler güç kullanımı konusunda her zaman tedbirlidir çünkü hiçbir zaman karşı taraftan ne geleceği konusunda emin olamayız. Bununla birlikte Suriye'deki bu kıyımlar nedeniyle o noktaya da gelinebilir" dedi.

'Diplomasi, bombardımandan daha iyi bir seçenek'

 

Financial Times yazarı Gideon Rachman, Hule katliamına rağmen Suriye'de diplomasinin hala bombalardan daha iyi bir seçenek olduğunu belirtiyor.

Rachman yazısında özetle şöyle diyor:

"NATO savaş uçaklarının motorlarını çalıştırma konusundaki tereddüt sadece bölgesel çatışmaları alevlendirme kaygısından kaynaklanmıyor. Dış müdahale, daha fazla insanın ölümüne yol açacak. Ölümler bu kez Esad rejiminin değil, Batılı güçlerin elinden olacak. Suriye'ye bombardıman uçaklarını ve insansız uçakları göndermek, Batı ekonomilerinin büyük risk altında olduğu bir dönemde muazzam külfetli olacak."

"Esad'ı silah zoruyla iktidardan uzaklaştırmak, mezhep çatışması riskini de artıracak. Suriye'nin bölünmüş etnik yapısı nedeniyle Esad'ın devrilmesinden sonra en fazla zararı Aleviler ve Hıristiyanlar görecek. Esad rejiminin iktidara tutunmak için acımasızca her yola başvurması intikam saldırıları olasılığını artırıyor."

"Şimdiki vahşet dururken gelecekteki saldırılar için kaygılanmak biraz ilgisiz görünebilir" diyen yazar şöyle devam ediyor:

"Şimdi acilen dış baskıya ihtiyaç var. Daha önce denenen yaptırımlara yeniden başvurulacak. Ama şiddet içermeyen en iyi yolu çözüm yolu diplomasiden geçiyor. Annan planındaki ateşkes maddesi ve birliklerin geri çekilmesi maddesi uygulanamadı. Şimdi sadece ateşkesi değil, Esad'ları iktidarı bırakmaya zorlayacak bir diplomatik girişime ihtiyaç var. Obama Yönetimi Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevini yardımcısına devrettiği Yemen örneğine bakıyor."

"Bu tüm sorunları çözecek bir yöntem olmayabilir. Zira Yemen hala çatışmaların sürdüğü, istikrarsız bir yer. Ama iktidarın müzakereler yoluyla el değiştirmesi, dış müdahaleye göre daha tercih edilecek bir yol. Eğer ABD ve Suriye muhalefeti Rusya'ya Esad sonrası dönemde güvenlik çıkarlarının gözetileceği garantisini verirse Rusya da Esad'ı iktidardan uzaklaştırmaya yönelik diplomatik çabalara katılmaya ikna olabilir."

Times gazetesi, Esad'ın devrilmesi için Rusya'dan destek istemeye giden İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'ın Moskova'dan eli boş döndüğünü belirtirken başyazısında "Rusya Suriye'de kaybeden tarafı desteklediğini anlamalı" diyor.

Daily Telegraph'ta yer alan bir haberde Suriye güçlerin muhalifler arasında korku salmak için tecavüzü bir silah olarak kullanmaya başladığını belirtiyor.

Gazeteye göre İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch'un Orta Doğu sorumlularından Nedim Huri, "Gözetim merkezlerinde insanları aşağılamak, onurlarını kırmak ve yeniden korku duvarı oluşturmak için bir işkence formu olarak tecavüze başvuruluyor." diyor.

'Silah olarak tecavüz'

Daily Telegraph, İngiltere'nin savaş bölgelerinde tecavüzün bir silah olarak kullanılmasını önlemeye yönelik çabaları gelecek yılki G8 dönem başkanlığının ana gündem maddelerinden biri yapacağını aktarıyor. Bugün İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nda yapılacak toplantıya katılacak Holywood yıldızı Angelina Jolie kampanyanın öncülerinden olacak.

Guardian gazetesi de Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Suriye dahil savaş bölgelerinde tecavüz vakalarını araştıracak ekipler oluşturacağını belirtiyor. Gazeteye göre uzmanlar ekininde polis memurları, adli tıp uzmanları doktorlar, psikologlar ve hukukçulardan oluşacak.

"AB'de güven krizi"

Financial Times sekiz Avrupa Birliği üyesi ülkede yapılan bir kamuoyu yoklamasına dayanarak Avrupalıların entegrasyonun güçlenmesinin ulusal ekonomileri zayıflattığını inandığını aktarıyor.

Gazete Avrupalı liderlerin Euro krizine federal bir çözüm önerdikleri bir önerdikleri bir dönemde halkın daha fazla yetki devrini kabullenmek bir yana Avrupa Birliği üyeliği ve tek paraya daha fazla kuşkuyla bakmaya başladığını ve ulusal bütçeleri konusunda Brüksel'e daha fazla söz hakkı verilmesini istemediğini belirtiyor.

Financial Times'a göre Fransa, Almanya, İspanya, İtalya Yunanistan, Polonya, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti'nde yapılan anket gerçek bir güven krizine işaret ediyor.

Anket üye ülkeler arasında Avrupa Birliği'ne bakış konusunda da derin ayrılıklar olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre, Yunanlıların çoğu entegrasyonu reddederken Avrupa kurumlarına tepkililer ve kendilerini Avrupa'nın en çalışkan insanları olarak niteliyorlar. Ancak buna rağmen içinde bulundukları ekonomik krizin daha da ağırlaşacağını düşünüyorlar. 

Almanya'da ise tamamen başka ve olumlu bir hava var. Almanya dışındaki ülkelerde ekonomik açıdan karamsar bir tablo olmasına karşın Euro'ya ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'e büyük bir destek görülüyor.

Türkiye'de kürtaj tartışması

Independent gazetesi Başbakan Erdoğan'ın kürtajla ilişkilendirmesinden sonra hükümetin hastanelerin sezaryen bölümlerine sınırlamalar getirmeye hazırlandığını aktarıyor. Erdoğan'ın kürtajı Türkiye'nin nüfusunun artmasını engellemeye yönelik bir komplo olarak gördüğünü belirten gazete bu açıklamaların laik muhalefeti öfkelendirdiğini vurguluyor.bbc

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
12 / 29 °C
İzmir
16 / 30 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
21 / 34 °C
Konya
11 / 27 °C