İstanbul 8°C
23 Mart 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
35 milyar $’lık fon TOKİ’nin peşinde
21 Mart 2016 Pazartesi 09:53

35 milyar $’lık fon TOKİ’nin peşinde

35 milyar dolarlık dev bir fon, 46 ülkenin bilgi birikiminden yararlanmak istediği TOKİ’nin peşinde. Başkan Ergün Turan, “Görüşmelerimiz sürüyor, arazilerini değerlendirmek istiyorlar” dedi

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM'de TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ile bir araya geldik. Hem fuarı hem de bu yıl yapılacak konut hamlesini konuştuk.Fuarda yatırımcılarla bir araya geldiniz mi?
Birkaç yatırımcıyla görüştük. Türkiye'de yatırımları olan CEFIC isimli şirketin yöneticileri geldi. Fransız kökenli CENOR'un alt şirketi. Onlar zaten Türkiye'yi yakından takip ediyor, özellikle ticari alanlarla ilgili yatırımları var. 2006'da Carrefour'ların binalarını satın alarak Türkiye'ye giriş yapmışlardı. "Arazilerimiz var onları değerlendirelim" diyorlar. TOKİ ve Emlak Konut ile işbirliği yapmak istiyorlar. 35 milyar dolarlık bir yabancı fonundan bahsediyorlar. Detayında henüz bir şey yok, konuşmalarımız şimdilik başlık aşamasında diyebilirz.

 TOKİ KAPANSA 3 MİLYAR $ KÜÇÜLÜRÜZ
Yeni bir açılım olabilir mi bu durum?

Elbette… Ama netleşmeden konuşmak doğru olmaz. Türkiye'de de bir araya geleceğiz. Biz TOKİ olarak ekonomiye can verecek konut hamlesi yapıyoruz. Geçen yıl 40 bin konut inşa ettik, bu yıl 60 bin konut planladık. Ağırlıklı sosyal konut olacak bu yatırımın iç ekonomiye etkisi büyük. Bugün TOKİ'yi kapatsak, bu segmentte konut üretecek bir organizasyon olmadığı için Türkiye ekonomisi 3 milyar dolar küçülür. Elimizde TOKİ ve Emlak Konut gibi bir değer var. Hem tecrübe birikimi hem de gayrimenkul geliştirme bilgisi açısından dünyada böyle kurumlar yok. Bu birikimle sadece içeride değil, dışarıda da neler yapabiliriz? Nasıl katma değer sağlayabiliriz? İster inşaat ister gayrimenkul geliştirme bilgisi 'know how'ını yurtdışına nasıl verebiliriz? Bunlar da farklı açılımlar olabilir önümüzdeki dönemlerde.Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in söylediği gayrimenkul sertifikası konusunda neler yapıyorsunuz?
Bu yeni bir finansal enstrüman olacak. Bakanlık himayesinde Borsa İstanbul ile de görüşmelerimiz devam ediyor.

 KENTSEL DÖNÜŞÜMDE BAŞARISIZ OLMADIK
Kentsel dönüşüm yasasında yapılacak değişiklik neleri içerecek?

Kentsel dönüşüm, Belediyeler Kanunu'nun 73'üncü maddesi ve 6306 Sayılı Yasa'ya göre yapılıyor. İstanbul'da riskli alan ilan edilen en büyük alanlar Gaziosmanpaşa ve Kadıköy-Fikirtepe'de. Nerede riskli alan ilan edilse Danıştay bunu iptal ettiği için çalışmalar durma noktasına geldi. Fikirtepe'de mülkiyetten kaynaklanan hadiseler var. Yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde bunları konuşuyoruz. Kentsel dönüşüm zor bir hadise. Başarısız olduğumuz söylenemez. Bu yıldan itibaren TOKİ de İstanbul'da aktif olacak. Kentsel dönüşüme para kazanılması gereken bir yer değil, sübvanse edilecek bir yer olarak bakıyoruz.

 9 DAKİKADA BİR KONUT
60 bin konut hedefinin neresindesiniz?

Şu ana kadar 14-15 bin konut ihalesini yaptık. Nisan sonuna kadar 21 bini geçeceğiz. 60 bin konutu mesai günleri içinde hesapladığımızda günde 250 konut ihale etmek zorundayız. 2016'da her ay 5 bin konutun ihalesini yapacağız. Her 9 dakikada bir konutu ihale ediyoruz. Hedefimiz, 2023'e kadar hiç konutu olmamış 5.5-6 milyon vatandaşımızı konut sahibi yapmaktır. Bu hedefimizi yakalamak için özveriyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu yılki 60 bin konut hedefimiz Doğu ve Güneydoğu'da yapılacaklar da hesaba katılırsa 3-5 bin artar.

 

Dilek Güngör / Sabah

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 22 °C
İzmir
9 / 19 °C
Antalya
12 / 23 °C
Adana
15 / 29 °C
Konya
7 / 24 °C