İstanbul 7°C
19 Mart 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4. İstanbul Finans Zirvesi
19 Eylül 2013 Perşembe 19:38

4. İstanbul Finans Zirvesi

SPK Başkan Yardımcısı Kınık: "Gelişen piyasalarda tartışmalardan ziyade yapısal reformlara odaklanmalıyız. Biz bunu Türkiye'de yapıyoruz"-Ak Portföy Yönetimi Üst Yöneticisi (CEO) Keler:"Parasal genişlemeden geçiş sürecinin zamana yayılacağını düşünüyo

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcısı Tevfik Kınık, piyasaların hali hazırda büyümeye devam ettiğini belirterek, "Gelişen piyasalarda tartışmalardan ziyade, yapısal reformlara odaklanmalıyız. Biz bunu Türkiye'de yapıyoruz" dedi.

Anadolu Ajansı'nın (AA) resmi iletişim sponsoru olduğu ve "Kalıcı Büyümenin Finansmanı" temasının işlendiği 4. İstanbul Finans Zirvesi'nin, "Sermaye Piyasaları Forumu" oturumu, Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK)Başkan Yardımcısı Tevfik Kınık moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Kınık, finansal piyasaların hassas dönemlerden geçtiğini dile getirerek, faiz oranları, özkaynaklar ve tahviller açısından ciddi ani hareketler görüldüğüne işaret etti.

Likidite açısından küresel olarak dünya çapında bir etki yaşandığını anlatan Kınık, "Dün sürpriz bir Fed açıklaması geldi. Genellikle tahvil satın alımlarıyla alakalı bir karar almışlar. Genel anlamda buradaki finansal göstergelere bakıldığında biz pek çok pazarın güncelliğini koruduğunu düşünüyoruz. Bu açıklamalar sonrasında Borsa İstanbul'da yüzde 7,4'lük bir büyüme görüldü" diye konuştu.

- "Sermaye piyasalarında likidite, uzun vadedeki başarı için önemli"

Malezya CIMB Islamic Bank Berhad Üst Yöneticisi (CEO) Badlisyah Abdul Ghani, sermaye piyasalarında likiditenin, dinamizmin korunması ve uzun vadedeki başarı için önemli olduğunu söyledi.

Abdul Ghani, küresel koşullar değiştiğinde bunu herkesin hissedeceğini dile getirerek, "Sermaye piyasası açısından likiditeden bahsederken, yurt içindeki likiditeye ve küresel likiditeye bakacağız. İkisinden de kaçamayız. Sermaye piyasasının varlığını sürdürebilmesi için yurt içindeki likidite önemli. Yurt içinde çok ciddi ve derin bir pazarınız varsa, o zaman bunlara ve diğer etkilere karşı daha dirençli olabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

- "Son 8 yıl içerisinde katılım bankaları, konvansiyonel bankalara göre hızlı büyüdü"

Asya Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Eğriboyun da katılım bankalarının varlık büyüklüğü açısından sektör içerisindeki payının yüzde 5,5 civarında olduğunu kaydetti.

Eğriboyun, katılım bankacılığının, büyüme ve varlık büyümesi açısından, son 8 yılda konvansiyonel bankalara göre daha hızlı olduğunu dile getirerek, "Sistem açısından, mevduat bankacılığı açısından çok hızlı büyüdüler" dedi.

Euroclear Küresel Uluslararası Pazarlar Başkanlığı Yöneticisi Stephan Pouyat ise büyümede kalite konusuna değinerek, sermayenin sürdürülebilirliğinin önemine dikkati çekti.

Pouyat, uzun vadeli yatırımcıların özellikle reel ekonomiler ve sürdürülebilir istikrarın olduğu yerlere gittiğini belirterek, "Pazarınızı açmak ve uluslararası finansal bir hat olmak istediğinizde, yabancı para kötü birşey değildir. Bunu doğru bir şekilde tasarlamanız gerekiyor" diye konuştu.

- "Parasal genişlemeden geçiş sürecinin zamana yayılacağını düşünüyoruz"

Ak Portföy Yönetimi Üst Yöneticisi (CEO) Dr. Alp Keler de son yıllarda Brezilya, Çin ve Türkiye gibi gelişen ülkelerde ekonomi yönetiminin çok ilerlediğini söyledi.

2008 finansal krizinin önemli bir sonuç doğurduğunu, gelişmiş piyasa merkez bankalarının parasal genişlemeye başladığını anımsatan Keler, 22 Mayıs'taki Fed açıklamasının ise gelişen piyasalarda ciddi bir panik yaşanmasına neden olduğunu ifade etti.

Keler, para çıkışlarının gelişen piyasalar kurlarında olumsuz bir etki yaşattığını dile getirerek, şunları söyledi:

"Cari açık problemi yaşayan ülkelerde yüzde 10'a kadar kur kayıpları yaşandı. Bunun huzursuzlukla olduğu göz önüne alındığında, özellikle gelişen piyasaların uzun dönemli trendlerde gündemde olacağını düşünüyoruz. Belirli dönemlerde ilgi yüksek olacak, belirli dönemlerde ise daha çok gelişmiş piyasalara ilgi olacak. Biz bunu ani duruştan ziyade, piyasalardaki kısa dönemli bir rahatsızlık olarak değerlendiriyoruz. Parasal genişlemeden geçiş sürecinin zamana yayılacağını düşünüyoruz."

Türkiye'de halka açıklık oranının artırılması gerekliliğine işaret eden Keler, "Belki büyük şirketlerde halka açıklık oranı yüksek ama daha orta ölçekli şirketlerde halka açıklık oranı düşük olduğu için yatırımcı ilgisi de düşük" dedi.

- "Finansal sistemde büyük bir güven eksikliğinin söz konusu"

Finlandiya'daki Taaleritehdas Danışma Kurulu Üyesi Harri Saukkomaa ise Finlandiya'nın finansal konumu hakkında bilgiler verdi, Fed'in dünkü kararı ve küresel likiditenin gelişen piyasalardaki etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Saukkomaa, Fed'in dünkü açıklamalarında beklenenden çok farklı bir duruş sergilediğini dile getirerek, "Belki de güveni kaybettiler ama bunun sonucunu gelecekte göreceğiz" dedi.

Güvenin bu konularda kilit bir konu olduğunu ifade eden Saukkomaa, "Global likiditedeki değişikliklerin yeni gelişen piyasalar açısından ne getireceği konusunda genelde şu söyleniyor: Likiditenin azalması gelişmekte olan piyasalarda olumsuz sonuçlar doğuracak ama herşey bundan ibaret değil. çok karmaşık ilişkiler söz konusu" değerlendirmelerini yaptı.

Finansal sistemde büyük bir güven eksikliğinin söz konusu olduğunu vurgulayan Saukkomaa, "Serbest rekabet bozulmamalı. Gerekirse bazı firmalar başarısız olabilir. Buna izin verilmeli, bu kaçınılmaz. Sistemsel risk oluşumu olmazsa, tek bir kurumun başarısızlığı istikrarı geniş ölçekte etkilememeli" ifadelerini kullandı.

- "Piyasalar, hali hazırda büyümeye devam ediyor"

Oturumun kapanış konuşmasında er yada geç Fed'in bu politikalarının son bulacağını söyleyen SPK Başkan Yardımcısı Tevfik Kınık, avantajlara odaklanılması gerektiğini söyledi.

Piyasaların hali hazırda büyümeye devam ettiğini ifade eden Kınık, "Dünya çapında yatırımcıları çekmeye devam edeceğiz. Tartışmalara odaklanmaktan ziyade, gelişen piyasalarda yapısal reformlara odaklanmalıyız. Biz bunu Türkiye'de yapıyoruz" dedi.

Panelin sonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Mercan, konuşmacılara plaket takdim etti.

Muhabir: Zeynep Duyar
Yayınlayan: Yılmaz Yıldız

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 21 °C
İzmir
12 / 20 °C
Antalya
10 / 24 °C
Adana
15 / 27 °C
Konya
6 / 20 °C