İstanbul 15°C
13 Aralık 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4. Yöresel Ve Geleneksel Ürünler Fuarı
19 Eylül 2013 Perşembe 15:58

4. Yöresel Ve Geleneksel Ürünler Fuarı

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Budak:- "Küçük esnafımızın, küçük üreticilerimizin ekonomik refahının artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanması için yöresel ürünlerimizin desteklenmesi gerekiyor"- TPE Başkanı Asan:- "Coğrafi işaretler üreticiler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, küçük esnafın, küçük üreticinin ekonomik refahının artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanması için yöresel ürünlerin mutlaka desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde düzenlenen 4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı, Antalya Expo Center'de açıldı.

Fuarın açılış töreninde konuşan Budak, fuarda Kars'tan Edirne'ye kadar binlerce yıllık kültüre sahip Anadolu'nun zenginliklerinin sergilendiğini söyledi.

Türkiye ekonomisinde finansal konuların dışında, kırsal kalkınma, esnaf ve küçük esnafın çok fazla yer bulamadığını, çok fazla gündemde olamadığını ifade eden Budak, şöyle konuştu:

"Anadolu'nun zenginlikleri olan yöresel ürünlerin mutlaka korunması gerekiyor. Bu kadar zengin ürün yelpazesinin bulunduğu bir ülkede bu kadar katma değeri düşük yöresel ürün olamaz. O yüzden desteklerin yoğun olarak yöresel ve geleneksel ürünlerimize verilmesi, bir çıkışı gerçekleştirecek. Küçük esnafımızın, küçük üreticilerimizin ekonomik refahının artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanması için yöresel ürünlerimizin desteklenmesi gerekiyor."

Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, dünyada 50 milyar dolarlık bir pazar olan yöresel ürün pazarından Türkiye'nin yeterince pay alamadığını belirterek, "İnşallah ürünlerimiz markalaşır, ekonomiye kazandırılır. Böylece yok olmalarının da önüne geçilmiş olur" diye konuştu.

- TPE Başkanı Asan

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da TPE'nin yöresel ve geleneksel ürünlerin korunması ve hak ettikleri değeri elde etmesi açısından önemli bir kararlılığa sahip olduğunu bildirdi.

Coğrafi işaretlerin, yöresel ürünlerin belirli bir bölgeden çıktığını ve sadece o bölgede bulunabilecek, karakteristik özellikler taşıdığını gösteren kimlik belgeleri olduğunu dile getiren Asan, "Coğrafi işaretler üreticiler için olduğu kadar tüketiciler için de beklenen kalitenin sağlanması açısından son derece önemlidir" diye konuştu.

Türkiye'de bugün 172 adet tescilli coğrafi işaret bulunduğunu, 230 civarında da başvuru olduğunu belirten Asan, Avrupa Komisyonuna 4 coğrafi işaret için başvuru yapıldığını, bu başvurulardan biri olan Antep Baklavası'nın tescili konusunda önemli aşamaya geldiğini söyledi.

Asan, "TPE olarak işlemleri devam eden başvurulara gerekli desteği vermeye çalışıyoruz. Uluslararası tescil konusunda da her türlü teknik desteği sağlamaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum" dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de Türkiye'nin sadece deniz ve güneşten ibaret olmadığını, ülkenin diğer güzelliklerinin bilinmesi açısından bu tür fuarlara önem verildiğini dile getirdi.

ATB Başkanı Ali Çandır, Türkiye'nin yöresel değerlerini tekrar ekonomiye kazandırabilmek, hakkını, hukukunu koruyarak coğrafi işaret kalkanı ile sarmak için yola çıktıklarını anlatarak, "Türkiye'nin doğusundan batısına tüm renklerini aynı çatı altında topladık. Bu fuarda hep birlikte o ürünlere, o emeklere dokunacağız, hissedeceğiz" diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise turizmde yakalanan başarının yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılması ve tanınırlığının artırılması açısından gösterilmesi gerektiğini söyledi.

4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı'nda Kahramanmaraş dondurmasından Kayseri mantısına, Samsun'un sekiz köşe kasketinden Tokat bezine, Hakkari balından Aydın kestanesine kadar ülkenin dört tarafından yüzlerce ürün sergileniyor ve satışa sunuluyor. 22 Eylül'e kadar açık olan fuarı 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Muhabir: Leyla Ataman Koyuncuoğlu
Yayınlayan: Hızır Hacısalihoğlu

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» ECB yılın son toplantısını yapıyor» İstihdam Şurası ilk kez toplanacak» Erdoğan: 'Kudüs kararının hiçbir hükmü olamaz'» Moody's'ten 2018 için karamsar tahmin» Kudüs'ün akıbeti bugün belli olacak!» Maaşlar Bitcoin ile ödenecek!» FETÖ'nün asker imamlarına operasyon» Firari FETÖ'cü : ''FBI bana 50 bin dolar verdi'» Milli Tren için mühendis aranıyor!» ‘Kimyasal arıtmada öncüyüz’» Bozdağ: Kimse 'Siz İsrail'le yan yana geliyorsunuz' diyemez» Polisle çatışan sanık yarbay ByLock'cu çıktı» Keşmir sorununda Türkiye'ye arabuluculuk çağrısı» Erdoğan, Abbas ile görüştü» Kudüs'ün Filistin'in başkenti olarak tanınmasına teşvik etmeliyiz» Üsküdar-Ümraniye metrosu açılıyor» Doğu Anadolu Gözlemevi kızılötesini de 'görecek'» AB Liderler Zirvesi'nin gündemi belli oldu» İbrahim Çağlar son yolculuğuna uğurlandı» Aliyev İİT Zirvesi için İstanbul'da» Bilecik: "Lamı cimi yok, alkışlanacak başarı"» 22 bin 987 polis meslekten ihraç edildi» YÖK ve üniversitelerden 'Kudüs' açıklaması» "Rusya'nın çekilecek havası gerçekçi değil"» Kuvet'te Türkiye atağı» Bir filmle 53 şehir dolaştı» Türkiye 15 yılda önemli bir dirayet ortaya koydu» LC Waikiki yeni yılda 150 mağaza açacak» Yargıtay, kredi masrafında hükmü verdi!» Avro Bölgesi’nde ekonomik güven azaldı» Özel uçaklar istihdama katkı sunuyor» Ekonomistler TCMB'den faiz artışı bekliyor» "TMO 80 bin üreticiden fındık aldı"» 'Avrupalı turistlerin tercihi yeniden Türkiye'» Türkiye'den bal ihracatı» Arakan’dan Suriye’ye “Hiçbir Çocuk Üşümesin!”» Erdoğan: "Faiz baskısı boş bir caba"» Elektrikli otomobilden bir milyonluk istihdam» FETÖ şirketlerini el konulmadan temizlemiş!» AK Parti'de kongre süreci hızlanıyor» Türkiye'ye gelen turist sayısı artacak» ABD'nin silahları Türkiye'ye yöneliyor» Leblebi tozundan ekmek üretildi» Kadın girişimciden CERN'e 'koruma kalkanı'» 'Otomotiv aşkını' teknik lise açarak taçlandırdı» İnternet reklamlarında sahteciliğe önlem» Yarım asırdır ahşaba şekil veriyor» FETÖ'nün '668 bebek' yalanı» Kedilere deniz manzaralı özel mekan» Ucuz et satışında piyasa oturdu
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
İzmir
7 / 18 °C
Antalya
8 / 22 °C
Adana
7 / 23 °C
Konya
-2 / 13 °C