İstanbul 23°C
25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4. Yöresel Ve Geleneksel Ürünler Fuarı
19 Eylül 2013 Perşembe 15:58

4. Yöresel Ve Geleneksel Ürünler Fuarı

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Budak:- "Küçük esnafımızın, küçük üreticilerimizin ekonomik refahının artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanması için yöresel ürünlerimizin desteklenmesi gerekiyor"- TPE Başkanı Asan:- "Coğrafi işaretler üreticiler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, küçük esnafın, küçük üreticinin ekonomik refahının artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanması için yöresel ürünlerin mutlaka desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde düzenlenen 4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı, Antalya Expo Center'de açıldı.

Fuarın açılış töreninde konuşan Budak, fuarda Kars'tan Edirne'ye kadar binlerce yıllık kültüre sahip Anadolu'nun zenginliklerinin sergilendiğini söyledi.

Türkiye ekonomisinde finansal konuların dışında, kırsal kalkınma, esnaf ve küçük esnafın çok fazla yer bulamadığını, çok fazla gündemde olamadığını ifade eden Budak, şöyle konuştu:

"Anadolu'nun zenginlikleri olan yöresel ürünlerin mutlaka korunması gerekiyor. Bu kadar zengin ürün yelpazesinin bulunduğu bir ülkede bu kadar katma değeri düşük yöresel ürün olamaz. O yüzden desteklerin yoğun olarak yöresel ve geleneksel ürünlerimize verilmesi, bir çıkışı gerçekleştirecek. Küçük esnafımızın, küçük üreticilerimizin ekonomik refahının artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanması için yöresel ürünlerimizin desteklenmesi gerekiyor."

Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, dünyada 50 milyar dolarlık bir pazar olan yöresel ürün pazarından Türkiye'nin yeterince pay alamadığını belirterek, "İnşallah ürünlerimiz markalaşır, ekonomiye kazandırılır. Böylece yok olmalarının da önüne geçilmiş olur" diye konuştu.

- TPE Başkanı Asan

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da TPE'nin yöresel ve geleneksel ürünlerin korunması ve hak ettikleri değeri elde etmesi açısından önemli bir kararlılığa sahip olduğunu bildirdi.

Coğrafi işaretlerin, yöresel ürünlerin belirli bir bölgeden çıktığını ve sadece o bölgede bulunabilecek, karakteristik özellikler taşıdığını gösteren kimlik belgeleri olduğunu dile getiren Asan, "Coğrafi işaretler üreticiler için olduğu kadar tüketiciler için de beklenen kalitenin sağlanması açısından son derece önemlidir" diye konuştu.

Türkiye'de bugün 172 adet tescilli coğrafi işaret bulunduğunu, 230 civarında da başvuru olduğunu belirten Asan, Avrupa Komisyonuna 4 coğrafi işaret için başvuru yapıldığını, bu başvurulardan biri olan Antep Baklavası'nın tescili konusunda önemli aşamaya geldiğini söyledi.

Asan, "TPE olarak işlemleri devam eden başvurulara gerekli desteği vermeye çalışıyoruz. Uluslararası tescil konusunda da her türlü teknik desteği sağlamaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum" dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de Türkiye'nin sadece deniz ve güneşten ibaret olmadığını, ülkenin diğer güzelliklerinin bilinmesi açısından bu tür fuarlara önem verildiğini dile getirdi.

ATB Başkanı Ali Çandır, Türkiye'nin yöresel değerlerini tekrar ekonomiye kazandırabilmek, hakkını, hukukunu koruyarak coğrafi işaret kalkanı ile sarmak için yola çıktıklarını anlatarak, "Türkiye'nin doğusundan batısına tüm renklerini aynı çatı altında topladık. Bu fuarda hep birlikte o ürünlere, o emeklere dokunacağız, hissedeceğiz" diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise turizmde yakalanan başarının yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılması ve tanınırlığının artırılması açısından gösterilmesi gerektiğini söyledi.

4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı'nda Kahramanmaraş dondurmasından Kayseri mantısına, Samsun'un sekiz köşe kasketinden Tokat bezine, Hakkari balından Aydın kestanesine kadar ülkenin dört tarafından yüzlerce ürün sergileniyor ve satışa sunuluyor. 22 Eylül'e kadar açık olan fuarı 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Muhabir: Leyla Ataman Koyuncuoğlu
Yayınlayan: Hızır Hacısalihoğlu

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 27 °C
İzmir
13 / 29 °C
Antalya
20 / 30 °C
Adana
19 / 33 °C
Konya
14 / 27 °C