İstanbul 8°C
22 Mart 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4. Yöresel Ve Geleneksel Ürünler Fuarı
19 Eylül 2013 Perşembe 15:58

4. Yöresel Ve Geleneksel Ürünler Fuarı

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Budak:- "Küçük esnafımızın, küçük üreticilerimizin ekonomik refahının artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanması için yöresel ürünlerimizin desteklenmesi gerekiyor"- TPE Başkanı Asan:- "Coğrafi işaretler üreticiler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, küçük esnafın, küçük üreticinin ekonomik refahının artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanması için yöresel ürünlerin mutlaka desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde düzenlenen 4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı, Antalya Expo Center'de açıldı.

Fuarın açılış töreninde konuşan Budak, fuarda Kars'tan Edirne'ye kadar binlerce yıllık kültüre sahip Anadolu'nun zenginliklerinin sergilendiğini söyledi.

Türkiye ekonomisinde finansal konuların dışında, kırsal kalkınma, esnaf ve küçük esnafın çok fazla yer bulamadığını, çok fazla gündemde olamadığını ifade eden Budak, şöyle konuştu:

"Anadolu'nun zenginlikleri olan yöresel ürünlerin mutlaka korunması gerekiyor. Bu kadar zengin ürün yelpazesinin bulunduğu bir ülkede bu kadar katma değeri düşük yöresel ürün olamaz. O yüzden desteklerin yoğun olarak yöresel ve geleneksel ürünlerimize verilmesi, bir çıkışı gerçekleştirecek. Küçük esnafımızın, küçük üreticilerimizin ekonomik refahının artırılması ve kırsal kalkınmanın sağlanması için yöresel ürünlerimizin desteklenmesi gerekiyor."

Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, dünyada 50 milyar dolarlık bir pazar olan yöresel ürün pazarından Türkiye'nin yeterince pay alamadığını belirterek, "İnşallah ürünlerimiz markalaşır, ekonomiye kazandırılır. Böylece yok olmalarının da önüne geçilmiş olur" diye konuştu.

- TPE Başkanı Asan

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da TPE'nin yöresel ve geleneksel ürünlerin korunması ve hak ettikleri değeri elde etmesi açısından önemli bir kararlılığa sahip olduğunu bildirdi.

Coğrafi işaretlerin, yöresel ürünlerin belirli bir bölgeden çıktığını ve sadece o bölgede bulunabilecek, karakteristik özellikler taşıdığını gösteren kimlik belgeleri olduğunu dile getiren Asan, "Coğrafi işaretler üreticiler için olduğu kadar tüketiciler için de beklenen kalitenin sağlanması açısından son derece önemlidir" diye konuştu.

Türkiye'de bugün 172 adet tescilli coğrafi işaret bulunduğunu, 230 civarında da başvuru olduğunu belirten Asan, Avrupa Komisyonuna 4 coğrafi işaret için başvuru yapıldığını, bu başvurulardan biri olan Antep Baklavası'nın tescili konusunda önemli aşamaya geldiğini söyledi.

Asan, "TPE olarak işlemleri devam eden başvurulara gerekli desteği vermeye çalışıyoruz. Uluslararası tescil konusunda da her türlü teknik desteği sağlamaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum" dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de Türkiye'nin sadece deniz ve güneşten ibaret olmadığını, ülkenin diğer güzelliklerinin bilinmesi açısından bu tür fuarlara önem verildiğini dile getirdi.

ATB Başkanı Ali Çandır, Türkiye'nin yöresel değerlerini tekrar ekonomiye kazandırabilmek, hakkını, hukukunu koruyarak coğrafi işaret kalkanı ile sarmak için yola çıktıklarını anlatarak, "Türkiye'nin doğusundan batısına tüm renklerini aynı çatı altında topladık. Bu fuarda hep birlikte o ürünlere, o emeklere dokunacağız, hissedeceğiz" diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise turizmde yakalanan başarının yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılması ve tanınırlığının artırılması açısından gösterilmesi gerektiğini söyledi.

4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı'nda Kahramanmaraş dondurmasından Kayseri mantısına, Samsun'un sekiz köşe kasketinden Tokat bezine, Hakkari balından Aydın kestanesine kadar ülkenin dört tarafından yüzlerce ürün sergileniyor ve satışa sunuluyor. 22 Eylül'e kadar açık olan fuarı 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Muhabir: Leyla Ataman Koyuncuoğlu
Yayınlayan: Hızır Hacısalihoğlu

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
10 / 20 °C
İzmir
15 / 24 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
14 / 24 °C
Konya
9 / 22 °C