İstanbul 12°C
11 Aralık 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 MİLYAR DOLARLIK MİRAS ZAFERİ
01 Ekim 2011 Cumartesi 16:46

5 MİLYAR DOLARLIK MİRAS ZAFERİ

Başbakanlık arşivinde memur olan Hüsnü Yiğit, açtığı davayla Antalya’nın en değerli parkları, kamu binaları, 5 yıldızlı otelleri, spor tesisleri varisleriyle ilg

Antalya 4. Sulh Hukuk Mahkemesi, Antalya’da 1800’lü yıllarda yaşamış Arap Süleyman’ın torunlarından olan ve Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nde uzman olarak görev yapan Hüsnü Yiğit’in “Mirasçılık belgesinin iptali” başvurusunu bugün karara bağladı.

2009/921 esas nolu kararda, “Davacının davasının 20.07.2011 tarihli bilirkişi kurul raporu doğrultusunda kabulü ile Antalya 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 1992/569 esas 1002/790 karar sayılı veraset ilamını iptaline, verasetin 20 Temmuz 2011 tarihli bilirkişi kurulu raporu doğrultusunda sübutuna” ifadelerine yer verildi. Hüsnü Yiğit, Antalya 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 1992 yılında bir veraset ilamı çıkarttığını, ancak bu ilamda isim benzerliklerinden yola çıkılarak, gerçekte mirasçı olmayan bazı kişilerin de adlarının ilamda yer aldığını anlattı. Yiğit, bu nedenle veraset ilamının iptali amacıyla dava açtığını belirtti.

Meltem Mahallesi, Özkaymak Falez Otel, Rixos Downtown Otel, eski adliye binası, toplu konut alanlarının da içinde olduğu araziyle ilgili, 1992 yılında çıkarılan veraset ilamına 2009 yılı ocak ayında dava açtıklarını ifade eden Yiğit, “1992 yılında çıkarılan veraset ilamına göre, Kadastro Mahkemesi tapuları varisleri adına tescil etmişti. Biz 1992 yılında çıkarılan veraset ilamının iptali için 2009 yılında dava açmıştık. Geçen yıl bununla ilgili Antalya 4. Sulh Hukuk Mahkemesi ’ihtiyati tedbir kararı’ almıştı. Aynı mahkeme bugün veraset ilamını iptal etti” dedi.

Hüsnü Yiğit, 1992 yılındaki ilk veraset ilamıyla 96 olan varis sayısının, alınan yeni kararla 444’e yükseldiğini belirterek, şöyle devam etti, “Daha önce veraset ilamında olmayan Arap Süleyman’ın 6’ncı çocuğu Ayşe’nin varisleri de veraset ilamına dahil oldu. Osmanlı arşivlerindeki şerriye sicil kayıtlarına göre Arap Süleyman’ın 6 çocuğu vardı. Antalya 1. Sulh Hukuk Mahkemesi, 5 çocuğuna veraset ilamı çıkarmıştı. 6’ncı çocuğun varisleri de veraset ilamına dahil oldu.”

Sahte varisler vardı

Yiğit, sahte varisler üzerine tescil gören tapuların iptal edileceğini ve kendileri adına tescil göreceğini anlattı. Yiğit, “Pay oranları, hisse oranları değişti. Veraset ilamındaki varis sayısı arttı. Varislerin pay oranları değişti, kimisininki azaldı, kimisininki çoğaldı” dedi.

Bu kararla Muratpaşa Belediyesi’nin yaptığı imar planları ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 5 binlik imar planlarının değişeceğini belirten Hüsnü Yiğit, bölgedeki otel, konut, restoranlarla mahkemelerin başlayacağını kaydetti. Yiğit, “Antalya allak bulak oldu. Bu asrın davası. Yüce Türk yargısı bir kere daha güvenilirliğini ispat etti” diye konuştu. Bahçelievler Mahallesi’nde 552 bin 250 metrekare yüz ölçümündeki 556 ada, 2 parsel sayılı taşınmaz ile 1 milyon 837 bin 750 metrekare yüz ölçümündeki 570 ada, 3 parsel sayılı taşınmazların 1958 yılında, 2683 sayılı yasa hükümlerinegöre yapılan şehir kadastrosu sırasında Hacı Bekirza Hacı Mehmet Ağa, Arap Süleyman ve “mütegayyip eşhastan” (kayıp kişi) Bakırcı Yorgi adlarına kayıtlı arazilerin Hazine’ye tescil edilmesiyle ilgili dava, yarım asır sonra 2006 yılında davacılar lehine sonuçlanmıştı. Davaların kesinleşmesi üzerine, hak sahipleri Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Muratpaşa Belediyesi aleyhine “Kamulaştırmasız el atma ve mülkün bedelinin tahsili”ne yönelik çok sayıda dava açmıştı.

İşte 1 milyon 785 bin metrekarelik miras arazisinin üstündekiler

Davaya konu olan bölgede halen Özkaymak Falez Otel, Rixos Downtown Otel,Hillside Su Otel, Konyaaltı Beach Park, Antalya Tenis İhtisas Kulübü, Atatürk Parkı, Cam Piramit Kongre ve Fuar Alanı, eski Adliye Sarayı, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Antalya Defterdarlığı, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü, çok sayıda okul, Antalyaspor Tesisleri, Antalya Müzesi, 6 şeritli Dumlupınar Bulvarı ve üzerinde 10 bine yakın konut bulunan Meltem Mahallesi bulunuyor.

VATAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 10 °C
İzmir
8 / 15 °C
Antalya
8 / 13 °C
Adana
11 / 18 °C
Konya
3 / 7 °C