İstanbul 15°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
60 Farklı Yöreden Yüzlerce Tat Ve Kültür Ziyaretçi Bekliyor
19 Eylül 2013 Perşembe 15:53

60 Farklı Yöreden Yüzlerce Tat Ve Kültür Ziyaretçi Bekliyor

Antalya’da düzenlenen 4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı.

Antalya’da düzenlenen 4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Türkiye’nin 60 farklı yöresinden 200 standın bulunduğu fuar, yüzlerce yöresel, geleneksel ve kültürel değerleri Antalyalılarla buluşturuyor.

EXPO Center Fuar ve Kongre Merkezi’nde 19-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı açıldı. Antalya protokolünün katıldığı açılış töreninin ardından birbirinden farklı kültür ve yörelere ait tatlar ve kültürel değerlerin tanıtımı yapıldı. Bu yılki sloganı 'Memleket Hasreti Çekenlere' olarak belirlenen fuarda 60 farklı yöreye ait 200 stant ziyaretçi bekliyor. Geçen yıl düzenlenen fuarı 70 bin ziyaretçinin gezdiği, bu yıl bu rakamın 100 bini aşacağı belirtildi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (KESK), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı'nın (BAGEV) destekleriyle düzenlenen fuarın açılış konuşmasını ATB Başkanı Ali Çandır gerçekleştirdi. Türkiye’nin yöresel değerlerini tekrardan ekonomiye kazandırmak için bu gibi organizasyonlar düzenlediklerini söyleyen ATB Başkanı Çandır, yöresel değerlerin hakkını, hukukunu korumak istediklerini ve bunun için uğraştıklarını dile getirdi. Bu yüzden de bu ürünlerin coğrafi işaret kalkanı içerisine alınması gerektiğini hatırlatan Çandır, “Bu şekilde ürünlerimizi önce kendi insanımıza, sonra da dünyaya tanıtmak için yola çıktık. Türkiye’nin doğusundan batısına tüm renkleri aynı çatı altında topladık.” dedi. Dünyada coğrafi işaretlerle korunmuş 50 milyar dolarlık bir pazar olduğunu kaydeden Çandır, bu piyasanın yüzde 60’ını Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan’ın elinde tuttuğunu ifade etti.

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, buranın artık bir fuardan dışarıya çıktığını, Türk kültürünün yansıması haline geldiğini aktardı. Budak, 4. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı’nın artık hasat dönemi olarak görülebileceğini, artık bu hasadın başlaması gerektiğini vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Türkiye’nin endemik bitkilerde geri kalmasına üzüldüğünü, geç yola çıkılmasına rağmen turizmde olduğu gibi Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerini yakalayabileceğini ifade etti.

Vali Sebahattin Öztürk de bir ülkenin değeri ve gelişmişliğinin patent sayısı ile ölçülebileceğini, o yüzden bu değerlerin ekonomiye kazandırılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C