İstanbul 9°C
15 Kasım 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
600 yıllık tarihi hafıza ne kadar güvende?
26 Ocak 2013 Cumartesi 13:20

600 yıllık tarihi hafıza ne kadar güvende?

Osmanlı Arşiv Sitesi’nin İstanbul Kağıthane’de dere yatağına inşa edilmesi beraberinde tartışmaları getirdi.

 

Uzmanlara göre 100 milyon belgeyle 365 bin defter, sel ve nem riskiyle karşı karşıya. Projenin mimarı Şenalp ise “Milyonda bir risk ihtimali bile söz konusu değil” dedi.
 
 İstanbul Kağıthane'de inşa edilen, Osmanlı'nın tüm arşivlerininin toplayacağı Osmanlı Arşiv Sitesi Proje tartışmalara neden oldu. Uzmanlar, bölgede taşkın riski bulunduğunu söyleyerek arşivin taşınmasına karşı çıktı. Gerekçe olarak da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün 1997'de hazırlamış olduğu raporu gösterdi. Bölgenin çok nemli olduğu ve belgelerin bundan etkileneceğini dikkat çeken uzmanların görüşleri şöyle:
 
"DERE DEĞİL, SEL YATAĞI"
 
 * İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: Derenin içinde değil ancak sel yatağında. Çünkü orada 3 adet zon (kuşak) var; dere yatağı, sel yatağı ve sel tehlike bölgesi. Bina 2. zonda yani sel yatağında inşa edildi. Dolayısıyla risk söz konusu. Bina yapılırken 100 yıllık su seviyesinin yüksekliğine göre yapılmalıydı. Bu da yüksek girişli olması gerektiğini gösteriyor. Son zamanlarda sel baskını olmaması olmayacağı anlamına gelmez. Sel yatağındaki bina sel riski altındadır. Dağın başına bina yapar gibi o bölgeye bina yapılmaz. Yaparsalar cezası ağır olur.
 
POTANSİYEL RİSK ALANI
 
* TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman: İstanbul'daki dere yatakları her anlamda tehlike arz ediyor. Bina ilk yapılmaya başladığında çevresi boştu, toprak geçirgendi. Yani toprak suyu emme kapasitesine sahipti. Şuan ise alan tamamen yapılaşmış durumda. Dolayısıyla toprağın emme gücü kalmadı. İstanbul'da yaşanan seller de daha çok bu nedenle meydana gelmişti. Burası da bu anlamda potansiyel risk alanı, aynı felaketlerin gerçekleşme ihtimali çok yüksek. Seçilebilecek pek çok alan varken neden burası seçildi anlamak güç. Sonuçta orası aynı zamanda bir rekreasyon bölgesi. Rekreasyon olarak bırakılması çok daha uygun olurdu.
 
AFYONCU: NEM SORUNU DA VAR
 
 Tarihçi Doç. Dr. Erhan Afyoncu: Birçok tarihçinin olduğu gibi benimde kanaatim yerin uygun olmadığıdır. Bölge dere yakını. Binayı her ne kadar teknolojiyle donatsanız mutlaka bir sel baskını olacak. Sadece sel riski yok. Bir de nemlilik sorunu da var. Binada 100 depo bulunuyor. Depolardan biri havuzun altında, birkaçının da yamaca yakın yerde olduğu söyleniyor. Bunlar nem oluşması için gereken durumlar. Söz konusu kağıtlar her ortamda idame edilecek kağıtlar değil. Çok özel bir ortamda saklanması lazım. Aksi halde bozulur. Ayrıca bu arşivlerin sur içinde kalması gerekir. Burası bizim tarihi milli hafızamız. Allah göstermesin herhangi bir risk anında geri dönüşümü olamayacak bir şey. Milyonda bir ihtimal dahi olsa bu riske girilmemeli. Elbette bu şekilde bir girişim iyi niyetli, fakat seçilen yer yanlış."
 
'MİLYONDA BİR BİLE RİSK YOK'
 
 Projenin Mimarı Hilmi Şenalp, iddiaların asılsız olduğunu savundu. "Hem sel riski hem nemlilik açısından milyonda bir bile risk ihtimali söz konusu değil" diyen Şenalp şunladı söyledi:  "Bu kadar bütçe ayıran devlet herhalde bunları düşünmüştür, ilgili uzmanlara inceletmiştir. Belli ki iddialarda bulunanlar arşivden çıkmak istemeyen kişilerin dedikodusundan başka bir şey değil. Her şeyi en başından beri inceledik, araştırdık.
 
 Ondan sonra projeye başlandı. Dayanak gösterilen DSİ'nin raporu 1973 yılındaki bir kanuna bağlı olarak hazırlandı. Ondan sonra 1997 yılında Kağıthane Deresinin ıslahı yapıldı. Artık ıslahı yapılan bir yerde taşkın kodundan bahsedilmez, kret kodundan bahsedilir. Kret kodu da suyun geldiği kodla arazinin kesiştiği noktadır. Artık orada Kağıthane deresi diye bir şeyden bahsedemeyiz.
 
 Eğer rivayet edildiği 5,5 metre taşkın gelirse oraya Eyüp Sultan Cami bahrir katına kadar Yeni Cami de merdivenlerin üstüne kadar 1 metre su dolar. Bu kadar. Bunun ötesine geçmez. Bölgenin nemli olması da söz konusu değil. Kaldı ki nemli bir bölgede insan bile yaşamazken belge nasıl saklansın. Denizin sıfır kodundan 5,5 metre afet oluyor ve Kağıthane Deresi, Nil Nehri haline geliyorsa ne Eyüp ne de Eminönü kalır. Sur içi İstanbul diye bir şehir kalmaz. O zaman da arşivden bahsedilmez."
 
12 binadan oluşuyor
 
 Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü projenin inşası için, Kağıthane’deki Hazine arazisi seçildi. Mayıs 2013’te bitirilmesi planlanan bina 122 binmetrekarelik alanda 12 binadan oluşuyor. Yaklaşık 50 bin metrekarelik kısmı yeraltında bulunuyor.
 
 Taşınacak 100 milyon belge ile 365 bin defterin 2020’ye kadar dijital ortama aktarılması bekleniyor. 100milyon dolara mal olacak Osmanlı Arşiv Sitesi Projesi’nin yapılacağı arazide yine Osmanlı’ya ait tarihi kalıntılar ortaya çıkınca tartışmalara neden olmuştu.
 
Bugün
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 9 °C
İzmir
6 / 16 °C
Antalya
8 / 21 °C
Adana
8 / 19 °C
Konya
-1 / 8 °C