İstanbul 20°C
25 Nisan 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abd Dışişleri Bakanı Kerry: (2)
19 Eylül 2013 Perşembe 23:53

Abd Dışişleri Bakanı Kerry: (2)

BM Güvenlik Konseyi, gelecek hafta harakete geçmek için hazır olmalı. Uluslararası toplumun, ayağa kalkması ve Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edilmesi için uygulanabilir bir eylemin önemi noktasında en mümkün olan, en güçlü terimlerle konuşması

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "BM Güvenlik Konseyi gelecek hafta harakete geçmek için hazır olmalı. Uluslararası toplumun, ayağa kalkması ve Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edilmesi için uygulanabilir bir eylemin önemi noktasında en mümkün olan en güçlü terimlerle konuşması hayati önemde" dedi.

Kerry, bakanlıkta Suriye konusunda yaptığı açıklamada, ABD'nin, BM'nin raporunda tanımladığı 122 milimetre el yapımı roketin daha önce Esed rejiminin saldırılarıyla ilişkili olduğunu belirlediğini, bunun yanında muhaliflerin bu tür bir kimyasal silah attığına yönelik hiçbir işaretin bulanmadığını söyledi.

BM'nin raporunda yer verilen sarin gazına da Esed rejiminin sahip olduğunu belirten Kerry, muhalefetin sarin gazı olduğuna yönelik yine hiçbir kanıt bulunmadığını vurguladı. Kerry, sahada çekilen fotoğraflardan tanımlanan roket bileşenlerinin de Esed rejiminin sahip olduğunu bildikleri benzersiz yapıdaki bir roket atma sistemiyle bağlantılı olduğuna işaret ederek, "Aynı bu tip roket atıcıları, 21 Ağustos döneminde alanda ve Şam'daki Esed rejiminin tesislerinde gözlemlemiştik" diye konuştu.

Kerry, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sarin gazı kullanıldı ve Sarin öldürdü. Şimdi dünyanın, bu saldırının, daha önce de kimyasal silah kullanan, roket ve silahları bulunan Esed rejimi tarafından mı yapıldığı, yoksa gizlice ve hiç fark edilmeden kendilerinin kontrol etmediği bir alana, kendilerinin sahip olmadığı sarin gazını içeren, kendilerinin olmayan roketleri fırlatmak ve kendi insanlarını öldürmek için giren ve sonrasında da Esed'in kontrolündeki alandan fark edilmeden çıkan muhalefetin mi yaptığına karar verebilir. Lütfen, bu olay, bu kadar karışık değil. Doğruyu bildiğimizi söylediğimiz zaman, dediğimizi kastettik. Şimdi BM Genel Kurulu için New York'a giderken, davayı güçlendiren ve kararı kesinleştiren bir BM raporumuz var".

-"Test zamanı"

Şimdi bunları test etme zamanı olduğunu belirten Kerry, "BM Güvenlik Konseyi gelecek hafta harakete geçmek için hazır olmalı. Uluslararası toplumun, ayağa kalkması ve Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edilmesi için uygulanabilir bir eylemin önemi noktasında en mümkün olan en güçlü terimlerle konuşması hayati önemde" ifadesini kullandı.

Kerry, zamanın kısıtlı olduğuna, artık tartışmakla vakit geçirilmemesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Dünya, bir askeri eylemden kaçınıp, askeri saldırının sağlayacağından daha anlamlı barışçıl bir yöntemle bunu başarıp başarmayacağımızı görmek için bizi izliyor. Suriye'nin kimyasal silahlarının tamamen yok edilmesi barışçıl yollarla mümkün ve buna da Cenevre'de ABD ile Rusya arasında varılan anlaşma doğrultusunda, BM Güvenlik Konseyi karar verecek. Anlaşma, bunun uygulanabilir olmasını ve en kısa zamanda yapılmasını ve gerçek olması gerektiğini acıkça belirtiyor. BM Güvenlik Konseyi'nin kendisinin kurucu değerlerini yerine getirdiğini ve (Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edildiği) bu amacın hızlı biçimde başarılması içi mümkün olan en güçlü mekanizmaları düzenleyen bir tasarıyı geçirdiğini görmek için herkesin yardımına ihtiyacımız var. Cenevre anlaşmasını anlamlı hale getirmeliyiz."

Kerry, bunun anlamlı olması için de Suriye'nin kimyasal silah programının ortadan kaldırılması ve bunun da şeffaflık, sorumluluk içinde yapılması gerektiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani'nin sözlerinin sorulması üzerine ise "Ruhani'nin sözleri çok olumlu ama her şeyin bir teste tabi tutulması lazım. Nereye gideceğini görecegiz" diye konuştu.

(Bitti)

Muhabir: Barışkan Ünal
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 25 °C
İzmir
12 / 29 °C
Antalya
15 / 24 °C
Adana
15 / 30 °C
Konya
8 / 23 °C