İstanbul 22°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abd Dışişleri Bakanı Kerry: (2)
19 Eylül 2013 Perşembe 23:53

Abd Dışişleri Bakanı Kerry: (2)

BM Güvenlik Konseyi, gelecek hafta harakete geçmek için hazır olmalı. Uluslararası toplumun, ayağa kalkması ve Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edilmesi için uygulanabilir bir eylemin önemi noktasında en mümkün olan, en güçlü terimlerle konuşması

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "BM Güvenlik Konseyi gelecek hafta harakete geçmek için hazır olmalı. Uluslararası toplumun, ayağa kalkması ve Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edilmesi için uygulanabilir bir eylemin önemi noktasında en mümkün olan en güçlü terimlerle konuşması hayati önemde" dedi.

Kerry, bakanlıkta Suriye konusunda yaptığı açıklamada, ABD'nin, BM'nin raporunda tanımladığı 122 milimetre el yapımı roketin daha önce Esed rejiminin saldırılarıyla ilişkili olduğunu belirlediğini, bunun yanında muhaliflerin bu tür bir kimyasal silah attığına yönelik hiçbir işaretin bulanmadığını söyledi.

BM'nin raporunda yer verilen sarin gazına da Esed rejiminin sahip olduğunu belirten Kerry, muhalefetin sarin gazı olduğuna yönelik yine hiçbir kanıt bulunmadığını vurguladı. Kerry, sahada çekilen fotoğraflardan tanımlanan roket bileşenlerinin de Esed rejiminin sahip olduğunu bildikleri benzersiz yapıdaki bir roket atma sistemiyle bağlantılı olduğuna işaret ederek, "Aynı bu tip roket atıcıları, 21 Ağustos döneminde alanda ve Şam'daki Esed rejiminin tesislerinde gözlemlemiştik" diye konuştu.

Kerry, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sarin gazı kullanıldı ve Sarin öldürdü. Şimdi dünyanın, bu saldırının, daha önce de kimyasal silah kullanan, roket ve silahları bulunan Esed rejimi tarafından mı yapıldığı, yoksa gizlice ve hiç fark edilmeden kendilerinin kontrol etmediği bir alana, kendilerinin sahip olmadığı sarin gazını içeren, kendilerinin olmayan roketleri fırlatmak ve kendi insanlarını öldürmek için giren ve sonrasında da Esed'in kontrolündeki alandan fark edilmeden çıkan muhalefetin mi yaptığına karar verebilir. Lütfen, bu olay, bu kadar karışık değil. Doğruyu bildiğimizi söylediğimiz zaman, dediğimizi kastettik. Şimdi BM Genel Kurulu için New York'a giderken, davayı güçlendiren ve kararı kesinleştiren bir BM raporumuz var".

-"Test zamanı"

Şimdi bunları test etme zamanı olduğunu belirten Kerry, "BM Güvenlik Konseyi gelecek hafta harakete geçmek için hazır olmalı. Uluslararası toplumun, ayağa kalkması ve Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edilmesi için uygulanabilir bir eylemin önemi noktasında en mümkün olan en güçlü terimlerle konuşması hayati önemde" ifadesini kullandı.

Kerry, zamanın kısıtlı olduğuna, artık tartışmakla vakit geçirilmemesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Dünya, bir askeri eylemden kaçınıp, askeri saldırının sağlayacağından daha anlamlı barışçıl bir yöntemle bunu başarıp başarmayacağımızı görmek için bizi izliyor. Suriye'nin kimyasal silahlarının tamamen yok edilmesi barışçıl yollarla mümkün ve buna da Cenevre'de ABD ile Rusya arasında varılan anlaşma doğrultusunda, BM Güvenlik Konseyi karar verecek. Anlaşma, bunun uygulanabilir olmasını ve en kısa zamanda yapılmasını ve gerçek olması gerektiğini acıkça belirtiyor. BM Güvenlik Konseyi'nin kendisinin kurucu değerlerini yerine getirdiğini ve (Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edildiği) bu amacın hızlı biçimde başarılması içi mümkün olan en güçlü mekanizmaları düzenleyen bir tasarıyı geçirdiğini görmek için herkesin yardımına ihtiyacımız var. Cenevre anlaşmasını anlamlı hale getirmeliyiz."

Kerry, bunun anlamlı olması için de Suriye'nin kimyasal silah programının ortadan kaldırılması ve bunun da şeffaflık, sorumluluk içinde yapılması gerektiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani'nin sözlerinin sorulması üzerine ise "Ruhani'nin sözleri çok olumlu ama her şeyin bir teste tabi tutulması lazım. Nereye gideceğini görecegiz" diye konuştu.

(Bitti)

Muhabir: Barışkan Ünal
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 24 °C
İzmir
14 / 25 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
18 / 30 °C
Konya
10 / 24 °C