İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abd Konsolosu Espinoza: Eksperlerimiz Esedin Silahları Vermeyeceği Kanaatinde
20 Eylül 2013 Cuma 09:23

Abd Konsolosu Espinoza: Eksperlerimiz Esed'in Silahları Vermeyeceği Kanaatinde

ABD Adana Konsolosu John Espinoza, Suriye'nin kimyasal silahları teslim edeceği kanaatinde olmadıklarını söyledi.

ABD Adana Konsolosu John Espinoza, Suriye'nin kimyasal silahları teslim edeceği kanaatinde olmadıklarını söyledi. Suriye'de görünür kolay ve net bir çözüm olmadığını kaydeden Espinoza, diplomatik baskının kararlılıkla süreceğini kaydetti.

Gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen ABD Adana Konsolosu John Espinoza, gündemle ilgili soruları cevaplandırdı. Suriye'ye ABD'nin müdahalesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Konsolos, ihtiyaç duyulması durumunda hala müdahaleye hazır olduklarını söyledi. Rusya ve Esed'le varılan kimyasal silahların iadesi anlaşmasının pozitif sonuçlarını beklediklerini kaydeden John Espinoza, bir gazetecinin, Esed'in kimyasal silahları teslim etme teklifinin inandırıcı bulunmadığını, kendisinin bu konudaki görüşünü sorması üzerine şu cevabı verdi: "Bize de inandırıcı gelmedi. Ancak silahları teslim etmek için süre istedi. Bu durumda müdahale doğru olmazdı. Fakat birçok Suriye eksperimiz Esed'in elindeki silahları vermeyeceği kanaatinde."

Saldırının da pek çok riski beraberinde getireceğini kaydeden John Espinoza, güç kullanmanın tehlikeli olabileceğini, kimyasal silahların saklandığı depoları vurmanın pek çok insanın ölümüne yol açabileceğini vurguladı. Daha geniş politik bir çözüm için baskı yapmaya devam edebileceklerine işaret eden Adana Konsolosu, "Muhalefete desteğimiz kararlılıkla devam ediyor. Muhalefet, askeri ve politik açıdan şimdi daha güçlü oldu. Herhangi bir çözümün arkasında sonuçta bir Suriyeli liderliğin olması gerekiyor. Ama şu anda bunu bulmak gerçekten çok zor." değerlendirmesini yaptı. Espinoza, Suriye olayında İran'ın negatif bir rol oynadığının çok açık olduğunu, hem asker hem de silahla Esed rejimini desteklemesinin çok talihsiz bir durum olduğuna değindi. Kimyasalları muhaliflerin kullandığına yönelik söylentilerin de doğru olmadığını kaydeden Konsolos, elde bunu destekleyen inandırıcı hiçbir verinin olmadığını anlattı.

"TÜRKİYE LİDER ÜLKE OLACAK"

Orta Doğu'da hemen her ülkenin kendi içinde sorunlar yaşadığını, bunlar içinde en istikrarlı ülkenin Türkiye olduğunu belirten ABD Konsolosu, güçlü bir demokrasiye sahip olduğunu ve bunu sürekli geliştirdiğine de değindi. Bölge için model bir ülke olan Türkiye'nin lider olmaya doğru büyüdüğünü ifade eden John Espinoza, ilerde bu konuma geleceğine inandığını söyledi.

"MISIR'DAKİ DURUM KOMPLİKE"

Mısır hakkındaki soruları da cevaplandıran John Espinoza, orada bir seçim olduğunu ancak başa gelen hükümetin, gücünü demokratik bir şekilde kullanmamaya başladığını iddia ederek, "Pek çok insan sokaklara döküldü. Bizim düşüncemize göre insanlar sokaklarda görüşlerini dile getirebilmeli. Ama şiddete karşıyız. Mısır'da ABD'nin demokrasiyi desteklemediği görüşü doğru değil. İktidar değişikliği olana kadar politik bir çözüm olması gerektiğine dair açıklamar yaptık. Demek ki herkes bizi dinlemiyormuş, görüşlerimizi o kadar da dikkate almıyormuş. Protestocuların taleplerine yönelik adımlar atılmasını bekledik. Mısır'da demokrasiyi destekledik ama demokrasi bizim sadece seçim demek değildir. Mısır'da halk için olumlu şeylerin olması için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı. Bir gazetecinin, "Seçimle gelen bir iktidarı General Sisi'nin askeri gücünü kullanarak yönetime el koymasını nasıl tanımlıyorsunuz?" sorusuna Espinoza, 'komplike' cevabını verdi. Gezi Parkı olaylarının uluslararasına yansıyan yönüyle Türkiye'nin imajına zarar verdiğini söyleyen Konsolos John Espinoza, barış sürecinin devam ettiğini ve kendilerinin de destek verdiğini ifade etti.

Türkiye'ye gelmeden önce Türkçeyi öğrenmek için internet üzerinden Türk dizilerini izlediğini ifade eden Espinoza, Binbir Gece'yi izlediğini ifade ederek, "Türkiye'ye gelirken büyük bir ev, hizmetçiler ve yat hayali kuruyordum, fakat nerede." şeklinde espri yaptı.


CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
14 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 33 °C