İstanbul 23°C
20 Mayıs 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afet sigortalı konut sayısı 5 milyona yaklaştı
25 Ocak 2013 Cuma 11:34

Afet sigortalı konut sayısı 5 milyona yaklaştı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Koordinatörü İsmet Güngör, Türkiye'de afet sigortası bulunan konut sayısının 5 milyona yaklaştığını belirtti.

 

Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigorta sistemi açısından, kentsel dönüşümü amacı itibarıyla desteklediklerini söyledi. 
     
Şu anda kentsel dönüşümün kurumlarına olumlu etkisinin bulunmadığını anlatan Güngör, gelecekte uygulamanın yaygınlaşmasının, güvenli yapıların oluşmasıyla birlikte konut sigortası sistemine her anlamda pozitif etkisi olacağını düşündüklerini belirtti. 
     
DASK kurulmadan önce Türkiye'deki afet sigortası poliçe sayısının 500 bin olduğunu dile getiren Güngör, ''Şu anda 4 milyon 800 bini geçtik. 5 milyona yaklaşıyoruz. Adet olarak gelinen nokta iyi ancak daha sigortalanması gereken yaklaşık 17 milyon konut var. Dolayısıyla bu anlamda yapacağımız daha çok iş var'' diye konuştu. 
     
Güngör, 18 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu gereğince''zorunlu deprem sigortası yaptırmayanların elektrik ve su aboneliği alamamasına'' yönelik işleyişin, sisteme çok ciddi katkı sağladığını kaydetti. 
     
     
''Artçılar, sigortaya yönlendiriyor''
     
Güngör, genel olarak Batı illerinde afet sigortası yaptırma oranının daha yüksek olduğunu, Doğu'nun ise biraz daha geride kaldığını bildirdi. 
     
En çok sigortalı konutun Bolu ile Düzce'de bulunduğunu dile getiren Güngör, bu illerin ardından da İstanbul ile Yalova'nın geldiğini bildirdi. 
     
Van'da deprem konusunda büyük bir travma yaşanmasına rağmen sigorta sayısında bekledikleri artışın gerçekleşmediğini ifade eden Güngör, ''Van'da yaptırılan sigorta oranı yüzde 19 civarında. Ülke ortalaması ise yüzde 30. Dolayısıyla Van'daki artışın yeterli olmadığını düşünüyoruz'' dedi. 
     
Depremin ardından meydana gelen artçıların vatandaşları sigortaya yönlendirdiğine de işaret eden Güngör, ''Büyük depremlerden sonraki yaklaşık 3 aylık dönemde yukarı doğru bir ivmenin olduğunu görüyoruz'' diye konuştu. 
     
     
''Yeni Zelanda'nın gerisinde, Kaliforniya'nın ötesinde''
     
Türkiye'deki sigortalılık oranının gelişmiş bölgelerin bazılarına göre düşük, bazılarına göre de yüksek olduğunu belirten Güngör, ''Örneğin Yeni Zelanda'da yüzde 90'ların üzerinde sigortalılık oranı görüyoruz. Diğer taraftan Kaliforniya'ya baktığımızda sürpriz şekilde oranların yüzde 15 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Tayvan'da da bize çok benzer olarak sigortalılık oranı yüzde 30'' dedi. 
     
Türkiye'de sigorta yaptırmak istemeyenlerin ''nedenlerini'' belirlemek için 5 yılda üç kamuoyu araştırması yaptıklarını da anlatan Güngör, şunları kaydetti: 
     
''Bunları sadece bir nedene bağlamamız mümkün olmuyor. Ancak 4-5 ana başlıkta değerlendirebiliriz. Bunların başında ise 'Ben öldükten sonra sigortaya ne ihtiyacım var' anlayışı geliyor. Bunun haricinde de 'deprem sigortası pahalı', 'ben sağlam zeminde oturuyorum' gibi nedenleri öne sürüyorlar.'' 
     
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı
HAVA DURUMU
Ankara
12 / 25 °C
İzmir
18 / 32 °C
Antalya
22 / 35 °C
Adana
19 / 34 °C
Konya
12 / 25 °C