İstanbul 11°C
22 Nisan 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ağbal: Taşeron yılbaşından önce bitecek
21 Aralık 2017 Perşembe 09:43

Ağbal: 'Taşeron yılbaşından önce bitecek'

Maliye Bakanı Ağbal, taşeron işçilere kadro düzenlemesi için Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yoğun şekilde çalıştığını belirterek, "İnşallah, düzenlemeyi yılbaşından önce hayata geçireceğiz." dedi.
2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddelerinin görüşmelerine devam ediliyor.
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, tasarının üçüncü maddesinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
 
Varlık Fonu'nun Başbakanlığa bağlı olduğuna dikkati çeken Ağbal, fonun yatırım programının hazırlanması ve organizasyon yapısının oluşturulması konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.
 
Ağbal, 2018 yılı için 20 bin öğretmen atamasının planlandığını anımsatarak, 2018'deki toplu sözleşmeyle öğretmenlerin refahının artacağını dile getirdi.
 
Bitcoin
 
Bitcoin ile ilgili bir soru üzerine Ağbal, "Bitcoin konusunda gerek Merkez Bankası gerek Hazine Müsteşarlığı gerek Sermaye Piyasası Kurulu gerekse Maliye Bakanlığı, bu konuyu teknik açıdan çalışıyorlar. Bir noktaya geldiğinde kurumlar arası ortak bir değerlendirme yaparak, bu konudaki hem hukuki altyapıyı hem de bu konuyla ilgili gerekli açıklamaları yaparız." şeklinde konuştu.
 
Taşerona kadro düzenlemesi
 
Taşeron işçilere yönelik yapılacak düzenlemeyle ilgili soru üzerine de Ağbal, şunları söyledi:
 
"Şu anda taşerondan kamuya geçiş ile ilgili düzenleme konusunda Çalışma Bakanlığımızla birlikte iki bakanlık, yoğun bir şekilde çalışıyor. Çalışmalar teknik olarak hemen hemen tamamlandı. Ana parametrelerle ilgili kararlar da oluşturuldu. İnşallah tüm taşeron firmalarda çalışan vatandaşlarımızın, bekledikleri ve bir an önce de hayata geçmesini istedikleri bu düzenlemeyi yılbaşından önce hayata geçireceğiz." 
 
"Mutlu edecek bir düzenlemeyi hayata geçireceğiz"
 
FETÖ soruşturmaları ve davalarına ilişkin bir soruyu yanıtlarken Ağbal, hukuki süreçler hakkında yorum yapmanın doğru olmadığını vurguladı. Ağbal, "Gerek kamu idarelerindeki soruşturmaları gerekse yargılamaları çok özel bir şekilde takip ediyoruz. Bu konuda geçmişte de varsa her türlü yanlışın üzerine kararlılıkla gideceğiz." dedi. 
 
Ağbal bütçe açıklarına ilişkin soruları yanıtlarken de "2016 yılının başında hükümet olarak bütçe açığı hedefi neyse, aynısını tuturmuş olduk. O açıdan, geçen sene bütçe hedefinin üzerinde bir açık meydana gelmedi. Bu yıl da memnuniyetle izliyorum ki bütçe performansı bakımından son derece olumlu bir neticeyi elde edeceğiz. Zaten AK Parti hükümetlerinin en başarılı olduğu alanlardan biri hem vatandaşa hizmet götürmesi hem de bunu bütçe açığını azaltarak yapması." diye konuştu.
 
Bütçeye, "faiz bütçesi" yakıştırmasının büyük bir haksızlık olduğunu dile getiren Ağbal, ekonomide sağlanan istikrar ve uygulanan doğru politikalar sayesinde ülke olarak büyüme rakamlarında da önemli bir performans gösterildiğine dikkati çekti.  
 
Kamu-Özel İşbirliği modeline yönelik eleştirilerin de yanlış olduğunu ifade eden Ağbal, bu eleştirilerin de eksik hesap yapılmasından kaynaklandığını söyledi. 
 
Bakan Ağbal, milletvekillerinin taşeron düzenlemesiyle ilgili soruları üzerine ise "Kapsayacağı kurumlar ve çalışanlar bakımından gerçekten beklentileri karşılayacak bir çalışma yapıyoruz. Kimse merak etmesin; geniş toplum kesimlerini memnun edecek, onların haklarını bugünden daha ileriye götürecek ve kamunun genelinde bu meselede çalışanları son derece mutlu edecek bir düzenlemeyi hayata geçireceğiz." açıklamasında bulundu.
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
5 / 21 °C
İzmir
11 / 25 °C
Antalya
14 / 27 °C
Adana
10 / 26 °C
Konya
4 / 17 °C