İstanbul 22°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı
20 Eylül 2013 Cuma 13:23

Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (2)-"(Demokratikleşme paketi) Kimilerinin daha dere görünmeden paçayı sıvadıklarını görüyoruz. Olur olmaz şeyler ilan ettiklerini görüyoruz. Şu anda henüz açıklanmamış bir paketle ilgili yapılan yorumların tamamı afakidir

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratikleşme paketinin ayrıntılarını önümüzdeki hafta açıklayacaklarını, o güne kadar yapılan yorumların tamamının erken, afaki, yersiz ve yetersiz olduğunu belirterek, "Bu reformları Türkiye'de şartlar oluştuğu için, engeller, bariyerler, dirençler ortadan kalktığı için 11 yıllık zincirin bir halkası olarak gerçekleştiriyoruz. Bunu özellikle bilmenizi istiyorum. AK Parti kurulduğu gün, programında neyi vaat ettiyse bugün şartlar oluştuğu için onu gerçekleştiriyor" dedi.

Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yolları, konutları, barajları, köprüleri, hastaneleri görevleri olduğu için yaptıklarını söyledi.

Göreve geldikleri zaman, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan 6 bin 100 kilometrelik bölünmüş yol olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu da iki gidiş iki geliş. Şimdi bu uzunluk, bizim ilavemizle 17 bin kilometreye ulaşıyor. Yani 6 bin artı 17 bin kilometre ve bunların içerisinde şimdi iki çarpı üç, yani üç gidiş üç geliş de var. Bu hafta Adıyaman'daydım ,gerçi o biraz gecikti, onu da söyliyeyim. Onu Binali Bey'e de özellikle söyledim, yanımdaydı. Şu ana kadar onu bitirmemiz gerekiyordu, şimdi 30 kilometrelik kısmı kaldı ama 70-80 kilometresi bitti. Şanlıurfa'yı Adıyaman'a bağlayan hat da üç gidiş üç geliş. Şimdi buralarda vatandaş o mutluluğu yaşıyor. Şanlıurfa, Adıyaman arası eskiden tek şerit, ikinci şerit bazı yerlerde var. Öyleydi, niye? Oraya devlet gitmezdi ki ama şimdi gidip Başbakan bizzat orayı geziyor, görüyor. Yolu görüyor, bakıyor, bu var. Niye? Görevimiz olduğu için. 'Ama senin bakanın var', olsun. Bakanın da bir başbakanı olması lazım. Eğer olmazsa o kalabilir, böyle bu iş. Başbakanın üstünde de millet var. Çünkü siz de bizi denetliyorsunuz, takip ediyorsunuz ve hesabını da sandık geldiği zaman soracaksınız."

Görevlerinin Türkiye'yi büyütmek olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, bu görevi hakkıyla yapmanın mücadelesini verdiklerini vurguladı. İki gün önce dev bir şehir hastanesinin temelini attıklarını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 3 bin 500 yatak kapasiteli bir hastane. Bu hastanenin içine girdiğin zaman, oradan Rabbimin izniyle 'ya şafi' diyeceğiz, şifayı bularak çıkacağız. Hiçbir konuda 'Yok filanca hastaneye gönderelim, orada şunu yaptıralım', yok 'Şuraya gönderelim', yok. Her şey orada. A'dan Z'ye orada. Odaların hepsi çok çok modern, gayet lüks. Hatta şu anda örnek odalar falan, onlar yapıldı, onları gördük. Ameliyathaneler muhteşem. 130 ameliyathanesi olan bir hastane. 'Bir ameliyat bitsin de ondan sonra obürünü alalım', yok öyle bir şey, her şey hazır,anında. '7 ay sonraya gün verelim', Kılıçdaroğlu sen onu yapıyordun işte. Senin Genel Müdürlüğün döneminde SSK böyle çalışıyordu, SSK hastanelerinin durumu öyleydi. Rahmetli anam, gönderirdi beni Okmeydanı SSK Hastanesine, giderdik orada kuyruğa girerdik, sabah namazından sonra, oradan numara alacaksın, ondan sonra da haber vereceksin, gelecek onlar da doktor beyin kapısında muayene için sıra bekleyecek. Bugünleri gördük. Ama şimdi her şey numarada. Bakıyorsun, hemen size saati veriliyor, gelip orada tedavini oluyorsun."

Her geçen gün daha iyiye gidildiğini ifade eden Erdoğan, "Şu anda inanın 30 ay sonra, 14 ilimizde 15 şehir hastanesiyle dünyanın belki de ilk 3'ü içinde yer alacağız sağlık sektöründe. Ortalama 30 ay süre. Yoğun bir çalışma, gerçekten muhteşem projeler. Bütün peyzajıyla, donatı alanlarıyla, her şeyiyle ve en ileri teknolojinin uygulandığı bu hastanelerimizle ülkemizi kuşatacağız. Zaten helikopterleriyle, ambulans jetleriyle, bir yerden bir yere herhangi bir aksama, şu bu filan söz konusu olmayacak. Bu hastanelerimiz, diğer illerimizde bir sıkıntı varsa anında onlar için de birer çözüm" diye konuştu.

-"Sessiz devrim adını verdiğimiz nice reformu gerçekleştirdik"

Türkiye'nin, Türk bayrağının itibarını yüceltmenin görevleri olduğunu, bu görevi hakkıyla yerine getirmek için çalıştıklarını dile getiren Erdoğan, aynı bakış açısını demokratikleşme, temel haklar ve özgürlükler noktasında da en başından itibaren bu şekilde muhafaza ettiklerini söyledi.

Türkiye'de 11 yıl boyunca yasakları, kısıtlamaları kaldırdıklarını, ret, inkar ve asimilasyona son verdiklerini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Sessiz devrim adını verdiğimiz nice reformu biz gerçekleştirdik. Milletimizin hak ettiği, gecikmiş, ertelenmiş nice hakkı milletimize biz teslim ettik. Şunu çok açık söylüyorum, gönülden söylüyorum, bütün samimiyetimle söylüyorum, eğer imkan olsaydı, eğer şartlar müsait olsaydı, 11 yıl önce iktidara geldiğimiz gün biz bütün bu reformları yapmak, Türkiye'yi en ileri demokratik standartlara anında kavuşturmak isterdik. Ama nelerle karşılaştığımızı, nelerle uğraştığımızı, hangi aşamalardan geçtiğimizi sizler de çok iyi biliyorsunuz, sizler de yaşadınız. Neydi bunlar? Partimizin kapatılma davasından Danıştay saldırısına, darbe senaryolarından sokak eylemlerine, muhalefetin direncinden bürokrasinin direncine kadar nice engelle, nice bariyerle mücadele ederek bugünlere ulaştık. Fakat kararlı bir şekilde, samimiyetle, her bir engeli, her bir bariyeri aştıktan sonra hiç geçikmeden, hiç ertelemeden reformlarımızı gerçekleştirdik."

Bir kez daha yeni bir paket halinde yaptıkları reformlarla çok önemli hakları teslim edeceklerini vurgulayan Erdoan, gelecek hafta sadece bu konuya dönelik bir basın toplantısıyla yeni demokratikleşme paketini kamuoyuna duyuracaklarını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Kimilerinin daha dere görünmeden paçayı sıvadıklarını görüyoruz. Olur olmaz şeyler ilan ettiklerini görüyoruz. Şu anda henüz açıklanmamış bir paketle ilgili yapılan yorumların tamamı afakidir, tamamı yersiz ve yetersizdir. Çalışmaları tamamlayıp, paketi açıkladığımızda toplumun her kesimin memnun olacağını inşallah ifade etmek isterim. Tekrar ediyorum, bu paketle ilgili yapılan yorumların tamamı erken, tamamı afakidir. Bu reformları Türkiye'de şartlar oluştuğu için, engeller, bariyerler, dirençler ortadan kalktığı için 11 yıllık zincirin bir halkası olarak gerçekleştiriyoruz. Bunu özellikle bilmenizi istiyorum. AK Parti kurulduğu gün, programında neyi vaat ettiyse bugün şartlar oluştuğu için onu gerçekleştiriyor. Son kongremizde neyi vaat ettiysek, neyi söylediysek onları yapmaya devam ediyoruz. Programımızda, tüzüğümüzde, seçim beyannamemizde ve kongrelerimizde çizdiğimiz çerçeve dahilinde milletimizi, ülkemizi haklarıyla buluşuruyor, verdiğimiz sözleri tek tek yerine getiriyoruz."

-"Her yeniliğin önünde duvar gibi duruyor"

Demokrasi veya demokratikleşmenin uzun bir süreç olduğuna işaret eden Erdoğan, demokratikleşmenin adeta yaşayan, sürekli değişen, sürekli kendisini geliştiren bir süreç olduğunu belirtti.

Çalışmalarını tamamlayıp, açıklayacakları paketin de bir son değil, bir aşama, safha olduğunu aktaran Erdoğan, "Ama çok önemli bir aşama, çok önemli bir safhadır. Bu süreç ülkemizin ve milletimizin yararına olacak şekilde 76 milyonun birliği, beraberliği ve kardeşliği için her daim kendini yenileyerek ilerleyecek bir süreçtir. Bu süreç Türkiye'yi daha da birleştirecek, kardeşliğimizi çok daha pekiştirecek bir süreçtir" dedi.

Partililere seslenen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada sizden arzum şudur: Bizde öyle bir muhalefet anlayışı var ki her değişimin, her yeniliğin adeta önünde duvar gibi duruyor. Türkiye'nin bir adım bile atmasına asla tahammül gösteremiyor. Daha paket açıklamadan, afaki yorumlar yapanlar paket açıklandığında da her zamanki istemezük tavrını gösterecek, her zaman olduğu gibi korku senaryoları üreteceklerdir. İşte bu teşkilat, tüm iftiraları, tüm ithamları, tüm yalanları daha yayılmadan bertaraf eden bir teşkilat olmalıdır. Siz onlardan çok daha fazla çalışacak, onlardan çok daha fazla kişiye ulaşacaksınız. Siz afaki konuşmayacaksınız. Elinizdeki o sizlere göndereceğimiz bilgiler dahilinde, çerçevesinde konuşacaksınız. Onlar gibi doğruları gizlemeyeceksiniz, onlar gibi yalanla korku senaryolarıyla hareket etmeyeceksiniz. Siz işin gerçeğini bilerek, bütün boyutlarını öğrenerek, hakkı anlatacak, doğruyu anlatacaksınız. Sizi bilgilendirmek noktasında genel merkezimiz her türlü hazırlığı yapacaktır. Bu paketin Türkiye'nin birliğine yapacağı katkıları anlatacaksınız. Bu paketin Türkiye'nin ufkunu nasıl açtığını anlatacaksınız. En önemlisi de bu paketin bin yıllık kardeşliğimizi nasıl daha da pekiştireceğini anlatacaksınız. Biz inşallah 2014 Mart seçimlerine 81 vilayetimizde, her ilçemizde, her köyümüzdeki eserlerimizi anlatarak, plan ve projelerimizi anlatarak ama her şeyden önemlisi kardeşliğimizi yüceltmek için yaptığımız reformları anlatarak gireceğiz. Milletimiz bizi anladı bundan hiç endişeniz olmasın ve anlıyor, biz milletimize kulak verecek, bu yolda yine milletimizle yürüyeceğiz."

-"Bu ülkede siyasi Kürtçülük yapan mahfiller var"

Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere ülke genelindeki Kürt kökenli vatandaşlara seslenen Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu ülkede siyasi Kürtçülük yapan mahfiller var. Değerli kardeşlerim bakın bu oyuna gelmeyin. Sadece yerel hizmetler noktasında, yerel belediyelerin bu siyasi partide olduğu yerlerde ne hizmet üretiyorlar? Bunlara bakın. Size verdikleri hizmet nedir bunlara bakın ama bir de AK Partili belediyelerin olduğu yerlerde verilen hizmete bakın. İdeolojiyle ne mide doyar ne insanca yaşama imkanına kavuşulur ne de modern yaşam tarzı nedir buna ulaşılır. Sevgi ideolojiyle tahakkuk etmez. Sevgi başka bir şeydir, aşk başka bir şeydir. İşte AK Parti bu ideallerle bu anlayışla halkını kucaklayan, halkına hizmeti kendisi için en önemli aşk halkası olarak sevgi halkası olarak gören bir parti.

Türk'ü Türk oluğu için değil, Kürt'ü Kürt olduğu için değil, Boşnak'ı, Arnavut'u, Roman'ı, Laz'ı vesaire kim olursa olsun, hiçbirini ırkından, etnik yapısından dolayı sevmiyoruz. AK Parti'nin ideali şu: Biz tüm insanları bizi yaradan Allah yarattığı için seviyoruz , farkımız bu. Onun için de birliğimizi beraberliğmizi bozmaya çalışanlara karşı bu yerel seçimlerde de gereğini yapmamız lazım. Bir olalım, iri olalım, diri olalım, beraber olalım, hep birlikte Türkiye olalım diyoruz."

(Sürecek)

Muhabir: Kurbani Geyik
Yayınlayan: Tolga Özgenç

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C