İstanbul 17°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı
20 Eylül 2013 Cuma 13:43

Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (3)-''Biz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asla seçim ekonomisine tenezzül etmeyecek bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devletin sosyal vasfını güçlendirmeye devam edeceğiz''-''Biz s

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asla seçim ekonomisine tenezzül etmeyecek bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devletin sosyal vasfını güçlendirmeye devam edeceğiz'' dedi.

Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, belli rantlar karşılığında "kuklalık yapanların" milleti de öyle zannettiğini belirtti.

"Bunların hayatlarında, tarihlerinde hiçbir dayanışma, paylaşma olmadı" diyen Erdoğan, "İstanbul'un, Ankara'nın o zengin semtlerinden çıkıp Anadolu'nun, Trakya'nın nabzını tutmak bunların siyasetinde kendisine hiçbir zaman yer bulmadı'' diye konuştu.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asla seçim ekonomisine tenezzül etmeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devletin sosyal vasfını güçlendirmeye devam edeceğiz'' ifadesini kullandı.

Sosyal yardımlar konusunda olduğu gibi yatırımlar ve hizmetler konusunda da diğer partilerden farklı olduklarını dile getiren Erdoğan, "Biz, seçim yaklaşınca temel atanlardan, sandık kapanınca o temeli unutanlardan değiliz. Seçim yaklaşınca proje açıklayıp, seçim bitince projeyi unutanlardan, inkar edenlenden değiliz. Biz aynen başladığımız gibi devam ediyoruz, durmak yok, yola devam. Seçim kampanyalarına kadar biz temel de atarız, açılışlarımızı da yaparız. Niye? Çünkü bizim programımız, '6 aylık işte seçim başladı, kampanyalar dur' yok, olur mu? O bizim için kayıp zamandır'' dedi.

-''Hizmet başka bir şey''

Bütün kayıp zamanları verimliliğe çevirdiklerini belirten Erdoğan, kendilerinden öncekilerin seçim sürelerinde böyle derdi olmadığını söyledi. Erdoğan, ''Ne temel atmak, ne açılışı, yok böyle bir şey. Çünkü bunların derdi yok, aşkı yok. Hizmet başka bir şey, ideoloji başka bir şey. Biz hizmet iktidarıyız. Ama diğerleri maalesef ideolojinin o deli gömleği içerisinde hayat sürüyorlar'' değerlendirmesinde bulundu.

Açıkladıkları projenin peşine düştüklerini, somut hale gelinceye, yatırım ve hizmete dönüşünceye kadar da peşinden ayrılmadıklarını vurgulayan Erdoğan, ''İşte 2014 Mart seçimlerinde bizi en önce eserlerimiz anlatacak, hizmetlerimiz anlatacak, yatırımlarımız anlatacak. Önceki gün de ifade ettim, hafıza-i beşer, nisyan ile maluldür. Eserimiz orada duruyor diye, eserimiz kendisini anlatıyor diye biz rehavet içinde olmayacağız. Buna rağmen biz de anlatacağız'' diye konuştu.

-''Gençler üzerinde özellikle duracağız''

Erdoğan, 11 yıldır iktidarda olduklarını, millet kendilerine emaneti devrettiğinde 7 yaşında olanların bugün 18 yaşına ulaştığını belirterek, ''Bunlar bu seçimde oy kullanacaklar. 2002'de çevresini, ülkesini, dünyayı henüz tanımamış olanlar bugün büyüdüler. Ülkenin meseleleriyle, dünya sorunlarıyla ilgilenir hale geldiler'' dedi.

Gençler üzerinde özellikle duracaklarını vurgulayan Erdoğan, ''Gençlere nasıl bir Türkiye devraldığımızı, bizim dönemimize kadar Türkiye'nin hangi sorunlarla uğraştığını, 11 yılda Türkiye'nin nasıl değiştiğini ve değişmeye devam ettiğini çok vurgulu bir şekilde anlatmamız gerekiyor. Burada, bu salonda, hep birlikte, sizler dahil, şahsım dahil hiçbirimiz 1960 öncesi siyasi ortamı doğru dürüst bilmiyoruz, hatırlamıyoruz. Ama bir kısımımız 12 Eyül öncesi siyasi ortamı gördük, yaşadık. Yine bir kısmımız 28 Şubat ortamını gördü, yaşadı'' ifadesini kullandı.

Bugün 25 yaşın altında olanların, ne 27 Mayıs ne 12 Eylül ne de 28 Şubat dönemlerini yaşamadığına, bilmediğine işaret eden Erdoğan, bugünün gençlerinin Türkiye tarihinde yaşanmış çok acı olaylara, işkencelere, faili meçhullere, yasaklara, kısıtlamalara şahit olmadıklarını belirtti.

Bu ülkenin bundan sonra, bu acılara şahit olmayacağını dile getiren Erdoğan, ''Bugün dünden çok iyi bir yerdeyiz. İnşallah yarın, bugünden de daha iyi olacak. Ancak gençlere nereden geldiğimizi, nereye gittiğimizi çok iyi anlatmak zorundayız. 27 Mayıs öncesinde gençlerin nasıl sokağa döküldüğünü, gençlerin nasıl kullanıldığını, ardından nasıl paçavra gibi bir kenara atıldıklarını anlatmak durumundayız. 12 Eylül öncesinde gençlerin nasıl birbirine düşürüldüğünü, nasıl birbirine kıydıklarını, 12 Eylül'ün ardından da nasıl idam edildiklerini onlara hatırlatmak zorundayız. Bir elin, kirli bir elin gençler üzerinden Türkiye'yi nasıl karıştırdığını, Türkiye'ye gençler üzerinden ne ağır bedeller ödettiğini bugünün gençlerine aktarmak zorundayız.''

-''Yaptığımız sessiz devrimleri dahi gençlere anlatmak zordur''

Merhum Adnan Menderes'in Ankara'da elektriği yaygınlaştırdığını, Ankara'yı ışıklandırdığını anlatan Erdoğan, ''Aynı gece Adnan Menderes ile merhum Celal Bayar Çankaya'da sabaha kadar oturup, Ankara'nın o ışıklandırılmış halini seyrediyorlar. Şu anda televizyon çağının, bilgisayarların içinde doğmuş bir çocuğa, gence merhum Menderes'in bu heyecanını tarif etmek çok zordur. Sadece merhum Menderes'in değil bizim heyecanla yaptığımız sessiz devrimleri dahi gençlere anlatmak zordur'' diye konuştu.

2003'den beri okulda sırasının üzerinde ders kitaplarını bulan gençlere, o eski kitap kuyruklarını anlatmanın zorluğuna işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İnanıyorum ki o gençler, hep böyleydi yani o sıraların üzerinde hep kitap vardı zannediyorlar. Ama o kitaplar yoktu yavrum. Biz o kitapları alabilmek için kırtasiyeci dükkanlarının kapısında çok bekledik. Onları bulamazdık. Kitapların bir tanesini, iki tanesini bulabilirsek diğerlerini bulamazdık. Ama şimdi birinci hamurdan kitaplar sıranızın üzerinde sizleri bekliyor. Biz, bırakın kitabı bulmayı, üst sınıflardaki abilerimizden teksir notlarını bile satın alamazdık. Çünkü onları, teksir notu nedir biliyor musun yavrum, saman kağıdından yapılmış, sapsarı ve teksir makinesinde mürekkepleri dağılmış zor okursun, onların satıldığı kağıtlardı, onları bile abilerimizden zor satın alırdık. Biz böyle okuduk. Ama bakın bunları size yaşatmadık, yaşatmıyoruz.''

Artık akıllı tahtalara, tablet bilgisayarlara geçildiğini hatırlatan Erdoğan, gençleri kitap taşımaktan kurtararak, sadece tablet bilgisayarla okula gidip gelmelerini sağlamak için hazırlıklarını sürdürdüklerini söyledi.

-"Ey Kılıçdaroğlu, bunu da öğren''

İsteyen her öğrencinin burs veya kredi aldığını vurgulayan Erdoğan, ''Hem de 280 lira. Bunun yanında, Kredi Yurtlar Kurumunda kalıyorsa beslenme yardımı 200 lira da o, toplam 480 lira. 480 lirayı ey genç kardeşim, bu iktidar veriyor. 11 yıl önce gençler ne alıyordu biliyor musun ey genç kardeşim, 45 liracık alıyordu. Bak 45 liradan 480 liraya, işte sosyal devlet bu, ey Kılıçdaroğlu, bunu da öğren'' diye konuştu.

Erdoğan, zor olana talip olduklarını, zor olanı yaptıklarını ve yapacaklarını ifade etti. Türkiye'nin nerelerden geldiğini, hangi badireleri atlatarak, hangi acıları yaşayarak bugünlere ulaştığını gençlere anlatacaklarını belirten Erdoğan, onların aynı hataya düşmelerini engelleyeceklerini kaydetti.

-''Yarınların farklı olmasını sağlayacağız''

20 yaş altındakiler arasında koalisyonu bilenlerin sayısının oldukça az olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Seçim ekonomisi diye sorun, karşılıksız para basmak nedir diye sorun. Hatta enflasyon nedir diye sorun. Çoğunun bunlarla ilgili pratik bilgisinin olmadığına şahit olacaksınız. İnşallah gençlerimiz bunlara şahit olmasınlar. Ama Türkiye'de bir dönem bunların yaşandığını hem de çok ağır yaşandığını, çok ağır bedellerin ödendiğini bilsinler, bunu öğrensinler. Çünkü yüzde 110, böyle bir enflasyon olur mu? Bunları yaşadı bu ülke, yaşadı. İşte biz geldiğimizde bile yüzde 30'du enlfasyon. Artık bunlar ortadan kalktı, artık tek hanedeyiz. Eğer dün unutulursa bugün aynı şeyler tekrar yaşanır, yarın aynı şeyler yaşanır. Dünden ibret alacak, gençlerimize dünün ibretlik olaylarını anlatacak, yarınların farklı olmasını sağlayacağız.''

Erdoğan, siyaset tarzlarının, ölümü gösterip sıtmaya razı etmek ya da enkaz edebiyatı yapmak olmadığını vurguladı.

-''Hedef koyduk, sınıflar 30'a inecek''

''Biz dünün Türkiyesindeki olumsuzlukları bugün tekrar yaşamayalım, yarın yaşanmasın diye hatırlattık ve hatırlatıyoruz" diyen Erdoğan, ülkenin bugün dünden daha iyi olduğunu ancak bunu yeterli görmediklerini söyledi.

Yarının bugünden iyi olması için hiç durmadan, duraklamadan çalıştıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"11 yıl boyunca yaptıklarımızı, haşa millete bir ulufe olsun diye değil bunlar milletin hakkı olduğu için yaptık. Biz milletin hizmetkarıyız. Biz bu millete efendi olmaya gelmediğimizi defaatle söyledik. Hizmetkar olmak için geldik. Bir hizmetkarın vazifesi hizmet üretmektir. Biz 11 yıl boyunca vazifemizi yerine getirmeye çalıştık, görevimizi yapmaya çalıştık, sorumluluğumuzun gereği neyse onu yaptık, yapıyoruz. Bizim yaptığımız emanetin hakkını vermektir.

Eğer okul yapıyorsak, derslik yapıyorsak bu ülkenin çocuklarının en iyi eğitimi almaları için çalışıyorsak bunu vazifemiz olduğu için yapıyoruz. Eğer bugün 400 bine varan derslik inşa ettiysek milletimizin buna ihtiyacı olduğu için yaptık. Yeterli mi, bu da yeterli değil. Çünkü biz 120 kişilik sınıflarda okumak istemiyoruz. Buradan yavrularımıza, gençlerimize seslenmek istiyoruz, siz hiç120 kişilik sınıflarda okudunuz mu yavrum, ama biz okuduk. 70 kişilik sınıflarda okudunuz mu ama biz okuduk. Ama biz sizin okumanızı istemiyoruz. Onun için biz hedef koyduk. Dedik ki bu sınıflar 30'a inecek. Şu anda Anadolu'nun birçok yerinde bırakın 30'u 16 kişilik sınıflar da var, 20 kişilik sınıflar da var, 30 da var. Bazı yerlerde kısmi olarak maalesef bunun üstünde olan yerlerimiz de var, yok değil. Ama onları da halledeceğiz.''

(Bitti)

Muhabir: Hande İlbeyi Canca
Yayınlayan: Eda Ay

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
18 / 32 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
13 / 25 °C