İstanbul 16°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Parti Tunceli İl Başkanı Yerlikaya:
19 Eylül 2013 Perşembe 13:18

Ak Parti Tunceli İl Başkanı Yerlikaya:

Şimdi artık Dersim ismi, Bakanlar Kurulu kararıyla, hükümetimizin kararıyla inşallah eğer varsa yasal bir düzenlemesi onu da parti olarak yasal düzenlemeyle geri getiriyoruz"- "Çok arkadaş istifa etti ve partiye üye olmaya geliyor. Hatta ve hatta bunlar b

AK Parti Tunceli İl Başkanı Sinan Yerlikaya, "Şimdi artık Dersim ismi, Bakanlar Kurulu kararıyla, hükümetimizin kararıyla inşallah eğer varsa yasal bir düzenlemesi onu da parti olarak yasal düzenlemeyle geri getiriyoruz" dedi.

CHP'den istifa edip AK Parti'ye geçen ve hafta başında da Tunceli İl Başkanlığı görevini Veli Suroğlu'ndan devralan Eski Tunceli Milletvekili Yerlikaya, parti binasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Tunceli'nin sorunlarını ve çözümlerini çok iyi bildiği için AK Parti İl Başkanlığına getirildiğini söyledi.

CHP'den istifa gerekçelerine değinen Yerlikaya, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet Halk Partisinin bu tüzükle, bu programla, daha ziyade bu milliyetçilik anlayışı, inanç farklılık anlayışıyla, bu korkuyla, endişeyle hükümet olacağını sanmıyorum. Siyasi partiler niye kuruluyor? İktidar olmak için kuruluyor, iş olsun diye kurulmuyor, tabela asmak için kurulmuyor. Siyasi partiler hem kendi tabanına sahip çıkmak hem ülkenin imarına, refahına, ekonomisine, siyasetini güne uydurmak için kuruluyor. Bu anlayış yüzünden ben ayrıldım."

- "Partide 3 gündür yoğunluk yaşanıyor"

İl Başkanlığına atanması ardından CHP Tunceli İl Teşkilatından AK Parti'ye katılım bekleyip beklemediğine ilişkin soru üzerine Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Ben kimseye zorla gelin, üye olun demiyorum ama 2-3 gündür buradayım. İl Başkanlığı sıfatıyla konuşuyorum. Çok arkadaş istifa etti ve partiye üye olmaya geliyor. Hatta ve hatta bunlar benim akrabam da değil. Akrabalarımda fazla istifa yok. Burada değişik ilçelerden, köylerden arkadaşlar geliyor, istifasını veriyor ve bize üye oluyor. Üyelikler de devam ediyor. Partide 3 gündür yoğunluk yaşanıyor. Ben örgütü oluşturduktan sonra CHP'yi, BDP'yi, sivil toplum kuruluşlarını da ziyaret edeceğim."

- Tunceli'nin isminin Dersim olarak değiştirileceği iddiaları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen demokratikleşme paketinde, Tunceli'ye "Dersim" adının geri verilmesinin de olduğunu ifade eden Yerlikaya, "1935'te Meclis'te yapılan bir kanunla Dersim, Tunceli ismini almıştı ve ondan sonra da Dersim ismi zaman zaman yasaklanmıştı hatta Dersim dediğinizde ceza alıyor, cezalar veriliyordu. Böyle yanlış bir uygulama vardı. Şimdi artık Dersim ismi, Bakanlar Kurulu kararıyla, hükümetimizin kararıyla inşallah eğer varsa yasal bir düzenlemesi onu da parti olarak yasal düzenlemeyle geri getiriyoruz" diye konuştu.

Paketin içeriğinde, Alevilerin sorunlarının çözümü ve cemevlerinin yasal statüye kavuşması için de düzenlemeler olduğunu belirten Yerlikaya, "Hükümetimizin bu demokratikleşme paketi içinde, cemevlerine özel bir yasal statü verilerek yani tamamen ibadethane olarak 677 sayılı yasanın da çelişkisine rağmen özel bir statü verilecek" görüşünü paylaştı.

Cemevlerinde hem Aleviliğin anlatılacağını hem Alevi inançlarının rahat bir şekilde sergileneceğini hem de dedelerin yetiştirileceğini dile getiren Yerlikaya, ayrıca dedelere maaş verileceğine işaret etti.

Diyanette Alevileri temsil edecek bir daire başkanlığının oluşturulması konusunda da çalışma yapıldığını aktaran Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabi bu global bir çözüm raporu halinde ama bunların yasal değişimleri, altı, hem Meclis'te hem de Bakanlar Kurulu kararnameleriyle dolacaktır. Dolayısıyla yıllardır farklılıklardan dolayı, Aleviliğinden dolayı inançlarını rahat yaşamamış bu vatandaşlarımızın, bu aydın insanlarımızın böylelikle bu sorunu çözülecektir"

Eksiklikler olabileceğini ancak zaman içinde bunların da giderileceğini dile getiren Yerlikaya, "Her yeniliğin bir eksikliği olabilir. Her yenilik, dört dörtlük çıkmaz ama zaman içinde eksiklikler hissedilir, görülür ve takviyelerle, yasal düzenlemelerle bunun altı doldurulur ve nihayetinde tam teşekküllü hale getirilir" ifadesini kullandı.

Tunceli'nin en önemli sorunlarından birinin de yapımı planlanan barajlar olduğunu belirten Yerlikaya, "Munzur ve Pülümür vadileri, Munzur Milli Parkı eşsiz güzelliklere sahiptir. Bugün literatüre baktığımızda dünyanın sayılı vadilerinden biridir. Bunların suyla doldurulması enerji getirisinden ziyade turizm açısından götürüsü olacaktır. Enerji bir veriyorsa turizm buraya on katacaktır. O nedenle bu iki vadinin daha güzelleştirilerek, daha ulaşılabilir bir hale getirilerek turizme açmamız lazım. Bu vadilerin korunması için İl Başkanı olarak bütün gücümü ortaya koyacağım" şeklinde konuştu.

Muhabir: Haydar Toprakçı
Yayınlayan: Ebubekir Gülüm

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C