İstanbul 22°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Parti Tunceli İl Başkanı Yerlikaya:
19 Eylül 2013 Perşembe 13:18

Ak Parti Tunceli İl Başkanı Yerlikaya:

Şimdi artık Dersim ismi, Bakanlar Kurulu kararıyla, hükümetimizin kararıyla inşallah eğer varsa yasal bir düzenlemesi onu da parti olarak yasal düzenlemeyle geri getiriyoruz"- "Çok arkadaş istifa etti ve partiye üye olmaya geliyor. Hatta ve hatta bunlar b

AK Parti Tunceli İl Başkanı Sinan Yerlikaya, "Şimdi artık Dersim ismi, Bakanlar Kurulu kararıyla, hükümetimizin kararıyla inşallah eğer varsa yasal bir düzenlemesi onu da parti olarak yasal düzenlemeyle geri getiriyoruz" dedi.

CHP'den istifa edip AK Parti'ye geçen ve hafta başında da Tunceli İl Başkanlığı görevini Veli Suroğlu'ndan devralan Eski Tunceli Milletvekili Yerlikaya, parti binasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Tunceli'nin sorunlarını ve çözümlerini çok iyi bildiği için AK Parti İl Başkanlığına getirildiğini söyledi.

CHP'den istifa gerekçelerine değinen Yerlikaya, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet Halk Partisinin bu tüzükle, bu programla, daha ziyade bu milliyetçilik anlayışı, inanç farklılık anlayışıyla, bu korkuyla, endişeyle hükümet olacağını sanmıyorum. Siyasi partiler niye kuruluyor? İktidar olmak için kuruluyor, iş olsun diye kurulmuyor, tabela asmak için kurulmuyor. Siyasi partiler hem kendi tabanına sahip çıkmak hem ülkenin imarına, refahına, ekonomisine, siyasetini güne uydurmak için kuruluyor. Bu anlayış yüzünden ben ayrıldım."

- "Partide 3 gündür yoğunluk yaşanıyor"

İl Başkanlığına atanması ardından CHP Tunceli İl Teşkilatından AK Parti'ye katılım bekleyip beklemediğine ilişkin soru üzerine Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Ben kimseye zorla gelin, üye olun demiyorum ama 2-3 gündür buradayım. İl Başkanlığı sıfatıyla konuşuyorum. Çok arkadaş istifa etti ve partiye üye olmaya geliyor. Hatta ve hatta bunlar benim akrabam da değil. Akrabalarımda fazla istifa yok. Burada değişik ilçelerden, köylerden arkadaşlar geliyor, istifasını veriyor ve bize üye oluyor. Üyelikler de devam ediyor. Partide 3 gündür yoğunluk yaşanıyor. Ben örgütü oluşturduktan sonra CHP'yi, BDP'yi, sivil toplum kuruluşlarını da ziyaret edeceğim."

- Tunceli'nin isminin Dersim olarak değiştirileceği iddiaları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen demokratikleşme paketinde, Tunceli'ye "Dersim" adının geri verilmesinin de olduğunu ifade eden Yerlikaya, "1935'te Meclis'te yapılan bir kanunla Dersim, Tunceli ismini almıştı ve ondan sonra da Dersim ismi zaman zaman yasaklanmıştı hatta Dersim dediğinizde ceza alıyor, cezalar veriliyordu. Böyle yanlış bir uygulama vardı. Şimdi artık Dersim ismi, Bakanlar Kurulu kararıyla, hükümetimizin kararıyla inşallah eğer varsa yasal bir düzenlemesi onu da parti olarak yasal düzenlemeyle geri getiriyoruz" diye konuştu.

Paketin içeriğinde, Alevilerin sorunlarının çözümü ve cemevlerinin yasal statüye kavuşması için de düzenlemeler olduğunu belirten Yerlikaya, "Hükümetimizin bu demokratikleşme paketi içinde, cemevlerine özel bir yasal statü verilerek yani tamamen ibadethane olarak 677 sayılı yasanın da çelişkisine rağmen özel bir statü verilecek" görüşünü paylaştı.

Cemevlerinde hem Aleviliğin anlatılacağını hem Alevi inançlarının rahat bir şekilde sergileneceğini hem de dedelerin yetiştirileceğini dile getiren Yerlikaya, ayrıca dedelere maaş verileceğine işaret etti.

Diyanette Alevileri temsil edecek bir daire başkanlığının oluşturulması konusunda da çalışma yapıldığını aktaran Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabi bu global bir çözüm raporu halinde ama bunların yasal değişimleri, altı, hem Meclis'te hem de Bakanlar Kurulu kararnameleriyle dolacaktır. Dolayısıyla yıllardır farklılıklardan dolayı, Aleviliğinden dolayı inançlarını rahat yaşamamış bu vatandaşlarımızın, bu aydın insanlarımızın böylelikle bu sorunu çözülecektir"

Eksiklikler olabileceğini ancak zaman içinde bunların da giderileceğini dile getiren Yerlikaya, "Her yeniliğin bir eksikliği olabilir. Her yenilik, dört dörtlük çıkmaz ama zaman içinde eksiklikler hissedilir, görülür ve takviyelerle, yasal düzenlemelerle bunun altı doldurulur ve nihayetinde tam teşekküllü hale getirilir" ifadesini kullandı.

Tunceli'nin en önemli sorunlarından birinin de yapımı planlanan barajlar olduğunu belirten Yerlikaya, "Munzur ve Pülümür vadileri, Munzur Milli Parkı eşsiz güzelliklere sahiptir. Bugün literatüre baktığımızda dünyanın sayılı vadilerinden biridir. Bunların suyla doldurulması enerji getirisinden ziyade turizm açısından götürüsü olacaktır. Enerji bir veriyorsa turizm buraya on katacaktır. O nedenle bu iki vadinin daha güzelleştirilerek, daha ulaşılabilir bir hale getirilerek turizme açmamız lazım. Bu vadilerin korunması için İl Başkanı olarak bütün gücümü ortaya koyacağım" şeklinde konuştu.

Muhabir: Haydar Toprakçı
Yayınlayan: Ebubekir Gülüm

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C