İstanbul 10°C
18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya çok kazançlı bir kapı olacak
27 Ocak 2013 Pazar 08:01

Almanya çok kazançlı bir kapı olacak

Kamil Koç Genel Müdürü Kemal Erdoğan, 'Almanya pazarının kazançlı bir pazar olacağını düşünüyoruz' dedi.

AImanya, 58 yıl sonra karayolunda özgürlüğe kavuştu. Çünkü 1935 yılında Adolf Hitler’in emriyle konulan “Trenden başka toplu taşıma yok” kuralı yıkıldı.

 

Bir başka deyişle 58 yıldır yasak olan ülke içinde otobüsle taşımacılığın önü de açılmış oldu. “Peki, yasağın bittiği yer Almanya, biz niye bu kadar heyecanlanıyoruz?” diyebilirsiniz! Haklısınız, hemen söyleyelim. Kararla birlikte, otobüs taşımacılığında Türkiye’nin iki dev markası, Almanya pazarı için kolları sıvadı bile.

 

“Dünyada bu işi biz Türkler’den daha iyi yapan yok” diyen Kamil Koç ve Ulusoy, dile kolay en az 60 milyon yolcu için harekete geçti. İlk etapta son model, tüm ihtiyaçlara cevap veren, yüksek donanımlı 100’ e yakın otobüsle girecekleri Pazarda, milyonlarca euroluk bir yatırımla, binlerce istihdam yaratarak, “Almanlara bu işin dersini veririz. Ne İngilizler ne de Fransızlar bize rakip bile olamaz” diyen iki Türk firmasıyla konuştuk. Almanya’yı, hedeflerini, stratejilerini sorduk.

 

Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. Genel Müdürü Kemal Erdoğan, “Almanya, oraya ilk giren firmalar için çok kazançlı bir kapı olacak bizce. 400 km’lik bir yolu 120 Euro’ya taşıyorlar. Biz ise 40 Euro’ya taşıyacağız. Yani ciddi bir fiyat avantajı yaratacağız. Almanya pazarının bu sebeple kazançlı bir Pazar olacağını düşünüyoruz” dedi. İşte Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. Genel Müdürü Kemal Erdoğan’ın cevaplarıyla Türk otobüsçülerini bekleyen yeni dev Pazar Almanya…

 

ALMANYA’DAKİ ARAÇ SAYIMIZI VE HİZMET AĞIMIZI GENİŞLETECEĞİZ

 

Almanya’da şehirlerarası otobüs taşımacılığı serbest hale geldikten sonra ne gibi değişiklikler olacak?

 

Kemal Erdoğan: Nazi lider Adolf Hitler’in ülkedeki demiryollarını güçlendirmek üzere otobüs taşımacılığını yasaklaması nedeniyle 1935’ten bu yana Almanya’da toplu taşıma sadece trenle yapılıyordu. Alman hükümeti 2007’de taşımacılığın liberalleşmesi yönünde bir karar çıkardı. Almanya parlamentosunda onaylanan yeni kanuna göre ülkedeki yeni yılın ilk gününden itibaren otobüs taşımacılığı özel sektöre serbest hale geldi. Artık 200 euroluk lisans parasını ödeyen tüm şirketler belli kalite kriterlerini doldurdukları takdirde Almanya’da otobüs işletmeciliği yapabilecek. Biz de yaklaşık 40 araçla Almanya’ya girmeyi planlıyoruz. Sonraki süreçte Almanya’daki araç sayımızı ve hizmet verdiğimiz ağları genişletmeyi düşünüyoruz.

 

ÇOK CİDDİ BİR FİYAT AVANTAJI YARATACAĞIZ

 

-Ne kadar yolcu taşımayı hedefliyorsunuz?

Kemal Erdoğan: Almanya’da ciddi oranda bir Türk nüfusu var. Öncelikle bu Türk nüfusunu hedefliyoruz. Buradaki Türkler firmamızın tanıtımında da bizlere yardımcı olacaklar.

 

-Türkiye’deki taşımacılık ile kıyasladığınızda Almanya sizce kazançlı bir pazar olacak mı?

 

Kemal Erdoğan: Almanya, oraya ilk giren firmalar için çok kazançlı bir kapı olacak bizce. 400 km’lik bir yolu 120 Euro’ya taşıyorlar. Biz ise 40 Euro’ya taşıyacağız. Yani ciddi bir fiyat avantajı yaratacağız. Almanya pazarının bu sebeple kazançlı bir Pazar olacağını düşünüyoruz.

 

-İlk etapta 40 otobüs diyorsunuz, bu sayı zaman içinde artabilir mi?

 

Kemal Erdoğan: Evet, ilk etapta 40 otobüs ile başlayıp sonraki dönemde 100 araca kadar çıkmayı planlıyoruz.

 

ALMANYA’DA KARAYOLU YOLCU SEKTÖRÜNÜ GELİŞTİREN ÖN PLANDAKİ FİRMALARDAN BİRİ OLACAĞIZ

 

-Ne kadarlık bir yatırım yapmayı planlıyorsunuz?

 

Kemal Erdoğan: İlk etapta Almanya için 2 milyon euroluk bir yatırım söz konusu olabilir. Tabi bu yatırım miktarı devam etmekte olan çalışmaların ardından netleşecektir.

 

-“Oranın altını üstüne getireceğiz” derken neyi kastediyorsunuz?

 

Kemal Erdoğan: Türkiye gerçekten karayolu yolcu taşımacılığı sektöründe çok ileri bir ülke. Bizim ülkemizdeki firmalar bu konuda daha tecrübeliler. Biz de bu alandaki tecrübelerimizi sonuna kadar kullanacağız ve Almanya’da karayolu yolcu sektörünü geliştiren ön plandaki firmalardan biri haline geleceğiz.

 

-Çalışanlarınızı hangi kriterlere göre seçeceksiniz? Kimlere ağırlık vermeyi düşünüyorsunuz?

 

Kemal Erdoğan: Amacımız sadece içinde çalıştığı şirkete değil aynı zamanda sektöre değer katacak ve sektörün kalite standartlarını yükseltmeye yardımcı olacak çalışanları seçmek. Hosttan otobüs kaptanına, otogar sorumluları ve yöneticilerinden bilet satış yetkililerine kadar birçok kişiyi bünyemize katacağız. Çalışanlarımıza verdiğimiz eğitimlerle artı değer yaratacağız.

 

HEDEFİMİZ, MARKA GÜCÜNÜ ÜÇ KITAYA YAYMIŞ BİR ŞİRKET OLMAK

 

-İngiliz, Fransız ve Alman şirketlerle rekabette nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

 

Kemal Erdoğan: Temel stratejimiz Türkiye de yolcularımıza sunduğumuz hizmeti Almanya’ya taşımak aslında. Zira dünyada bizim kadar yüksek kalitede hizmeti yolcularına sunabilen ikinci bir ülke yok. Türkiye’deki karayolu taşımacılığı dünyada eşi benzeri görülmemiş bir tarz ve kalite anlayışıyla yapılıyor. Dünyaya baktığınız zaman Türkiye’deki yoğunlukta ve tarzda karayolu yolcu taşımacılığı yapan ikinci bir ülke yok. Yakın bir benzeri Güney Amerika’da var ama o bile ülkemizde yapılan yolcu taşımacılığının çok uzağında ve bulunduğu bölgede Türkiye’deki kadar yüksek paya ve yoğunluğa sahip değil. Türkiye’de bu anlamda ciddi bir birikim var. Bu nedenle de Türkiye’de otobüsçülük yapan bir firmanın dünyanın her hangi bir ülkesinde otobüsçülük yapmasının önünde bir engel yok. En azından bilgi birikimi anlamında bir engelimiz yok. Zira bu işin nasıl en verimli şekilde yapılabileceğini dünyada bizden daha iyi bilen bir ülke yok. Bu noktada şirketimizin gelecekteki hedefini “Üç Kıtada Marka Olmak” olarak belirledik. Kamil Koç için hedef 100. yılında Türkiye’nin sınırlarını aşmış bir marka olabilmektir. Vizyonumuz 3 kıtaya, karayolu yolcu taşımacılığı bilgi birikimini ihraç etmiş; yurt dışında da bu hizmeti en iyi şekilde yapan, Türkiye’deki marka gücünü üç kıtaya yaymış bir şirkete dönüşebilmektir.

 

SERAP SÜRMELİ – OTOMOBİLSAYFASI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
İzmir
13 / 15 °C
Antalya
12 / 19 °C
Adana
11 / 22 °C
Konya
3 / 12 °C