İstanbul 7°C
22 Mart 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanyada Hasta Bakıcılar Da Bakıma Muhtaç
20 Eylül 2013 Cuma 09:43

Almanya'da Hasta Bakıcılar Da Bakıma Muhtaç

Almanya’da vasıflı eleman eksikliğinin en çok gözlemlendiği sektörlerden biri de sağlık sektörü.

Almanya’da vasıflı eleman eksikliğinin en çok gözlemlendiği sektörlerden biri de sağlık sektörü. Özellikle hasta bakıcı sayısının eksik olması, var olan hasta bakıcı kadrosunun da yaşlanmasına sebep oluyor. Sektöre taze kan bulunamaması ise yaşlı hasta bakıcıların sağlığını tehdit ediyor.

Almanya’da vasıflı eleman eksikliğine istihdam edilen vasıflı elemanların giderek yaşlanması da eklenince en büyük tehlikeyi sağlık sektörü yaşıyor. Bremen Üniversitesi bilim adamlarının Hildesheim’da Katolik Piskoposluğa ait yaşlı bakımı servisi ve Caritas’ta görevli 600 çalışan üzerinde gerçekleştirdiği araştırma, yaşlanan bakım kadrosunun sektörü nasıl zorladığını bir kez daha ortaya koydu.

ZORLAYICI İŞ KOŞULLARI

Araştırmaya göre 2009 yılında hasta bakıcıların dörtte biri 50 yaş ve üzerindeydi. Yeni doğan bebek sayısının gerilemesi ve başvuruların azalması neticesinde ise 35 yaşın altında olan çalışanların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Bununla birlikte sağlık sektörünün hasta bakıcılardan beklentilerinin çoğalması, zorlayıcı iş koşulları çalışanlardan olağanüstü hizmetlerin talep edilmesini beraberinde getiriyor. Bilhassa yaşlı elemanlar bu baskıyla karşı karşıya kaldıklarında kendi sağlıklarının tehlikeye girmesi gibi bir sonuç doğuyor. Bu grup ayrıca, genç çalışanlara eğitim seminerlerine daha sık katılarak kendini geliştirmeye çalışıyor. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
11 / 20 °C
İzmir
15 / 25 °C
Antalya
11 / 20 °C
Adana
14 / 24 °C
Konya
10 / 25 °C