İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aluexpo 2013 Fuarı Alüminyum Sektörünü Bir Araya Getirecek
19 Eylül 2013 Perşembe 15:03

Aluexpo 2013 Fuarı Alüminyum Sektörünü Bir Araya Getirecek

İstanbul Fuar Merkezi'nde 03-06 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 3. Alüminyum Teknolojileri, Makine ve Ürünleri İhtisas Fuarı (Aluexpo 2013) öncesi Ankiros Fuarcılık Konya’da basın ve sektör temsilcileri için bölgesel bilgilendirme toplantısı ya.

İstanbul Fuar Merkezi'nde 03-06 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 3. Alüminyum Teknolojileri, Makine ve Ürünleri İhtisas Fuarı (Aluexpo 2013) öncesi Ankiros Fuarcılık Konya’da basın ve sektör temsilcileri için bölgesel bilgilendirme toplantısı yaptı.

Ankiros Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Süphan İlker, Aluexpo’nun konusunda dünyanın en önemli 3 fuarı arasında yer aldığını dile getirdi. İlker, Türkiye’nin önde gelen alüminyum üreticilerinin, ürünlerini dünyanın 4 bir yanından gelen alıcıların beğenisine sunacağını ve ülkemizin alüminyum sektörünün gücünü sergileyeceklerini ifade etti. İlker “Fuarda birincil alüminyum dediğimiz ham maddeden sonra ara hammadde, bundan elde edilen profil, folyo, levha, külçe çubuk gibi alüminyum ürünlerinin yanı sıra alüminyum pencere cephe kaplama sistemleri, otomotiv ve beyaz eşya sanayinde kullanılan her türlü ürünler de sergilenecek. Fuarda, global metalurju sektörünün önde gelen firmaları alüminyum mamul üretiminde kullanılan her türlü makine ekipman endüstriyel fırın, ocaklar, sarf malzemeleri gibi ürünler sergileyecek.” dedi.

Aluexpo’nun, Türkiye’deki fırsatları değerlendirmek isteyen 31 ülkeden 150 yabancı ve farklı ülkelerle işbirliği yapmak isteyen 159 yerli firmayı bir araya getireceğini aktaran Süphan İlker şunları söyledi: “Aluexpo Fuarı’na yerli ve yabancı 10 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Organizasyonun gerçekleştirildiği 3-4-5-6 Ekim tarihlerinde saat 10.00- 18.30 saatleri arasında isteyenler fuarımızı ziyaret edebilir. Girişler ücretsiz. Fuar süresince fuar alanına havalimanında ücretsiz servisler sağlanacak.”

TÜRKİYE’NİN HAM MADDE İHTİYACI 1 MİLYON TON
Toplantıya katılan Ak Alüminyum Genel Müdürü Muharrem Palaz, Türkiye’de alüminyum üretiminin tarihçesi hakkında bilgi verdi. Otomotiv sektörünün gelişmesiyle birlikte alüminyuma olan talebin de arttığını aktardı.
Türkiye’nin ham madde ihtiyacının 1 milyon tonunun üzerinde olduğuna dikkat çeken Palaz, ülkenin tek ham madde üreticisi olan Seydişehir Alüminyum tesislerinin bu ihtiyacın yalnızca 60 bin tonunu karşılayabildiğine dikkat çekti. Bu tesisin elektrik enerjisine duyulan ihtiyaçtan dolayı yıllık kapasitesini artıramadığını, yeni yatırımlara kendisini adapte edemediğini anlattı. Bunun yalnızca yüzde 6’lık bir rakama tekabül ettiğini söyleyen Palaz, Türkiye’nin yıllık ham madde ithalatının ise 2.5 milyar dolar olduğuna vurgu yaparak “Yani tamamen yurt dışına bağımlı 2.5 milyar dolarlık bir ham madde ithalatı yapmaktayız.Avrupa’daki bazı ülkelerde kişi başına düşen alüminyum tüketimi 35-40 kilogram iken Türkiye’de bu rakam 7-8 kilogram civarında. Biz aynı zamanda iç pazarı da canlandırmak zorundayız. Tabi ham maddede, kullandığımız tüm makine ve yedek parçalarda dışa bağımlı olmak bu anlamda bizi zorlamaktadır. Dışarıya çok miktarda döviz ihracımız olmaktadır.” şeklinde konuştu.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
14 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 33 °C