İstanbul 7°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aluexpo 2013 Fuarı Alüminyum Sektörünü Bir Araya Getirecek
19 Eylül 2013 Perşembe 15:03

Aluexpo 2013 Fuarı Alüminyum Sektörünü Bir Araya Getirecek

İstanbul Fuar Merkezi'nde 03-06 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 3. Alüminyum Teknolojileri, Makine ve Ürünleri İhtisas Fuarı (Aluexpo 2013) öncesi Ankiros Fuarcılık Konya’da basın ve sektör temsilcileri için bölgesel bilgilendirme toplantısı ya.

İstanbul Fuar Merkezi'nde 03-06 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 3. Alüminyum Teknolojileri, Makine ve Ürünleri İhtisas Fuarı (Aluexpo 2013) öncesi Ankiros Fuarcılık Konya’da basın ve sektör temsilcileri için bölgesel bilgilendirme toplantısı yaptı.

Ankiros Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Süphan İlker, Aluexpo’nun konusunda dünyanın en önemli 3 fuarı arasında yer aldığını dile getirdi. İlker, Türkiye’nin önde gelen alüminyum üreticilerinin, ürünlerini dünyanın 4 bir yanından gelen alıcıların beğenisine sunacağını ve ülkemizin alüminyum sektörünün gücünü sergileyeceklerini ifade etti. İlker “Fuarda birincil alüminyum dediğimiz ham maddeden sonra ara hammadde, bundan elde edilen profil, folyo, levha, külçe çubuk gibi alüminyum ürünlerinin yanı sıra alüminyum pencere cephe kaplama sistemleri, otomotiv ve beyaz eşya sanayinde kullanılan her türlü ürünler de sergilenecek. Fuarda, global metalurju sektörünün önde gelen firmaları alüminyum mamul üretiminde kullanılan her türlü makine ekipman endüstriyel fırın, ocaklar, sarf malzemeleri gibi ürünler sergileyecek.” dedi.

Aluexpo’nun, Türkiye’deki fırsatları değerlendirmek isteyen 31 ülkeden 150 yabancı ve farklı ülkelerle işbirliği yapmak isteyen 159 yerli firmayı bir araya getireceğini aktaran Süphan İlker şunları söyledi: “Aluexpo Fuarı’na yerli ve yabancı 10 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Organizasyonun gerçekleştirildiği 3-4-5-6 Ekim tarihlerinde saat 10.00- 18.30 saatleri arasında isteyenler fuarımızı ziyaret edebilir. Girişler ücretsiz. Fuar süresince fuar alanına havalimanında ücretsiz servisler sağlanacak.”

TÜRKİYE’NİN HAM MADDE İHTİYACI 1 MİLYON TON
Toplantıya katılan Ak Alüminyum Genel Müdürü Muharrem Palaz, Türkiye’de alüminyum üretiminin tarihçesi hakkında bilgi verdi. Otomotiv sektörünün gelişmesiyle birlikte alüminyuma olan talebin de arttığını aktardı.
Türkiye’nin ham madde ihtiyacının 1 milyon tonunun üzerinde olduğuna dikkat çeken Palaz, ülkenin tek ham madde üreticisi olan Seydişehir Alüminyum tesislerinin bu ihtiyacın yalnızca 60 bin tonunu karşılayabildiğine dikkat çekti. Bu tesisin elektrik enerjisine duyulan ihtiyaçtan dolayı yıllık kapasitesini artıramadığını, yeni yatırımlara kendisini adapte edemediğini anlattı. Bunun yalnızca yüzde 6’lık bir rakama tekabül ettiğini söyleyen Palaz, Türkiye’nin yıllık ham madde ithalatının ise 2.5 milyar dolar olduğuna vurgu yaparak “Yani tamamen yurt dışına bağımlı 2.5 milyar dolarlık bir ham madde ithalatı yapmaktayız.Avrupa’daki bazı ülkelerde kişi başına düşen alüminyum tüketimi 35-40 kilogram iken Türkiye’de bu rakam 7-8 kilogram civarında. Biz aynı zamanda iç pazarı da canlandırmak zorundayız. Tabi ham maddede, kullandığımız tüm makine ve yedek parçalarda dışa bağımlı olmak bu anlamda bizi zorlamaktadır. Dışarıya çok miktarda döviz ihracımız olmaktadır.” şeklinde konuştu.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
9 / 17 °C
Antalya
8 / 20 °C
Adana
12 / 20 °C
Konya
1 / 16 °C