İstanbul 10°C
11 Aralık 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ambulansların Adres Bulma Derdine Son, Tüm Araçlara Navigasyon Takılacak
20 Eylül 2013 Cuma 11:38

Ambulansların Adres Bulma Derdine Son, Tüm Araçlara Navigasyon Takılacak

Sağlık Bakanlığı, ambulansların acil durumlarda adres karışıklığı ve olay yerine geç ulaşma gibi sorunlarını ortadan kalkacak bir çalışma hayata geçiriliyor.

Sağlık Bakanlığı, ambulansların acil durumlarda adres karışıklığı ve olay yerine geç ulaşma gibi sorunlarını ortadan kalkacak bir çalışma hayata geçiriliyor. Artık hasta nakil ve acil sağlık araçlarında ‘araç takip ve navigasyon sistemleri’ bulundurulacak. Türkiye'nin en ücra köşesindeki mahalle bilgilerinin bile yer aldığı navigasyon cihazlarıyla donatılan ambulanslar, hastanın adresini kaybolmadan bulabilecek. Ambulans sürücüsünü sesli ve görüntülü olarak yönlendiren cihaz sayesinde, ambulansların hızı, bulunduğu mevki ve güzergâhı uydu üzerinden İl Ambulans Kontrol Merkezi ve Sağlık Bakanlığı tarafından da takip edilecek.

    Sağlık Bakanlığı, Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları İle Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. İl ambulans servisi: İl düzeyinde ambulans hizmetlerini sevk ve idare eden ‘İl Ambulans Servisi’ kurulacak. Ambulans servisleri ve ambulansların incelenmesi, teftiş ve denetimi amacıyla müdürlük acil sağlık hizmetlerinde görevli tercihen biri hekim en az üç sağlık personelinden oluşan komisyon oluşturulacak.

    Ambulanslar, ulaşım şekline göre kara, hava ve deniz ambulansları olarak; kara ambulansları da kullanım amacına göre acil yardım ambulansı, hasta nakil ambulansı, yoğun bakım ambulansı ve özel donanımlı ambulanslar olarak sınıflandırılacak. Hasta nakil araçları, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sağlık kuruluşlarına bağlı olarak çalışacak. Türk Standardları Enstitüsü'nden araç tadilat belgesi alınıp uygun olarak hasta nakil aracı uygunluk belgesi alındıktan sonra yetkili trafik birimlerince tescil edilecek. Bu araçlarda nakil esnasında en az bir sağlık personeli bulundurulacak. Hasta nakil araçlarında asgari şu donanımlar yer alacak; 'Haberleşme cihazları (telsiz veya telefon), Aracın kullanım amacını belirten fosforlu yazı ve işaretler,Bir adet tansiyon aleti, bir adet portatif oksijen ünitesi, otomatik eksternal defibrilatör ve bir adet temel tıbbi malzeme çantası, Araç takip ve navigasyon sistemleri.' Araçlarda bulundurulacak navigasyon sistemi sayesinde adres karışıklığı ve olay yerine geç ulaşma gibi sorunlar ortadan kalkacak. Ambulansa yerleştirilen terminaller sayesinde de hastanın tüm bilgileri, hasta yoldayken hastaneye bildirilecek. Ayrıca her ambulans uydu sistemi sayesinde incelenerek, güzargah ve hız tesbiti de yapılabilecek.Şoför olarak çalışacak personelin sürücü belgesi fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf ve temel ilkyardım eğitimi sertifikası fotokopisi bulundurulacak.

    AMBULANS OLARAK İLK KEZ KULLANILACAK ARAÇLAR 5 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAYACAK

    Ambulans olarak kullanılacak araçlar, 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanununa uygun olacak. İlk kez ambulans ruhsatı alacak araçlar 5 yaşından fazla olmayacak. Daha önce ambulans ruhsatı almış ve beş yaşını doldurmuş olan araçlardan, her iki yılda bir Türk Standartları Enstitüsü veya yetkilendirdiği kurumlarca TS EN 1789 sayılı Türk Standardı’na göre yapılan muayene sonucunda Türk Standartları Enstitüsü'nce düzenlenen “TS EN 1789 EK-C Uygunluk Belgesi” ile birlikte yapılan muayene sonucunda, uygun olanların izinleri 15 yaşına kadar uzatılabilecek.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"» Dolarda büyük düşüş» Bitcoin için lale çılgınlığı uyarısı» Tüketici hakem heyetleri yeniden yapılandırılıyor» Ataşehir Belediye Başkanı görevden alındı» Senegal'de Türk imzası!» Elvan'dan sanayi endeksi yorumu» Araplar Türk ürünü için 'sıra'ya girdi» Son istekleri "tabut"ta gerçekleşiyor» Cumhurbaşkanı Erdoğan Gümülcine'de» İsrail göstericilere saldırıya geçti» Şimşek: ''Türkiye rekabetten korkmuyor''» ''Pazar günü Yenikapı'da olacağız''» Bor fındık verimini arttırdı» Rusya'dan flaş çıkış: 'Kabul edilemez'» Ukrayna'nın roketleri Türk makinesinden çıkacak» Esed rejimi varil bombasıyla can almayı sürdürüyor» 65 yıl sonra Batı Trakya'da büyük heyecan!» 'Grip aşısının tam zamanı'» Trump Şişli'den kaldırıldı» ''Yastık altındaki altın enflasyona neden oluyor''
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
7 / 18 °C
Konya
0 / 11 °C