İstanbul 17°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ambulansların Adres Bulma Derdine Son, Tüm Araçlara Navigasyon Takılacak
20 Eylül 2013 Cuma 11:38

Ambulansların Adres Bulma Derdine Son, Tüm Araçlara Navigasyon Takılacak

Sağlık Bakanlığı, ambulansların acil durumlarda adres karışıklığı ve olay yerine geç ulaşma gibi sorunlarını ortadan kalkacak bir çalışma hayata geçiriliyor.

Sağlık Bakanlığı, ambulansların acil durumlarda adres karışıklığı ve olay yerine geç ulaşma gibi sorunlarını ortadan kalkacak bir çalışma hayata geçiriliyor. Artık hasta nakil ve acil sağlık araçlarında ‘araç takip ve navigasyon sistemleri’ bulundurulacak. Türkiye'nin en ücra köşesindeki mahalle bilgilerinin bile yer aldığı navigasyon cihazlarıyla donatılan ambulanslar, hastanın adresini kaybolmadan bulabilecek. Ambulans sürücüsünü sesli ve görüntülü olarak yönlendiren cihaz sayesinde, ambulansların hızı, bulunduğu mevki ve güzergâhı uydu üzerinden İl Ambulans Kontrol Merkezi ve Sağlık Bakanlığı tarafından da takip edilecek.

    Sağlık Bakanlığı, Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları İle Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. İl ambulans servisi: İl düzeyinde ambulans hizmetlerini sevk ve idare eden ‘İl Ambulans Servisi’ kurulacak. Ambulans servisleri ve ambulansların incelenmesi, teftiş ve denetimi amacıyla müdürlük acil sağlık hizmetlerinde görevli tercihen biri hekim en az üç sağlık personelinden oluşan komisyon oluşturulacak.

    Ambulanslar, ulaşım şekline göre kara, hava ve deniz ambulansları olarak; kara ambulansları da kullanım amacına göre acil yardım ambulansı, hasta nakil ambulansı, yoğun bakım ambulansı ve özel donanımlı ambulanslar olarak sınıflandırılacak. Hasta nakil araçları, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sağlık kuruluşlarına bağlı olarak çalışacak. Türk Standardları Enstitüsü'nden araç tadilat belgesi alınıp uygun olarak hasta nakil aracı uygunluk belgesi alındıktan sonra yetkili trafik birimlerince tescil edilecek. Bu araçlarda nakil esnasında en az bir sağlık personeli bulundurulacak. Hasta nakil araçlarında asgari şu donanımlar yer alacak; 'Haberleşme cihazları (telsiz veya telefon), Aracın kullanım amacını belirten fosforlu yazı ve işaretler,Bir adet tansiyon aleti, bir adet portatif oksijen ünitesi, otomatik eksternal defibrilatör ve bir adet temel tıbbi malzeme çantası, Araç takip ve navigasyon sistemleri.' Araçlarda bulundurulacak navigasyon sistemi sayesinde adres karışıklığı ve olay yerine geç ulaşma gibi sorunlar ortadan kalkacak. Ambulansa yerleştirilen terminaller sayesinde de hastanın tüm bilgileri, hasta yoldayken hastaneye bildirilecek. Ayrıca her ambulans uydu sistemi sayesinde incelenerek, güzargah ve hız tesbiti de yapılabilecek.Şoför olarak çalışacak personelin sürücü belgesi fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf ve temel ilkyardım eğitimi sertifikası fotokopisi bulundurulacak.

    AMBULANS OLARAK İLK KEZ KULLANILACAK ARAÇLAR 5 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAYACAK

    Ambulans olarak kullanılacak araçlar, 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanununa uygun olacak. İlk kez ambulans ruhsatı alacak araçlar 5 yaşından fazla olmayacak. Daha önce ambulans ruhsatı almış ve beş yaşını doldurmuş olan araçlardan, her iki yılda bir Türk Standartları Enstitüsü veya yetkilendirdiği kurumlarca TS EN 1789 sayılı Türk Standardı’na göre yapılan muayene sonucunda Türk Standartları Enstitüsü'nce düzenlenen “TS EN 1789 EK-C Uygunluk Belgesi” ile birlikte yapılan muayene sonucunda, uygun olanların izinleri 15 yaşına kadar uzatılabilecek.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
14 / 26 °C
Antalya
20 / 31 °C
Adana
18 / 29 °C
Konya
11 / 24 °C