İstanbul 6°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ambulansların Adres Bulma Derdine Son, Tüm Araçlara Navigasyon Takılacak
20 Eylül 2013 Cuma 11:38

Ambulansların Adres Bulma Derdine Son, Tüm Araçlara Navigasyon Takılacak

Sağlık Bakanlığı, ambulansların acil durumlarda adres karışıklığı ve olay yerine geç ulaşma gibi sorunlarını ortadan kalkacak bir çalışma hayata geçiriliyor.

Sağlık Bakanlığı, ambulansların acil durumlarda adres karışıklığı ve olay yerine geç ulaşma gibi sorunlarını ortadan kalkacak bir çalışma hayata geçiriliyor. Artık hasta nakil ve acil sağlık araçlarında ‘araç takip ve navigasyon sistemleri’ bulundurulacak. Türkiye'nin en ücra köşesindeki mahalle bilgilerinin bile yer aldığı navigasyon cihazlarıyla donatılan ambulanslar, hastanın adresini kaybolmadan bulabilecek. Ambulans sürücüsünü sesli ve görüntülü olarak yönlendiren cihaz sayesinde, ambulansların hızı, bulunduğu mevki ve güzergâhı uydu üzerinden İl Ambulans Kontrol Merkezi ve Sağlık Bakanlığı tarafından da takip edilecek.

    Sağlık Bakanlığı, Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları İle Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. İl ambulans servisi: İl düzeyinde ambulans hizmetlerini sevk ve idare eden ‘İl Ambulans Servisi’ kurulacak. Ambulans servisleri ve ambulansların incelenmesi, teftiş ve denetimi amacıyla müdürlük acil sağlık hizmetlerinde görevli tercihen biri hekim en az üç sağlık personelinden oluşan komisyon oluşturulacak.

    Ambulanslar, ulaşım şekline göre kara, hava ve deniz ambulansları olarak; kara ambulansları da kullanım amacına göre acil yardım ambulansı, hasta nakil ambulansı, yoğun bakım ambulansı ve özel donanımlı ambulanslar olarak sınıflandırılacak. Hasta nakil araçları, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sağlık kuruluşlarına bağlı olarak çalışacak. Türk Standardları Enstitüsü'nden araç tadilat belgesi alınıp uygun olarak hasta nakil aracı uygunluk belgesi alındıktan sonra yetkili trafik birimlerince tescil edilecek. Bu araçlarda nakil esnasında en az bir sağlık personeli bulundurulacak. Hasta nakil araçlarında asgari şu donanımlar yer alacak; 'Haberleşme cihazları (telsiz veya telefon), Aracın kullanım amacını belirten fosforlu yazı ve işaretler,Bir adet tansiyon aleti, bir adet portatif oksijen ünitesi, otomatik eksternal defibrilatör ve bir adet temel tıbbi malzeme çantası, Araç takip ve navigasyon sistemleri.' Araçlarda bulundurulacak navigasyon sistemi sayesinde adres karışıklığı ve olay yerine geç ulaşma gibi sorunlar ortadan kalkacak. Ambulansa yerleştirilen terminaller sayesinde de hastanın tüm bilgileri, hasta yoldayken hastaneye bildirilecek. Ayrıca her ambulans uydu sistemi sayesinde incelenerek, güzargah ve hız tesbiti de yapılabilecek.Şoför olarak çalışacak personelin sürücü belgesi fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf ve temel ilkyardım eğitimi sertifikası fotokopisi bulundurulacak.

    AMBULANS OLARAK İLK KEZ KULLANILACAK ARAÇLAR 5 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAYACAK

    Ambulans olarak kullanılacak araçlar, 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanununa uygun olacak. İlk kez ambulans ruhsatı alacak araçlar 5 yaşından fazla olmayacak. Daha önce ambulans ruhsatı almış ve beş yaşını doldurmuş olan araçlardan, her iki yılda bir Türk Standartları Enstitüsü veya yetkilendirdiği kurumlarca TS EN 1789 sayılı Türk Standardı’na göre yapılan muayene sonucunda Türk Standartları Enstitüsü'nce düzenlenen “TS EN 1789 EK-C Uygunluk Belgesi” ile birlikte yapılan muayene sonucunda, uygun olanların izinleri 15 yaşına kadar uzatılabilecek.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
10 / 22 °C
Konya
3 / 15 °C