İstanbul 20°C
21 Ekim 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Annandan Şama kritik ziyaret
29 Mayıs 2012 Salı 06:52

Annan'dan Şam'a kritik ziyaret

BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, 108 kişinin öldüğü, 300 kişinin yaralandığı Hule katliamının ardından hükümet ve muhalefetle temaslarda bulunmak üzere Şam’a gitti.

Suriye ziyaretini kritik bir adım olarak değerlendiren Annan, neredeyse yarısı çocuk yüzden fazla kişinin ölümünün kendisini şoke ettiğini ve olaydan derin üzüntü duyduğunu söyledi. 

Altı maddelik barış planının kapsamlı bir şekilde uygulanması gerektiğini söyleyen Annan, sadece hükümeti değil elinde silah olan herkesi Suriye’de yaşanan krizi barışçıl yollarla çözmeye çağırdı.

Annan’ın Şam ziyareti, BM Güvenlik Konseyi’nin Hule’de ağır silahlar kullanılarak 108 kişinin öldürülmesinin ardından oybirliğiyle Suriye yönetimni kınamasının ardından geldi.

Konsey katliamdan doğrudan Suriye hükümetini sorumlu tutmadı.

Uluslararası çapta büyük öfke yaratan Cuma günkü katliamda hayatını kaybedenlerin 49'u çocuk, 34'ü de kadın.

Birleşmiş Milletler, ölümlerden sorumlu olanların hesap vermesini istedi.

Annan'ın Salı günü Cumhurbaşkanı Esad ile görüşmesi bekleniyor.

'Yalan tsunamisi'

Suriye'nin Birleşmiş Milletler temsilcisi Beşar Caferi, bazı Konsey üyelerini "yalan tsunamisi" yaratmakla suçladı ve olaylarda Suriye güçlerinin sorumluluğunu olmadığını savundu.

Güvenlik Konseyi, oybirliğiyle kabul edilen ancak bağlayıcı olmayan bir bildiriyle Suriye ordusunun yerleşim birimlerindeki ağır silahlarını çekmesi çağrısında bulundu. 

Bildiride, "Güvenlik Konseyi üyeleri Humus yakınlarındaki Hule'de, Suriye güçlerinin bir yerleşim yerinde tank ve topçu ateşi açmasını içeren saldırılardaki cinayetleri mümkün olan en sert ifadelerle kınar. Konsey üyeleri sivillerin ağır işkenceyle ve yakın mesafeden ateşle öldürülmesini de kınar. Sivil nüfusa yönelik bu tür menfur güç kullanımı, uygulanabilir uluslararası hukuka aykırıdır" denildi.

Ancak Suriye'nin BM temsilcisi Beşar Caferi, Almanya ve İngiliz temsilcileri ima ederek bazı üyelerin Suriye'nin katliamdaki rolü konusunda dünyayı yanıltmaya çalıştığını savundu. 

Caferi, "Gayri resmi oturumda ne (Suriye'deki BM gözlemci heyetinin başkanı Tümgenral Robert) Mood ne de başka biri, Konsey'e yaşananlardan Suriye hükümetinin sorumlu olduğunu söylemiştir." dedi.

Robert Mood, BBC'ye yaptığı açıklamada, Ölümlere yol açan olaylar konusunda belirsizlikler var. Ama BM gözlemcileri Hule'de soruşturma başlattı. 

Muhalifler, Suriye askerlerinin protesto gösterileri sonrasında Hule'yi bombardımana tuttuğunu söylüyor. Bazı köy sakinlerinin bu bombardımanda bazılarının da "Şebiha" olarak bilinen milis güçleri tarafından yakın mesafeden ateş edilerek öldürüldüğü öne sürülüyor. Suriye hükümeti ise saldırıların arkasında "teröristlerin" olduğunu iddia ediyor ve olay sırasında köyde hiçbir tank olmadığını söylüyor.

Bu arada, Suriyeli muhalifler Pazar günü Hama'nın bombalanması sonucu en az 30 kişinin öldüğünü duyurdular.

BBC

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 22 °C
İzmir
11 / 27 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
15 / 31 °C
Konya
6 / 23 °C