İstanbul 13°C
01 Kasım 2014 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antalya'daki Deprem
09 Aralık 2013 Pazartesi 09:48

Antalya'daki Deprem

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan: - "Bu depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri yok. Deprem, Marmara'da beklenen depremi etkilemez

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Antalya'da meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri bulunmadığını, söz konusu sarsıntının Marmara'da beklenen depremi de etkilemeyeceğini belirtti.

Ercan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinin dün 19.31'de Antalya Körfezi'nde kaydettiği 5 şiddetindeki depremle ilgili, ismini taşıyan internet sitesinde değerlendirmelerde bulundu.

Depremin odak derinliğinin 88 kilometre olduğunu ifade eden Ercan, 22 Aralık 2009'da bu depremin dış odağına yakın 5,4 büyüklüğünde bir depremin 39-52 kilometre derinlikte oluştuğunu hatırlattı.

Olasılıkla bu depremin artçılarının 7 ile 10 gün, 4'e varan büyüklüklerde görüleceği öngörüsünde bulunan Ercan, şunları kaydetti:

"Bu depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri yok. Deprem, Marmara'da beklenen depremi etkilemez. Son 3 ay içinde güney-batı Türkiye'de tıpkı 2009'da olduğu gibi bir deprem kaynaşması görülmektedir. Bu kaynaşma, bölgenin Yunanistan'dan Anadolu'ya, oradan İran'a gerilmekte olduğunun bir belirtisidir. Bölgenin daha büyük bir depreme gebe olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle öncelikli çekinceli iller Muğla, Aydın, Denizli, Burdur, Isparta, Antalya, Adana, Hatay olarak sayılabilir."

Son depremin Doğu Akdeniz'de Florens yükselimi Fethiye-Kıbrıs dalma batma kuşağı kuzeyinde yer aldığına işaret eden Ercan, Girit - Rodos - Fethiye - Kıbrıs yayı boyunca Afrika kıtasının yaklaşık 10 milyon yıldır, Ege - Anadolu anakarası altına, yılda 3 santimetre tezlikle daldığına değindi.

Dalan Afrika yer kabuğundaki kopmaların bu tür derin dalma batma kuşağı depremlerini oluşturduğunu, Türkiye'nin 100 kilometreye varan derin depremlerinin bölgede olduğunu vurgulayan Ercan, yörede en büyük 7 dolayında bir deprem beklendiğini kaydetti.

Muhabir: Levent Kişi
Yayınlayan: Hızır Hacısalihoğlu

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Dönere Kadın Eli Değdi» Ukrayna'daki Gelişmeler» Ankara’dan Askeri Helikopter İle Sondaj Parçası Getirildi» Diyarbakır'da 15 Kapıya Suikast İşareti» AK Saray'ın tanıtımı sosyal medyayı karıştırdı!» Nur Serter CHP'den istifa etti mi?» Cavaliers'a Galibiyeti Lebron Getirdi» Ekim Ayı İhracat Rakamları Açıklandı (1)» Finlandiyalı Öğrenciler Living Lab’ı Ziyaret Etti» Kurtulmuş: Paralel yapıya KCK'da dahil» Kosova Ekonomi Bakan Yardımcısı Ebso'yu Ziyaret Etti» Hava Kirliliğini Önlemek İçin Araçlara Egzoz Muayenesi Yapıldı» Türk Gıda İhracatçıları Japon Pazarına Foodex İle Girecek» Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:» G.Saray'da ilk yolcu! Ocak ayında gidiyor» Tahılda "Ekim Zamanı" Uyarısı» Beşiktaş, Derbide Yeni Sayfa Açmak İstiyor» Gece Gazino Olan Çiğ Köfteciye Operasyon» Ekonomi Bakanı Zeybekci:» Kas Ağrıları "Cebe Girdi"» Uçhisar Kaya Otel’in İhalesi Yapıldı» Başbakan Davutoğlu Afyon Kampına Geldi» Kılıçdaroğlu, Baykal İle Kahvaltı Yaptı» Ermenek'te Kömür Ocağında İşçilerin Mahsur Kalması» Patentli Mandalinalar İhracata Güç Katacak» Organik yumurta için 90 dönümlük çiftlik kurdu» Voleybol: Erkekler 1. Ligi» Sel Felaketinde 7 Bin 768 Dekar Tarım Arazisi Zarar Gördü» Güneydoğu Anadolu'nun İhracatı Yüzde 3,2 Düştü» Cihan Muhabiri Brezilyalı Ünlü Sunucuya Konuk Oldu» Nijerya Eğitim Bakanı: Türk Okullarına Her Zaman Minnettar Kalacağım» WhatsApp kullanıcılarını üzecek haber» Yatırımcı bu hafta ne kazandı?» Dayanışmanın Adresi Tandır Evleri» Agü Spor'un Ligde Hedefi: İlk Üç» Domuz Sürüsü Kaza Yaptırdı» Bağyurdu Osb, 10 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak» Organik Yumurta İçin 90 Dönümlük Çiftlik Kurdu» Kayseri'den "Babayiğitlere" Ücretsiz Arsa» Ceviz Ağacı Güvence Altına Alınıyor» Fenerbahçe, Derbide Siftah Peşinde» Türkiye’yi rahatlatan anlaşma imzalandı» Milli Dağcı, Dayısının Vasiyetini Yerine Getiriyor» Bataklıktan Sofraya Pirincin Yolculuğu» -Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:» "Geleceğin Einsteinları" Türkiye'de Buluşacak» ''Cemaat, devleti ele geçirmek istedi''» Başbakan Davutoğlu, Afyonkarahisar'a Geldi» Geçimini "Pitonlu" Ve "İguanalı" Gösterilerle Sağlıyor» Bursa’da Uyuşturucu Operasyonuna 31 Tutuklama
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 11 °C
İzmir
8 / 19 °C
Antalya
11 / 24 °C
Adana
11 / 24 °C
Konya
1 / 11 °C