İstanbul 21°C
30 Mayıs 2015 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antalya'daki Deprem
09 Aralık 2013 Pazartesi 09:48

Antalya'daki Deprem

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan: - "Bu depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri yok. Deprem, Marmara'da beklenen depremi etkilemez

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Antalya'da meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri bulunmadığını, söz konusu sarsıntının Marmara'da beklenen depremi de etkilemeyeceğini belirtti.

Ercan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinin dün 19.31'de Antalya Körfezi'nde kaydettiği 5 şiddetindeki depremle ilgili, ismini taşıyan internet sitesinde değerlendirmelerde bulundu.

Depremin odak derinliğinin 88 kilometre olduğunu ifade eden Ercan, 22 Aralık 2009'da bu depremin dış odağına yakın 5,4 büyüklüğünde bir depremin 39-52 kilometre derinlikte oluştuğunu hatırlattı.

Olasılıkla bu depremin artçılarının 7 ile 10 gün, 4'e varan büyüklüklerde görüleceği öngörüsünde bulunan Ercan, şunları kaydetti:

"Bu depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri yok. Deprem, Marmara'da beklenen depremi etkilemez. Son 3 ay içinde güney-batı Türkiye'de tıpkı 2009'da olduğu gibi bir deprem kaynaşması görülmektedir. Bu kaynaşma, bölgenin Yunanistan'dan Anadolu'ya, oradan İran'a gerilmekte olduğunun bir belirtisidir. Bölgenin daha büyük bir depreme gebe olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle öncelikli çekinceli iller Muğla, Aydın, Denizli, Burdur, Isparta, Antalya, Adana, Hatay olarak sayılabilir."

Son depremin Doğu Akdeniz'de Florens yükselimi Fethiye-Kıbrıs dalma batma kuşağı kuzeyinde yer aldığına işaret eden Ercan, Girit - Rodos - Fethiye - Kıbrıs yayı boyunca Afrika kıtasının yaklaşık 10 milyon yıldır, Ege - Anadolu anakarası altına, yılda 3 santimetre tezlikle daldığına değindi.

Dalan Afrika yer kabuğundaki kopmaların bu tür derin dalma batma kuşağı depremlerini oluşturduğunu, Türkiye'nin 100 kilometreye varan derin depremlerinin bölgede olduğunu vurgulayan Ercan, yörede en büyük 7 dolayında bir deprem beklendiğini kaydetti.

Muhabir: Levent Kişi
Yayınlayan: Hızır Hacısalihoğlu

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Çerkezler İçin Bağımsız Aday Oldu» Chp’li Türkmen: Bu Ülkede Yeterince Çocuk Gelin Var» Le Pen, Kıpti Patriğini Ziyaret Etti» Denizciler Atıksu Arıtma Tesisi İle Çevre Kirliliği Önlenecek» Ali Koç: Başkan Adayı Olmak İçin Elimizi Taşın Altına Koyma Zamanı Geldi» Chp’li Çam: Bank Asya Talimatla Tmsf’ye Verildi, Devir Tamamen Hukuksuz» Ülkenin Temel Değerleri Yok Edilmeye Çalışılıyor» Çanakkale'de 'Yolculuğumun İzleri' Seramik Sergisi Açıldı» Çaykur Rizespor, Ali Adnan'ı Udinesse'ye Verdi» Araç sahipleri dikkat!» Kazakistan’da İlk Oylar Kullanıldı» Tarlalardan Trafo Hırsızlığı Arttı, Ürünler Kurumaya Başladı» Vali Şentürk: Engelliler Kötülük Nedir Bilmez» Kazakistan’da Türkler Oy Vermeye Başladı» Muhtarlar, Valilikte Buluştu» Safvet Koleji Birinci Sınıf Öğrencilerine Yıl Sonu Gecesi» Uluslararası Kolejin Öğrencileri 44 Milletin Kıyafet Ve Yemeklerini Tanıttı» Çimonto Devinden Türkiye’ye 140 Milyon Euro Yatırım» Çaykur Rizespor-galatasaray Maçının 11'leri Belli Oldu» Manisa'da Beş Oto Hırsızlık Zanlısı Tutuklandı» Ak Partili Gençler İle Üniversite Öğrencileri Arasında Kavga: 3 Yaralı» Hulusi Belgü, 350 İmza İle Başkanlığa Aday» Bank Asya TMSF'ye devredildi» Dünyanın ‘en Yoksul' Başkanı : Liderler Halkın Çoğunluğu Gibi Yaşamalı» Fenerbahçe'nin Olağan Seçimli Genel Kurulu Başladı» Aydoğan: Hizmet Hareketi’ne Yapılanlar Tek Kelimeyle Zulüm» Mhp’li Parsak: 17-25 Aralık Soyguncularından Hesap Soracağız» Facebook'tan artık GIF paylaşımına izin veriyor!» Emniyetin ‘yaşıyor’ Dediği İşadamının Cesedi Otoparka Çekilen Aracında Bulundu» Ukrayna'daki Türkler Yarın Kiev Ve Odesa'da Sandık Başına Gidecek» İstanbul’da Miting Günü» Slaven Bilic: İki Yılda Yaptığım İşlerden Gurur Duyuyorum» Biletiniz olsa da uçağa binemeyebilirsiniz!» Mücadele sosyal medyaya sıçradı!» TMSF Bank Asya'nın devrinde son gelişme» 100 yıl çalışabilen otomobil!» Kurtulmuş: AK Parti olmasaydı Kürtleri keserlerdi» Orman: Bilic'le Bir Aile Gibi Olmuştuk» Chp Arık: Halkın Gündemi Yoksulluk, İşsizlik, Ülkenin Geleceği» Viaport Marina açıldı» 23 Sene Önce Verdiği Başlık Parasını İsteyince Vuruldu» Sigarayı Bırakanların Kanser Olma Risklerini Yüzde 60 Azalıyor» Chp Adayı Bayır: Bank Asya'ya El Koyulması Tamamen Siyasi» Bank Asya kararına ilk yorum» Merkez Bankası'ndan yeni bir hamle daha» Tanrıkulu: Meydanlarda ‘sen Yeme, Biz Yiyelim’ Diyorlar» Yenimahalle Üçüncü Kupayı Aldı» Mermutluoğlu: Chp İnsanca Yaşanacak Bir Gelir Dağılımı Vaat Ediyor» Yangın Merdiveni Boşluğuna Düşen Yaşlı Adam Duvar Delinerek Kurtarıldı» Chp Milletvekili Çıray: Gezi'nin Yıldönümünde Provokasyonlara Dikkat
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 18 °C
İzmir
13 / 25 °C
Antalya
16 / 24 °C
Adana
16 / 23 °C
Konya
9 / 18 °C