İstanbul 9°C
30 Ocak 2015 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antalya'daki Deprem
09 Aralık 2013 Pazartesi 09:48

Antalya'daki Deprem

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan: - "Bu depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri yok. Deprem, Marmara'da beklenen depremi etkilemez

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Antalya'da meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri bulunmadığını, söz konusu sarsıntının Marmara'da beklenen depremi de etkilemeyeceğini belirtti.

Ercan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinin dün 19.31'de Antalya Körfezi'nde kaydettiği 5 şiddetindeki depremle ilgili, ismini taşıyan internet sitesinde değerlendirmelerde bulundu.

Depremin odak derinliğinin 88 kilometre olduğunu ifade eden Ercan, 22 Aralık 2009'da bu depremin dış odağına yakın 5,4 büyüklüğünde bir depremin 39-52 kilometre derinlikte oluştuğunu hatırlattı.

Olasılıkla bu depremin artçılarının 7 ile 10 gün, 4'e varan büyüklüklerde görüleceği öngörüsünde bulunan Ercan, şunları kaydetti:

"Bu depremin ardından daha büyük bir deprem geleceğine ilişkin bir veri yok. Deprem, Marmara'da beklenen depremi etkilemez. Son 3 ay içinde güney-batı Türkiye'de tıpkı 2009'da olduğu gibi bir deprem kaynaşması görülmektedir. Bu kaynaşma, bölgenin Yunanistan'dan Anadolu'ya, oradan İran'a gerilmekte olduğunun bir belirtisidir. Bölgenin daha büyük bir depreme gebe olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle öncelikli çekinceli iller Muğla, Aydın, Denizli, Burdur, Isparta, Antalya, Adana, Hatay olarak sayılabilir."

Son depremin Doğu Akdeniz'de Florens yükselimi Fethiye-Kıbrıs dalma batma kuşağı kuzeyinde yer aldığına işaret eden Ercan, Girit - Rodos - Fethiye - Kıbrıs yayı boyunca Afrika kıtasının yaklaşık 10 milyon yıldır, Ege - Anadolu anakarası altına, yılda 3 santimetre tezlikle daldığına değindi.

Dalan Afrika yer kabuğundaki kopmaların bu tür derin dalma batma kuşağı depremlerini oluşturduğunu, Türkiye'nin 100 kilometreye varan derin depremlerinin bölgede olduğunu vurgulayan Ercan, yörede en büyük 7 dolayında bir deprem beklendiğini kaydetti.

Muhabir: Levent Kişi
Yayınlayan: Hızır Hacısalihoğlu

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Suriye'deki İç Savaş» Rusya, 2018 Dünya Kupası Harcamalarını Yüzde 10 Azaltacak» Hollanda'daki Stüdyo Baskını: Sahte Silahlı Gencin Kimliği Belli Oldu» Kolunu Yem Kırma Makinesine Kaptıran İşçi Öldü» Binanın İki Duvarını Delen Hırsızlar 2,5 Kilo Altın Çaldı» Obama, Zenginden Aldığı Vergiyi Artıracak» Ab Yaptırımları Rubleyi Vurdu, Döviz Piyasalarında Dalgalanma Sürüyor» Suudi Kralı Selman Kabineyi Değiştirdi» Rus Basını: Kerry, 4-5 Şubat’ta Moskova’ya Gelebilir» Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi» Cumhurbaşkanı Erdoğan: (6)» Hollanda'da Televizyon Kanalına Silahlı Baskın» Gaziantep'te Park Halindeki Otomobil Yandı» Cumhurbaşkanı Erdoğan: (5)» Maçın Ardından» Yunan Bakandan Kardak'a Çelenk» Bartın'da Mobilya İmalathanesinde Yangın» Nato Genel Sekreter Yardımcısı Vershbow Gürcistan'da:» Suudi Arabistan'da Kabine Ve Devlet Kurumlarında Değişiklik» Cumhurbaşkanı Erdoğan: (4)» Basketbol: Thy Avrupa Ligi» Maçın Ardından» Gündem Özeti / 30 Ocak 2015» Maçın Ardından» Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3)» Tunus'ta Yeni Hükümeti Kurma Çalışmaları» Chp İstanbul İl Başkanlığı Binasında Eylem» Mısır'daki Bombalı Saldırılar» Mhp'den Yolsuzluk Pankartı» Doğu Perinçek, Beraberindeki Heyetle Yurda Döndü» Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2)» Hollanda'da Silahlı Saldırgan Stüdyo Bastı» Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası» İtalya'da Cumhurbaşkanlığı Seçimi» Müsiad Eskişehir Şubesi 17. Olağan Genel Kurulu» New York Borsası Yükselişle Kapandı» Türkiye Kupası Gruplarında 5. Maçlar Tamamlandı» Maçın Ardından» Işid Bahanesiyle İzinsiz Gösteriler» Slaven Bilic: 3 Puan Almak Sevindirici» Bahri Kaya: Zor Bir Gruba Düştük Gerekli Dersleri Çıkardık» Sivas'taki Sentetik Uyuşturucudan Ölüm İddiası» Beşiktaş, Kupada İddiasını Son Maça Taşıdı» Batı Trakya'da "29 Ocak" Direnişi» İzmir'de Cinayet» Teksaslı Parlamenterden İslam Karşıtı Mesajlar» Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan, Büyükerşen'e "Geçmiş Olsun" Ziyareti» Futbol: Ziraat Türkiye Kupası» Kırşehir'de Cinayet» Cumhurbaşkanı Erdoğan: (1)
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
0 / 9 °C
İzmir
6 / 10 °C
Antalya
7 / 13 °C
Adana
8 / 17 °C
Konya
-2 / 8 °C