İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arapgirin Köhnü Üzümü Tanıtılacak
19 Eylül 2013 Perşembe 17:23

Arapgir'in Köhnü Üzümü Tanıtılacak

Malatya’nın Arapgir ilçesinde yöreye özgü meyve çeşidi olan köhnü üzümü için pazarlama ve tanıtım birimi oluşturuldu.

Malatya’nın Arapgir ilçesinde yöreye özgü meyve çeşidi olan köhnü üzümü için pazarlama ve tanıtım birimi oluşturuldu.

Arapgir Kültür Derneği’nden yapılan açıklamada, ilçede önemli bir kitlenin gelir kaynağı olan bağcılığın gelişmesi için bir dizi çalışma yürütüldüğü belirtildi. İlçeye özgü meyve Köhnü üzümünün ülke çapında bilinirlik oranını artırmak için pazarlama ve tanıtım birimi oluşturulduğu anlatılan açıklamada, "Köhnü üzümünün tanıtımı ve bağcılığın desteklenmesi amacıyla Fındıkzade'deki dernek merkezinde Köhnü Üzümü Pazarlama Ve Tanıtım Birimi oluşturulmuştur. Oluşturulan birim kentteki üzüm üreticilerinden aldığı Köhnü üzümünü, İstanbul'da gelen talep doğrultusunda pazarlamaya başladı. Geçen yıl dernek tarafından başlatılan bu uygulama yayılarak devam ediyor. Üzümcülüğün gelişmesi için kentteki çeşitli üzüm bağlarından kaliteli üzüm alımı yapılıyor. Geçen yıl 8 ton kaliteli sofralık Köhnü üzümünün pazarlanmasına direk aracılık edilmiş, bu yıl 15 ton köhnü üzümü pazarlanmasını hedeflenmektedir." denildi.

Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin, 40 yıllık bir maziye sahip olan ilçede bağcılığın önemli bir gelir kaynağı olduğunu belirtti. Yeni oluşturulan birimli Köhnü üzümünden sağlanan katma değeri artırmayı hedeflediklerine işaret eden Akşahin, "Buradaki temel hedefimiz Arapgir'deki bağcılığın desteklenmesi ve kente ekonomik girdinin sağlanması. Bu çabalarımız neticesinde kentte bağcılığın gelişmesi, beraberinde tarihsel ve kültürel anlamda da tanıtımına katkı yapacağına inanıyoruz. Engel ve olumsuzluklara rağmen Arapgir'de bağcılığın gelişmesi için festivalde dahil tüm faaliyetleri gerçekleştirmek için çabalarımız sürecek." diye konuştu.


CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
12 / 17 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
3 / 12 °C