İstanbul 26°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arapgirin Köhnü Üzümü Tanıtılacak
19 Eylül 2013 Perşembe 17:23

Arapgir'in Köhnü Üzümü Tanıtılacak

Malatya’nın Arapgir ilçesinde yöreye özgü meyve çeşidi olan köhnü üzümü için pazarlama ve tanıtım birimi oluşturuldu.

Malatya’nın Arapgir ilçesinde yöreye özgü meyve çeşidi olan köhnü üzümü için pazarlama ve tanıtım birimi oluşturuldu.

Arapgir Kültür Derneği’nden yapılan açıklamada, ilçede önemli bir kitlenin gelir kaynağı olan bağcılığın gelişmesi için bir dizi çalışma yürütüldüğü belirtildi. İlçeye özgü meyve Köhnü üzümünün ülke çapında bilinirlik oranını artırmak için pazarlama ve tanıtım birimi oluşturulduğu anlatılan açıklamada, "Köhnü üzümünün tanıtımı ve bağcılığın desteklenmesi amacıyla Fındıkzade'deki dernek merkezinde Köhnü Üzümü Pazarlama Ve Tanıtım Birimi oluşturulmuştur. Oluşturulan birim kentteki üzüm üreticilerinden aldığı Köhnü üzümünü, İstanbul'da gelen talep doğrultusunda pazarlamaya başladı. Geçen yıl dernek tarafından başlatılan bu uygulama yayılarak devam ediyor. Üzümcülüğün gelişmesi için kentteki çeşitli üzüm bağlarından kaliteli üzüm alımı yapılıyor. Geçen yıl 8 ton kaliteli sofralık Köhnü üzümünün pazarlanmasına direk aracılık edilmiş, bu yıl 15 ton köhnü üzümü pazarlanmasını hedeflenmektedir." denildi.

Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin, 40 yıllık bir maziye sahip olan ilçede bağcılığın önemli bir gelir kaynağı olduğunu belirtti. Yeni oluşturulan birimli Köhnü üzümünden sağlanan katma değeri artırmayı hedeflediklerine işaret eden Akşahin, "Buradaki temel hedefimiz Arapgir'deki bağcılığın desteklenmesi ve kente ekonomik girdinin sağlanması. Bu çabalarımız neticesinde kentte bağcılığın gelişmesi, beraberinde tarihsel ve kültürel anlamda da tanıtımına katkı yapacağına inanıyoruz. Engel ve olumsuzluklara rağmen Arapgir'de bağcılığın gelişmesi için festivalde dahil tüm faaliyetleri gerçekleştirmek için çabalarımız sürecek." diye konuştu.


CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C