İstanbul 20°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Askeri hastanelere Kenan Evren ayarı
24 Mayıs 2012 Perşembe 10:58

Askeri hastanelere Kenan Evren ayarı

12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren'in GATA'daki tedavi faturalarını 20 km uzaklıktaki SGK'ya 1 yıldır gönderilmediği ortaya çıktı.

Bu gelişme üzerine Hastane ve Hasta Bilgi Sistemi'ne (MEDULA) askeri hastanelerin de alınması için düğmeye basıldı.
 
12 Eylül 1980 darbesine yönelik davada yargılanan Kenan Evren'in Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi'nde gördüğü tedavilerin faturaları ortalıkta yok.
 
20 kilometre mesafedeki GATA'dan Sosyal Güvenlik Kurumu'na 1 yıldır tedaviyle ilgili belgeler ulaşmadı.
 
Evren'in en son 2009 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde kardiyoloji servisindeki muayenesi ve yazılan ilaçlar Hastane Ve Hasta Bilgi Sistemi'ne (MEDULA) girdi.
 
Elden gönderilen faturaların geç ulaşması üzerine askeri hastanelerin de MEDULA sistemine alınması için düğmeye basıldı. Böylece sivillere açılan askeri hastanelerin fatura ödemeleri hızlanmış olacak.
 
HABERAL'IN TEDAVİ FATURALARI DA YOKTU
 
Sağlık sorunlarını gerekçe göstererek GATA'ya yatan 12 Eylül davasının sanığı Kenan Evren, tarihi duruşmaların ilk ikisine katılmadı.
 
GATA'da 7 odalı lüks katta tedavi gördüğü belirtilen Evren'e 20 personelin hizmet ettiği öğrenildi. Yaklaşık 1 yıldır GATA'da tedavi gören Evren'in tedavi masraflarının elektronik ortamda Sağlık Bakanlığı ve geri ödeme kurumu olan SGK'ya ulaşmadığı belirlendi.
 
Posta yoluyla gönderilen Evren'in masraflarının fatura inceleme birimlerinde ne zaman takibe alınacağı ise bilinmiyor.
 
Paşalara tedavi uygulanıp uygulanmadığının en önemli göstergesi olan faturalar Ergenekon davası sürecinde de tartışıldı. Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ın, İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'ndeki tedavileri uzun süre Sağlık Bakanlığı ve SGK'dan gizlenmişti.
 
Yapılan inceleme sonucunda Enstitü Müdürü Prof. Dr. Erhan Kansız tutuklanmıştı. Yine Ergenekon sanığı Levent Ersöz'ün İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Servisi'nde uygulanan tedavilerin bilgileri ilgili kurumlara gelmedi.
 
Söz konusu gecikmelerin yaşanmaması amacıyla devlet, özel ve üniversite hastanelerinde hastalara yapılan bütün işlemlerin MEDULA üzerinden aktarılması şartı getirildi.
 
Ancak askeri hastaneler kapsam dışı bırakıldı. Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın tedavi belgeleri de MEDULA'ya kaydolmadı.
 
GATA yetkilileri mevcut durumdan rahatsızlıklarını Sağlık Bakanlığı ve SGK bürokratlarına ileterek, MEDULA'ya dahil olma talebinde bulundu. Bundan böyle paşaların da hastane masrafları elektronik olarak izlenebilecek.
 
 SAYFALAR DOLUSU RAPOR VAR AMA ÇELİŞKİLİ
 
12 Eylül darbesini soruşturan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Evren ve Şahinkaya'nın sağlık raporlarını istemişti.
 
Avukatlar GATA'dan aldıkları sağlık raporlarını sundu. Mahkeme Başkanı, raporları okumasına rağmen müdahiller kabul etmedi.
 
İlk olarak Ankara Adli Tıp'tan sağlık raporlarına göre yeni bir rapor yazılmasını istedi. Ankara Adli Tıp, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebini, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na yönlendirdi.
 
İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun hazırlayacağı raporda 'ifade verebilirler' denilirse Evren ve Şahinkaya, duruşma salonuna getirilecek.
 
 KALP VE KBB TEDAVİSİ
 
Kenan Evren'in Marmaris'te kaldığı dönemlerdeki tedavileri Sağlık Bakanlığı kayıtlarına girdi. 2009 yılında İzmir'de Kardiyoloji servisinde kalp tedavisi olan Evren, yine aynı yıl içinde özel bir hastanede iç hastalıklarına gidip tahlil ve tetkikler verdi.
 
Evren'in başka bir hastanede de kulak burun boğaz servisinde tedavi olduğu MEDULA kayıtlarına geçti. Evren her hastaneye gittiğinde 168 TL fatura çıktı. 8 lira da muayene katılım payı ödedi.
 
HASAN BOZKURT / BUGÜN GAZETESİ
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
3 / 23 °C
İzmir
12 / 27 °C
Antalya
17 / 29 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
6 / 22 °C