İstanbul 20°C
23 Nisan 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aspirin kanser riskini düşürebilir
30 Mayıs 2012 Çarşamba 06:04

Aspirin kanser riskini düşürebilir

Bazı uzmanlara göre günde bir aspirin kullanımı deri kanserine karşı koruyucu etki yaratabilir.

Yapılan araştırmaya göre düzenli bir şekilde aspirin veya ağrı kesici kullanan insanlarda deri kanseri riski yaklaşık 15% daha düşük. Bu azalmaya deri kanserinin en tehlikeli türü olan malignant melanoma da dahil. 

Cancer dergisinde yayınlanan çalışma Danimarka’da yaklaşık 200,000 kişi üzerinde yapıldı.

Öte yandan uzmanlar hala güneş kremi kullanımının ve güneş altında uzun süre kalmamanın deri kanserine karşı en etkili korunma yöntemi olduğunu söylüyor.

Aspirin kansere çare olabilir mi?

Yapılan araştırmaya göre, yaklaşık olarak, 200,000 kişiden 18,000’inde üç ana deri kanseri türünden biri teşhis edildi. Bu deri kanseri türleri: bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom, ve en tehlikeli olanı, malin melanom.

Araştırmacılar, kanser ile teşhis edilenlerin kaçına aspirin, ibufren, veya naproxen gibi steroid yapıda olmayan ilaçlar içeren reçete verildiğini hesaplamak için bireylerin sağlık raporlarını incelediler.

Bu ilaçlar, sağlık raporları incelenen insanlardan çoğuna kalp rahatsızlıkları ya da romatizma ağrıları için verilmişti.

Yapılan araştırma steroid yapıda olmayan bu ilaçları kullanan bireylerde deri kanseri olma riskinin daha düşük olduğunu gösterdi.

İlaçların kullanım dozu ve süresi arttıkça, kansere karşı koruma etkileri de orantılı bir artış göstermekte.

Bu ilaçların birden çoğunu kullan bireylerde skuamöz hücreli karsinom riskinin %15, malin melanom riskinin ise %13 azaldığı gözlendi.

İlaçların, deri kanseri türlerinden en yaygın şekilde görülen fakat diğerleriyle karşılaştırıldığında en hafifi olan bazal hücreli karsinomun görülme riskini azaltmadığı da tespit edildi.

Öte yandan söz konusu ilaçların bu tür deri kanserinin vücudun baş ve boyun kısmı dışındaki bölgelerde oluşma riskini ortadan kaldırdığı gözlemlendi.

Çekinceler

Danimarka Üniversite Hastanesi’ndeki araştırmacılar sonuçlardan emin olmak için daha detaylı bir inceleme yapmaları gerektiğini söyledi.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırma sonucunda steroid yapıda olmayan ilaçların derideki kanserojen doku bozukluklarının oluşumunu engellediği görüldü, ancak aynısının insanlar için de geçerli olduğu daha kesin olarak kanıtlanmadı.

Bilim adamları, bu ilaçların insan bünyesini diğer kanser türlerinin oluşumuna karşı da koruyabileceğini açıkladı. Bu kanser arasında bowel kanseri de var.

Araştırmacılar reçeteyle kullanılan aspirinler ve kanser riski arasında bir bağlantı bulmalarına rağmen, bireylerin kullandığı miktarlardan emin değiller. Bunun nedenlerinden biri aspirin gibi ilaçların reçetesiz de alınabilmesi.

Ancak deri kanserini tetikleyen ana faktörlerinden biri olan güneş ışınlarına maruz kalma bu araştırmada göz önünde bulundurulmadı.

Uzmanlar steroid yapıda olmayan bu ilaçların deriyi sınırlı oranda korumasına rağmen insanların yine de güneşe çıkarken dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor.

İngiltere Kanser Araştırmaları Merkezi yetkililerinden Hazell Nunn, deriyi kanserden korumanın en etkili yolunun güneş yanıklarından kaçınmak olduğunu söylüyor.

Nunn, güneş yanıklarının deriye kesin olarak zarar verdiğini ve bu zararın zaman içinde ciltte birikip deri kanserine yol açtığını kaydetti. Kanser riskini azaltmak için, özellikle güneşin güçlü olduğu zamanlarda, gölgede durmanın ve kıyafetlerle deriyi olabildiğince saklamanın yanı sıra en az 15 koruma faktörlü güneş kremi kullanımının şart olduğunu vurguladı.

Biriken kanıtlara dayanarak, aspirinin bazı kanser türlerinde riski azalttığını kabul eden İngiliz yetkili, deri kanserinin bu türlerden biri olduğunun henüz kesin olarak kanıtlanmadığını belirtti.

Aspirinin ciddi yan etkileri olduğundan ötürü sürekli kullanımından önce, yarar ve zararlarından emin olmak için mutlaka bir doktora danışılması gerektiğine dikkat çekti.

bbc

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 24 °C
İzmir
11 / 28 °C
Antalya
14 / 26 °C
Adana
12 / 26 °C
Konya
6 / 21 °C