İstanbul 16°C
18 Kasım 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ASTSUBAY, BDDK`YA TAKILDI
21 Eylül 2011 Çarşamba 12:26

ASTSUBAY, BDDK`YA TAKILDI

'Emekli askere 40 milyon dolarlık hisse devri' ve 'sahte bilirkişi skandalı' haberlerini incelemeye alan BDDK şirketin faaliyetlerini durdurdu.
BDDK, Ankara'daki Hedef Faktoring A.Ş.'nin tüm faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Şirketin 'tefecilik' yaptığını belirleyen BDDK, sahte belgeler düzenlendiğini de tespit etti
 
Yeni Şafak'ın 'Sahte bilirkişi' ve '40 milyon dolarlık usulsüzlük' başlığıyla haberleştirdiği 'hisse devri skandalı'na Bankacılık Denetleme Kurulu (BDDK) nokta koydu. BDDK, haberlere konu olan Ankara merkezli Hedef Faktoring A.Ş.'nin, tüm kuruluş ve faaliyet izinlerini iptal etti. Yapılan incelemede, şirketin el altından para satıp, sahte belge üreterek 'tefecilik' yaptığı belirlenirken, 40 milyon doları bulduğu ileri sürülen hisselerin de, usulsüz olarak Astsubay Emeklisi Abdullah K.'ya devredildiği tespit edildi. Usûlsüzlüğü sayfalarına taşıyan Yeni Şafak, 28 Mart tarihli yayınında '40 milyon dolarlık emekli astsubay' başlığıyla konuyu gündeme getirmiş, 20 Eylül tarihli haberinde de usulsüzlüğe 'olur' veren bilirkişilerin, belge üzerinde 'sahte' olduklarını 'Milyonluk davada sahte bilirkişi skandalı' başlığıyla ortaya çıkarmıştı.
 
TÜM FAALİYETLERİ DURDURULDU
 
BDDK, Ankara'da milyon dolarlık vurgun iddialarıyla gündeme gelen 'Hedef Faktoring usulsüzlüğü' ile ilgili kararını internet sitesinde duyurdu. Denetçi Bülent Yalçın imzalı kararda "Hedef Finans Faktoring Hizmetleri A.Ş.'nin faaliyet iznini 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyet esasları hakkında yönetmelik çerçevesinde iptal edilmesine karar verilmiştir" denildi. BDDK'nın, el altından para satmak olarak bilinen 'açığa işlem yapmak' (Tefecilik), 'sahte belge düzenlemek' gibi gerekçelerle kararı aldığı öğrenildi.
 
40 MİLYONLUK DOLARLIK HİSSE
 
Olay, tekstilci Hamza Bulga'nın Hedef Faktoring A.Ş'nin yüzde 23'lük hissedarı Muzaffer Ç. aleyhine açtığı 1 milyon TL'lik alacak davasıyla başladı. Bakırköy 2. İcra Mahkemesi'nin aldığı haciz kararı sonrasında, avukatlarıyla haciz tespiti yaptırmak isteyen Bulga, borçlu Hedef Faktoring ortağı Muzaffer Ç.'nin, 40 milyon doları bulduğu ileri sürülen hissesini, Astsubay Emeklisi Abdullah K.'ya devrettiğini tespit etti. Yüzde 23'lük hisselerin üzerine devredildiği Astsubay Emeklisi Abdullah K.'nın da Hedef Faktoring'in yüzde 23'lük hissedarı Muzaffet Ç.'nin yakını olduğu ortaya çıktı
 
BİLİRKİŞİLER DE GÖR(E)MEMİŞTİ
 
Milyonluk dava ilk kez 'Bilirkişi skandalıyla' gündeme gelmişti. Borçlu Muzaffer Ç. lehinde hazırlanan bilirkişi raporunda adı geçen uzmanların unvanlarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmış, konuyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı ve Yargıtay'da inceleme başlatılmıştı. Hacizli olmasına rağmen, borçlu faktöring şirketinin hisse devretmesi için sakınca bulunmadığı yönünde görüş açıklayan bilirkişi heyeti hakkında Ankara Adliyesi'nde görevli yazı işleri müdürü hakkında da disiplin soruşturması başlatılmıştı. Oysa BDDK denetçileri yaptıkları incelemede bilirkişilerin 'uygun' dediği hisse devirlerinde de usulsüzlük yapıldığını tespit etti.
 
BDDK'YA RAĞMEN HİSSE DEVRİ
 
BDDK'nın verdiği kararı değerlendiren tekstilci Hamza Bulga'nın avukatı Selim Çakıcı, müvekkilinin Hedef Faktoring A.Ş ortaklarından Muzaffer Ç. aleyhine açtığı alacak davasının sürdüğünü hatırlatarak, "BDDK, müvekkilimin 1 milyon TL'lik alacağını vermemekte direnen şirket ortağının, borcunu kaçırmak için 40 milyon TL'lik hissesini usulsüz olarak devrettiğini tespit etti. Yasal olarak yüzde 10'u aşan hisse devrine izin verilmemesine rağmen borçlu Muzaffer Ç. kendisine ait, yüzde 23'lük hisseyi yakınına devretmiştir" dedi.
 
'HER ŞEY YASAL' DEMİŞTİ
 
İddialara cevap veren Hedef Faktoring A.Ş'nin Avukatı Ali Kozun, iki ayrı haberle usûlsüzlüğü haberleştiren Yeni Şafak'a açıklama yaparak iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylemişti. Kozun, BDDK'nın iddialarla ilgili tüm denetimleri ve incelemeleri yaptığını belirterek, "Herhangi bir usûlsüzlük yok, hisse devrinde hukuk dışı uygulamamız da bulunmuyor. Her şey yasal" ifadelerine yer vermişti.
 
Sahte uzman avukat çıktı
 
Konuyla ilgili yürütülen alacak davasında Ankara 4. İcra Hukuk Mahkemesi'nin 'Bilirkişi Yemin ve Teslim Tutanağı'nda, Kırıkkale Üniversitesi Ticaret Hukuku Anabilimdalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Fethi O. olarak adı geçen bilirkişinin bu üniversitede kaydına rastlanmadı. Araştırma sonucunda O.'nun, tutanakta yer aldığı gibi profesör değil avukat olduğu anlaşıldı. Kurulun atadığı diğer bilirkişi Mali Müşavir Cafer O. ile ilgili de aynı skandal yaşandı. Cafer O.'nun da teslim tutanağında belirtildiği gibi 'Yeminli Mali Müşavir' değil, 'Mali Müşavir' olduğu ortaya çıktı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Cep Herkülü" hayatını kaybetti» '' HAK'' kanunu yürürlüğe girdi» Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uzun uçuş müjdesi» Kar yağışı pazartesi başlıyor» İkinci elde "kilometre" oyununa son» "Altını yastık altına girmeden topluyoruz"» Yapı denetim firmalarına ceza yağdı» ABD neyin peşinde?» Resmen açıklandı: "DEAŞ bitti!"» 11 milyar TL cebimizde kalacak» Cezaevinde Milli Tüfeğe parça üretimi» Merkez Bankasından flaş hamle» ''2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz''» Rusya'dan kritik'Türkiye' çağrısı» DEAŞ’a silahlar hangi ülkelerden gidiyor?» Türkiye İngiliz gemisine talip» Darbeciler birbirine düştü» Parayı veren serbest kalacak» Akıncı Üssü davasında şok karar» Ankara'daki ittifak senaryoları» Madenlerde yeni dönem» Bank Asya hakkında flaş karar» Moody's'ten önemli açıklama» Dijitalleşmenin yolu insandan geçiyor!» Türkiye’nin gücü NATO’ya özür diletti» TİKA'dan Kırgızistan'a destek» Ekonomi Bakanlığından ithalata neşter» Silikon Vadisine Rusya'dan rakip geliyor » BURULAŞ, Deniz Uçağı Bilet Satışlarını Durdurdu» TMSF el koymuştu şimdi satışta » Modern finans yaklaşımına bir alternatif» Katar'la tarihi anlaşma » FETÖ sanıklardan mahkemede skandal not » 2 milyar TL’lik yatırımla GOP'ta yükselecek» ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tehdidi!» 3 yıldır durmadan kazandırıyor» Bankalardan satılık 10 bin konut! » 70 yıllık efsane marka icradan satılacak» Schumacher'in aracı rekor fiyata satıldı» Yeryüzü Doktorları'ndan Yemen'e destek » 'Türkiye bize babamız gibi davrandı'» NATO'dan özür geldi» THY, gayrimenkul yatırım şirketi kurdu» Bakan'dan 3. havalimanı açıklaması» Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı» Sarraf davasında yeni tape iddiası! Kim dinledi?» Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Almanya’da» MEB'den öğrencileri teknolojiyle buluşturan zirve» Ar-Ge'de 25 milyar dolar» Yunanistan'ı vuran hava İstanbul'a geliyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 17 °C
İzmir
11 / 19 °C
Antalya
10 / 24 °C
Adana
15 / 26 °C
Konya
2 / 15 °C