İstanbul 14°C
18 Kasım 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ASTSUBAY, BDDK`YA TAKILDI
21 Eylül 2011 Çarşamba 12:26

ASTSUBAY, BDDK`YA TAKILDI

'Emekli askere 40 milyon dolarlık hisse devri' ve 'sahte bilirkişi skandalı' haberlerini incelemeye alan BDDK şirketin faaliyetlerini durdurdu.
BDDK, Ankara'daki Hedef Faktoring A.Ş.'nin tüm faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Şirketin 'tefecilik' yaptığını belirleyen BDDK, sahte belgeler düzenlendiğini de tespit etti
 
Yeni Şafak'ın 'Sahte bilirkişi' ve '40 milyon dolarlık usulsüzlük' başlığıyla haberleştirdiği 'hisse devri skandalı'na Bankacılık Denetleme Kurulu (BDDK) nokta koydu. BDDK, haberlere konu olan Ankara merkezli Hedef Faktoring A.Ş.'nin, tüm kuruluş ve faaliyet izinlerini iptal etti. Yapılan incelemede, şirketin el altından para satıp, sahte belge üreterek 'tefecilik' yaptığı belirlenirken, 40 milyon doları bulduğu ileri sürülen hisselerin de, usulsüz olarak Astsubay Emeklisi Abdullah K.'ya devredildiği tespit edildi. Usûlsüzlüğü sayfalarına taşıyan Yeni Şafak, 28 Mart tarihli yayınında '40 milyon dolarlık emekli astsubay' başlığıyla konuyu gündeme getirmiş, 20 Eylül tarihli haberinde de usulsüzlüğe 'olur' veren bilirkişilerin, belge üzerinde 'sahte' olduklarını 'Milyonluk davada sahte bilirkişi skandalı' başlığıyla ortaya çıkarmıştı.
 
TÜM FAALİYETLERİ DURDURULDU
 
BDDK, Ankara'da milyon dolarlık vurgun iddialarıyla gündeme gelen 'Hedef Faktoring usulsüzlüğü' ile ilgili kararını internet sitesinde duyurdu. Denetçi Bülent Yalçın imzalı kararda "Hedef Finans Faktoring Hizmetleri A.Ş.'nin faaliyet iznini 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyet esasları hakkında yönetmelik çerçevesinde iptal edilmesine karar verilmiştir" denildi. BDDK'nın, el altından para satmak olarak bilinen 'açığa işlem yapmak' (Tefecilik), 'sahte belge düzenlemek' gibi gerekçelerle kararı aldığı öğrenildi.
 
40 MİLYONLUK DOLARLIK HİSSE
 
Olay, tekstilci Hamza Bulga'nın Hedef Faktoring A.Ş'nin yüzde 23'lük hissedarı Muzaffer Ç. aleyhine açtığı 1 milyon TL'lik alacak davasıyla başladı. Bakırköy 2. İcra Mahkemesi'nin aldığı haciz kararı sonrasında, avukatlarıyla haciz tespiti yaptırmak isteyen Bulga, borçlu Hedef Faktoring ortağı Muzaffer Ç.'nin, 40 milyon doları bulduğu ileri sürülen hissesini, Astsubay Emeklisi Abdullah K.'ya devrettiğini tespit etti. Yüzde 23'lük hisselerin üzerine devredildiği Astsubay Emeklisi Abdullah K.'nın da Hedef Faktoring'in yüzde 23'lük hissedarı Muzaffet Ç.'nin yakını olduğu ortaya çıktı
 
BİLİRKİŞİLER DE GÖR(E)MEMİŞTİ
 
Milyonluk dava ilk kez 'Bilirkişi skandalıyla' gündeme gelmişti. Borçlu Muzaffer Ç. lehinde hazırlanan bilirkişi raporunda adı geçen uzmanların unvanlarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmış, konuyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı ve Yargıtay'da inceleme başlatılmıştı. Hacizli olmasına rağmen, borçlu faktöring şirketinin hisse devretmesi için sakınca bulunmadığı yönünde görüş açıklayan bilirkişi heyeti hakkında Ankara Adliyesi'nde görevli yazı işleri müdürü hakkında da disiplin soruşturması başlatılmıştı. Oysa BDDK denetçileri yaptıkları incelemede bilirkişilerin 'uygun' dediği hisse devirlerinde de usulsüzlük yapıldığını tespit etti.
 
BDDK'YA RAĞMEN HİSSE DEVRİ
 
BDDK'nın verdiği kararı değerlendiren tekstilci Hamza Bulga'nın avukatı Selim Çakıcı, müvekkilinin Hedef Faktoring A.Ş ortaklarından Muzaffer Ç. aleyhine açtığı alacak davasının sürdüğünü hatırlatarak, "BDDK, müvekkilimin 1 milyon TL'lik alacağını vermemekte direnen şirket ortağının, borcunu kaçırmak için 40 milyon TL'lik hissesini usulsüz olarak devrettiğini tespit etti. Yasal olarak yüzde 10'u aşan hisse devrine izin verilmemesine rağmen borçlu Muzaffer Ç. kendisine ait, yüzde 23'lük hisseyi yakınına devretmiştir" dedi.
 
'HER ŞEY YASAL' DEMİŞTİ
 
İddialara cevap veren Hedef Faktoring A.Ş'nin Avukatı Ali Kozun, iki ayrı haberle usûlsüzlüğü haberleştiren Yeni Şafak'a açıklama yaparak iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylemişti. Kozun, BDDK'nın iddialarla ilgili tüm denetimleri ve incelemeleri yaptığını belirterek, "Herhangi bir usûlsüzlük yok, hisse devrinde hukuk dışı uygulamamız da bulunmuyor. Her şey yasal" ifadelerine yer vermişti.
 
Sahte uzman avukat çıktı
 
Konuyla ilgili yürütülen alacak davasında Ankara 4. İcra Hukuk Mahkemesi'nin 'Bilirkişi Yemin ve Teslim Tutanağı'nda, Kırıkkale Üniversitesi Ticaret Hukuku Anabilimdalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Fethi O. olarak adı geçen bilirkişinin bu üniversitede kaydına rastlanmadı. Araştırma sonucunda O.'nun, tutanakta yer aldığı gibi profesör değil avukat olduğu anlaşıldı. Kurulun atadığı diğer bilirkişi Mali Müşavir Cafer O. ile ilgili de aynı skandal yaşandı. Cafer O.'nun da teslim tutanağında belirtildiği gibi 'Yeminli Mali Müşavir' değil, 'Mali Müşavir' olduğu ortaya çıktı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 17 °C
İzmir
11 / 22 °C
Antalya
10 / 22 °C
Adana
8 / 24 °C
Konya
0 / 16 °C