İstanbul 22°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atalay: Naylon Gazeteciliğin Önüne Geçmek İçin Tedbirleri Sıklaştırdık
20 Eylül 2013 Cuma 12:53

Atalay: Naylon Gazeteciliğin Önüne Geçmek İçin Tedbirleri Sıklaştırdık

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay, naylon gazeteciliğin önüne geçmek için tedbirlerini sıklaştırdıklarını söyledi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay, naylon gazeteciliğin önüne geçmek için tedbirlerini sıklaştırdıklarını söyledi. Atalay, "Görüşü ne olursa olsun. En sağdan en soldan iyi niyetle gazetecilik yapmak isteyenin yanında olacağız. Daha çok imkanlar elde etmesi için uğraşacağız." dedi.

Sakarya'da BİK Şube Müdürü Recep Bolat ile kurum çalışanı Devrim Ersen Özergin'i öldüren ve yerel gazete çalışanı Mustafa Süke'yi yaralayan Anadolu gazetesi imtiyaz sahibi Adnan Uyumaz'ın yargılandığı davayı izlemek için adliyeye gelen BİK Genel Müdürü Atalay, ilk olarak Sakarya Valisi Mustafa Büyük’ü ziyaret etti.

Daha sonra duruşmayı izleyen Atalay, adliye çıkışında açıklama yaptı. Kurum ve şehitlerin aileleri olarak olayın takipçisi olduklarını ifade eden Atalay, şunları söyledi: "Acımız gerçekten büyüktü. İki önemli şehit verdik. Bir arkadaşımız da yaralandı. Ciddi şekilde hayati tehlike atlattı. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağız. ‘Adalet yerini bulsun’ arzumuz her zaman devam ediyor. Biz yargıya güveniyoruz. Mahkeme ertelendi. Söylenecek fazla söz yok."

Gazetelere yönelik yapılan denetimlere ilişkin bir soruyu cevaplandıran Atalay, mevzuatlarında denetlemeyle ilgili yeterli yetkilerinin bulunduğunu kaydederek “Biz bunu iyi niyetle uygulamaya çalışıyoruz. Meslektaşlarımızı korumaya çalışıyoruz. Onların maaşlarını alıp almadıklarını, daha iyi maaş alıp almadıklarını, ilan alan gazetelerin kendi üzerlerine düşen görevleri yerine getirip getirmediklerini, aldıkları paralarla naylon gazetecilik yapmamaları gerektiğini, sadece kendi aile üyelerini, bireylerini çalıştırıyor göstererek devleti hortumlamamaları gerektiğini her zaman söylüyoruz." ifadelerini kullandı.

Anadolu’nun her yerinde birbirinden güzel, samimi, iyi niyetli gazeteler ve gazeteciler olduğunu dile getiren Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz bu tür gazeteciliğin önünü açmak ve desteklemek için ve naylon gazeteciliğin önüne geçmek için tedbirlerimizi biraz daha sıklaştırdık. Bunun için bizim her an, her yerde, herkesi denetleme yetkimiz var. Bu yetkilerimizi kullanmaya devam edeceğiz. Her şey iyi niyet çerçevesinde oluyor. İlan alan gazeteler unutmasınlar ki kendilerini denetleyen ve ‘bunlar ilan alabilir’ diyen arkadaşlarımız sayesinde ilan alıyorlar. ‘Ceza kesilebilir’ dediği zaman da onları düşman olarak görmeyeceksiniz.

Şantaj haberciliği bitmiştir. Yalan haber olmayacak. Olmaması gerekir. İftira haberciliğinin olmaması gerekiyor. Habercilik yapacaklar. Görüşü ne olursa olsun. En sağdan, en soldan iyi niyetle gazetecilik yapmak isteyenin yanında olacağız. Daha çok imkanlar elde etmesi için uğraşacağız. Daha çok gazeteci çalıştırsınlar, daha iyi maaş versinler diye ve hak edenin daha iyi maaş alması için kamu ilanlarından yararlanması için çabalarımıza devam edeceğiz. Yaptırım yapmak gerekiyorsa, yeni tedbirler almak gerekiyorsa, mevzuatta değişiklikler yapmak gerekiyorsa bunları zaman içinde yapacağız. Ama hiç kimse sesini yükselterek, kaba güç gösterisi yaparak, bağırarak, ürküterek, korkutarak bir amaca ulaşamaz. Bu hiçbir şekilde hukuk devletinde olmaz." CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 24 °C
İzmir
14 / 25 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
18 / 30 °C
Konya
10 / 24 °C