İstanbul 10°C
11 Aralık 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş Ve Teknik Konferansı İzmirde Başladı
20 Eylül 2013 Cuma 16:53

Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş Ve Teknik Konferansı İzmir'de Başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde düzenlenen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde düzenlenen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı. İzmir’in EXPO 2020 adaylığı konusunda önemli bir hamle olması beklenen konferansa, 37 Avrupa ülkesindeki 97 şehirden yaklaşık 400 kişi katıldı.

Açılış bölümünde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in tarihi boyunca sağlık, sanat ve ticaretin en önemli aktörlerinden biri olduğunu söyledi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe ise şehirleri sağlık açısından inceleyen bir atlas hazırladıklarını ifade ederek, şehir sağlığının geliştirilmesi konusunda dört koldan yürüttükleri faaliyetleri özetledi: “Avrupa genelinde yüzde 69, Türkiye’de yüzde 75’e çıkan kentleşmeye bakıldığında, belediyelerin üzerine düşen görev ortaya çıkıyor.”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Ofisi Yöneticisi Zsuzsanna Yakab, İzmir’e geldikten sonra şehrin müptelası olduklarını ve fahri vatandaşlığa başvuracağını söyleyerek başladığı konuşmasında, Sağlık 2020 çalışmalarından bahsetti. Ofis Sağlık ve Refah için Politika Yönetişim Başkanı Dr. Agis Tsouros ise Türkçe konuşarak sürpriz yaptı. Tsouros, Türkçe olarak, “Türkiye sağlık hareketi, Avrupa’daki en dinamik hareketlerden biridir. Bu konuda gösterdiğiniz liderlik ve bağlılık için teşekkür ederiz.” dedi.

Başkan Kocaoğlu, açılışın sonunda konferansa katılan misafirlerle birlikte aile fotoğrafı çektirdi.

Konferansa verilen arada bir basın toplantısı düzenleyen Dr. Tsouros, İzmir'in EXPO 2020 için seçtiği "Sağlık" temasından övgüyle bahsederek, “Sağlık temasını seçmek, gerçekten çok iyi bir fikir. Bu temayı seçtiği için İzmir’i tebrik ediyorum. Sağlık 2020 fikrimizin, İzmir’in EXPO temasında yansımasını görüyoruz. Sağlık 2020 ile EXPO’nun çok yakın olduklarını düşünüyorum. Bunların birleştirilebilecek çok şeyi var.” diye konuştu. “EXPO adaylığında İzmir destekleyecek misiniz?” sorusu üzerine ise, “Uluslararası bir örgüt olarak sadece bir adayı destekleyemeyiz. Üç dört adaya destek olabiliriz ancak şunu yapabiliriz: Tema olarak sağlığı seçtiği için İzmir’i takdir edebiliriz, bunu da açıklayabiliriz. Bireysel şehirler ve ağlar, isterlerse bir adayı destekleyebilirler ama bizim durumumuz çok farklı.” dedi.

WHO tarafından her yıl sağlıklı şehirler ve ulusal ağlara yönelik düzenlenen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, bu yıl İzmir'de yapılıyor. Yeni Avrupa sağlık politika ve stratejisi olan “Sağlık 2020” prensiplerini, hedeflerini ve yaklaşımlarını yansıtan konferansın teması, “Sağlık ve Refah için Yenilik ve Paylaşılmış Yönetişim” olarak belirlendi. Konferansta yerel politikalarda sağlık, dirençli toplumlar oluşturmak ve halk sağlığının ekonomi üzerindeki yeri gibi konular ele alınacak. Üç gün sürecek konferans kapsamında düzenlenecek teknik gezilerle de Avrupalı katılımcılar, İzmir'i daha yakından tanıma fırsatı bulacak. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"» Dolarda büyük düşüş» Bitcoin için lale çılgınlığı uyarısı» Tüketici hakem heyetleri yeniden yapılandırılıyor» Ataşehir Belediye Başkanı görevden alındı» Senegal'de Türk imzası!» Elvan'dan sanayi endeksi yorumu» Araplar Türk ürünü için 'sıra'ya girdi» Son istekleri "tabut"ta gerçekleşiyor» Cumhurbaşkanı Erdoğan Gümülcine'de» İsrail göstericilere saldırıya geçti» Şimşek: ''Türkiye rekabetten korkmuyor''» ''Pazar günü Yenikapı'da olacağız''» Bor fındık verimini arttırdı» Rusya'dan flaş çıkış: 'Kabul edilemez'» Ukrayna'nın roketleri Türk makinesinden çıkacak» Esed rejimi varil bombasıyla can almayı sürdürüyor» 65 yıl sonra Batı Trakya'da büyük heyecan!» 'Grip aşısının tam zamanı'» Trump Şişli'den kaldırıldı» ''Yastık altındaki altın enflasyona neden oluyor''
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
7 / 18 °C
Konya
0 / 11 °C