İstanbul 6°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş Ve Teknik Konferansı İzmirde Başladı
20 Eylül 2013 Cuma 16:53

Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş Ve Teknik Konferansı İzmir'de Başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde düzenlenen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde düzenlenen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı. İzmir’in EXPO 2020 adaylığı konusunda önemli bir hamle olması beklenen konferansa, 37 Avrupa ülkesindeki 97 şehirden yaklaşık 400 kişi katıldı.

Açılış bölümünde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in tarihi boyunca sağlık, sanat ve ticaretin en önemli aktörlerinden biri olduğunu söyledi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe ise şehirleri sağlık açısından inceleyen bir atlas hazırladıklarını ifade ederek, şehir sağlığının geliştirilmesi konusunda dört koldan yürüttükleri faaliyetleri özetledi: “Avrupa genelinde yüzde 69, Türkiye’de yüzde 75’e çıkan kentleşmeye bakıldığında, belediyelerin üzerine düşen görev ortaya çıkıyor.”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Ofisi Yöneticisi Zsuzsanna Yakab, İzmir’e geldikten sonra şehrin müptelası olduklarını ve fahri vatandaşlığa başvuracağını söyleyerek başladığı konuşmasında, Sağlık 2020 çalışmalarından bahsetti. Ofis Sağlık ve Refah için Politika Yönetişim Başkanı Dr. Agis Tsouros ise Türkçe konuşarak sürpriz yaptı. Tsouros, Türkçe olarak, “Türkiye sağlık hareketi, Avrupa’daki en dinamik hareketlerden biridir. Bu konuda gösterdiğiniz liderlik ve bağlılık için teşekkür ederiz.” dedi.

Başkan Kocaoğlu, açılışın sonunda konferansa katılan misafirlerle birlikte aile fotoğrafı çektirdi.

Konferansa verilen arada bir basın toplantısı düzenleyen Dr. Tsouros, İzmir'in EXPO 2020 için seçtiği "Sağlık" temasından övgüyle bahsederek, “Sağlık temasını seçmek, gerçekten çok iyi bir fikir. Bu temayı seçtiği için İzmir’i tebrik ediyorum. Sağlık 2020 fikrimizin, İzmir’in EXPO temasında yansımasını görüyoruz. Sağlık 2020 ile EXPO’nun çok yakın olduklarını düşünüyorum. Bunların birleştirilebilecek çok şeyi var.” diye konuştu. “EXPO adaylığında İzmir destekleyecek misiniz?” sorusu üzerine ise, “Uluslararası bir örgüt olarak sadece bir adayı destekleyemeyiz. Üç dört adaya destek olabiliriz ancak şunu yapabiliriz: Tema olarak sağlığı seçtiği için İzmir’i takdir edebiliriz, bunu da açıklayabiliriz. Bireysel şehirler ve ağlar, isterlerse bir adayı destekleyebilirler ama bizim durumumuz çok farklı.” dedi.

WHO tarafından her yıl sağlıklı şehirler ve ulusal ağlara yönelik düzenlenen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, bu yıl İzmir'de yapılıyor. Yeni Avrupa sağlık politika ve stratejisi olan “Sağlık 2020” prensiplerini, hedeflerini ve yaklaşımlarını yansıtan konferansın teması, “Sağlık ve Refah için Yenilik ve Paylaşılmış Yönetişim” olarak belirlendi. Konferansta yerel politikalarda sağlık, dirençli toplumlar oluşturmak ve halk sağlığının ekonomi üzerindeki yeri gibi konular ele alınacak. Üç gün sürecek konferans kapsamında düzenlenecek teknik gezilerle de Avrupalı katılımcılar, İzmir'i daha yakından tanıma fırsatı bulacak. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
10 / 22 °C
Konya
3 / 15 °C