İstanbul 17°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş Ve Teknik Konferansı İzmirde Başladı
20 Eylül 2013 Cuma 16:53

Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş Ve Teknik Konferansı İzmir'de Başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde düzenlenen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde düzenlenen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı. İzmir’in EXPO 2020 adaylığı konusunda önemli bir hamle olması beklenen konferansa, 37 Avrupa ülkesindeki 97 şehirden yaklaşık 400 kişi katıldı.

Açılış bölümünde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in tarihi boyunca sağlık, sanat ve ticaretin en önemli aktörlerinden biri olduğunu söyledi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe ise şehirleri sağlık açısından inceleyen bir atlas hazırladıklarını ifade ederek, şehir sağlığının geliştirilmesi konusunda dört koldan yürüttükleri faaliyetleri özetledi: “Avrupa genelinde yüzde 69, Türkiye’de yüzde 75’e çıkan kentleşmeye bakıldığında, belediyelerin üzerine düşen görev ortaya çıkıyor.”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Ofisi Yöneticisi Zsuzsanna Yakab, İzmir’e geldikten sonra şehrin müptelası olduklarını ve fahri vatandaşlığa başvuracağını söyleyerek başladığı konuşmasında, Sağlık 2020 çalışmalarından bahsetti. Ofis Sağlık ve Refah için Politika Yönetişim Başkanı Dr. Agis Tsouros ise Türkçe konuşarak sürpriz yaptı. Tsouros, Türkçe olarak, “Türkiye sağlık hareketi, Avrupa’daki en dinamik hareketlerden biridir. Bu konuda gösterdiğiniz liderlik ve bağlılık için teşekkür ederiz.” dedi.

Başkan Kocaoğlu, açılışın sonunda konferansa katılan misafirlerle birlikte aile fotoğrafı çektirdi.

Konferansa verilen arada bir basın toplantısı düzenleyen Dr. Tsouros, İzmir'in EXPO 2020 için seçtiği "Sağlık" temasından övgüyle bahsederek, “Sağlık temasını seçmek, gerçekten çok iyi bir fikir. Bu temayı seçtiği için İzmir’i tebrik ediyorum. Sağlık 2020 fikrimizin, İzmir’in EXPO temasında yansımasını görüyoruz. Sağlık 2020 ile EXPO’nun çok yakın olduklarını düşünüyorum. Bunların birleştirilebilecek çok şeyi var.” diye konuştu. “EXPO adaylığında İzmir destekleyecek misiniz?” sorusu üzerine ise, “Uluslararası bir örgüt olarak sadece bir adayı destekleyemeyiz. Üç dört adaya destek olabiliriz ancak şunu yapabiliriz: Tema olarak sağlığı seçtiği için İzmir’i takdir edebiliriz, bunu da açıklayabiliriz. Bireysel şehirler ve ağlar, isterlerse bir adayı destekleyebilirler ama bizim durumumuz çok farklı.” dedi.

WHO tarafından her yıl sağlıklı şehirler ve ulusal ağlara yönelik düzenlenen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, bu yıl İzmir'de yapılıyor. Yeni Avrupa sağlık politika ve stratejisi olan “Sağlık 2020” prensiplerini, hedeflerini ve yaklaşımlarını yansıtan konferansın teması, “Sağlık ve Refah için Yenilik ve Paylaşılmış Yönetişim” olarak belirlendi. Konferansta yerel politikalarda sağlık, dirençli toplumlar oluşturmak ve halk sağlığının ekonomi üzerindeki yeri gibi konular ele alınacak. Üç gün sürecek konferans kapsamında düzenlenecek teknik gezilerle de Avrupalı katılımcılar, İzmir'i daha yakından tanıma fırsatı bulacak. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
14 / 26 °C
Antalya
20 / 31 °C
Adana
18 / 29 °C
Konya
11 / 24 °C