İstanbul 7°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Sağlıklı Şehirler Konferansı
20 Eylül 2013 Cuma 12:33

Avrupa Sağlıklı Şehirler Konferansı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen "Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı", 37 ülkeden yöneticilerin katılımıyla başladı- DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Sağlık ve Refah Yönetişim Bölümü Başkanı Tsouros: "(İzmir'in EXPO 2020 adaylı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından düzenlenen "Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı", 37 ülkeden yöneticilerin katılımıyla başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde açılışı yapılan toplantıda konuşan DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab, Avrupa ülkelerinin sağlık alanında belirlediği "Sağlık 2020 Stratejisi" hakkında bilgi verdi.

Stratejinin 6'ıncı aşamasına geçildiğini, 1 Ocak 2014'den itibaren uygulamaya başlanacağını ifade eden Jakab, Avrupa'daki birçok ülkenin kendi sağlık stratejilerini Sağlık 2020'ye uyumlaştırdığını, bu kapsamda yerel yönetimlerin de aktif rol oynayacağını ifade etti.

Bölge Ofisi toplantıları nedeniyle 10 gündür İzmir'de olduğunu, bu kente "müptela" olduğunu dile getiren Jakab, sağlık konusunda öne çıkan İzmir'e "fahri hemşehrilik" başvurusunda bulunacaklarını söyledi.

Jakab, son 10 yılda Türkiye'nin büyük adımlar attığını, sağlık programı, çocuk ve kadın ölümlerinin azaltılması noktasında birçok ülkeye örnek olduğunu da sözlerine ekledi.

- Yerel yönetimler için 75 kriter

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yerel yönetimlerin halk sağlığı konusunda en temel aktörler arasında olduğunu belirtti.

Bu konuda Türkiye'deki yerel yönetimlere rehberlik edebilmek amacıyla kent sağlığı konusunda 75 kriterin belirlendiğini ve bu kriterlere göre tüm illerin durumunu gösteren bir atlas hazırladıklarını aktaran Altepe, bu göstergenin yerel yönetimler için değerli bir kaynak olacağına inandığını kaydetti.

Sağlık 2020 Avrupa Sağlık Stratejisi'ni göre belediyelerin sağlık bakanlıklarının birincil dış paydaşları olduğuna değinen Altepe, "İnsan sağlığının geliştirilmesi konusunda artık belediyelere daha fazla rol düşmektedir. Bizler de bu görev için hazırız. Bu konuda sürekli olarak yerel yönetimler olarak yetki talebinde bulunuyoruz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu da sağlıklı kent kavramının sadece sağlık hizmetlerinin kalitesini göstermediğini, kentte yaşayanların fiziksel ve çevresel refahını artırma yolunda atılmış tüm adımların bu kavram içine girdiğini belirtti.

Bu olanakların eşit biçimde dağıtılmasını sağlamak için çalıştıklarını, İzmir halkının gücünü eşitlik ve güvenle mayalayıp hayat kalitesinin yüksek olduğu sağlıklı ve sürdürülebilir bir kent yaratmayı hedeflediklerini ifade eden Kocaoğlu, Türkiye'deki toplam ileri biyolojik kapasitesinin dörtte birinin İzmir'de olduğunu, İzmir Körfezi'ni yeniden yüzülebilir kılmak için dünyanın en iddialı çevre projelerinden birini gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Kocaoğlu, Türkiye'de tam teşekküllü belediye hastanesine sahip tek belediye olduklarını, sosyal güvencesi olan ve olmayan tüm vatandaşlara kaliteli sağlık hizmeti sunduklarını, okullarda sağlık taraması yaptıklarını, evde bakım hizmeti verdiklerini anlattı.

- İzmir'in EXPO 2020 adaylığı

Açılış sonrası basın toplantısı düzenleyen DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Sağlık ve Refah Yönetişim Bölümü Başkanı Agis Tsouros, İzmir'in EXPO adaylığıyla ilgili soru üzerine, İzmir'i EXPO 2020 için "sağlık" temasını belirlemesinden ötürü tebrik ettiklerini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği "Sağlık 2020" hedeflerinin bu temaya yansıdığını kaydeden Tsouros, "Sağlık 2020 ile EXPO 2020 çok yakın, bu ikisini birleştirebilecek çok şey var. Birleşmiş Milletler olarak sadece bir adayı destekleyemeyiz, diğer adaylar da var. EXPO'nun temasının sağlığa adanmasından dolayı DSÖ ve Sağlıklı Kentler Birliği olarak bu temayı seçtiğinden ötürü İzmir'i takdir edebiliriz" dedi.

37 ülkeden 400 ziyaretçinin katıldığı toplantı 3 gün sürecek.

Muhabir: Tolga Albay
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
9 / 17 °C
Antalya
8 / 20 °C
Adana
12 / 20 °C
Konya
1 / 16 °C