İstanbul 22°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Sağlıklı Şehirler Konferansı
20 Eylül 2013 Cuma 12:33

Avrupa Sağlıklı Şehirler Konferansı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen "Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı", 37 ülkeden yöneticilerin katılımıyla başladı- DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Sağlık ve Refah Yönetişim Bölümü Başkanı Tsouros: "(İzmir'in EXPO 2020 adaylı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından düzenlenen "Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı", 37 ülkeden yöneticilerin katılımıyla başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde açılışı yapılan toplantıda konuşan DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab, Avrupa ülkelerinin sağlık alanında belirlediği "Sağlık 2020 Stratejisi" hakkında bilgi verdi.

Stratejinin 6'ıncı aşamasına geçildiğini, 1 Ocak 2014'den itibaren uygulamaya başlanacağını ifade eden Jakab, Avrupa'daki birçok ülkenin kendi sağlık stratejilerini Sağlık 2020'ye uyumlaştırdığını, bu kapsamda yerel yönetimlerin de aktif rol oynayacağını ifade etti.

Bölge Ofisi toplantıları nedeniyle 10 gündür İzmir'de olduğunu, bu kente "müptela" olduğunu dile getiren Jakab, sağlık konusunda öne çıkan İzmir'e "fahri hemşehrilik" başvurusunda bulunacaklarını söyledi.

Jakab, son 10 yılda Türkiye'nin büyük adımlar attığını, sağlık programı, çocuk ve kadın ölümlerinin azaltılması noktasında birçok ülkeye örnek olduğunu da sözlerine ekledi.

- Yerel yönetimler için 75 kriter

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yerel yönetimlerin halk sağlığı konusunda en temel aktörler arasında olduğunu belirtti.

Bu konuda Türkiye'deki yerel yönetimlere rehberlik edebilmek amacıyla kent sağlığı konusunda 75 kriterin belirlendiğini ve bu kriterlere göre tüm illerin durumunu gösteren bir atlas hazırladıklarını aktaran Altepe, bu göstergenin yerel yönetimler için değerli bir kaynak olacağına inandığını kaydetti.

Sağlık 2020 Avrupa Sağlık Stratejisi'ni göre belediyelerin sağlık bakanlıklarının birincil dış paydaşları olduğuna değinen Altepe, "İnsan sağlığının geliştirilmesi konusunda artık belediyelere daha fazla rol düşmektedir. Bizler de bu görev için hazırız. Bu konuda sürekli olarak yerel yönetimler olarak yetki talebinde bulunuyoruz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu da sağlıklı kent kavramının sadece sağlık hizmetlerinin kalitesini göstermediğini, kentte yaşayanların fiziksel ve çevresel refahını artırma yolunda atılmış tüm adımların bu kavram içine girdiğini belirtti.

Bu olanakların eşit biçimde dağıtılmasını sağlamak için çalıştıklarını, İzmir halkının gücünü eşitlik ve güvenle mayalayıp hayat kalitesinin yüksek olduğu sağlıklı ve sürdürülebilir bir kent yaratmayı hedeflediklerini ifade eden Kocaoğlu, Türkiye'deki toplam ileri biyolojik kapasitesinin dörtte birinin İzmir'de olduğunu, İzmir Körfezi'ni yeniden yüzülebilir kılmak için dünyanın en iddialı çevre projelerinden birini gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Kocaoğlu, Türkiye'de tam teşekküllü belediye hastanesine sahip tek belediye olduklarını, sosyal güvencesi olan ve olmayan tüm vatandaşlara kaliteli sağlık hizmeti sunduklarını, okullarda sağlık taraması yaptıklarını, evde bakım hizmeti verdiklerini anlattı.

- İzmir'in EXPO 2020 adaylığı

Açılış sonrası basın toplantısı düzenleyen DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Sağlık ve Refah Yönetişim Bölümü Başkanı Agis Tsouros, İzmir'in EXPO adaylığıyla ilgili soru üzerine, İzmir'i EXPO 2020 için "sağlık" temasını belirlemesinden ötürü tebrik ettiklerini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği "Sağlık 2020" hedeflerinin bu temaya yansıdığını kaydeden Tsouros, "Sağlık 2020 ile EXPO 2020 çok yakın, bu ikisini birleştirebilecek çok şey var. Birleşmiş Milletler olarak sadece bir adayı destekleyemeyiz, diğer adaylar da var. EXPO'nun temasının sağlığa adanmasından dolayı DSÖ ve Sağlıklı Kentler Birliği olarak bu temayı seçtiğinden ötürü İzmir'i takdir edebiliriz" dedi.

37 ülkeden 400 ziyaretçinin katıldığı toplantı 3 gün sürecek.

Muhabir: Tolga Albay
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 24 °C
İzmir
14 / 25 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
18 / 30 °C
Konya
10 / 24 °C