İstanbul 17°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupada şirketler geriliyor
24 Mayıs 2012 Perşembe 16:58

Avrupa'da şirketler geriliyor

Araştırma şirketi Markit, Avrupa’daki şirket faaliyetlerinin son üç yılın hemen hemen en düşük düzeyine gerilediğini açıkladı.

 

Üretim ve hizmet sektöründeki satın alma yöneticileri ile yapılan yoklamaya dayandırılan araştırma sonucunda elde edilen endeksin, 35 ay gerileyerek Mayıs ayında 45,9’a düştüğü belirtildi. Bu verilerin açıklanması ardından euro da, dolar karşısında 22 ay gerileyerek, 1,2515 dolar seviyesine indi.
 
Avrupalı liderlerin Çarşamba günkü zirvede krizi nasıl ele alacakları konusunda uzlaşı sağlayamamaları da piyasalara güven vermedi.
 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, zor durumda olan ülkelerin düşük faiz oranları ile para toplayabilmelerine imkân sağlayacak Avrupa tahvilleri önerisini sundu. Ancak Almanya, Avrupa’da bütçe disiplini sağlanana kadar bu öneriye karşı çıkacağını belirtti.
 
Markit’in baş ekonomisti Chris Williamson, yapılan araştırmanın Avrupa’daki gerilemenin Mayıs ayında hızlandığına işaret ettiğini belirtti. Williamson, “Araştırma, ikinci çeyrekte tüm bölge çapında yüzde 0,5 düşüş kaydeden gayrı safi yurtiçi hasıla (GDP) ile uyumlu” dedi.
 
Markit’in araştırmasına göre, Fransız ve Alman fabrikalarındaki iş faaliyetleri, son üç yılın en düşük seviyesine indi.
 
ING Bankası’ndan Martin Van Vliet, “Mayıs ayı için PMI verileri çok kötü görünüyor. Euro bölgesi GDP verilerinin, ilk çeyrekteki durağanlığın ardından ikinci çeyrekte tezatlık yaratacağının uyarısını yapıyor” dedi.
 
Almanya’da Ifo araştırma şirketinin yayımladığı bir raporda da, Mayıs ayında Almanya’da ticaret alanındaki güven duygusunun düştüğü ortaya çıktı. Ifo, 7 bin yönetici ile yaptığı yoklamaya dayandırdığı raporunda, iş endeksinin Nisan’da kaydedilen 109,9'dan, 106,9’a düştüğünü ortaya koydu.
 
Yatırımcılar, Alman ve İngiliz tahvillerini güvenceye almak istiyor. Tahvilllerin değeri artarken, İngiliz ve Alman hükümetlerinin 10 yıllık borçları için belirlenen faiz oranlarında da rekor düşüş kaydedildi.
 
(BBC)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
3 / 23 °C
İzmir
13 / 27 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
6 / 22 °C