İstanbul 29°C
22 Temmuz 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avukatlar İçin Yargı Ve Temel Haklar Projesi Kapanış Töreni (1)
20 Eylül 2013 Cuma 14:48

"Avukatlar İçin Yargı Ve Temel Haklar Projesi" Kapanış Töreni (1)

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış: - "İddia ediyorum bugünün Türkiyesi birçok konuda AB ülkeleriyle kıyaslandığında onlardan da çok daha iyi bir noktadadır"- "Bu kadar demokrasiye önem veren ülkemizdeki demokrasinin en ufak bir aksaklığını bile ilerleme ra

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "İddia ediyorum bugünün Türkiyesi birçok konuda AB ülkeleriyle kıyaslandığında onlardan da çok daha iyi bir noktadadır" dedi.

Bağış, Trabzon Novotel'de düzenlenen "Avukatlar İçin Yargı ve Temel Haklar Projesi"nin kapanış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, yargı konusunda tarihinin en şeffaf dönemini yaşadığını belirtti.

Adaletin gerçekten çok önemli bir konu olduğunu ifade eden Bağış, "Türkiye'nin sosyal bir devlet olduğunun önemini bölgemizde yaşanan olaylarla, komşularla kıyasladığımız zaman ne kadar elzem olduğunu bir kez daha müşahede ediyoruz. Türkiye demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak hukukun üstünlüğünü her zaman benimsemiştir" diye konuştu.

Burada Trabzon'un da ayrı bir önemi olduğunu dile getiren Bağış, şöyle devam etti:

"Çünkü hukuk sadece bizim Cumhuriyet tarihimizle alakalı değildir. Kendi tarihimizde de çok önemlidir. Trabzon Fatih'in fethettiği, Yavuz Sultan Selim'in kemale erdiği, dünya hukuk tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan Kanuni Sultan Süleyman'ın doğduğu bir şehirdir. Bu açıdan Trabzon çok önemli değerlere, sembollere haiz bir şehirdir. Adalete çok büyük önem vermiş ecdadın torunlarıyız. Bugün biz kuvvetle adalet arasındaki kıldan ince çizgiyi birlikte çizmek için buradayız. Pascal'ın dediği gibi kuvvete dayanmayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet ise zalimdir. Trabzon da bu açıdan Türkiye'nin önemli şehirlerinden biridir."

"Türkiye'yi geçmişte karanlık dehlizlere sürüklemek isteyen kirli senaryoların Türkiye'nin dört bir yanını istismar ettikleri gibi Trabzon ilimizi de istismar ettikleri gerçekten her geçen gün net bir şekilde ortaya çıkmaktadır" diyen Bakan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçmişte 411 el kaosa kalktı, 367 garabetini öne sürerek halkın seçtiği partiyi kapatmaya kalkışan zihniyetin aynı hukuksuzlukları bugün farklı şekilde ortaya koydukları çıkıyor ama Türkiye'de bir şeyler de değişiyor. Benim her zaman iddia ettiğim bir konu var. Türkiye bazı konuların yargılanmasında geciktiği için bazı acılar yaşamıştır. Zamanında, Allah rahmet eylesin, rahmetli Menderes'in 'yeter, söz milletindir'i ilk defa kullandığı yer Trabzon Belediyesinin balkonudur. 60 darbesi sonrası arkadaşlarıyla idam edilen demokrasi şehidimizin ardından eğer 60 darbesi zamanında yargılanmış olsaydı, Türkiye 71 muhtırasıyla yüz yüze kalmak zorunda bırakılmazdı. 71 muhtırası sorgulansa ve yargılansaydı, 80 darbesi olmazdı. 80 darbesi yargılansaydı, Türkiye 28 Şubat ayıbıyla yaşamak zorunda kalmazdı. 28 Şubat süreci zamanında yargılansaydı, 27 Nisan'da atanmış bürokratların kendisini atayan iktidara fütursuzca mesajlar yayınlaması söz konusu dahi olamazdı ama hemen ardından 28 Nisan günü belki de bizim tarihimizde ilk defa milletin iradesi 'bir dakika' demiştir. 'Herkesin yerini bir belirlemek gerekir' demiştir. Bundan sonra atılan reform adımlarıyla, Avrupa Birliği standartlarıyla, kanunların, anayasa değişikliklerinin verdiği güçle artık darbeci zihniyetin kimsenin yanına kar kalmayacağı anlaşılmış ve Türkiye geçmişindeki ayıplarla teker teker yüzleşmeye başlamıştır."

- "AB standartlarını yakalamamız, özümüze dönmemiz açısından çok önemlidir"

Bağış, Avrupa Birliği Bakanlığı olarak Türkiye'nin en az bütçesiyle, en az elemanıyla çalışan bakanlığı olduklarını kaydederek, şunları söyledi:

"Yaptığımız işin etki alanı belki bütçemizin çok çok üstünde. Cumhuriyet tarihinin belki de en karlı kurumlarından bir tanesiyiz. Devlete maliyetimizin yaklaşık 30-40 katı getirisi olan bir bakanlığız. Ben bazen Brüksel'de komisyonla müzakere sürecinde zorlandığım zaman şunu söylüyorum; 'Dünyanın en eski alışveriş merkezi Kapalıçarşı'dır. Ticaret ve müzakere kavramları orada icat edilmiştir. Ben de bir İstanbul milletvekili olarak, müzakereyi icat eden bir milletin başmüzakerecisi olarak masanıza oturduğumu unutmayın' diyorum. Bizim tarihimizle, bizim kültürümüzle Avrupa Birliği reformlarını gerçekleştirmek arasında bir bağ vardır. Bizim kendi tarihimizde en güçlü olduğumuz dönem 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' dediğimiz dönemdir. İnsanı yaşat dediğimiz dönemlerde hiçbir ayrım yapmadan herkese adalet anlayışını ortaya koyduğumuz için dünyanın en görkemli devletlerinden birine sahip olduk. Bizim o zamanki coğrafyamızın büyük bir kısmı bugün Avrupa Birliği içerisinde. O açıdan yaklaşıldığında bizim Avrupa Birliği standartlarını yakalamamız, özümüze dönmemiz açısından çok önemlidir."

- "Türkiye bir hukuk devleti olarak yapması gerekenleri yapıyor"

İngiliz Büyükelçisinin de toplantıda olduğunu, bireysel haklardan, temel haklardan, medya özgürlüklerinden bahsettiğini belirten Bağış, "Evet Türkiye'de bazı sıkıntılar var. Türkiye mükemmel değil ama bugünün Türkiyesi dünden çok çok daha iyi noktada. İddia ediyorum bugünün Türkiyesi birçok konuda AB ülkeleriyle kıyaslandığında onlardan da çok daha iyi bir noktadadır. Sayın büyükelçinin kendi ülkesinde, bir toplumsal olay sonrası polisin nasıl müdahale ettiğinin görüntülerini ben unutmuş değilim. Atina'da, Madrid'de, Berlin'de, Paris'te polisin nasıl aşırı güç kullandığının görüntülerini de hiçbirini de unutmuş değiliz. Evet bizim polisimiz de aynı batıdaki meslektaşları gibi yetki sınırlarını aşabiliyor ama onlarla ilgili olarak da açılmış birçok soruşturma, dava var, görevden el çektirme var" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bir hukuk devleti olarak yapması gerekenleri yaptığını belirten Bağış, şöyle dedi:

"İşte basın özgürlüğü deniyor, geçen sene İngiltere'de bir gazete kapatıldı. Bizde öyle bir şey yaşanmadı. Macaristan'da aynı şekilde basın özgürlüğüyle ilgili çok ciddi tartışmalar var. İtalya'da çok ciddi tartışmalar var. Birçok ülkede benzer olaylar yaşanabiliyor ama bugün geçmişimize göre kıyaslandığımızda tabuların kalmadığını görüyoruz. Eskiden bu ülkede bırakın bazı konuları yazmayı, konuşmayı, düşünmeye bile imtina ederdik. 'Aman şuna karışmayalım, buna dokunmayalım' denirdi ama şimdi Türkiye'de konuşamayacağımız konu kalmadı. Uzlaşamayabiliriz, farklı farklı bakış açılarımız olabilir ama çok şükür her şeyi tartışabiliyoruz. Bu konuda biz AB olsa da olmasa da ileri demokrasi koşullarına ulaşma noktasında kararlı bir hükümete sahibiz. Bunu vatandaşlarımıza olan borcumuz olarak görüyoruz. Yargı ve temel haklar bu açıdan gerçekten çok önemli."

- 23. ve 24. fasıllar

Bağış, çok önemli adımlar atıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Biz 23. ve 24. fasılların olası açılış kriterlerinin tamamını karşıladığımıza inanıyoruz. Neden olası açılış kriterleri diyoruz? Aslında burada Avrupa Birliği'nin çok büyük bir çelişkisiyle karşı karşıyayız. 2 yıl evvel AB üyesi 27 ülke bir araya geldi. Dediler ki 'bu 23. ve 24. fasıllar o kadar önemli ki bizim için aday ülkeler bu iki faslı açmadan diğer fasılları açamaz'. 27 ülke oybirliğiyle bu 2 faslı diğer fasılların önceliği haline getirdi. Biz bugün itibarıyla 14 faslı açmış bir ülkeyiz ama ülkemizle ilgili yapılan eleştirilerin, ilerleme raporundaki cümlelerin, bazı demeçlerdeki haksız karalamaların yüzde 95'i bu iki faslın içeriğiyle alakalı olmasına rağmen biz bu iki faslı bir türlü açamıyoruz. Tek sebep var açamayışımızın ardında, yarımada devleti olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tek taraflı koyduğu vetolardır. Dün akşam Trabzonspor Güney Kıbrıs Rum Yönetimiyle futbol faslını açtı. Umut ediyorum ki AB de diğer iki faslı açar. Bugün 14 faslın açılmasına engel olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne benim verebileceğimden çok daha net bir mesajı Trabzonspor verdi. Bu 23. ve 24. fasılların açılmaması bizim değil Avrupa Birliği'nin ayıbıdır."

Bakan Bağış, Avrupa Birliği'nin insanlık tarihinin en kapsamlı barış projesi olarak birbirleriyle yüzyıllar boyu savaşmış İngilizlerle Fransızları, Almanlarla İtalyanları barıştıran, ortak paydada buluşturan bir birlik olarak aynı zamanda insanlık tarihinin en önemli demokrasi kulübü olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"En önemli prensibi demokrasidir, insan haklarıdır, ifade özgürlüğüdür. Bu kadar demokrasiye önem veren ülkemizdeki demokrasinin en ufak bir aksaklığını bile ilerleme raporlarıyla, demeçleriyle dünyanın her yerine eleştirilerle yayan bir birliğin, bugün Mısır'da resmen tecavüz edilen bir demokrasiye sessiz kalması aynı şekilde Avrupa Birliği'nin bir ayıbıdır. Suriye'de yaşananlar da 100 bin kişi öldükten sonra, 5,5 milyon insan evinden barkından olduktan sonra, 2 milyon Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldıktan sonra sadece kimyasal silahlar kullanılınca uluslararası ülkelerin gündemine girmiştir. Bu da Avrupa Birliği'nin bir ayıbıdır."

Bağış, Avrupa Birliği'nin gerçekten geniş bir coğrafyada söz sahibi olabilmesi için Türkiye'nin üyeliğiyle çok ama çok önemli kazanımları olacağını vurgulayarak, "Bugün Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye olan ihtiyacı en az Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine olan ihtiyacı kadardır. Bu yüzden birlikte çalışmamız bütün önyargıları bir kenara bırakıp adil bir müzakere süreciyle üyelik sürecinin önünü açmamız gerekir. Bu konuda İngiltere'ye ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Türkiye'ye her zaman AB üyeliği konusunda destek vermiştir. İngiltere, Türkiye'nin dostu olduğunu netleştirmiştir" ifadelerini kullandı.

Artık Türkiye'nin darbe anayasalarıyla yönetilme ayıbından kurtulması gerektiğine dikkati çeken Bağış, "Trabzon'dan da milletin vicdanında yargılanıp müebbet muhalefete mahkum olmuş partilerimize, özellikle ana muhalefet partimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin bu millete yakışır sivil bir anayasayı birlikte ortaya koyalım. Çünkü 60 darbesinden bu yana Türkiye maalesef milletin vekillerinin yazdığı sivil bir anayasa ile yönetilmedi" dedi.

(Sürecek)

Muhabir: Asena Akçay
Yayınlayan: Orhan Topal

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
14 / 30 °C
İzmir
22 / 36 °C
Antalya
28 / 40 °C
Adana
26 / 34 °C
Konya
17 / 31 °C