İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avukatlardan Gezi Olayları Nedeniyle Medya Kuruluşları Hakkında Suç Duyurusu
20 Eylül 2013 Cuma 14:18

Avukatlardan Gezi Olayları Nedeniyle Medya Kuruluşları Hakkında Suç Duyurusu

İstanbul Adalet Sarayı'na gelen bir grup avukat, Taksim Gezi Parkı ile ilgili olaylarda, bir kısım medya kuruluşlarının yaptıkları haberlerle hükümeti devirme gayreti içinde oldukları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Adalet Sarayı'na gelen bir grup avukat, Taksim Gezi Parkı ile ilgili olaylarda, bir kısım medya kuruluşlarının yaptıkları haberlerle hükümeti devirme gayreti içinde oldukları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Adliye önünde toplanan avukatlar adına basın açıklamasını yapan Hukukun Üstünlüğü Platformu Başkan Yardımcısı Esra Göncü, Haziran ayında hükümetine karşı, illegal örgütler ve bunları destekleyen gruplar tarafından ayaklanma süreci başlatıldığını savundu. Gezi Parkı olayları sürecinde bazı gazete ve internet sitelerinin, bir program dahilinde meşru seçimlerle iş başına gelmiş hükümeti devirme gayretiyle toplumu yanıltacak bir çok yalan ve kasıtlı habere imza attıklarını söyledi.

Göncü, “Bu gazete ve internet sitesi sorumluları, olayların şiddet dozunu arttırabilmek adına gerçekle alakası olmayan, insanları suç işlemeye tahrik eden yayınlar yaparak, halkı suç işlemeye tahrik etmiş, suç işleyenleri övmüş, halkı kanunlara uymamaya teşvik ve tahrik etmiştir.” dedi.

Avukat Göncü, süreçte bazı medya gruplarının provakatif manşetler atarak halkı sokaklara döktügü ve bunun sonucunda başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde günlerce bir çok insanın güvenlik kuvvetleriyle çatışmasına sebep olunduğunu kaydetti.

Avukat Göncü, “İlk günden bu yana çıkan şiddet olaylarında, kamu mallarına zarar verilmiş, yağlamalanmış, araçlar yakılmış, vatandaşların iş yerleri yakılıp yıkılmış, caddeler trafiğe kapatılmış, vatandaşın seyahat hakkı engellenmiş, bazı yerlerde işe gidiş gelişler durmuş, halkta güvenlik endişesi yaratılmış, adeta hükümetin siyaset ve topluma vaziyet edemeyeceği görüntüsü oluşturulup bir darbe ortamına zemin hazırlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Kaza ya da kalp kirizi sonucu ölen vatandaşların, sanki devletin kolluk güçleri tarafından öldürülmüş gibi gösterildiğini belirten Göncü, söz konusu sürece benzer medya olaylarının daha önce de yaşandığını ve 28 Şubat darbe süreci diye bilinen süreçte de bir takım medya kuruluşlarının yaptıkları yayınlarla dönemin hükümetini düşürdüklerini savundu.

27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat’ta da halkın oylarıyla seçilmiş meşru hükümetin sokak olayları ve kaos ile iktidardan uzaklaştırıldığını belirten Göncü, tüm özgürlüklerde olduğu gibi basın özgürlüğünün de kişi ve toplum yararı açısından sınırlı olduğunu vurguladı.

Göncü, ülkenin geleceği, huzuru, toplumun adalet duygusunun tatmin edilmesi bağlamında kara propaganda ve kaos yayınlarını yaptıklarını belirttiği medya grupları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Hangi basın organları hakkında suç duyurusunda bulundukları sorulan Göncü, “İsimleri dosyamızda var ama şu an açıklamayacağız.” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından avukatlar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
16 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 34 °C