İstanbul 14°C
20 Nisan 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aysel Tuğluka 1 yıl 15 gün hapis
25 Mayıs 2012 Cuma 15:31

Aysel Tuğluk'a 1 yıl 15 gün hapis

11. Ağır Ceza Mahkemesi ''terör örgütü propagandası'' yaptığı gerekçesiyle Tuğluk'u 1 yıl 15 gün hapse mahkum etti

 

Tuğluk'un, 28 Şubat 2007'deki kongrede yaptığı konuşmada ve 2 Mart 2007'de parti genel merkezindeki basın açıklamasında ''terör örgütü propagandası yapmak, suç ve suçluyu övmek'' iddiasıyla 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı dava sonuçlandı.
 
Mahkemenin gerekçeli kararında, çok sayıda öldürme, yaralama, gasp, tehdit, adam kaçırma, bombalama ve toplu öldürme gibi eylemler yapan PKK-KCK'nın silahlı bir terör örgütü olduğu, örgütün lideri Abdullah Öcalan'ın ise sabit eylemleri nedeniyle hükümlü bulunduğu belirtildi.
 
Düşünce özgürlüğüne ilişkin Anayasa'ya ve Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine atıfta bulunulan kararda, ''Düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü Anayasa ve uluslararası sözleşmeyle güvence altına alınmış bir hak olmakla birlikte düşünce açıklamanın sınırsız olduğu söylenemez. Düşünce açıklamak suretiyle tüm ulusların lanetlediği terör övülemez, terör örgütlerinin propagandası yapılamaz'' ifadesi kullanıldı.
 
ABD ve Avrupa ülkelerinin, 11 Eylül 2001'de New York'ta gerçekleşen terör saldırılarının ardından güvenlik mevzuatını güçlendirdiğine işaret edilen kararda, ifade özgürlüğünün terör tehlikesi bulunan hallerde de korunması gerektiğine vurgu yapıldı.
 
''Düşünce açıklama özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez''
 
Halkı cebir ve şiddete yönlendirme, silahlı direniş, ayaklanma ve bir gruba nefret duyma gibi eylemlerin suç olarak düzenlenebileceği ifade edilen kararda, şunlar kaydedildi:
 
''Terörün, hele de terör örgütlerinin övülmesi düşünce açıklama özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Nitekim bu tarz hareketlerin suç olarak düzenlenmesi, hukuk devleti olma standardı yüksek olan birçok ülkenin ceza kanunlarında yer almaktadır. Hiçbir devlet bölünmez bütünlüğünü hedef alan terör örgütlerinin övülmesine seyirci kalamaz.
Terör ve terörizm, toplumu ve toplumun iradesiyle oluşan hukuk düzenini temelden tehdit eden yakın ve muhakkak bir tehlikedir. Terör, uygar toplumun düşmanıdır. Demokratik düzen veya demokrasi uygar toplumun niteliği ise terör demokratik toplumun düzenlerinin düşmanıdır.''
 
Aysel Tuğluk'un, kongrede yaptığı konuşmaların ve basın açıklamasının ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçunu oluşturduğu, eylemin, ''düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetiyle toplantı ve gösteri düzenleme hakkı'' olarak kabul edilemeyeceği belirtilen kararda, Tuğluk'un terör örgütünü faaliyetlerini haklı göstermeye çalıştığı ve terörizmi yücelttiği, bu amaçla bölücü terör örgütüne manevi destek sağladığı ve terör örgütü propagandası yapma suçu işlediği kaydedildi.
 
Mahkeme, bu gerekçelerle Tuğluk'u ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçundan 1 yıl 15 gün hapse mahkum etti. Tuğluk'un, TCK'nın 53. maddesinde düzenlenen ve bazı hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar veren mahkeme, Tuğluk hakkında verdiği mahkumiyet hükümlerinin açıklanmasını, CMK'nın 231. maddesine göre geri bıraktı.
 
Şerafettin Halis'e beraat
 
Aynı mahkeme, eski BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis'in, Londra'daki Kürt Toplum Merkezi'nde 20 Kasım 2008'de yaptığı konuşmada, ''terör örgütü propagandası'' yaptığı gerekçesiyle yargılandığı davada beraatına karar verdi.
 
Kararın gerekçesinde, Halis'in yaptığı konuşmada propaganda kastı bulunmadığı, ifade hürriyetinin kullanılması kapsamında kaldığı, bu nedenle beraatine karar verildiği belirtildi.
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 14 °C
İzmir
9 / 22 °C
Antalya
13 / 27 °C
Adana
12 / 23 °C
Konya
4 / 18 °C