İstanbul 21°C
21 Nisan 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Babacandan ABye Yunanistan için çağrı
24 Mayıs 2012 Perşembe 21:04

Babacan'dan AB'ye Yunanistan için çağrı

OECD Bakanlar Konseyi toplantısı sonrasında konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avro bölgesinde Yunanistan'ın iflas maliyetinin kurtarılma maliyetinden çok fazla olduğunu savundu.

Ali Babacan, Türkiye'nin dönem başkanlığını yaptığı OECD Bakanlar Konseyi toplantısının ardından, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Yunanistan yaşadığı krizle ilgili olarak görüşlerini açıklayan Babacan, Avro bölgesi ülkelerinin Yunanistan'a güçlü destek vermesi gerektiğini vurguladı.

''Yunanistan'ın çöküşünün küresel ekonomi açısından maliyetinin, kurtarılmasından çok daha fazla olacağını'' söyleyen Babacan, ''Yunanistan'ın Avro'dan çıkışına izin verilirse, bunun arkası gelir, diğer ülkeler bunu takip eder, bir şekilde pandora kutusu açılır'' diye konuştu.

Mali disiplin konusunda Yunanistan'ın da diğer ülkeler gibi üstüne düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Babacan, bununla birlikte, Yunanistan'ın Avro bölgesinde kalmasının herkesin yararına olduğunu dile getirdi.

-Uluslararası mali işlemler vergisi-

Bir gazetecinin, ''uluslararası mali işlemlerde vergi kesilmesine'' ilişkin tartışmayla ilgili sorusu üzerine ise Babacan, bu konuda öneri yapmanın siyasiler için çok kolay olduğunu ve genelde bu vaatlerin seçmenleri mutlu ettiğini söyledi.

Bununla birlikte, pratik uygulamadaki bazı sıkıntılara dikkati çeken Babacan, mali kuruluş ve bankacılık sektörüne kesilecek verginin faturasının daha sonra tüketicilerden çıkabileceği uyarısında bulundu.

Babacan, ''Eğer bazı ülkelerde işlemlere vergi olur, diğer ülkelerde vergi olmazsa, para akışı vergi koymayan ülkelere doğru yön değiştirebilir. Bu konuda adım atılacaksa, ortak küresel bir uzlaşı ile hareket edilmesi gerekir'' görüşünü dile getirdi.

İki gün süren OECD Bakanlar Konseyinin oldukça yapıcı geçtiğini belirten Babacan, ekonomik büyüme ile birlikte istihdamın sağlanması, fakirliğin giderilmesi ve fırsat eşitliği konularında üye ülkelerin hem fikir olduğunu belirtti.

OECD'nin bilgi ve birikimlerinin üye olmayan ülkelerle daha fazla paylaşılması gerektiğini belirten Babacan, bu konuda stratejik bölgelerdeki ''kilit ortaklarla'' yapılan görüşmelerin önemine dikkati çekti.

Babacan, OECD ülkelerinin serbest ticareti artırılırken, istihdamın da artırılmasına özel vurgu yaptıklarını ve korumacılığın önündeki engellerin kaldırılması konusunda ortak tavır sergilediklerini de ifade etti.

Bu arada, Babacan, basın toplantısının ardından OECD'de çalışan Türk diplomat ve memurlarla hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra, Türkiye'ye dönmek üzere Paris'ten ayrıldı.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 17 °C
İzmir
8 / 23 °C
Antalya
13 / 28 °C
Adana
10 / 24 °C
Konya
3 / 11 °C