İstanbul 15°C
17 Aralık 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bağış: 23 Ve 24. Faslın Açılmaması Bizim Değil, Ab’nin Ayıbıdır
20 Eylül 2013 Cuma 15:43

Bağış: 23 Ve 24. Faslın Açılmaması Bizim Değil, Ab’nin Ayıbıdır

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği (AB) katılım müzakerelerinde 23 ve 24.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği (AB) katılım müzakerelerinde 23 ve 24. faslın açılmamasının Türkiye’nin değil, AB’nin ayıbı olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Barolar Birliği ve İngiltere Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Yargı ve Temel Haklar Projesi” konulu toplantı, Trabzon Novotel’de Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da katılımı gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bazı konuları yargılamada geciktiği için acılar yaşadığını belirtti. Bağış, şöyle konuştu: “1960 darbesi sonrası arkadaşları ile idam edilen demokrasi şehidimizin ardından eğer 60 darbesi zamanında yargılanmış olsaydı Türkiye 71 muhtırası ile yüz yüze kalmak zorunda bırakılmazdı. 71 darbesi yargılansaydı 80 darbesi olmazdı, 80 darbesi yargılansaydı Türkiye 28 Şubat ayıbı ve o zulümle yaşamak zorunda kalmazdı. 28 Şubat sürece zamanında yargılansaydı 27 Nisan‘da atanmış bazı bürokratların kendilerini atayanlara fütursuzca mesajlar yayınlamaları söz konusu dahi olmazdı. Ama hemen ardından 28 Nisan günü belki bizim tarihimizde ilk defa milletin iradesi, ‘bir saniye, bir dakika’ demiştir. Ve o günden sonra atılan reform adımları, AB standartlarındaki yönetmelik, kanunlar ve Anayasa değişiklerinin de verdiği güçle Türkiye’de artık darbeci zihniyetin kimsenin yanına kar kalmayacağı herkes tarafından anlaşılmış ve Türkiye geçmişindeki ayıplarla teken teker yüzleşmeye başlamıştır.” dedi.

“TÜRKİYE BİRÇOK AB ÜLKESİNDEN DAHA İYİ”
Türkiye’nin AB standartlarını yakalamasının Avrupa için değil, Türkiye’nin kendi özüne dönmesi açısından çok mühim olduğuna vurgu yapan Bakan Bağış, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway’ın törende yaptığı konuşmadaki bazı sözlerine cevap verdi. Büyükelçinin konuşmasında Türkiye’deki bireysel ve temel haklar ile medya özgünlüklerinden bahsettiğine değinen Bakan Bağış, “Evet Türkiye’de bazı sıkıntılar var, Türkiye mükemmel değil. Ama bugünün Türkiye'si geçmişten çok daha iyi ve iddia ediyorum bugünün Türkiye'si birçok AB üyesi ülkelerden de çok daha iyi noktadır. Sayın Büyükelçi'nin kendi ülkesinde geçen sene bir toplumsal olay sonrası polisin nasıl müdahale ettiğinin görüntülerini unutmuş değilim. Atina’da, Madrid’te, Berlin’de, Paris’te polisin nasıl aşırı güç kullandığını da unutmuş değiliz. Evet bizim polisimiz de aynı Batı’daki meslektaşları gibi bazen yetki sınırlarını aşabiliyor ama onlarla ilgili de açılmış bir soruşturma ve dava var. Türkiye’de hukuk devleti olarak yapması gerekenleri yapıyor.” ifadelerini kullandı.

AB olsa da olmasa da Türkiye’nin ileri demokrasi standartlarına erişme konusunda kararlı olduğunu anlatan Bağış, yargı ve temel haklar konusunda da çok adımlar attıklarını dile getirdi. AB müzakerelerinde 23 ve 24. faslın olası açılış kriterlerinin tamamını karşıladıklarına inandığını söyleyen Bağış, şöyle devam etti: “Neden olası açılış kriterleri diyorum; aslında burada AB’nin çok büyük bir çelişkisi ile karşı karşıyayız. İki yıl önce AB üyesi 27 ülke bir araya geldi. Ve dediler ki; ‘yargı ve temel haklar konusu bizim için o kadar önemlidir ki, aday ülkeler bu iki faslı açmadan diğer fasılları açamaz’. Ve 27 ülke oy birliği ile bu iki faslı diğer fasılların öncelikli fasılları hale getirdi. Biz bugün itibariyle 14 faslı açmış durumdayız. Ama ülkemizle ilgili yapılan eleştirilen, ilerleme raporlarındaki cümlelerin, bazı demeçlerdeki haksız savunmaların yüzde 95’i bu iki faslın içeriği ile ilgili olmasına rağmen biz bu iki faslı bir türlü açamıyoruz. Tek sebep var açamayışımızın ardından; yarım ada devleti olan Güney Kıbrıs’ın koyduğu veto. Dün akşam Trabzonspor, Güney Kıbrıs Rum yönetimi ile futbol faslını açtı. Umut ediyorum; AB de diğer iki faslı açar. Bu 23 ve 24. faslın açılmaması bizim değil, AB’nin ayıbıdır.”

MUHALEFETE ANAYASA ÇAĞRISI

Bakan Bağış, Türkiye’nin bu süreçte yapması gereken bir başka çalışmasının da sivil anayasa olduğunun altını çizdi. ‘Artık Türkiye darbe anayasaları ile yönetilme ayıbından da kurtulmalıdır’ diyen Bağış, “ Onun için Trabzon’dan milletin vicdanında yargılanarak müebbet muhalefete mahkum olmuş muhalefet partilerimize, özellikle de anamuhalefet partimize bir çağrıda bulunmak istiyorum; gelin bu millete yakışır sivil bir anayasayı biran evvel ortaya koyalım. Çünkü 60 darbesinden bu yana Türkiye maalesef milletin vekilleri ile yazdığı sivil bir anayasa ile yönetilmiyor. 80 darbe anayasası defalarca yapılmış değişikliklere rağmen hala ruhunda o askeri zihniyeti taşımaktadır. Askeri bir anayasayla da asgari demokrasi olabileceğini hep beraber görüyoruz.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin de AB müzakere sürecinde özellikle 23 ve 24. fasıllardaki tutumundan dolayı AB üyesi ülkeleri eleştirdi. 23 ve 24. maddeyle ilgili tarama sürecinin 2006 yılında bittiğine dikkat çeken Ergin, “Sürecin raporunun bize verilmesi lazımdı. Aradan 7 yıl geçmiş. AB, 2006’dan 2013’e kadar 23 ve 24. fasıllara ilişkin olarak tarama sonu raporlarını henüz bize vermiş değil. Yani AB ve komisyonu, Türkiye’nin Yargı ve Temel Haklar Faslı ile ilgili hangi taleplerde bulunduğunu beyan etmemiş. Türkiye’den ‘şunları yapmanız gerekiyor’ dememiş. Şimdi ekim ayı geliyor. Bir ilerleme raporu yayımlanacak. AB komisyonu diyecek ki, ‘Ey Türkiye, şunları, bunları yapmadın, bunlar eksik. İyi, güzel de benden ne istedin ki eleştirisini yapıyorsun? Ben hangi değişimi parlamentoya götüreceğim; ‘Bu AB’nin isteğidir, bizim 23 ve 24. fasılların açılış ve kapanış kriterleri açısından şu değişimi yapmam gerekiyor’ nasıl diyeceğim. Siz bizden bunu resmen istemiş değilsiniz! Dolayısıyla şunun da altını çizmek istiyorum; ekim ayında yayımlanacak ilerleme raporunun hukuki mesnedi nedir? Siz bizden bir değişimi talep etmeden bize, ‘bunu yapmadınız’ diye nasıl eleştiride bulunursunuz?” diye sordu.

BAKAN ERGİN AB VE TBB'Nİ ELEŞTİRDİ

Bakan Ergin, Trabzon Barosu Başkanı Mehmet Şentürk’ün konuşmasında dile getirdiği avukatlık yasasıyla ilgili eleştiri ve taleplerine de cevap verdi. Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) bu konuda bugüne kadar ki tutuk tavrından rahatsız olduğunu dile getiren Ergin, “Bir meslek birliği olan Barolar Birliği’ne rağmen Avukatlık Yasası yapmak istemiyoruz. Birliğe, ‘ne olur, çalışmalarınızı olgunlaştırıp bize ulaştırın, barolarınızdan almış olduğunuz görüşleri bize damıtarak getirin. Biz de bu Avukatlık Yasası için elimizden gelini yapalım’ dedik, sağ olsunlar hiç yok demediler. Her defasında ‘yapıyoruz, ediyoruz, barolarımızla temas halindeyiz, hazırlayıp size getireceğiz’ dediler. Benim görevde olduğum 5 sene içerisinde bir türlü gelmedi. Önceki dönemde, grup başkanvekiliyken de bu talepleri iletmiştik ama hep aynı cevaplar geldi. En son hakkını inkar etmeyelim, Başkan Vekilimiz Berra Besler önceki başkanımızla geldiler, 8-10 maddelik bir mini değişiklik teklifi getirdiler. Ben de ‘bu kadar yıl bekledikten sonra 10 maddelik bir değişiklik koca camianın beklentilerini karşılayamaz. Keşke bütün olarak Avukatlık Yasası'nı yapabilseydik’ dedim.” ifadelerini kullandı.

Bu konudaki çağrılarını tekrarlayan Bakan Ergin, sözlerine şöyle devam etti: “Barolar Birliği yine başımızın tacı, önerilerini getirirlerse istifade edeceğiz. Anadolu barolarımıza şu çağrıda bulunuyoruz; ‘önerilerinizi bize ulaştırın. Bakanlıkta bir komisyon oluşturduk. Yeni Avukatlık Yasası için yapılmış birçok çalışma var. Barolar Birliği’nin elinde de birkaç tane çalışma var, bunu da biliyoruz. İl barolarımızdan gelmiş öneriler var, bunları da biliyoruz. Bunları masanın üzerine koyduk, bir çalışma başlattık. Barolar Birliği’nden de bu komisyona bir temsilci talep ediyoruz. Anadolu barolarımızda da temsilci almak suretiyle kısa süre içerisinde yıllar itibariyle yapılmış çalışmaları damıtarak hepimizin beklentilerini karşılayacak bir Avukatlık Yasa Tasarısı'nı parlamentoya göndermek bizim boynumuzun borcu olsun.”

Bakan Ergin, Anadolu barolarının Barolar Birliği’nin oluşumundaki temsil katkısının da içler acısı olduğunu belirtti. Ergin, Anadolu barolarının da Barolar Birliği’ne görüşlerini, düşüncelerini ulaştırabilmelerini, orada nispeten temsil edilebilmelerini sağlayacak, çoğulcu, günümüz demokratik anlayışını da yansıtan bir model oluşturmak için elinden gelen gayreti göstereceğinin sözünü verdi.

Toplantıya, bakanlar Egemen Bağış ve Sadullah Ergin'in yanı sıra Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, TBB Başkan Yardımcısı Berra Besler, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Trabzon Barosu Başkanı Mehmet Şentürk, hukukçular ve davetliler katıldı.

CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Kalın: ''Kudüs satılık değildir!''» Refah Sınır Kapısı 4 günlüğüne açıldı» 70 milyar liralık teşvik» ABD, Suriye'de yeni ordu kuruyor!» Fitch'ten Merkez Bankası yorumu» Doğru nefes şiddetin ilacı» Türkiye'den 21 milyar dolarlık yardım» Eski yüksek yargıçlar hesap veriyor» Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu» Çiftçi Kayıt Sistemi'ne başvuru süresi uzatıldı» Trump'tan 'yeşil kart' çağrısı» Irak'ta Sistani'den Haşdi Şabi açıklaması» Amazon, İtalya’ya 100 milyon avro ödeyecek» İstihdama en büyük katkı hizmetten gelecek» Bu hafta en çok kazandıran altın oldu» ''Erdoğan parkasız Deniz Gezmiş'tir''» 'Mescid-i Aksa'da buluşacağız'» Zeybekci'den KDV açıklaması» S&P'nin Türkiye takvimi belli oldu» 'Mühendisten fazla kazanan ustabaşı var'» ''Kart puanlarını harcamayı unutmayın! ''» Albayrak'tan, CHP'li Özel'e 15 Temmuz cevabı» Başbakan Yıldırım Bangladeş'e gidecek» Mattis: Myanmar'da olanlar ürkütücü» Gül'den ABD'li mevkidaşına: "Dava hukuki değildir"» Çipras'tan müftü açıklaması» ''Bu toprak bizim, teslim etmeyeceğiz''» 39 terörist etkisiz hale getirildi» Hulisi Akar, Rus mevkidaşıyla görüştü» Erdoğan: Kudüs giderse Mekke'yi de kaybederiz» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 14 °C
İzmir
9 / 18 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
11 / 19 °C
Konya
5 / 12 °C