İstanbul 27°C
18 Temmuz 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bağış: 23 Ve 24. Faslın Açılmaması Bizim Değil, Ab’nin Ayıbıdır
20 Eylül 2013 Cuma 15:43

Bağış: 23 Ve 24. Faslın Açılmaması Bizim Değil, Ab’nin Ayıbıdır

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği (AB) katılım müzakerelerinde 23 ve 24.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği (AB) katılım müzakerelerinde 23 ve 24. faslın açılmamasının Türkiye’nin değil, AB’nin ayıbı olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Barolar Birliği ve İngiltere Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Yargı ve Temel Haklar Projesi” konulu toplantı, Trabzon Novotel’de Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da katılımı gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bazı konuları yargılamada geciktiği için acılar yaşadığını belirtti. Bağış, şöyle konuştu: “1960 darbesi sonrası arkadaşları ile idam edilen demokrasi şehidimizin ardından eğer 60 darbesi zamanında yargılanmış olsaydı Türkiye 71 muhtırası ile yüz yüze kalmak zorunda bırakılmazdı. 71 darbesi yargılansaydı 80 darbesi olmazdı, 80 darbesi yargılansaydı Türkiye 28 Şubat ayıbı ve o zulümle yaşamak zorunda kalmazdı. 28 Şubat sürece zamanında yargılansaydı 27 Nisan‘da atanmış bazı bürokratların kendilerini atayanlara fütursuzca mesajlar yayınlamaları söz konusu dahi olmazdı. Ama hemen ardından 28 Nisan günü belki bizim tarihimizde ilk defa milletin iradesi, ‘bir saniye, bir dakika’ demiştir. Ve o günden sonra atılan reform adımları, AB standartlarındaki yönetmelik, kanunlar ve Anayasa değişiklerinin de verdiği güçle Türkiye’de artık darbeci zihniyetin kimsenin yanına kar kalmayacağı herkes tarafından anlaşılmış ve Türkiye geçmişindeki ayıplarla teken teker yüzleşmeye başlamıştır.” dedi.

“TÜRKİYE BİRÇOK AB ÜLKESİNDEN DAHA İYİ”
Türkiye’nin AB standartlarını yakalamasının Avrupa için değil, Türkiye’nin kendi özüne dönmesi açısından çok mühim olduğuna vurgu yapan Bakan Bağış, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway’ın törende yaptığı konuşmadaki bazı sözlerine cevap verdi. Büyükelçinin konuşmasında Türkiye’deki bireysel ve temel haklar ile medya özgünlüklerinden bahsettiğine değinen Bakan Bağış, “Evet Türkiye’de bazı sıkıntılar var, Türkiye mükemmel değil. Ama bugünün Türkiye'si geçmişten çok daha iyi ve iddia ediyorum bugünün Türkiye'si birçok AB üyesi ülkelerden de çok daha iyi noktadır. Sayın Büyükelçi'nin kendi ülkesinde geçen sene bir toplumsal olay sonrası polisin nasıl müdahale ettiğinin görüntülerini unutmuş değilim. Atina’da, Madrid’te, Berlin’de, Paris’te polisin nasıl aşırı güç kullandığını da unutmuş değiliz. Evet bizim polisimiz de aynı Batı’daki meslektaşları gibi bazen yetki sınırlarını aşabiliyor ama onlarla ilgili de açılmış bir soruşturma ve dava var. Türkiye’de hukuk devleti olarak yapması gerekenleri yapıyor.” ifadelerini kullandı.

AB olsa da olmasa da Türkiye’nin ileri demokrasi standartlarına erişme konusunda kararlı olduğunu anlatan Bağış, yargı ve temel haklar konusunda da çok adımlar attıklarını dile getirdi. AB müzakerelerinde 23 ve 24. faslın olası açılış kriterlerinin tamamını karşıladıklarına inandığını söyleyen Bağış, şöyle devam etti: “Neden olası açılış kriterleri diyorum; aslında burada AB’nin çok büyük bir çelişkisi ile karşı karşıyayız. İki yıl önce AB üyesi 27 ülke bir araya geldi. Ve dediler ki; ‘yargı ve temel haklar konusu bizim için o kadar önemlidir ki, aday ülkeler bu iki faslı açmadan diğer fasılları açamaz’. Ve 27 ülke oy birliği ile bu iki faslı diğer fasılların öncelikli fasılları hale getirdi. Biz bugün itibariyle 14 faslı açmış durumdayız. Ama ülkemizle ilgili yapılan eleştirilen, ilerleme raporlarındaki cümlelerin, bazı demeçlerdeki haksız savunmaların yüzde 95’i bu iki faslın içeriği ile ilgili olmasına rağmen biz bu iki faslı bir türlü açamıyoruz. Tek sebep var açamayışımızın ardından; yarım ada devleti olan Güney Kıbrıs’ın koyduğu veto. Dün akşam Trabzonspor, Güney Kıbrıs Rum yönetimi ile futbol faslını açtı. Umut ediyorum; AB de diğer iki faslı açar. Bu 23 ve 24. faslın açılmaması bizim değil, AB’nin ayıbıdır.”

MUHALEFETE ANAYASA ÇAĞRISI

Bakan Bağış, Türkiye’nin bu süreçte yapması gereken bir başka çalışmasının da sivil anayasa olduğunun altını çizdi. ‘Artık Türkiye darbe anayasaları ile yönetilme ayıbından da kurtulmalıdır’ diyen Bağış, “ Onun için Trabzon’dan milletin vicdanında yargılanarak müebbet muhalefete mahkum olmuş muhalefet partilerimize, özellikle de anamuhalefet partimize bir çağrıda bulunmak istiyorum; gelin bu millete yakışır sivil bir anayasayı biran evvel ortaya koyalım. Çünkü 60 darbesinden bu yana Türkiye maalesef milletin vekilleri ile yazdığı sivil bir anayasa ile yönetilmiyor. 80 darbe anayasası defalarca yapılmış değişikliklere rağmen hala ruhunda o askeri zihniyeti taşımaktadır. Askeri bir anayasayla da asgari demokrasi olabileceğini hep beraber görüyoruz.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin de AB müzakere sürecinde özellikle 23 ve 24. fasıllardaki tutumundan dolayı AB üyesi ülkeleri eleştirdi. 23 ve 24. maddeyle ilgili tarama sürecinin 2006 yılında bittiğine dikkat çeken Ergin, “Sürecin raporunun bize verilmesi lazımdı. Aradan 7 yıl geçmiş. AB, 2006’dan 2013’e kadar 23 ve 24. fasıllara ilişkin olarak tarama sonu raporlarını henüz bize vermiş değil. Yani AB ve komisyonu, Türkiye’nin Yargı ve Temel Haklar Faslı ile ilgili hangi taleplerde bulunduğunu beyan etmemiş. Türkiye’den ‘şunları yapmanız gerekiyor’ dememiş. Şimdi ekim ayı geliyor. Bir ilerleme raporu yayımlanacak. AB komisyonu diyecek ki, ‘Ey Türkiye, şunları, bunları yapmadın, bunlar eksik. İyi, güzel de benden ne istedin ki eleştirisini yapıyorsun? Ben hangi değişimi parlamentoya götüreceğim; ‘Bu AB’nin isteğidir, bizim 23 ve 24. fasılların açılış ve kapanış kriterleri açısından şu değişimi yapmam gerekiyor’ nasıl diyeceğim. Siz bizden bunu resmen istemiş değilsiniz! Dolayısıyla şunun da altını çizmek istiyorum; ekim ayında yayımlanacak ilerleme raporunun hukuki mesnedi nedir? Siz bizden bir değişimi talep etmeden bize, ‘bunu yapmadınız’ diye nasıl eleştiride bulunursunuz?” diye sordu.

BAKAN ERGİN AB VE TBB'Nİ ELEŞTİRDİ

Bakan Ergin, Trabzon Barosu Başkanı Mehmet Şentürk’ün konuşmasında dile getirdiği avukatlık yasasıyla ilgili eleştiri ve taleplerine de cevap verdi. Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) bu konuda bugüne kadar ki tutuk tavrından rahatsız olduğunu dile getiren Ergin, “Bir meslek birliği olan Barolar Birliği’ne rağmen Avukatlık Yasası yapmak istemiyoruz. Birliğe, ‘ne olur, çalışmalarınızı olgunlaştırıp bize ulaştırın, barolarınızdan almış olduğunuz görüşleri bize damıtarak getirin. Biz de bu Avukatlık Yasası için elimizden gelini yapalım’ dedik, sağ olsunlar hiç yok demediler. Her defasında ‘yapıyoruz, ediyoruz, barolarımızla temas halindeyiz, hazırlayıp size getireceğiz’ dediler. Benim görevde olduğum 5 sene içerisinde bir türlü gelmedi. Önceki dönemde, grup başkanvekiliyken de bu talepleri iletmiştik ama hep aynı cevaplar geldi. En son hakkını inkar etmeyelim, Başkan Vekilimiz Berra Besler önceki başkanımızla geldiler, 8-10 maddelik bir mini değişiklik teklifi getirdiler. Ben de ‘bu kadar yıl bekledikten sonra 10 maddelik bir değişiklik koca camianın beklentilerini karşılayamaz. Keşke bütün olarak Avukatlık Yasası'nı yapabilseydik’ dedim.” ifadelerini kullandı.

Bu konudaki çağrılarını tekrarlayan Bakan Ergin, sözlerine şöyle devam etti: “Barolar Birliği yine başımızın tacı, önerilerini getirirlerse istifade edeceğiz. Anadolu barolarımıza şu çağrıda bulunuyoruz; ‘önerilerinizi bize ulaştırın. Bakanlıkta bir komisyon oluşturduk. Yeni Avukatlık Yasası için yapılmış birçok çalışma var. Barolar Birliği’nin elinde de birkaç tane çalışma var, bunu da biliyoruz. İl barolarımızdan gelmiş öneriler var, bunları da biliyoruz. Bunları masanın üzerine koyduk, bir çalışma başlattık. Barolar Birliği’nden de bu komisyona bir temsilci talep ediyoruz. Anadolu barolarımızda da temsilci almak suretiyle kısa süre içerisinde yıllar itibariyle yapılmış çalışmaları damıtarak hepimizin beklentilerini karşılayacak bir Avukatlık Yasa Tasarısı'nı parlamentoya göndermek bizim boynumuzun borcu olsun.”

Bakan Ergin, Anadolu barolarının Barolar Birliği’nin oluşumundaki temsil katkısının da içler acısı olduğunu belirtti. Ergin, Anadolu barolarının da Barolar Birliği’ne görüşlerini, düşüncelerini ulaştırabilmelerini, orada nispeten temsil edilebilmelerini sağlayacak, çoğulcu, günümüz demokratik anlayışını da yansıtan bir model oluşturmak için elinden gelen gayreti göstereceğinin sözünü verdi.

Toplantıya, bakanlar Egemen Bağış ve Sadullah Ergin'in yanı sıra Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, TBB Başkan Yardımcısı Berra Besler, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Trabzon Barosu Başkanı Mehmet Şentürk, hukukçular ve davetliler katıldı.

CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
15 / 32 °C
İzmir
23 / 36 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
24 / 34 °C
Konya
18 / 33 °C