İstanbul 12°C
11 Aralık 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Yıldızdan kur yorumu: Doların 1,95 TLye düşmesi olumlu
19 Eylül 2013 Perşembe 16:30

Bakan Yıldız'dan kur yorumu: Doların 1,95 TL'ye düşmesi olumlu

Enerji Bakanı Taner Yıldız, FED'in aldığı kararların enerji sektörüne olumlu yansıyacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Amerika Merkez Bankası FED'in aldığı kararların enerji sektörüne olumlu yansıyacağını söyledi. Yıldız, "...döviz fiyatlarının düşüyor olması enerjinin şu ana kadar omuzladığımız maliyetler açısından önemli bir gelişmedir diye düşünüyorum.” dedi. Enerji sektöründe kurun 1,88 ile 1,92 TL aralığında olduğunu vurgulayan Yıldız, doların 1,95'e düşmesinin olumlu olduğunu fakat bunun üzerindeki her rakamın omuzlarında yük olarak kalmaya devam edeceğini kaydetti.
 


Bakan Yıldız, Ankara ATO Congresium'da gerçekleşen 2. Kadim Kent Kayseri Fuarı'nda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Amerika Merkez Bankası FED’in aldığı kararlarının enerji sektörüne yansımaları ile ilgili bir soru üzerine Yıldız, "FED’in bu kararıyla beraber aslıda demokrasinin kılıcı gibi uluslararası sermayenin bulunduğu ülkeleri tehdit etmeye devam edecektir. Bunu geçici bir durum olarak görüyorum. Bizlerin mutlaka kendi tasarruf haklarını oluşturuyor olmamız lazım bir yandanda. Ama döviz fiyatlarının düşüyor olması enerjinin şu ana kadar omuzladığımız maliyetler açısından önemli bir gelişmedir diye düşünüyorum." dedi.

 

"HAM PETROLÜN VARİL FİYATI 102 DOLAR OLMALI"
 


Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın dile getirdiği 1,92 TL'lik kurların biran önce oluşmasını temenni eden Yıldız, diğer yandan ham petrolün varil fiyatının 111 dolar civarlarında olduğunu belirterek, “Beklediğimiz düşüş henüz oluşmuş değil. Bölgemizdeki siyasi istikrarsızlığın getirdiği maliyetlerin de biran önce kendi rakamlarına çekilmesi gerektiğini, yani 102-103 dolarlar seviyesine çekilmesi lazım geldiğini bu vesile ile belirtmek isterim. FED’in bu kararın kalıcı olabileceğini düşünmüyorum. O yüzden demokrasinin kılıcının yine enerji sektörü ile ilgili maliyetlerde etkili olacağı kanaatindeyim. Biz maliyetleri ile alakalı unsurları da gidermeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
 


"DOĞALGAZ FİYATLARI İÇİN BİRŞEY SÖYLEMEK 'ERKEN'"
 


Bakan Yıldız, doğalgaz fiyatlarının seyri ile ilgili bir soru üzerine bir şey söylemek için ‘erken’ olduğunu belirterek, hem parite hem de ham petrol fiyatları ile alakalı olarak bunların stabil olacağı zamanı gözlemlediklerini kaydetti. Bu çerçevede ayın 28-29’unda bununla ilgili kararlarını açıklayacaklarını da ifade etti.
 


"ULUSLARARASI ANLAŞMALARIMIZ BU PARİTEDEN ETKİLENMEZ"
 


Enerji Bakanı, dövizdeki düşüş sonrası ülkelerle yapılan enerji antlaşmalarında bir değişiklik olup olmayacağı ile ilgili bir soru üzerine de şu cevabı verdi:“Uluslararası yapılan kontratların gerek Rusya, İran, Azerbaycan, Nijerya ve Cezayir ile yapılan antlaşmaların bu pariteden etkilenir bir yanı yok. O kontratlar kendi içlerinde açık pozisyon olmadan ve dolar üzerinden devam ediyor. Türkiye olarak açık pozisyonda kalan bir ülkeyiz. Yani dolarla alıp TL ile satan bir ülkeyiz. O yüzden her parite hareketleri, her dolar hareketleri bizi yakinen ilgilendirmektedir. Ama ben 1,95’lik kuru en azından geçen haftaya göre olumlu buluyorum.”Öte yandan elektrikte 3 aylık fiyatlandırma ile ilgili çalışmaların bu ay sonu biteceğini dile getiren Yıldız, açıklamayı da o zaman yapacaklarını söyledi.
 


"2 MİLYON HEKTAR ARAZİ ARAMAYA KAPATILDI"
 


Madencilikte arama ve üretimde 2 milyon hektar araziyi kapattıklarını bildiren Yıldız, “Bu konuda ilgili valiliklere verilmiş yetkiler vardır. Hangi mevkide hangi alanda kum, çakıl ocaklarının ruhsatlarının verileceğini, vali başkanlığında toplanacak yönetimler bu yerleri belirleyecekler. Biz Çevre Bakanımız enerji sektörü ile ilgili gösterdiğini hassasiyeti karşılıksız bırakmayız. Biz de çevre ile alakalı hassasiyetlerimizi hükümet olarak koruyacağız. Samimi dileklerimle söylüyorum, çevreye rağmen değil, bizim çevre ile birlikte yapacağımız çok projemiz var.” diye konuştu.SINIRLI DOĞALGAZ SATIMI
 


Ankara’da doğalgaz sınırlaması ile ilgili bir soru üzerine de Yıldız, bu sınırlamanın kalktığını dile getirdi. Yıldız, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
 


“Eylül ayında başlamak üzere Aralık ayına kadar, Ankaralı hemşehrilerimizin 500 TL’ye kadar, o ay kullanabileceği rakamlar açıklandı. Bu vatandaşımız lehine olan bir gelişmedir. Ama mekanik sayaç kullanan ile elektronik sayaç kullananlar arasındaki adaleti sağlamak açısından da yine bir sınırlamanın olduğunu da belirtmem lazım."

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» TESK'ten "tuzak indirim" tepkisi» Mitsubishi'den Türkiye'ye dev yatırım!» Deniz ablukası,savaş ilanına eş değer!» Netenyahu AB'yi tehdit etti!» Jet Fadıl yine yaptı yapacağını!» "YPG Menbic'de de DEAŞ ile anlaşma yaptı"» Cari açık arttı» Kudüs direnişinin sembolü olan Cuneydi'nin akıbeti» Katar'dan savaş uçağı hamlesi!» Türkiye büyüme rakamları açıklandı» ESK dondurulmuş tavuk satacak» Atadan kalma tezgahla ipliğe hayat veriyor» İTO Başkanı Çağlar hayatını kaybetti» Üçüzlerin hayali 17 yıl sonra gerçek oldu» Terörsüz şehirlerde büyük değişim» Netanyahu'ya sert tepki!» Eroğlu: Türkiye'nin 2040'a kadar su sorunu olmayacak» Firari Fetöcü Türk halkını ABD'ye şikayet etti» 'Akkuyu 13 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacak'» Bozdağ: ABD geri adım atmalıdır» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 12 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
7 / 18 °C
Konya
-1 / 11 °C