İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Yıldızdan kur yorumu: Doların 1,95 TLye düşmesi olumlu
19 Eylül 2013 Perşembe 16:30

Bakan Yıldız'dan kur yorumu: Doların 1,95 TL'ye düşmesi olumlu

Enerji Bakanı Taner Yıldız, FED'in aldığı kararların enerji sektörüne olumlu yansıyacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Amerika Merkez Bankası FED'in aldığı kararların enerji sektörüne olumlu yansıyacağını söyledi. Yıldız, "...döviz fiyatlarının düşüyor olması enerjinin şu ana kadar omuzladığımız maliyetler açısından önemli bir gelişmedir diye düşünüyorum.” dedi. Enerji sektöründe kurun 1,88 ile 1,92 TL aralığında olduğunu vurgulayan Yıldız, doların 1,95'e düşmesinin olumlu olduğunu fakat bunun üzerindeki her rakamın omuzlarında yük olarak kalmaya devam edeceğini kaydetti.
 


Bakan Yıldız, Ankara ATO Congresium'da gerçekleşen 2. Kadim Kent Kayseri Fuarı'nda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Amerika Merkez Bankası FED’in aldığı kararlarının enerji sektörüne yansımaları ile ilgili bir soru üzerine Yıldız, "FED’in bu kararıyla beraber aslıda demokrasinin kılıcı gibi uluslararası sermayenin bulunduğu ülkeleri tehdit etmeye devam edecektir. Bunu geçici bir durum olarak görüyorum. Bizlerin mutlaka kendi tasarruf haklarını oluşturuyor olmamız lazım bir yandanda. Ama döviz fiyatlarının düşüyor olması enerjinin şu ana kadar omuzladığımız maliyetler açısından önemli bir gelişmedir diye düşünüyorum." dedi.

 

"HAM PETROLÜN VARİL FİYATI 102 DOLAR OLMALI"
 


Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın dile getirdiği 1,92 TL'lik kurların biran önce oluşmasını temenni eden Yıldız, diğer yandan ham petrolün varil fiyatının 111 dolar civarlarında olduğunu belirterek, “Beklediğimiz düşüş henüz oluşmuş değil. Bölgemizdeki siyasi istikrarsızlığın getirdiği maliyetlerin de biran önce kendi rakamlarına çekilmesi gerektiğini, yani 102-103 dolarlar seviyesine çekilmesi lazım geldiğini bu vesile ile belirtmek isterim. FED’in bu kararın kalıcı olabileceğini düşünmüyorum. O yüzden demokrasinin kılıcının yine enerji sektörü ile ilgili maliyetlerde etkili olacağı kanaatindeyim. Biz maliyetleri ile alakalı unsurları da gidermeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
 


"DOĞALGAZ FİYATLARI İÇİN BİRŞEY SÖYLEMEK 'ERKEN'"
 


Bakan Yıldız, doğalgaz fiyatlarının seyri ile ilgili bir soru üzerine bir şey söylemek için ‘erken’ olduğunu belirterek, hem parite hem de ham petrol fiyatları ile alakalı olarak bunların stabil olacağı zamanı gözlemlediklerini kaydetti. Bu çerçevede ayın 28-29’unda bununla ilgili kararlarını açıklayacaklarını da ifade etti.
 


"ULUSLARARASI ANLAŞMALARIMIZ BU PARİTEDEN ETKİLENMEZ"
 


Enerji Bakanı, dövizdeki düşüş sonrası ülkelerle yapılan enerji antlaşmalarında bir değişiklik olup olmayacağı ile ilgili bir soru üzerine de şu cevabı verdi:“Uluslararası yapılan kontratların gerek Rusya, İran, Azerbaycan, Nijerya ve Cezayir ile yapılan antlaşmaların bu pariteden etkilenir bir yanı yok. O kontratlar kendi içlerinde açık pozisyon olmadan ve dolar üzerinden devam ediyor. Türkiye olarak açık pozisyonda kalan bir ülkeyiz. Yani dolarla alıp TL ile satan bir ülkeyiz. O yüzden her parite hareketleri, her dolar hareketleri bizi yakinen ilgilendirmektedir. Ama ben 1,95’lik kuru en azından geçen haftaya göre olumlu buluyorum.”Öte yandan elektrikte 3 aylık fiyatlandırma ile ilgili çalışmaların bu ay sonu biteceğini dile getiren Yıldız, açıklamayı da o zaman yapacaklarını söyledi.
 


"2 MİLYON HEKTAR ARAZİ ARAMAYA KAPATILDI"
 


Madencilikte arama ve üretimde 2 milyon hektar araziyi kapattıklarını bildiren Yıldız, “Bu konuda ilgili valiliklere verilmiş yetkiler vardır. Hangi mevkide hangi alanda kum, çakıl ocaklarının ruhsatlarının verileceğini, vali başkanlığında toplanacak yönetimler bu yerleri belirleyecekler. Biz Çevre Bakanımız enerji sektörü ile ilgili gösterdiğini hassasiyeti karşılıksız bırakmayız. Biz de çevre ile alakalı hassasiyetlerimizi hükümet olarak koruyacağız. Samimi dileklerimle söylüyorum, çevreye rağmen değil, bizim çevre ile birlikte yapacağımız çok projemiz var.” diye konuştu.SINIRLI DOĞALGAZ SATIMI
 


Ankara’da doğalgaz sınırlaması ile ilgili bir soru üzerine de Yıldız, bu sınırlamanın kalktığını dile getirdi. Yıldız, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
 


“Eylül ayında başlamak üzere Aralık ayına kadar, Ankaralı hemşehrilerimizin 500 TL’ye kadar, o ay kullanabileceği rakamlar açıklandı. Bu vatandaşımız lehine olan bir gelişmedir. Ama mekanik sayaç kullanan ile elektronik sayaç kullananlar arasındaki adaleti sağlamak açısından da yine bir sınırlamanın olduğunu da belirtmem lazım."

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
14 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 33 °C