İstanbul 11°C
22 Nisan 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bankalardan kültür-sanata büyük destek
30 Kasım 2017 Perşembe 11:32

Bankalardan kültür-sanata büyük destek

Bankalar, kuruluşlarından bugüne açtıkları kültür merkezleri, galeriler, kitabevleri, düzenledikleri konserler ile Türkiye'nin "prestijli" kültür-sanat merkezleri haline geldi.
Bankalar, açtıkları kültür merkezlerinden galerilere, yayınladıkları kitaplardan sahibi oldukları koleksiyonlara, sahneledikleri tiyatrolardan sinema gösterimlerine, düzenledikleri konserlerden ev sahipliğini yaptıkları sergilere kadar kuruluşlarından bu yana kültür-sanata olan desteklerini sürdürüyor.
 
AA muhabirine kültür-sanata verdikleri destekler hakkında bilgi veren Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Ali Kırbaş, Ziraat Bankası'nın sanat değerlerini kurum dışına taşıyarak toplumla paylaşmak ve sanatı yaşanır kılmak için sanat ve sanatçıya verdiği desteği "Sanat için sanatın içinde" sloganıyla bütünleştirdiklerini söyledi.
 
Bankanın özellikle Ankara ve İstanbul başta olmak üzere dönem dönem gerçekleştirdiği ve bundan sonra da ülkenin değişik illerinde gerçekleştirmeye devam edeceği "Ziraat Bankası Koleksiyon Sergileri" ile yaşları bir asrı aşan eserleri barındıran değerli koleksiyonu tüm yurtta sanatseverlerin beğenisine sunacaklarını ifade eden Kırbaş, banka bünyesinde İstanbul'da Tünel Sanat ve Ankara'da Kuğulu Sanat Galerisi'nin bulunduğunu belirtti.
 
Kırbaş, Ankara'daki tarihi genel müdürlük binasının Şeref Salonu'nda; 20 Kasım 1981 tarihinde açılan ve Cumhuriyetin hemen her aşamasına bizzat tanık olmuş bir banka olarak 154 yıllık köklü geçmişin sergilendiği Ziraat Bankası Müzesi'nin, Türkiye'de açılan ilk Bankacılık Müzesi olduğunu vurguladı.
 
Sanata verdikleri desteği daha geniş bir coğrafyaya yayma, sanat eserlerini sanatseverle buluşturacak yeni bir kanal oluşturma amacıyla Ankara'dan sonra İzmir'de de bir banka müzesi açma hazırlıklarına başladıklarını bildiren Kırbaş, tiyatro ve sinemaya da destek verdiklerini anlattı.
 
 
"Geçen yıl 4 milyondan fazla kitap yayımladık"
 
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen de Yapı Kredi olarak "Hizmette Sınır Yoktur" anlayışıyla tam 73 yıldır uzmanlık alanı olan finansın yanı sıra kültür-sanat, çevre ve eğitim gibi alanlar üzerine geliştirdikleri faaliyetlerle de Türkiye'ye değer kattıklarını söyledi.
 
Doğan Kardeş ile Türkiye'nin çocuklara yönelik ilk dergisini çıkardıklarını ve 1949'da bir çocuk tiyatrosuna destek veren ilk Türk bankası olduklarını anımsatan Güngen, 1950'de ise çocukları ilk çocuk sineması ile buluşturduklarını ve bir yıl sonra Türkiye'nin ilk özel tiyatrosu olan Küçük Sahne'yi kurarak tiyatroya destek verdiklerini ifade etti.
 
Güngen, şöyle devam etti:
 
"Türk tiyatrosuna bu katkımızı, Türkiye'nin ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale'nin anısına düzenlediğimiz Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile bambaşka bir seviyeye çıkardık. Türkiye'nin en uzun soluklu ve en prestijli ödülü haline gelen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, tam 21 yıldır Türk tiyatrosunu ve tüm tiyatro emekçilerini destekliyor. 1950'lerde Türkiye'nin, tamamı renkli uzun metrajlı ilk filmi olan 'Halıcı Kız'ın sponsorluğunu üstlenerek Türk sinemasının gelişimine ön ayak olduk. 1964 yılında kurucumuz Kazım Taşkent'in adını taşıyan sanat salerimiz ile sanat galerisi olan ilk Türk bankası unvanını aldık. 1940'larda başlayan yayıncılık faaliyetlerimize ise 1996 yılında kurulan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık (YKKSY) ile devam ettik. YKKSY, kuruluşundan itibaren toplam 5 bine yakın başlıkta kitap yayımlayarak kırılması güç bir rekora imza attı. YKKSY bugün, yılda yeni ve tekrar baskı olmak üzere 1000 başlıkta kitap çıkarıyor. Yeni ve tekrar baskı olmak üzere sadece 2016 yılında 4 milyondan fazla kitap yayımladı."
 
 
4 bin nadir eser
 
Tülay Güngen, Çatalhöyük kazılarını 1997 yılından bu yana ana sponsor olarak desteklediklerini, kazıların tanınmasını sağlamak amacıyla ayrıca Yapı Kredi Yayınları aracılığı ile kazılara dair kitaplar çıkardıklarını ve farklı sergiler düzenlediklerini ifade etti.
 
Kazılarla ilgili oluşturdukları bilinirlik ve destekle Çatalhöyük’ün, 2012'de UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne girmesine katkı sağladıklarına dikkati çeken Güngen, son olarak ise kendilerini çok heyecanlandıran yeni bir gündemlerinin olduğunu söyledi.
 
Güngen, Galatasaray Meydanı'nda 50 yılı aşkın süredir tarihe tanıklık eden Yapı Kredi Kültür Sanat binasını 4 sene süren yenileme çalışmalarının ardından yeniden açtıklarını belirtti.
 
 
"Kültür ve sanatın gelişimine destek veriyoruz"
 
QNB Finansbank İletişim Bölüm Müdürü Armağan Engel ise banka olarak uzun yıllardır kültür ve sanatın gelişimine destek verdiklerini ve bu konuyu çok önemsediklerini söyledi.
 
Ülkenin kültür-sanat alanında dünyada daha iyi yerlere gelmesi için sponsorluklar, sanatçılarla yaptıkları iş birlikleri ile kültür ve sanatın gelişmine destek olmaya çalıştıklarını ifade eden Engel, "Kurumsal sosyal sorumluk platformumuz 'Minik Eller Büyük Hayaller' ile de çocuklarımızın kültür ve sanat alanında gelişimlerini sağlamak amacıyla projeler hayata geçiriyoruz." dedi.
 
Engel, Çağdaş Eğitim Vakfı'nın (ÇEV) 9 yıldır biribirinden yetenekli genç müzisyenleri dünyanın en iyi okullarında eğitim almaları ve en prestijli müzik yarışmalarına katılmaları konusunda desteklediğini, QNB Finansbank'ın da müzisyenlerin eğitim masraflarına destek olmak amacıyla ÇEV tarafından şubat ayında düzenlenen Forte 24 Genç Yetenekler Gala konserinin ana sponsoru olduğunu dile getirdi.
 
Duayen sanatçılar Güher-Süher Pekinel'in liderliğinde başlayan "Anadolu Orff Müzik Eğitimi Projesi" ile QNB Finansbank'ın, müzik eğitimine modern bir yöntemi taşıdığını belirten Engel, QNB Finansbank olarak Güher-Süher Pekinel kardeşlerin onayıyla 3 yetenekli müzik öğretmenin bir yıl boyunca Orff Enstütüsü/ Mozarteum Üniversitesi Salzburg'ta aldıkları eğitimi destekledik söyledi.
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
5 / 21 °C
İzmir
11 / 25 °C
Antalya
14 / 27 °C
Adana
10 / 26 °C
Konya
4 / 17 °C