İstanbul 16°C
18 Kasım 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAŞBAKAN ERDOĞAN BM TOPLANTISINDA BM ÜLKELERİNİ BOMBALADI
23 Eylül 2011 Cuma 08:46

BAŞBAKAN ERDOĞAN BM TOPLANTISINDA BM ÜLKELERİNİ BOMBALADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 3 konuda net mesaj verdi. Somali, Filistin-İsrail ve Rum Kesimi.

Başbakan Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu. Konuşmasından satırbaşları...

-Birleşmiş Milletler yapısını yenilemek zorundadır. BM'nin ne büyük bir acz içinde olduğunu Somali'de bizzat gördüm.

Somali'yi bu dramın kucağına atan olaylar, sömürgeci zihniyettir. O eski sömürgeci anlayış, bugün menfaati olmadığı için oraya adım atmıyor.

Somali'nin feryadını duymayan dünya barıştan söz edemez.

Biz Somali'ye 300 milyon dolar yardım topladık. 30 milyon dolar ayni yardım toplandı. İKÖ İstanbul'da toplandı. 350 milyon dolar taahhütte bulunuldu.

Çok geniş bir alanda projeler takip ediyoruz. Yardımların gecikmesine havaalını engelini ortadan kaldırdık.

Acilen birleşik bir çözüm bulmalı ve iç çatışmaya son verilmeli.

Somali'yi ayağa kaldıracak altyapıyı hayata geçirmek için yapıyoruz. Bunu sadece insani ve vicdani sorumluluğumuzun gereği olarak yapıyoruz.

Basit çıkar anlayışının değil, idealin adı BM'dir. Bunun önündeki en büyük engel ise Arap-İsrail ihtilafıdır. Bu uluslararası adalet duygusuna vurulan en büyük darbedir.

BM'nin aldığı bağlayıcı nitelikteki 89 karara İsrail uymadı. Daha da acısı, Filistinlilerin yaşadığı dramı sona erdirecek bir yaptıramayacak güçte midir.

Soruyorum, BM aldığı yaptırım kararlarını İsrail'de olduğu gibi bırakıyor mu yoksa Sudan'da olduğu gibi hayata mı geçiriyor.

Rahatlıkla fosfor bombasını kullanan İsrail, atom bombasını bulunduran İsrail. Ama çevrede biri bu yola sapacak olursa neler yapılıyor.

Bir sandık domatesi Filistin'e sokmak İsrail'in iznine tabidir.

İsrail'in bugün en çok duyduğu güvenlik, bunların hiçbiri ile sağlanamayacak.

Barışın yerine ikame edilecek hiçbir şey yoktur.

İSRAİL'E 3 ŞARTI KÜRSÜDEN SAYDI

Filistin halkının devlet olarak taleplerinin karşılanması gerekiyor. Aslında BM 1947 yılında 181 Sayılı Kararla devlet olarak ilan etti. Ne yazık ki bu uygulanmadı.

Türkiye, Ortadoğu'da barışın sağlanması yolunda her türlü desteğe hazırdır. Bundan böyle de aktif tutum takınmaya devam edecektir.

33 ülkeden insanın bulunduğu bir insani yardım konvoyuna denizden ve havadan saldırı yapıldı. Türkiye, bugüne kadar hiçbir ülkeye hasmane tutum takınmadı.

Türkiye, kendine dostça tavır takınan bir ülkeye yanlış yaptı. İsrail, özür dileyecektir, tazminat ödeyecektir, Gazze'ye ablukayı kaldıracaktır.

İsrail halkı ile bir sorunumuz yoktur. Gerilimin kaynağı mevcut hükümettir. Türkiye sözüne güvenilir ve dostluğu aranır bir ülkedir.

Artık herkes kabul etmeli ki zaman değişmiştir. Adaleti tutup kaldırmayan yönetimlerin devri değişmiştir.

Eski zihniyetle yanlış refleksler verenler vardır. Suriye'yi yakından takip ediyoruz. Suriye liderliğine defalarca uyarıladda bulunduk. Dost acı söyler prensibinden hareketle Suriye yönetimine uyarılar yaptık. Ancak Suriye liderliği bu ikazlarımızı duymazdan geldi.

Biz halkların demokratik taleplerini desteklemeye devam edeceğiz. Nitekim, Mısır ve Tunus'la bu ilişkiler içindeyiz. Libya'ya yeni büyükelçisini ilk gönderen ilk ülke olduk.

Libya'da 4 şehre gittim. Misrata'nın nasıl yıkıldığını gördüm. Libya Libyalılarındır. Libya'nın mal varlıkları bir an önce serbest bırakılmalı ki bu ülke ayağa kalksın. Libya'nın Batı bankalarında 170 milyar dolar keş parası var.

KIBRIS KONUSU

Kıbrıs'ta Türk tarafı her zaman çözümden yana oldu. Türk tarafı, yeniden başlatılan müzakerelerine samimiyetle katıldı. Hedef yıl başına kadar yeni Kıbrıs'a kavuşulması.

Rum tarafı bu uzlaşmaz tutumuna artık daha fazla izin vermeyeceğimizi buradan ilan ediyoruz. Rum tarafı kendi başına deniz yetki alanlarına giremez. Zamanlama ve yetki bakımından sorumsuz.

Türk tarafı sağduyu içinde hareket edecek ve uluslararası hukuktan doğan haklarını koruyacaktır.

Rum tarafı durdurulmalı, aksi takdirde biz de gereğini yapacağız.

2015'TE YENİDEN ADAYIZ

Azerbaycan'ın işgal altındaki toprakları çözüme kavuşmalı. Aynı zamanda Keşmir konusu.

Balkanlarda barışın yolu Kosova'nın tanınmasından geçmektedir.

Türkiye'nin 2015-2016 BM Geçici Üyelik adaylığımıza desteğinizi beklediğimi belirtmek isterim.

Türkiye, BM'nin temel ilkeleri doğrultusunda çalışmaya samimiyetle devam edecektir

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Cep Herkülü" hayatını kaybetti» '' HAK'' kanunu yürürlüğe girdi» Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uzun uçuş müjdesi» Kar yağışı pazartesi başlıyor» İkinci elde "kilometre" oyununa son» "Altını yastık altına girmeden topluyoruz"» Yapı denetim firmalarına ceza yağdı» ABD neyin peşinde?» Resmen açıklandı: "DEAŞ bitti!"» 11 milyar TL cebimizde kalacak» Cezaevinde Milli Tüfeğe parça üretimi» Merkez Bankasından flaş hamle» ''2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz''» Rusya'dan kritik'Türkiye' çağrısı» DEAŞ’a silahlar hangi ülkelerden gidiyor?» Türkiye İngiliz gemisine talip» Darbeciler birbirine düştü» Parayı veren serbest kalacak» Akıncı Üssü davasında şok karar» Ankara'daki ittifak senaryoları» Madenlerde yeni dönem» Bank Asya hakkında flaş karar» Moody's'ten önemli açıklama» Dijitalleşmenin yolu insandan geçiyor!» Türkiye’nin gücü NATO’ya özür diletti» TİKA'dan Kırgızistan'a destek» Ekonomi Bakanlığından ithalata neşter» Silikon Vadisine Rusya'dan rakip geliyor » BURULAŞ, Deniz Uçağı Bilet Satışlarını Durdurdu» TMSF el koymuştu şimdi satışta » Modern finans yaklaşımına bir alternatif» Katar'la tarihi anlaşma » FETÖ sanıklardan mahkemede skandal not » 2 milyar TL’lik yatırımla GOP'ta yükselecek» ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tehdidi!» 3 yıldır durmadan kazandırıyor» Bankalardan satılık 10 bin konut! » 70 yıllık efsane marka icradan satılacak» Schumacher'in aracı rekor fiyata satıldı» Yeryüzü Doktorları'ndan Yemen'e destek » 'Türkiye bize babamız gibi davrandı'» NATO'dan özür geldi» THY, gayrimenkul yatırım şirketi kurdu» Bakan'dan 3. havalimanı açıklaması» Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı» Sarraf davasında yeni tape iddiası! Kim dinledi?» Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Almanya’da» MEB'den öğrencileri teknolojiyle buluşturan zirve» Ar-Ge'de 25 milyar dolar» Yunanistan'ı vuran hava İstanbul'a geliyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 17 °C
İzmir
11 / 19 °C
Antalya
10 / 24 °C
Adana
15 / 26 °C
Konya
2 / 15 °C