İstanbul 10°C
22 Şubat 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAŞBAKAN ERDOĞAN BM TOPLANTISINDA BM ÜLKELERİNİ BOMBALADI
23 Eylül 2011 Cuma 08:46

BAŞBAKAN ERDOĞAN BM TOPLANTISINDA BM ÜLKELERİNİ BOMBALADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 3 konuda net mesaj verdi. Somali, Filistin-İsrail ve Rum Kesimi.

Başbakan Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu. Konuşmasından satırbaşları...

-Birleşmiş Milletler yapısını yenilemek zorundadır. BM'nin ne büyük bir acz içinde olduğunu Somali'de bizzat gördüm.

Somali'yi bu dramın kucağına atan olaylar, sömürgeci zihniyettir. O eski sömürgeci anlayış, bugün menfaati olmadığı için oraya adım atmıyor.

Somali'nin feryadını duymayan dünya barıştan söz edemez.

Biz Somali'ye 300 milyon dolar yardım topladık. 30 milyon dolar ayni yardım toplandı. İKÖ İstanbul'da toplandı. 350 milyon dolar taahhütte bulunuldu.

Çok geniş bir alanda projeler takip ediyoruz. Yardımların gecikmesine havaalını engelini ortadan kaldırdık.

Acilen birleşik bir çözüm bulmalı ve iç çatışmaya son verilmeli.

Somali'yi ayağa kaldıracak altyapıyı hayata geçirmek için yapıyoruz. Bunu sadece insani ve vicdani sorumluluğumuzun gereği olarak yapıyoruz.

Basit çıkar anlayışının değil, idealin adı BM'dir. Bunun önündeki en büyük engel ise Arap-İsrail ihtilafıdır. Bu uluslararası adalet duygusuna vurulan en büyük darbedir.

BM'nin aldığı bağlayıcı nitelikteki 89 karara İsrail uymadı. Daha da acısı, Filistinlilerin yaşadığı dramı sona erdirecek bir yaptıramayacak güçte midir.

Soruyorum, BM aldığı yaptırım kararlarını İsrail'de olduğu gibi bırakıyor mu yoksa Sudan'da olduğu gibi hayata mı geçiriyor.

Rahatlıkla fosfor bombasını kullanan İsrail, atom bombasını bulunduran İsrail. Ama çevrede biri bu yola sapacak olursa neler yapılıyor.

Bir sandık domatesi Filistin'e sokmak İsrail'in iznine tabidir.

İsrail'in bugün en çok duyduğu güvenlik, bunların hiçbiri ile sağlanamayacak.

Barışın yerine ikame edilecek hiçbir şey yoktur.

İSRAİL'E 3 ŞARTI KÜRSÜDEN SAYDI

Filistin halkının devlet olarak taleplerinin karşılanması gerekiyor. Aslında BM 1947 yılında 181 Sayılı Kararla devlet olarak ilan etti. Ne yazık ki bu uygulanmadı.

Türkiye, Ortadoğu'da barışın sağlanması yolunda her türlü desteğe hazırdır. Bundan böyle de aktif tutum takınmaya devam edecektir.

33 ülkeden insanın bulunduğu bir insani yardım konvoyuna denizden ve havadan saldırı yapıldı. Türkiye, bugüne kadar hiçbir ülkeye hasmane tutum takınmadı.

Türkiye, kendine dostça tavır takınan bir ülkeye yanlış yaptı. İsrail, özür dileyecektir, tazminat ödeyecektir, Gazze'ye ablukayı kaldıracaktır.

İsrail halkı ile bir sorunumuz yoktur. Gerilimin kaynağı mevcut hükümettir. Türkiye sözüne güvenilir ve dostluğu aranır bir ülkedir.

Artık herkes kabul etmeli ki zaman değişmiştir. Adaleti tutup kaldırmayan yönetimlerin devri değişmiştir.

Eski zihniyetle yanlış refleksler verenler vardır. Suriye'yi yakından takip ediyoruz. Suriye liderliğine defalarca uyarıladda bulunduk. Dost acı söyler prensibinden hareketle Suriye yönetimine uyarılar yaptık. Ancak Suriye liderliği bu ikazlarımızı duymazdan geldi.

Biz halkların demokratik taleplerini desteklemeye devam edeceğiz. Nitekim, Mısır ve Tunus'la bu ilişkiler içindeyiz. Libya'ya yeni büyükelçisini ilk gönderen ilk ülke olduk.

Libya'da 4 şehre gittim. Misrata'nın nasıl yıkıldığını gördüm. Libya Libyalılarındır. Libya'nın mal varlıkları bir an önce serbest bırakılmalı ki bu ülke ayağa kalksın. Libya'nın Batı bankalarında 170 milyar dolar keş parası var.

KIBRIS KONUSU

Kıbrıs'ta Türk tarafı her zaman çözümden yana oldu. Türk tarafı, yeniden başlatılan müzakerelerine samimiyetle katıldı. Hedef yıl başına kadar yeni Kıbrıs'a kavuşulması.

Rum tarafı bu uzlaşmaz tutumuna artık daha fazla izin vermeyeceğimizi buradan ilan ediyoruz. Rum tarafı kendi başına deniz yetki alanlarına giremez. Zamanlama ve yetki bakımından sorumsuz.

Türk tarafı sağduyu içinde hareket edecek ve uluslararası hukuktan doğan haklarını koruyacaktır.

Rum tarafı durdurulmalı, aksi takdirde biz de gereğini yapacağız.

2015'TE YENİDEN ADAYIZ

Azerbaycan'ın işgal altındaki toprakları çözüme kavuşmalı. Aynı zamanda Keşmir konusu.

Balkanlarda barışın yolu Kosova'nın tanınmasından geçmektedir.

Türkiye'nin 2015-2016 BM Geçici Üyelik adaylığımıza desteğinizi beklediğimi belirtmek isterim.

Türkiye, BM'nin temel ilkeleri doğrultusunda çalışmaya samimiyetle devam edecektir

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!» Erdoğan'dan Fransız basınına açıklama
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 15 °C
İzmir
9 / 16 °C
Antalya
10 / 17 °C
Adana
8 / 20 °C
Konya
2 / 13 °C