İstanbul 25°C
26 Ağustos 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAŞBAKAN ERDOĞANDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
21 Eylül 2011 Çarşamba 09:14

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Başbakan Erdoğan, Obama ile yaptığı görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi. İşte 1.5 saat süren görüşmede gündeme gelen konular...

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin ardından konakladığı otelde basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Obama ile görüşmesinde Ortadoğu barış sürecine yönelik konuların ele alındığını belirterek, ''Ortadoğu barış sürecine yönelik de Filistin-İsrail noktasında özelikle bunu da aramazda görüştük. Doğu Akdeniz'de uluslararası sulardaki gemilerimize yapılmış saldırı hususunda haklılığımızı teyit ediyorlar'' dedi.

Başbakan  Tayyip Erdoğan, ''Özellikle İsrail ile ilgili konuda, bize şu anda 'yapmayın' deme durumunda değil, çünkü haklılığımızı biliyor'' dedi.

İnsansız bir hava aracı olan predatorların da gündeme geldiğini ifade eden Erdoğan, ''Predatorlar noktasında öyle zannediyorum ki sıkıntı olmayacak, predator hususunu çözmeye çalışacaklar'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, terörle mücadele konusunda da ''Bizim, PKK ile mücadeleye yönelik olarak kendilerine verdiğimiz bir talepler listesi var'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kıbrıs'taki bu İsrail ile Güney Kıbrıs yönetiminin petrol arama çılgınlığına girmesidir. Şu andaki, aslında Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki müzakere sürecini sabote etmekten başka bir şey değildir'' dedi.

SURİYE GÖRÜŞMELERİ

Suriye yönetimiyle görüşmelerini kendisinin kestiğini ifade eden Erdoğan, ''Bu noktaya gelmeyi hiç arzu etmezdik, ama ne yazık ki Suriye yönetimi bizi böyle bir karar alma noktasına getirmiştir'' dedi.

Ortadoğu barış sürecine yönelik olarak da Filistin-İsrail konusunun da görüşüldüğünü belirten Erdoğan, ''Doğu Akdeniz'de, uluslararası sulardaki deniz ve havadan gemilerimize yapılmış olan saldırı hususunda haklılığımızı teyit ediyorlar ve bu konuda bizim şu andaki tavrımızın aynen devam edeceği istikametindeki kararlılığımızı da... Burada, farklı bir yaklaşım içerisine de doğrusu Sayın Başkan da girmedi'' diye konuştu.

Erdoğan, İsrail'e yönelik Türkiye'nin tavrının aynen devam edeceği yönündeki kararlılığın bir kez daha dile getirildiğini vurgulayarak, ''İsrail, özür dilemedikçe, tazminat ödemedikçe, Gazze'ye ambargo kalkmadıkça bu işin normalleşmesi mümkün değil'' dedi.

''BU YANLIŞIN DÜZELTİLMESİ LAZIM''

Birleşmiş Milletlerin 1947 tarihinde 181 sayılı kararla Filistin'in devlet oluşunu kabul ettiğini anımsatan Erdoğan, o tarihten bugüne kesin bir adım atılmadığını, bunun da Filistin halkına karşı yapılmış bir yanlış olduğunu söyledi.

''Bu yanlışın düzeltilmesi lazım, şu anda Filistin yönetimi BM Güvenlik Konseyine önce gitmek suretiyle ikinci adımı atacaktır'' diyen Erdoğan, ''Bizler Filistin'in, ben 'yönetimi' demiyorum, 'devleti' diyorum her an yanlarında olacağız, kendilerinin şu andaki çalışmalarında zaten birlikte görüşmelerimiz, çalışmalarımız var, bu çalışmaları da süratle neticelendirmenin gayreti içerisinde olacağız. Temenni ederim ki bu sürece Amerika da gerekli olan desteğini verir'' diye konuştu.

 ''MÜZAKERE SÜRECİNİ SABOTE ETMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL''

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

''Kıbrıs'taki bu İsrail ile Güney Kıbrıs yönetiminin petrol arama çılgınlığına girmesidir. Şu andaki, aslında Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki müzakere sürecini sabote etmekten başka bir şey değildir. Kısa bir süre sonra aramızda Yunanistan ile bizim Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Toplantımız var, adeta o toplantıyı da sabote etmeye yönelik bir adım. Bir defa burada atılacak adım, petrol noktasında, zenginlikler noktasında... Kuzey Kıbrıs Türk halkının orada hakları vardır. Biz bir garantör ülke olarak oradaki Türklerin bu haklarını koruma noktasında elimizden gelen her türlü desteği vereceğimizi açıkladık. Konuyla ilgili olarak orada böyle bir aramanın içerisine bizler de yapacağımız anlaşmayla, ki bu akşam ya da yarın bu anlaşmayı yapabiliriz, görüşmeyi arkadaşlar tamamladılar. Orada bu aramanın içerisine biz de gireceğiz, şu anda da zaten bölgede hücum botlarımız, firkateynlerimiz de orada dolaşıyorlar. Oradaki bu çalışmalar için hazırlıkları arkadaşlar yapıyorlar. Türk araştırma gemisi de süratle bölgeye gönderilecektir.''

Başbakan Erdoğan, Somali ile ilgili konunun da ABD Başkanı Obama ile görüşmede gündeme getirildiğini belirterek, Obama'nın da konuşmasında gündemlerinde bu konunun olduğunu ifade ettiğini söyledi. Somali halkına birlikte destek vermenin ve yapılacak yardımların daha da artmasını sağlamanın isabetli olacağını ifade ettiklerini bildirdi.

Kanun hükmünde kararnameyle dini azınlıklara gayrımenkullerinin verilmesinden dolayı Obama'nın kendilerine teşekkür ettiğini belirten Erdoğan, ''Memnuniyetlerini ifade ettiler ve toplantımız gayet güzel bir hava içerisinde sonuçlanmış oldu'' diye konuştu.

“TÜRKİYE’YE BUNU YAPMAYIN DEME DURUMUNDA DEĞİLLER”

ABD'nin İsrail ile ilgili konuda Türkiye'ye ''bunu yapmayın'' deme durumunda olmadığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Çünkü haklılığımız biliyorlar. Filistin meselesinde de BM kararı ve geçen gün yaptığı konuşmayı kendilerine hatırlattım. 'Orada Sudan'daki gibi bir anlaşma süreci olsaydı' yaklaşımını ortaya koydular. Sudan'a yapılan baskı, İsrail'e yapılmadı. Aynı yaptırım, baskı İsrail'e yapılmış olsa burada bir neticeye bağlanabilir. Örneğin ben, Olmert dönemini hatırlattım. Olmert ile görüşüyorduk, uluslararası görüşmelerimiz, toplantılarımız olsun, telefonla irtibatlarımız olsun... Sık sık Ali Bey'in dışişleri bakanı olarak görüşmeleri olsun... O dönemde bu tür münasebetlerimiz vardı. Hatta onlar, Suriye ile olan şeylerde 1968 sınırlarını kabul noktasına gelmişlerdi, böyle bir imkanı yakalamıştık. Şu anda bırakın bunları konuşmayı, bir araya gelme şansı yok, öyle bir arzuları yok zaten. Dolaylı yollardan bazı talepleri oldu, bazı adımlar atıldı. Biz ılımlı yaklaşımlar gösterdik, ama en sonunda gördük... Özrü elli türlü kılıfa soktular, üzüntüyü farklı kalıplara soktular, Gazze'ye abluka meselesini yine aynı şekilde... Bizim böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil.''

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''Türkiye, Ortadoğu'da yeni bir ara bulucu mu olacak'' sorusuna da ''Doğmamış çocuğa don biçilmez. Bakalım ne olacak? Bir görelim. Ondan sonra o husustaki adımımızı atarız, kararımızı veririz'' yanıtını verdi.

ABD’YE VERİLEN BİR TALEP LİSTESİ VAR

Amerika'nın Kuzey Irak'tan çekilmesini ilişkin bir soru üzerine de Erdoğan, ''Daha şu anda çekilmediler. Onların talebinden çok bizim talebimiz olacak. Bizim talebimiz de çekilirken ellerindeki silahları ne yapacağı hususudur. Bu taleplerimizi de zaten kendilerine bildirdik.''

Terör örgütü PKK'ya yönelik bir soru üzerine Erdoğan, ''PKK ile mücadeleye yönelik ABD'ye verilen bir talepler listesi'' bulunduğunu söyledi.

“SURİYE İLE GÖRÜŞMELERİ KESTİM”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Şu anda Suriye yönetimiyle görüşmelerimi doğrusu ben kesmiş vaziyetteyim. Bu noktaya gelmeyi hiç arzu etmezdik, ama ne yazık ki Suriye yönetimi bizi böyle bir karar alma noktasına getirmiştir'' dedi.

Bugün ilk olarak Birleşmiş Milletler'de Libya ile ilgili toplantıya katıldığını belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Libya ile ilgili olarak demokrasi, hak ve özgürlükler noktasındaki bu mücadelede ortak varılan kanaat, diktatörlüklerin bittiği, ama demokrasi sürecinin başlamış olduğu Libya'da son 3 şehirdeki gelişmelerden sonra tamamıyla Ulusal Geçiş Konseyi'nin hakimiyetinde de burasının yalnız bırakılmaması ve yine Geçiş Konseyi'ne yardımcı olunması, sistemin burada oturtulması, normalleşmenin sağlanılmasına kadar, Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi'nin, Libya halkının, 'tamam. Artık biz duruma vaziyet ederiz' diyeceği ana kadar yardıma devam edebiliriz, ama ondan sonra da biz buradan çekilebiliriz. Bu noktada Birleşmiş Milletler her türlü desteği vermeye hazırdır noktasında.

ABD'DEN TÜRKİYE'NİN TERÖRLE MÜCADELESİNE DESTEK

Türkiye'nin bu süreç içerisinde Libya ile ortak çalışmasını sürdüreceğini kaydeden Erdoğan, bu çerçevede geçtiğimiz günlerde Libya'ya bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlattı.

ABD Başkanı Obama ile yaptığı görüşme hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, yaklaşık 1,5 saat süren görüşmede ağırlıklı olarak terör sorununun ele alındığını belirtti. Erdoğan, bu konuda 2007 yılında gerek Amerika'nın, gerek Türkiye'nin, gerek Irak'ın, terör örgütünün ortak düşmanı olduğu noktasındaki yaklaşımında şu ana kadar herhangi bir farklılık bulunmadığını vurguladı.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Terörle ortak mücadele konusunda da ABD'nin her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bize kendileri ifade etti. Konuyla ilgili olarak daha önce de insansız hava aracı konusundaki destekleri noktasında, Predator konusundaki destekleri... Yine aynı şekilde istihbarat, anlık istihbarat paylaşımı noktasındaki çalışmalar hususunda aramızda herhangi bir itilaf söz konusu değil. Aynı şekilde bunun devam etmesi ve terör örgütüne yönelik verilen mücadelede bizlerle beraber olacakları hususu...

Şu anda Türkiye'deki NATO çerçevesi içerisindeki radar savunma sistemi noktasında, kendileri de bu konudaki yaklaşımımıza özellikle teşekkürlerini ifade ettiler. Bu tabii bizim NATO sözleşmesi çerçevesi içerisinde attığımız bir adım. Onun mutabakat çerçevesi içerisinde yapılmış bir adımdır. Burada şu ülke, bu ülke diye bir şey asla söz konusu değildir. Tamamıyla NATO'nun bizlerle de ABD ile de yaptığı görüşmeler çerçevesinde vardığımız mutabakatla da yer tespitine varıncaya kadar yine karşılıklı görüşmeler neticesinde Malatya Kürecik belirlendi. Biliyorsunuz Kürecik'te böyle bir radar üssü vardı.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
14 / 32 °C
İzmir
24 / 37 °C
Antalya
26 / 36 °C
Adana
23 / 36 °C
Konya
16 / 29 °C