İstanbul 14°C
15 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAŞBAKAN ERDOĞANIN EN YAKINI SIRLARINI ANLATTI
01 Ekim 2011 Cumartesi 11:28

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN EN YAKINI SIRLARINI ANLATTI

Başbakan'ı en yakından tanıyan isimlerden AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Erdoğan'ın liderlik sırlarını anlattı...

Siyasal iletişim uzmanı olan Ünal'a göre Erdoğan'ın önemli bir özelliği krizlerin tam kalbine saldırması. Ünal, 'Zıtlıklardan oluşan bir kimyası vardır. Erdoğan muhafazakar devrimcidir' diyor.

Türkiye'den 60, dünyadan 50 akademisyen Başbakan Tayyip Erdoğan'ın liderlik kimliğini mercek altına alan yüksek lisans ve doktora tezleri yazdı. Amerika'dan İngiltere'ye, Yunanistan'dan Mısır'a birçok ülke üniversitesinde 110 bitmiş tezin yanı sıra hala devam eden 'Tayyip Erdoğan-AK Parti' çalışmaları bulunuyor. Akademisyenlerin üzerinde en çok durdukları konuların başında Başbakan'ın hitabet başarısı geliyor. AK Parti Meclis Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş milletvekili, siyasal iletişim uzmanı Mahir Ünal 'Bir lider olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı değerlendirdi. Ünal'ın tespitleri şöyle:

HİÇBİR SAPMA GÖRMEZSİNİZ

- Financial Times gazetesi, 'Türkiye sıkletinin üzerinde yumruk atmak istiyor' başlıklı makalesinde Erdoğan için, 'Muhteşem stratejisi olan bir kavgacı' yorumunu yaptı.
Başbakan'ın liderlik sırrı, zamanın ruhuyla birlikte hareket etmesinde gizli. Ahlaki bir liderliği var temelde. Hakkaniyet ve adalete dayalı bir liderlik anlayışı. Kavga etmiyor, inandığı değerlerin mücadelesini veriyor. Karakterinde sapma görmezsiniz. Gizli ajandayla değil net üslupla konuşur. Engelleri aşarken arkasından dolanmak yerine ilk hamlesini krizin kalbine yapar. Başkalarında görmediğimiz zıtlıklardan oluşan bir kimyası var. Bu, muhafazakar devrimciliktir.

- Muhafazakar demokratlık ile muhafazakar devrimcilik arasındaki fark nedir?
Muhafazakar demokratlık AK Parti siyaseti ile ilgili, muhafazakar devrimcilik ise Erdoğan'ın liderliği ile ilgili bir kavram. Neleri muhafaza edeceğini, yıkacağını, yeniden inşa edeceğini, iyi biliyor. Bunları yaparken asla odağından vazgeçmiyor. Odağını kaybeden lider olmaz.

- Başbakan için 'tek adam olma yolunda' eleştirisi yapılıyor.
Türkiye demokrasi açığını kapatıyor, yargı ve asker vesayetinden kurtuluyor diyoruz. Tayyip Erdoğan, liderliğinin gereğini yerine getiriyor. Bir siyasetçi düşünün, partisiyle her iki yılda bir seçime girmiş ve kazanmış. Sivil diktadan nasıl bahsederiz? Partisinin tüm kurullarını çalıştıran, ortak akla önem veren bir liderden söz ediyoruz. Başarısının sırrı, çevresindeki akılları koordine edebilmesidir. Erdoğan bunu yaparken birilerinin tek adamlıkla suçlaması abesle iştigal.

- Seçim dönemlerinde AK Parti'nin izlediği stratejinin sırrı ne?
Seçim liderle ve seçimin psikolojisiyle kazanılır. Seçimin psikolojisini ve seçimi taşıyan lideri çok iyi tanımanız, anlamanız gerekir. Tayyip Erdoğan için bir şeyleri tasarlamaya gerek yok. Ona uygun görselleri, yapıyı oluşturmanız yeterli. Örneğin referandumda Erdoğan sahaya çıktıktan sonra her şey değişti.

ELEŞTİRİYE ÇOK AÇIKTIR

- Erdoğan, eleştiriye açık bir lider midir?
Son derece... Eleştiriye, geri bildirimlere, bilgiye son derece açıktır. Kapalı olsa bu başarıları elde edemez. Siyaseti çok doğru okuduğunu artık hepimiz biliyoruz.

TÜRKİYE İÇİN SAVAŞ RİSKİ YOK

- Türkiye için savaş riski görmüyorum. Bölge için de görmüyorum. Tayyip Erdoğan liderliğinin Türkiye'yi maceraya sürüklemeyeceğini herkes biliyor. Özellikle Güney Kıbrıs Rum yönetiminin İsrail ile birlikte attığı adım, garantör ülke olarak haklarımızı kullanmamızı gerektiriyor. Restleşmiyoruz, uluslararası hukukun bize verdiği hakları kullanıyoruz.

- Kıbrıs Rum Yönetimi dediğiniz AB üyesi bir ülke...
AB üyesi olması uluslararası hukuka uygun olmayan şekilde davranma hakkını vermez ona. AB üyesi bir ülkeye uluslararası hukuku hatırlatıyoruz.

- Arap Baharı turunda ve Amerika'da Başbakan'la birlikteydiniz. Neler oluyor?
Mısır'da, Tunus'ta, Libya'da insanların bize teveccühünün sebebi öncelikle Türkiye'de başardıklarımızdır. Demokratikleşme, temel insan hak ve özgürlükleri, ekonomi alanında Türkiye'nin bir başarı hikayesinin olmasıdır. Arap sokakları Erdoğan'ı sadece İsrail'in yanlışlarına karşı çıktığı için sevmiyor. Türkiye Ortadoğu'ya kaymıyor, kendi merkezinde güçleniyor, cazibe merkezi haline geliyor. Türkiye bir yere gitmiyor, etki ve ilgi alanını güçlendiriyor.

- Ya Başkanlık sistemi?
Bununla ilgili bir gündemimiz yok şu anda. Öncelikli gündemimiz Türkiye'nin sivil, özgürlükçü anayasasının yapılması.

ERDOĞAN TEZLERİ TOPLANDI

- 9 yılda bir üslup değişikliği olmadı mı hiç?
Köklü bir değişiklik olmadı. Odağından hiçbir zaman ayrılmadı ama doğal olarak üslubunu refleks olarak değiştirdiği olmuştur. Tayyip Erdoğan'ın kitlelerle kurduğu muhteşem bir ilişki var. Bu da güven temeline dayalı bir ilişki. Lider sorunlara çözüm bulan kişidir. Değiştiren, dönüştüren, umut verendir. Erdoğan'da hepsi var ve insanlar 'Bu sorunu çözse Erdoğan çözer' diyor. Yurtdışı ve yurtiçinde Başbakan'la ilgili yüksek lisans ve doktora tezlerini topladık. Devam edenlerin sayısını bilmiyoruz . Biten tezleri kitaplaştıracağız.

PKK, LOBİNİN ELİNDEKİ SON KART

- AK Parti karşıtlığı üzerinden insanlar kendilerini dönüştürüyorlar adeta. AK Parti kurulduğu günden beri, her ne pahasına olursa olsun AK Parti'den kurtulmalıyız diyen bir lobi var adeta. Bu lobi bugüne kadar birçok şey denedi. Bugün bu lobinin elinde tek bir kart kaldı. O da terör ve PKK kartı.

- AK Parti kurumsal kimliği olan ilk siyasi partidir. Görselinden felsefesine siyasal iletişim diline kadar uyum içindedir ve hepsi bir ekip tarafından yapılır, yürütülür. Beklenen AK Parti'nin parçalanmasıydı. Gün geçtikçe güçlenen, kendisini geliştiren, odağını kaybetmeyen güçlü bir kurumsal yapıya dönüştü. 5 milyonun üzerinde üyesi olan bir parti. Muhalefetin daha çok çalışması gerekiyor.

 


Kaynak: Akşam

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
6 / 20 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
15 / 20 °C
Adana
18 / 30 °C
Konya
9 / 21 °C