İstanbul 22°C
24 Mayıs 2015 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakanın balkon konuşması
31 Mart 2014 Pazartesi 08:33

Başbakan'ın balkon konuşması

Başbakan Erdoğan, partisinin seçim zaferinin ardından AK Parti Genel Merkezi'nin balkonunda vatandaşlara hitap etti.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları:
 

Aziz milletim, çok değerli kardeşlerim, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.


81 vilayeti muhabbetle kucaklıyorum. Dünyanın tüm dost, kardeş şehirlerini yürekten selamlıyorum.
 

Binlerce kişinin toplandığı Üsküp meydanına telekonferansla bağlandım. Sizin coşkunuzu paylaşıyorlardı. 
 

Ya Rab, ne büyüksün. Dünyanın her yerinde zaferimiz için ellerini duaya açan dost ve kardeşlerime teşekkür ediyorum. Türkiye'nin zaferini kendi zaferi gören kardeşlerime teşekkür ediyorum.
 

Kurtuluş Savaşı öncesinde olduğu gibi ellerini semaya açarak Türkiye'nin istiklal mücadelesinde dua edenlere teşekkür ediyorum.
 

Elbette en büyük teşekkürü bu aziz millet hak ediyor. 
 

Siz yeni Türkiye'nin istiklal mücadelesine sahip çıktınız, sizlere teşekkür ediyorum. Siyasete, başbakanınıza sahip çıktınız, teşekkür ediyorum.
 

Kaosu gördük, bu milletin, devletin, ülkenin ulusal güvenliğine müdahale Dışişleri Bakanlığı'nı dinleyecek kadar vatan hainlerini bu ülke tanıma fırsatı buldu. Onların kaos planı buydu. Bunların inine gireceğiz.
 

Basın mesupları balkon konuşması yapacak mısınız diye soruyor. 
 

Muhalefet liderlerine, genel müdürlerine niye sormuyorsunuz, balkon konuşması yapacak mısınız diye? 
 

Biz kazandık diyecek genel müdür. Öbürü de biz kazandık diyecek. Birinci parti olamazsak ben genel başkanlığı bırakırım dedim. Siyaset omurga ister, asillik ister. Makamı zenginleştiremezseniz bırakın gidin. 
 

Onlar makamdan haz alıyorlar. Aziz milletimizin verdiği mesaj çok açık. Mileltimiz, biz buradayız dedi. Türk milleti geçilmez dedi. Millet bu milletin sahipleriyiz dedi. Millet eğilmez Türkiye geçilmez dedi. 
 

Biz Türkiye Cumhuriyeti sokakta bulmadık.
 

Biz bu ülkeyi Pensilvanya'ya ve onun hain uzantılarına bırakmayız. Bugün, yarın da kaçanlar olabilir. Kaçan kaçtı, bazıları için suç duyurusunda bulundum, kaçabilirler dedim. İnlerine gireceğiz, hesabını verecekler. 
 

Bunlar görüşmeyi dinliyor, dinledikten sonra da dünyaya servis ediyor. Bunlar haşhaşilere rahmet okutur. Milletimiz siyaset dışı yollardan Türkiye'nin istikametinin belirlenmesine tavrını koymuştur. Sandık sonuşları kimin kaybettiğini daha çok gösterir. Ahlakdışı siyaset kaybetmiştir. Kaset ve montaj siyaseti bugün kaybetmiştir. Plansızlık siyaseti kaybetmiştir.
 

Statüko bugün çok büyük bir darbe almıştır. Kirli ilişkiler bugün kaybetmiştir. Vesayetçi odaklar bugün milletten tam bir Osmanlı şamarı yemiştir. 
 

Kibir, gurur kaybetmiştir. Millete en ağır hakaretleri yapan kibir sandıkta yenilmiştir. 
 

Harflerinden, manşetlerinde öfke, kan damlayan o kalemler bir kez daha yenilmiştir. 
 

Sandıkta bugün demokrasi kazandı. Sandıkta bugün irade kazandı. 21. yüzyılda halka hala darbe beklentisi içerisinde verilen mesajlar ne oldu?
 

Yalan, iftira, şantaj, montaj siyaseti bugün yerlebir olmuştur. 
 

Kimin ne meselesi varsa bunu siyasetle çözme yoluna gitmelidir. 
 

Biz AK Parti olarak her seçim sonrasında olduğu gibi, bütün boyutlarıyla neticeleri analiz edeceğiz. Bunu niye 55-60 yapamadık, bunu konuşacağız. Muhalefetin böyle bir derdi var mı? Onlar her seçime hazırlıksız yakalanırlar. 
 

Bize oy veren de, oy vermeyen vatandaşlarımızın mesajını değerlendireceğiz. 
 

Neye yandım, neye üzüldüm biliyor musunuz? Dışişleri yapılan olaydan sonra, Başbakanlık'taki böcek olaylarından sonra muhalefetin açıklamasını duydunuz mu? Bu vatana ihanettir, biz iktidarın yanındayız dediklerini duydunuz mu?
 

Artık eski Türkiye yok, eski muhalefet tarzıyla yönetim biçimi olmaz. Yeni Türkiye'nin milleti kucaklayan bir muhalefete ihtiyacı var. Kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı değil 77 milyonun hepsine aynı dille konuşan muhalefete ihtiyacı var. 
 

İstismar siyaseti, korkutma siyaseti artık son bulmalıdır. Muhalfet partisi yöneticileri bu akşam aynaya bakmalı, yaptıkları hatanın farkına vararak kendilerine çeki düzen vermeli. 
 

Adeta AK Parti'nin karşısında kamplaştılar. 40 çürük yumurta bir sağlam yumurta etmez. İlkesiz siyasetin afyda etmediğini milletim gördü. Gelin yeni bir sayfa açalım. Türkiye sevdası, Türkiye'nin ali menfaatleri her şeyin üzerinde olsun. 
 

Türkiye'yi hep birlikte yüceltelim. Türkiye'ye saldıranlar bugün hayal kırıklığı yaşamışlardır. Bu millete ihanet eden taşeronlar milletin ne kadar kahraman olduğunu bir kez daha görmüşlerdir. Millet istiklaline uzanan elleri sandığa gömmüştür. 
 

Millet sinsi planları bozmuştur. İstiklaline, ülkesine, bayrağına sahip çıkan aziz milletime tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Bu millet ümmetin umdudur, dünyanın umdudur. Rabbim, bu milleti doğru yoldan ayırmasın. 
 

Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. Biz büyük bir dava taşının sadece hamallarıyız. Dün biz yoktuk ama dava vardı. Yarın biz olmayacağız, dava var olmaya devam edeceğiz.
 

35-40 senedir nereye sızmışlarsa sızmışlar. Biz de iyi niyetimizin kurbanı olduk. Artık bunları hukuk içinde ayıklama zamanı gelmiştir. Devlet bu tür şebekeleri hoşgörüyle karşılamaz. 

 

Rabbime şükürler olsun ki, bu davanın bayraktarlığını yapma şerefini bahşetti. 
 

Kimse mahzun olmasın, üzülmesin. Bugün yeni Türkiye kazanmıştır. Bugün yeni Türkiye'nin düğün günüdür. 77 milyon bir ve beraber olarak birbirine kardeş olarak zafer günüdür. 2023 hedefleri, çözüm süreci, milli birlik ve kardeşlik kazanmıştır. 
 

Bize küfretmiş olabilir, hakaret etmiş olabilirler, bir çoğunu yuttuk, bir çoğunu yargıya havale ettik. Edep dışı hakaret kaybetmiştir. 77 milyonun her bir ferdi kazanmıştır. 
 

Aylardır dudaklarından dualar düşmeyen dedelere, ninelere, çocuklara, gençlere, hanım kardeşlerime, beyefendilere teşekkür ediyorum.
 

Dünyanın her yerinde Türkiye'nin istiklali için dualar edenlere teşekkür ediyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Perinçek: Akp İle Pkk Bir Cinayet Ortaklığı Kurdu» Ankara’da İki Ayrı Kaza: 5 Yaralı» Edirne'de Baraj İnşaatındaki Kaza: Ölen İşçi Sayısı 2'ye Çıktı» Diego Lugano: Galatasaray Derbisinde Attığım Gol Önemliydi» Ak Parti Milletvekili Adayı Bıçaklı Saldırıya Uğradı» Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi» Onur Akkuş'un Şahitliğini Fenerbahçe Oyuncular Yaptı» Erdoğan, Denizkurdu 2015 Tatbikatı'na Katıldı» Rusya Bankalarının Ukrayna Bağlantılı Riski 25 Milyar Dolar» Ptt 1. Lig'de Normal Sezon Sona Erdi» Ünal Karaman: Yeni Takım Olmanın Dezavantajlarını Yaşadık» Destici: Pkk İle Kol Kola Girerek İktidarlarını Devam Ettirmek İstiyorlar» Ersun Yanal: Kazanacağımız Bir Maçtı Ve Kazandık» Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Muhalefet Partilerine Eleştiri» Rusya Petrol Üretimini Düşürmeyecek» Cihat Arslan: Direndik Ama Sonuna Getiremedik» Bekir Bozdağ: Türkiye'de Yürütmenin Emrinde Bir Yasama Vardır» Süper Lig'de 33. Haftanın Görünümü» Ak Parti Seçim İrtibat Bürosuna Taşlı Saldırı» Trabzonspor: 3 – Balıkesirspor: 2» Avni Aker'deki Gol Düellosunu Trabzonspor Kazandı» Dilara’dan Fas’ta Bronz Sevinci» Manisaspor: 4 - Giresunspor: 1» Adana Demirspor: 0 - Altınordu: 5» Kürek Çekerek Okyanusu Geçip Gelibolu'ya Gidecek» İrlanda'da Eşcinsel Evliliği Yasal Hale Geldi» Yarı Finale Yükselen Trabzonspor Medical Park Rakibini Bekliyor» Trabzonspor: 1 – Balıkesirspor: 1 (İlk Yarı)» Almanya'ya Tepki İçin Troleybüsü Ateşe Verdiler» Diyadin'de Dolu Yağışı Hayatı Olumsuz Etkiledi» Karşıyaka: 2 - Adanaspor: 1» Trabzonspor Medical Park, Yarı Finalde» Davutoğlu: Başarısız Olursam Görevimi Bırakmaya Hazırım, Siz Hazır Mısınız?» Belçikalı Türkler Dünyaya Seslendi: Bizi De Dinleyin» Erdoğan’dan ‘kirli İttifak’ Benzetmesi» Ekonomi Bakanı Zeybekci: Ben ‘asgari Ücret Yeterlidir’ Demiyorum» Dursun Özbek: Ligler Bitince Mazbatımızı Alacağız» Demirtaş: Akp Bedavadan 65-70 Milletvekili İçin Çirkefleşiyor» Erdoğan: Halkımla Arama Girmeye Kimsenin Gücü Yetmez» Kızıl Danny, 47 Yıl Sonra Fransa Vatandaşlığına Kabul Edildi» Yurt Atayün’ün Yüzlerce Araçlık Seçim Konvoyları Ankara’yı Turladı» Trabzonspor-balıkesirspor Maçında İlk 11'ler Belli Oldu» Dursun Özbek: Galatasaray'ı Başarıya Ulaştırmak İçin Çalışacağız» Galatasaray Başkanı Özbek Ve Yönetim Kurulu» Galatasaray'da Sandıkların Sayımı Bitti» Kılıçdaroğlu: Torunum Demiş Ki, ‘anne Dedem Bize De Konuşma Yapacak Mı?’» Yıldırım Kolej'i Uçurtma Şenliği Düzenledi» 25 Mayıs Festival Ateşi Aslançayır Yaylasında Yakıldı» Mhp Genel Başkanı Bahçeli: İmamsız Ve Müezzinsiz Cami Bırakmayacağız» İmircik, Demiryurt Ve Çamyatağı Mahallelerinde Afat Kurbanı Kesildi
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 30 °C
İzmir
15 / 30 °C
Antalya
17 / 29 °C
Adana
19 / 30 °C
Konya
11 / 28 °C