İstanbul 14°C
12 Aralık 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkan Durak: Çöp Tesisi Yapılmaması İçin Mücadelemi Sürdüreceğim
19 Eylül 2013 Perşembe 14:33

Başkan Durak: Çöp Tesisi Yapılmaması İçin Mücadelemi Sürdüreceğim

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Koyundere'ye yapılması planlanan çöp tesisiyle ilgili tartışmalara, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak da katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Koyundere'ye yapılması planlanan çöp tesisiyle ilgili tartışmalara, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak da katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na, konuyla ilgili olumsuz yöndeki görüşlerini açıkladıklarını ancak daha sonra Koyundere'de karar kılınmasına karşı çıktıklarını hatırlatan Durak, bu açıklamanın ardından da AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli’nin eleştirilerinin geldiğini söyledi.

Milletvekili Denizli'yi, çöp üzerinden siyaset yapmakla suçlayan Başkan Durak, "Sayın Denizli, son açıklamasında belediyemiz tarafından Hacettepe ve Ortadoğu Teknik üniversitelerine Yamanlar ile ilgili hazırlatılan rapordan alıntılara da yer vermiş. Sayın Denizli’nin, Büyükşehir Belediye Başkanımız'a yönelik muhalefetini bizim üzerimizden yapmaya çalışmasını doğru bulmadığımın altını özellikle çizmek isterim. Çöp gibi hassas bir konunun siyasi argüman haline dönüştürülmesi sadece Karşıyaka’nın değil, tüm İzmir’in geleceğine kurşun sıkmaktır. Bir kentin geleceğini, bu kentte yaşayacak gelecek nesillerin kaliteli yaşam haklarını siyaset malzemesi yapmaya çalışmak, insanlık adına utançtır. Bu nedenledir ki Sayın Denizli’nin fırsattan istifade yaklaşımını, İzmirli bir milletvekiline yakıştıramıyoruz. Karşıyaka Belediyesi olarak, Yamanlar Dağı’na yapılmak istenen çöp tesisine ilişkin düşüncemizi ve tavrımızı en başında ortaya koymuştuk. Bu konuda düşüncemizde de tavrımızda da bir farklılaşma olmamıştır." dedi.

Bilimsel makaleleri sadece Büyükşehir'e sunduklarını ancak İlknur Denizli'nin bu konuda açıklama yapmasına şaşırdıklarını söyleyen Cevat Durak, şunları kaydetti: "Yamanlar gibi kentimizin nadide kalmış bir köşesine neden böyle bir tesis yapılamayacağını, Hacettepe ve Ortadoğu Teknik üniversitelerine hazırlattığımız bilimsel rapor eşliğinde Büyükşehir Belediyemiz'e daha önce sunduk. Burada şu hususun altını özellikle çizmek isterim: Kurumsal olarak bu raporu sadece İzmir Büyükşehir Belediyemiz'e verdik. Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’nun ve Büyükşehir bürokratlarımızın, bilimsel gerçekler ışığında konuyu yeniden değerlendirmelerini beklerken böylesi bir polemiğin gündeme gelmesi bizi üzmüştür. Sayın Denizli’nin, konuyu bu şekilde gündeme getirerek siyaset malzemesi yapmaya çalışması ve ne yazık ki bu tuzağa şahsımı ve belediyemizi çekmeye çalışması, böylesine önemli bir sorunu sulandırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Büyük bir çevre sorununa yol açabilecek bir konuyu sulandırmaya çalışmak, hiçbir siyasi sorumluluğa sığmaz. Karşıyaka Belediye Başkanı olarak bir kez daha hatırlatmak isterim ki kentin kuzey aksında yaşayan 2 milyona yakın İzmirlinin ihtiyacını karşılayan su kaynaklarının bulunduğu, eşsiz florasıyla bir doğa harikası olan Yamanlar’a çöp tesisi yapılmaması için mücadelemi, 40 yıldır bu kentte yaşayan ve torunlarını bu kentte büyüten bir İzmirli sorumluluğuyla sürdüreceğim." CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» TESK'ten "tuzak indirim" tepkisi» Mitsubishi'den Türkiye'ye dev yatırım!» Deniz ablukası,savaş ilanına eş değer!» Netenyahu AB'yi tehdit etti!» Jet Fadıl yine yaptı yapacağını!» "YPG Menbic'de de DEAŞ ile anlaşma yaptı"» Cari açık arttı» Kudüs direnişinin sembolü olan Cuneydi'nin akıbeti» Katar'dan savaş uçağı hamlesi!» Türkiye büyüme rakamları açıklandı» ESK dondurulmuş tavuk satacak» Atadan kalma tezgahla ipliğe hayat veriyor» İTO Başkanı Çağlar hayatını kaybetti» Üçüzlerin hayali 17 yıl sonra gerçek oldu» Terörsüz şehirlerde büyük değişim» Netanyahu'ya sert tepki!» Eroğlu: Türkiye'nin 2040'a kadar su sorunu olmayacak» Firari Fetöcü Türk halkını ABD'ye şikayet etti» 'Akkuyu 13 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacak'» Bozdağ: ABD geri adım atmalıdır» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 11 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
6 / 18 °C
Konya
-1 / 13 °C