İstanbul 11°C
23 Mart 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkan Durak: Çöp Tesisi Yapılmaması İçin Mücadelemi Sürdüreceğim
19 Eylül 2013 Perşembe 14:33

Başkan Durak: Çöp Tesisi Yapılmaması İçin Mücadelemi Sürdüreceğim

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Koyundere'ye yapılması planlanan çöp tesisiyle ilgili tartışmalara, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak da katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Koyundere'ye yapılması planlanan çöp tesisiyle ilgili tartışmalara, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak da katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na, konuyla ilgili olumsuz yöndeki görüşlerini açıkladıklarını ancak daha sonra Koyundere'de karar kılınmasına karşı çıktıklarını hatırlatan Durak, bu açıklamanın ardından da AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli’nin eleştirilerinin geldiğini söyledi.

Milletvekili Denizli'yi, çöp üzerinden siyaset yapmakla suçlayan Başkan Durak, "Sayın Denizli, son açıklamasında belediyemiz tarafından Hacettepe ve Ortadoğu Teknik üniversitelerine Yamanlar ile ilgili hazırlatılan rapordan alıntılara da yer vermiş. Sayın Denizli’nin, Büyükşehir Belediye Başkanımız'a yönelik muhalefetini bizim üzerimizden yapmaya çalışmasını doğru bulmadığımın altını özellikle çizmek isterim. Çöp gibi hassas bir konunun siyasi argüman haline dönüştürülmesi sadece Karşıyaka’nın değil, tüm İzmir’in geleceğine kurşun sıkmaktır. Bir kentin geleceğini, bu kentte yaşayacak gelecek nesillerin kaliteli yaşam haklarını siyaset malzemesi yapmaya çalışmak, insanlık adına utançtır. Bu nedenledir ki Sayın Denizli’nin fırsattan istifade yaklaşımını, İzmirli bir milletvekiline yakıştıramıyoruz. Karşıyaka Belediyesi olarak, Yamanlar Dağı’na yapılmak istenen çöp tesisine ilişkin düşüncemizi ve tavrımızı en başında ortaya koymuştuk. Bu konuda düşüncemizde de tavrımızda da bir farklılaşma olmamıştır." dedi.

Bilimsel makaleleri sadece Büyükşehir'e sunduklarını ancak İlknur Denizli'nin bu konuda açıklama yapmasına şaşırdıklarını söyleyen Cevat Durak, şunları kaydetti: "Yamanlar gibi kentimizin nadide kalmış bir köşesine neden böyle bir tesis yapılamayacağını, Hacettepe ve Ortadoğu Teknik üniversitelerine hazırlattığımız bilimsel rapor eşliğinde Büyükşehir Belediyemiz'e daha önce sunduk. Burada şu hususun altını özellikle çizmek isterim: Kurumsal olarak bu raporu sadece İzmir Büyükşehir Belediyemiz'e verdik. Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’nun ve Büyükşehir bürokratlarımızın, bilimsel gerçekler ışığında konuyu yeniden değerlendirmelerini beklerken böylesi bir polemiğin gündeme gelmesi bizi üzmüştür. Sayın Denizli’nin, konuyu bu şekilde gündeme getirerek siyaset malzemesi yapmaya çalışması ve ne yazık ki bu tuzağa şahsımı ve belediyemizi çekmeye çalışması, böylesine önemli bir sorunu sulandırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Büyük bir çevre sorununa yol açabilecek bir konuyu sulandırmaya çalışmak, hiçbir siyasi sorumluluğa sığmaz. Karşıyaka Belediye Başkanı olarak bir kez daha hatırlatmak isterim ki kentin kuzey aksında yaşayan 2 milyona yakın İzmirlinin ihtiyacını karşılayan su kaynaklarının bulunduğu, eşsiz florasıyla bir doğa harikası olan Yamanlar’a çöp tesisi yapılmaması için mücadelemi, 40 yıldır bu kentte yaşayan ve torunlarını bu kentte büyüten bir İzmirli sorumluluğuyla sürdüreceğim." CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
9 / 19 °C
Antalya
12 / 24 °C
Adana
15 / 30 °C
Konya
8 / 23 °C