İstanbul 14°C
15 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAŞÖRTÜLÜ VEKİL MECLİSE GİREBİLİR
12 Ekim 2011 Çarşamba 15:52

BAŞÖRTÜLÜ VEKİL MECLİSE GİREBİLİR

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, İçtüzükte, başörtüsü ile Genel Kurula girilemeyeceği konusunda bir yasak bulunmadığını belirterek, ''Başörtülü milletvekili Genel Kurula girebilir, daha önce de Merve Kavakçı girmişti'' dedi.

Yeni anayasa için oluşturulan uzlaşma komisyonunda, AK Parti adına görev yapacak 3 isimden biri olan Şentop, gazetecilerin sorularını yanıtladı.        

Mustafa Şentop, ''İçtüzükte başörtüsü yasağı sözkonusu mu?'' sorusu üzerine, ''İçtüzükte başörtüsü ile ilgili bir yasak yok. İçtüzüğü okursanız, İçtüzüğün 56. maddesinde kılık kıyafet, başörtüsü ile ilgili yasak yok'' dedi.        

''Başörtülü milletvekili Genel Kurula girebilir mi?'' sorusuna Şentop, şu karşılığı verdi: ''Başörtülü milletvekili Genel Kurula girebilir, daha önce de girmiştir. Sayın Merve Kavakçı başörtülü olarak Genel Kurula girmiştir. Kendisine karşı takınılan durum İçtüzük ile ilgili değildi. Meclisi yöneten Başkan, İçtüzüğe aykırı olduğunu söylemedi. Sadece dönemin şartları... Neyi kastediyorum? 28 Şubat'ta postmodern darbenin şartları içerisinde, dönemin Meclis çoğunluğunu teşkil eden partinin lideri merhum Ecevit, bu konuda Mecliste bir konuşma yapmıştı.        

Başörtülü Meclise girmenin İçtüzüğü aykırı olduğunu kimse iddia etmemişti. Sayın Merve Kavakçı da bu nedenle milletvekilliği engellenmiş ya da Genel Kurula girememiş değildir. Başka bir sebepten milletvekilliği düşürülmüştür. İçtüzükte başörtüsü ile ilgili bir engel yok. İçtüzükte, 'bayanlar tayyör giyer' diyor. Tayyör, başörtüsünü de kapsayan bir kıyafet değil. Tayyör, sadece etek ve ceket olarak anlamlandırılıyor. Başın açık ya da kapalı olması bu ifade kapsamında yer almıyor. Başörtüsünün serbest olduğunu da İçtüzüğe yazmak anlamsız. Çünkü bu tür düzenlemeler serbestlikleri yazmaz, sadece bunun sınırları ve çerçeveleri yazar. Serbest bırakmak için kanuni bir düzenlemeye gerek yok. Mesela, bıyıklı girilebilir mi Meclise? İçtüzüğe bakarsanız, bir hüküm olmadığı için bıyıklı giremezsiniz ama girebiliyoruz. Sakallı girenler de var. Bunların nasıl gireceğinin ayrı ayrı yazılmasına gerek yok. Meclis, Genel Kurulda belli bir kıyafeti öngörmüş. Bu kıyafetin de omuzların üstü ile alakası yok. O kısma karışmıyor kıyafet. Sadece tayyörle ilgili bir sınırlama getirmiş. Bu bakımdan başörtüsü yasağı zaten yok.''

''İÇTÜZÜK VE YÖNETMELİKLE DÜZENLENDİ''
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk de kadın ya da erkek milletvekillerinin Genel Kurul'a nasıl gireceklerinin İçtüzük ve yönetmelikle düzenlendiğini söyledi.        

Öztürk, şöyle konuştu: ''Örneğin 'kadın milletvekilleri pantolon ile giremez' diye bir hüküm var mı? Yok ama pantolonla girebilmesi için Meclis İçtüzüğünde değişiklik yapıyorlar. Yine erkekler, 'kot pantolonla giremez' diye bir hüküm var mı? Yok. Peki erkekler kot pantolonla girebilir mi? 'Şortla giremez' diye bir hüküm var mı? Yok ama nasıl gireceğini tarif etmiş. İçtüzükte öngörülen şekilde girmek esastır.        

Kadınların pantolon ile giremeyeceği de yazılı değil. O zaman niye İçtüzüğü değiştiriyorlar? Dolayısıyla o arkadaşımızın söylediği lafların hem teorik olarak hem pratik olarak hiçbir anlamı yok. Dolayısıyla 'Anayasa hukukçusuyum' diyerek Anayasa hukukçuluğu olmuyor.''        

Kadın milletvekillerinin Genel Kurulda pantolon giymesine imkan sağlayan İçtüzük değişikliği teklifi, dün Genel Kurulda, Anayasa Komisyonuna geri çekilmişti.

YORUMLAR
bırakın
metin
bırakın konuşmayı da iş yapın. 9 yıl oldu hala heryerde başörtüsü sorunu sürüyor, yazıklar olsun
12 Ekim 2011 Çarşamba 16:05
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 18 °C
İzmir
10 / 21 °C
Antalya
12 / 19 °C
Adana
15 / 24 °C
Konya
8 / 14 °C