İstanbul 30°C
17 Temmuz 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayraktar: Kentsel Dönüşümde Yıkılan Konut Sayısı Yılsonunda 200 Bine Ulaşacak
19 Eylül 2013 Perşembe 15:28

Bayraktar: Kentsel Dönüşümde Yıkılan Konut Sayısı Yılsonunda 200 Bine Ulaşacak

Çevre ve Şehircilik Erdoğan Bayraktar, 35 şehirde 2012 yılında başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne kadar 170 bin birim konut ve işyerinin yıkımının tamamlandığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Erdoğan Bayraktar, 35 şehirde 2012 yılında başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne kadar 170 bin birim konut ve işyerinin yıkımının tamamlandığını söyledi. 2013 yılı sonuna kadar yıkılan konut sayısının 200 binlere ulaşacağını belirten Bayraktar, “Dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılan konut sayısı 400 bine çıkacak. Vatandaşı incitmeden vatandaşın hakkını koruyarak yürüyoruz. Bugüne kadar 40 bin vatandaşımız kendi evinin riskli olup olmadığını tespit ettirdi. İlk başlarda bu azdı. 500 kuruluşa lisans verdik. Bunların 80’i üniversite. Belediyeler var, yapı denetim kuruluşları var.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Yeşil Şehirler Zirvesine katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) tarafından düzenlenen Yeşil Şehirler Zirvesi hazırlanan tanıtım videosunun gösterimi ile başladı. Ardından kürsüye gelen Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdemir, nüfusun yüzde 70’inin şehirlerde yaşadığını son yıllarda şehirleşme oranının ciddi oranda arttığını söyledi. Bununla birlikte şehirlerin bina yığınlarına döndüğünden yakınan Özdemir, “Özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren yapılan binaların birbirine benzemeyen yapılar olduğunu görüyoruz. 2000’li yılların başından itibaren sadece konut yapmak değil insanların içinde yeşili ile alışveriş imkânları ve gezebilecekleri mekanların olacağı alanlar gelişti. TOKİ vasıtasıyla bu işler yapıldı.” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da Türkiye'de şehirleşme oranının yüzde 80’lere ulaştığını vurguladı. Dünyada yeşil şehirlere ve çevreye son derece önem verildiğini kaydeden Bayraktar, “Bizde 2011 seçimlerine girerken seçim beyannamemizde 2023 vizyonunu ortaya koyarak 5 başlıktan en önemli yaşanabilir çevre ve marka şehirler. Seçimlerden sonra çevre ve şehircilik bakanlığını kurduk. Türkiye yeniden şehirlerini dizayn etme konusunda ciddi çalışmalar yaptı. Şehirler artık itibar kazanmak izin yarışıyor. Şu anda dış temsilcisi olan 10 ülke içindeyiz. 221 dış temsilciliğimiz var. Bunların önümüzdeki senenin ilk başlarında 235’e çıkarıp ilk 7 ülke arasına gireceğiz.” ifadelerini kullandı.

"6,5 MİLYON KONUTUN YIKILIP YENİDEN YAPILMASI GEREKİYOR"

Konut stokunu yenilemek için büyük gayret içinde olduklarını aktaran Bayraktar, “Türkiyemizde kasaba ve şehir diye tabir edilen yerleşim merkezlerinde 20 milyon konutumuz var. Bunun 14 milyonunu elden geçirmemiz gerekiyor. Bunlar göreceli olarak 1999 depreminden önce yapılan hazır beton kullanılmayan, demir ve tüm mühendislik hizmetini alamamış konutlar. Bunların 6,5 milyonunun yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor.” dedi. Afet riski alanları altındaki alanlarını dönüşüm çalışmalarının millet tarafından benimsendiğini belirten Bayraktar, şöyle devam etti:

“İlk intiba çok önemli. İlk başlarda bazı muhalefet kesimleri ve bazı mahfiller bu afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi ekseni kentsel dönüşüme karşı çıktılar. Rantsal dönüşüm dendi ve halk mağdur ediliyor dendi. Bunların hiçbiri doğru değildir. Devletin kendisi ruhunu anayasadan alan bütün kurumları ve kuruluşları ile bir iradedir. Devlet yanlış yapmaz. Devletteki çalışan insanlar yanlış yaparsa yasa onun yakasına yapışması lazım. Devlet insanını korur. Hele hele fakiri fukarayı yerinden yurdundan etmez. Fakirin fukaranın yuvasını yapar. Fotoğrafın büyüğüne bakındığında 11 yılda Türkiye’de konut fiyatları kira fiyatları düştü. Türkiye’de Avrupa standartlarında yerleşim yerleri inşa ediliyor. Biz devlet olarak 500 bin konut yaparken özel sektör de 4,5 milyon konut yaptı. Sosyal donatı alanları ve yeşil alanları ile beraber yapmaya başladı. Mühendislik ve mimarlık hizmetini şehir plancıları hizmetini alarak bunları yaptı. Son 10 yılda yapılan konutların yüzde 99’u depreme ve afete dayanıklı konut. Bunlar inşallah artarak devam edecek.”

"2014 YILI SONUNA KADAR YIKILAN BİRİM SAYISI 400 BİNE ULAŞACAK"

Halk benimseyince kentsel dönüşümün aleyhinde gerçekleşen konuşmalarında azaldığını anlatan Bayraktar, şunları söyledi:

“Aleyhte konuşmalar azaldı. Muhalefet partilerinden de kentsel dönüşümde başarılı çalışmalar yapanlar var. Biz bunları canı gönülden destekliyoruz. Kentsel dönüşümde politika yapma lüksümüz yok. Biz bunu devlet anlayışı ve devlet terbiyesiyle yasalara uygun kim halkın gönlünü alabiliyorsa, kim halkın rızasını alabiliyorsa biz o belediye yardım ediyoruz ve yardım etmeye de devam ediyoruz. 5 Ekim 2012 tarihinde İstanbul Esenler’den 35 vilayetimize de canlı bağlantı yaparak başlattığımız kentsel dönüşümde faaliyetinde bugün 170 bin birim konut ve iş yerinin yıkımını başlattık. Yıl sonuna kadar 200 bini aşacağız, 2014 sonuna kadar 400 bini aşacağız. Vatandaşı incitmeden vatandaşın hakkını koruyarak yürüyoruz. Vatandaşlar tarafından evinin tespitini yaptıranların sayısı da artıyor. Bugüne kadar 40 bin vatandaşımız kendi evinin riskli olup olmadığını tespit ettirdi. İlk başlarda bu azdı. 500 kuruluşa lisans verdik. Bunların 80’i üniversite. Belediyeler var, yapı denetim kuruluşları var.”
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
16 / 31 °C
İzmir
21 / 36 °C
Antalya
24 / 37 °C
Adana
25 / 35 °C
Konya
16 / 29 °C