İstanbul 26°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bdp Genel Başkanı Demirtaş Diyarbakır'da:
19 Eylül 2013 Perşembe 18:58

Bdp Genel Başkanı Demirtaş Diyarbakır'da:

(Çözüm süreci) Partimiz bu konuda önemli bir rol üstlenmiş durumda. Dolayısıyla biz bu rolümüzün, misyonumuzun gereği sürecin önünü açmak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz"- "Paketin (demokratikleşme paketi) hazırlanma yöntemi, usulü bu pake

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin "Partimiz bu konuda önemli bir rol üstlenmiş durumda. Dolayısıyla biz bu rolümüzün, misyonumuzun gereği sürecin önünü açmak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz" dedi.

Demirtaş, partisinin Diyarbakır il başkanlığında gazetecilere yaptığı değerlendirmede, İmralı'da yaptıkları her toplantı ve görüşmeden Kandil'in haberdar olduğunu, çünkü hükümetin orada yapılan görüşmeleri kayıt altına aldığını kaydetti.

Heyetlerinin önümüzdeki hafta içerisinde Kandil'e bir ziyaret gerçekleştireceğini anlatan Demirtaş, şöyle dedi:

"Biliyorsunuz KCK yönetimi bir açıklama yaptı, geri çekilmeyi durdurdular. Gelinen noktada onların sürece bakış açısını yüz yüze tartışmak istiyoruz. Geri döndüğümüzde belki Ankara'da hükümetle de bir temasımız, bir toplantımız olacak. Bütün bu görüşme trafiği içerisinde süreçte yaşanan tıkanmaları, zorlanmaları aşma konusunda bizler de gayret sarf ediyoruz. Şu anda İmralı-Kandil-Ankara hattında görüşme yapabilen diyalog kurabilen sadece BDP var. Partimiz bu konuda önemli bir rol üstlenmiş durumda. Dolayısıyla biz bu rolümüzün, misyonumuzun gereği sürecin önünü açmak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Kandil ziyaretimiz de özellikle hükümetin içinde bulunduğu siyasi atmosferle yarattığı gerilimleri nasıl aşabiliriz bu tartışmaları bütün taraflarla görüşmek üzere bu trafiği sürdüreceğiz."

- Demokratikleşme paketi

Demirtaş, demokratikleşme paketinin kendileriyle ya da Öcalan'la da paylaşılmadığını, bunun içeriği ile ilgili bilgisi olmadığını dile getirdi. Paketin uzun süre önce bittiğine inandığını ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

"Bunun olağanüstü mucizeler içeren bir paket olmadığını hepimiz biliyoruz. 30 yıldır Türkiye'nin tartıştığı, konuştuğu meselelerdir zaten. Şimdi hükümetin sürecin hassasiyetlerini dikkate almak yerine, kendi partisinin iç işleyişinin hassasiyetlerini dikkate alıyor ki bu doğru bir iş değil. Ben şunu söyleyeyim paketin hazırlanma yöntemi, usulü bu paketi sürece katkı sunacak halden çıkarmıştır. Bu haliyle bir partinin, AK Parti'nin paketi haline dönüşmüştür."

Müzakere sürecinin usulleri olduğunu belirten Demirtaş, şunları söyledi:

"Belki takvimde sarkma var, kalıcı çözüme henüz ulaşılamadı ama tümüyle de kayıp bir yıl olarak değerlendirilemez. Müzakerenin çok önemli zemini oluşturuldu, halk desteği ortaya çıktı. Bunların heba edilmemesi için Öcalan sürece yeni bir şey kazandırmak istiyor, yeni formattan kast ettiği budur. Sadece sohbet ederek, konuşarak sorunlar çözülemez, onun siyasi bir müzakereye dönüşmesi gerektiğini kendisi ifade ediyor."

Öcalan ile yaptıkları sohbet sırasında Galatasaraylı Drogba örneğinin de gündeme geldiğini ifade eden Demirtaş, "Türkiye'de siyasette sonuç alınmak isteniyorsa bir futbol maçına benzetirsek bir takımın çok koşması, çok yorulması neticeyi belirlemiyor. Gol atmak önemli işte geçmişte Metin Oktay vardı diyor. Biliyorsunuz kendisi aynı zamanda bir Galatasaraylı. Şimdi de Drogba örneğini vererek, aslında siyasete sonuç alamıyorsanız çok koşmuş olmanızın bir anlamı olmuyor. Gelinen noktada bir sonuca ulaşılmak isteniyorsa pratik adımların atılması lazım bu örnek aslında bununla ilgiliydi" diye konuştu.

Demirtaş, parti olarak anayasada gelinen noktayı iyi bir nokta olarak görmediklerini, buradan iyi bir anayasanın çıkma ihtimali milyonda bire düştüğünü ve bu uzlaşma komisyonun artık yeni bir anayasa yapamacağını söyledi.

Muhabir: Nail Kadırhan
Yayınlayan: Behçet Güngör

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C