İstanbul 16°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bdp Genel Başkanı Demirtaş Diyarbakır'da:
19 Eylül 2013 Perşembe 18:58

Bdp Genel Başkanı Demirtaş Diyarbakır'da:

(Çözüm süreci) Partimiz bu konuda önemli bir rol üstlenmiş durumda. Dolayısıyla biz bu rolümüzün, misyonumuzun gereği sürecin önünü açmak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz"- "Paketin (demokratikleşme paketi) hazırlanma yöntemi, usulü bu pake

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin "Partimiz bu konuda önemli bir rol üstlenmiş durumda. Dolayısıyla biz bu rolümüzün, misyonumuzun gereği sürecin önünü açmak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz" dedi.

Demirtaş, partisinin Diyarbakır il başkanlığında gazetecilere yaptığı değerlendirmede, İmralı'da yaptıkları her toplantı ve görüşmeden Kandil'in haberdar olduğunu, çünkü hükümetin orada yapılan görüşmeleri kayıt altına aldığını kaydetti.

Heyetlerinin önümüzdeki hafta içerisinde Kandil'e bir ziyaret gerçekleştireceğini anlatan Demirtaş, şöyle dedi:

"Biliyorsunuz KCK yönetimi bir açıklama yaptı, geri çekilmeyi durdurdular. Gelinen noktada onların sürece bakış açısını yüz yüze tartışmak istiyoruz. Geri döndüğümüzde belki Ankara'da hükümetle de bir temasımız, bir toplantımız olacak. Bütün bu görüşme trafiği içerisinde süreçte yaşanan tıkanmaları, zorlanmaları aşma konusunda bizler de gayret sarf ediyoruz. Şu anda İmralı-Kandil-Ankara hattında görüşme yapabilen diyalog kurabilen sadece BDP var. Partimiz bu konuda önemli bir rol üstlenmiş durumda. Dolayısıyla biz bu rolümüzün, misyonumuzun gereği sürecin önünü açmak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Kandil ziyaretimiz de özellikle hükümetin içinde bulunduğu siyasi atmosferle yarattığı gerilimleri nasıl aşabiliriz bu tartışmaları bütün taraflarla görüşmek üzere bu trafiği sürdüreceğiz."

- Demokratikleşme paketi

Demirtaş, demokratikleşme paketinin kendileriyle ya da Öcalan'la da paylaşılmadığını, bunun içeriği ile ilgili bilgisi olmadığını dile getirdi. Paketin uzun süre önce bittiğine inandığını ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

"Bunun olağanüstü mucizeler içeren bir paket olmadığını hepimiz biliyoruz. 30 yıldır Türkiye'nin tartıştığı, konuştuğu meselelerdir zaten. Şimdi hükümetin sürecin hassasiyetlerini dikkate almak yerine, kendi partisinin iç işleyişinin hassasiyetlerini dikkate alıyor ki bu doğru bir iş değil. Ben şunu söyleyeyim paketin hazırlanma yöntemi, usulü bu paketi sürece katkı sunacak halden çıkarmıştır. Bu haliyle bir partinin, AK Parti'nin paketi haline dönüşmüştür."

Müzakere sürecinin usulleri olduğunu belirten Demirtaş, şunları söyledi:

"Belki takvimde sarkma var, kalıcı çözüme henüz ulaşılamadı ama tümüyle de kayıp bir yıl olarak değerlendirilemez. Müzakerenin çok önemli zemini oluşturuldu, halk desteği ortaya çıktı. Bunların heba edilmemesi için Öcalan sürece yeni bir şey kazandırmak istiyor, yeni formattan kast ettiği budur. Sadece sohbet ederek, konuşarak sorunlar çözülemez, onun siyasi bir müzakereye dönüşmesi gerektiğini kendisi ifade ediyor."

Öcalan ile yaptıkları sohbet sırasında Galatasaraylı Drogba örneğinin de gündeme geldiğini ifade eden Demirtaş, "Türkiye'de siyasette sonuç alınmak isteniyorsa bir futbol maçına benzetirsek bir takımın çok koşması, çok yorulması neticeyi belirlemiyor. Gol atmak önemli işte geçmişte Metin Oktay vardı diyor. Biliyorsunuz kendisi aynı zamanda bir Galatasaraylı. Şimdi de Drogba örneğini vererek, aslında siyasete sonuç alamıyorsanız çok koşmuş olmanızın bir anlamı olmuyor. Gelinen noktada bir sonuca ulaşılmak isteniyorsa pratik adımların atılması lazım bu örnek aslında bununla ilgiliydi" diye konuştu.

Demirtaş, parti olarak anayasada gelinen noktayı iyi bir nokta olarak görmediklerini, buradan iyi bir anayasanın çıkma ihtimali milyonda bire düştüğünü ve bu uzlaşma komisyonun artık yeni bir anayasa yapamacağını söyledi.

Muhabir: Nail Kadırhan
Yayınlayan: Behçet Güngör

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C