İstanbul 7°C
19 Mart 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyrutta Osmanlı Paşasının Kabri Bakıma Muhtaç (Özel)
20 Eylül 2013 Cuma 10:28

Beyrut'ta Osmanlı Paşasının Kabri Bakıma Muhtaç (Özel)

Osmanlı sadrazamlarından Ahmed Hamdi Paşa'nın Beyrut'taki kabri ilgi ve bakıma muhtaç durumda.

Osmanlı sadrazamlarından Ahmed Hamdi Paşa'nın Beyrut'taki kabri ilgi ve bakıma muhtaç durumda. Sultan 2. Abdülhamid zamanında Suriye'ye vali olarak atanan Ahmed Hamdi Paşa,
Beyrut'a teftiş için geldiği sırada hastalanıp vefat edince buraya defnedilmiş, kabrin üzerine daha sonra türbe inşa ettirilmişti. Beyrut'ta herkesin bu türbenin varlığından haberi olduğunu söyleyen Tarih araştırmacısı Ömer Rahha, Türkiye'nin sahip çıkıp kabri düzenlemesini istiyor.

Osmanlı devletinde bir çok görevi başarıyla yerine getirmiş olan Ahmet Hamdi Paşa, Aydın, Bağdat, Şam valiliklerinde bulundu. 1885'te Beyrut'a teftiş için geldiği sırada rahatsızlanan Hamdi Paşa, burada vefat edince Mekteb-i Sultani'nin yakınına defnedildi. Bir süre sonra Ahmet Hamdi Paşa'nın kabri inşa edilen türbe içerisine alındı. Şimdi Sünni mezarlığı içinde yer alan türbe bakıma ve ilgiye muhtaç durumda.

Lübnanlı Tarih Araştırmacısı Ömer Rahha, türbeye sahip çıkılmadığından yakınıyor. Rahha, tarihi eserleri koruması gereken vakfın ve diyanet işlerinin görevini yerine getirmediğini öne sürerek, "Bütün Lübnan'da biliniyor ki burası valinin makamıdır. Her bayram gelip ziyaret ederiz. Bu bizim tarihimiz ve bunla gurur duyuyoruz. Birilerinin bu türbeye sahip çıkması lazım. Biz Türkiye'nin sahip çıkmasını istiyoruz çünkü tarihimiz ortak. Görüyorsunuz bakıma muhtaç halde kalmış." diye konuştu. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 21 °C
İzmir
12 / 20 °C
Antalya
10 / 24 °C
Adana
15 / 27 °C
Konya
6 / 20 °C