İstanbul 15°C
13 Aralık 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Binlerce yöresel ürününden sadece 172si tescilli
19 Eylül 2013 Perşembe 16:18

Binlerce yöresel ürününden sadece 172'si tescilli

Türkiye’nin gerçek zenginliği olan binlerce yerel ve geleneksel üründen sadece 172'si coğrafi işaret olarak tescillendi.

Türkiye’nin gerçek zenginliği olan binlerce yerel ve geleneksel üründen sadece 172'si coğrafi işaret olarak tescillendi. 230 yöresel ürün için de Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) başvuru yapıldı. Türkiye'den Avrupa Komisyonu'na 4 coğrafi işaret için başvuru yapılmış durumda. Bu başvurulardan biri olan Antep baklavası geçtiğimiz günlerde AB Komisyonu tarafından yayımlanarak tescil konusunda önemli bir aşamaya geldi. Bu başvurunun diğer coğrafi işaret sahibi şehirler açısından önemli bir motivasyon unsuru olması bekleniyor.
 


Antalya'da bu yıl 4'ncüsü düzenlenen Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı'nda Türkiye'nin yerel ve geleneksel ürünlerinin uluslararası pazarda hak ettiği yeri alamadığı ortaya konuldu. Yöresel ürünlerin son dört yıldır güçlü ve kararlı bir şekilde ülkenin gündemine taşınması açısından fuara önem veriliyor. Türkiye'nin sahip olduğu ürünlerin değer ve potansiyelini fark edilmesinde Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı'nın önemli bir misyon üstlendiğini belirten TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, "Her devir kendi geleneğini ve değerini üretmeye devam edecektir. Ancak bizim öncelikli sorumluluğumuz, tarihin belirli bir döneminde devraldığımız bu mirası ve değerleri geleceğe sağlam bir şekilde taşımak olmalıdır." dedi.Ülkedeki sınai mülkiyet haklarının tescil işlemlerini yürüten kamu kuruluşu olarak TPE'nin, yöresel ve geleneksel ürünleriin korunması ve hak ettikleri değerleri elde etmesi açısından önemli bir argümana sahip olduğunu ifade eden Asan, "Yöresel özellikli ürünlerimizin belirli bir bölgeden çıktığını ve sadece o bölgede bulunabilecek karakteristik özellikler taşıdığını gösteren birer araç olan coğrafi işaretler, esasında bu yönüyle yöresel ürünlerimizin kimlik belgesi olarak da görülebilir. Coğrafi işaret tesciliyle, coğrafi ürünlerin 'gerçek üreticileri' tarafından kullanımına izin verilmektedir. Tüketiciler açısından olaya baktığımızda ise coğrafi işaret korumasının, yöresel ürünlerle ilgili gerekli standartların ve dolayısıyla beklenen kalitenin sağlanması ve bu kalitenin sürdürülebilirliğinin garanti altına alınması işlevi bulunmaktadır." diye konuştu.

 

Asan, coğrafi işaretin, üreticiye bakan bir yönü olduğu gibi, tüketiciyi de ilgilendiren boyutu olduğunu, bu bakımdan geniş halk kitlelerinin bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu belirtti. TPE, yöresel ürünlerin tanıtımında coğrafi işaret odaklı ve kamuoyunun genelini hedef alan strateji yürütülecek.
 


Türkiye'de 172 adet tescilli coğrafi işaret bulunuyor. Benzer şekilde 230 civarında coğrafi işaret başvurusuyla ilgili işlemler devam ediyor. Diğer yandan Avrupa Komisyonu'na 4 coğrafi işaret için başvuru yapılmış durumda. Bu başvurulardan biri olan Antep baklavası geçtiğimiz günlerde AB Komisyonu tarafından yayımlanarak tescil konusunda önemli bir aşamaya geldi. Bu başvuru diğer coğrafi işaret sahibi şehirler açısından da önemli bir motivasyon unsuru olarak görülüyor. TPE, uluslararası tescil konusunda tüm şehirlerin yerel birimlerine her türlü teknik desteği vereceğini açıkladı.
 


Öte yandan, TPE'nin coğrafi işaretlerin korumasıyla ilgili TBMM'ye sunulan ve geçtiğimiz haziran ayında gündeme alınan kanun tasarısında sınai mülkiyet haklarının tüm bileşenlerine yönelik düzenlemelere yer veriliyor.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» MİLGEM 'de geri sayım başladı» Küresel piyasalar Fed kararlarına odaklandı» ECB yılın son toplantısını yapıyor» İstihdam Şurası ilk kez toplanacak» Erdoğan: 'Kudüs kararının hiçbir hükmü olamaz'» Moody's'ten 2018 için karamsar tahmin» Kudüs'ün akıbeti bugün belli olacak!» Maaşlar Bitcoin ile ödenecek!» FETÖ'nün asker imamlarına operasyon» Firari FETÖ'cü : ''FBI bana 50 bin dolar verdi'» Milli Tren için mühendis aranıyor!» ‘Kimyasal arıtmada öncüyüz’» Bozdağ: Kimse 'Siz İsrail'le yan yana geliyorsunuz' diyemez» Polisle çatışan sanık yarbay ByLock'cu çıktı» Keşmir sorununda Türkiye'ye arabuluculuk çağrısı» Erdoğan, Abbas ile görüştü» Kudüs'ün Filistin'in başkenti olarak tanınmasına teşvik etmeliyiz» Üsküdar-Ümraniye metrosu açılıyor» Doğu Anadolu Gözlemevi kızılötesini de 'görecek'» AB Liderler Zirvesi'nin gündemi belli oldu» İbrahim Çağlar son yolculuğuna uğurlandı» Aliyev İİT Zirvesi için İstanbul'da» Bilecik: "Lamı cimi yok, alkışlanacak başarı"» 22 bin 987 polis meslekten ihraç edildi» YÖK ve üniversitelerden 'Kudüs' açıklaması» "Rusya'nın çekilecek havası gerçekçi değil"» Kuvet'te Türkiye atağı» Bir filmle 53 şehir dolaştı» Türkiye 15 yılda önemli bir dirayet ortaya koydu» LC Waikiki yeni yılda 150 mağaza açacak» Yargıtay, kredi masrafında hükmü verdi!» Avro Bölgesi’nde ekonomik güven azaldı» Özel uçaklar istihdama katkı sunuyor» Ekonomistler TCMB'den faiz artışı bekliyor» "TMO 80 bin üreticiden fındık aldı"» 'Avrupalı turistlerin tercihi yeniden Türkiye'» Türkiye'den bal ihracatı» Arakan’dan Suriye’ye “Hiçbir Çocuk Üşümesin!”» Erdoğan: "Faiz baskısı boş bir caba"» Elektrikli otomobilden bir milyonluk istihdam» FETÖ şirketlerini el konulmadan temizlemiş!» AK Parti'de kongre süreci hızlanıyor» Türkiye'ye gelen turist sayısı artacak» ABD'nin silahları Türkiye'ye yöneliyor» Leblebi tozundan ekmek üretildi» Kadın girişimciden CERN'e 'koruma kalkanı'» 'Otomotiv aşkını' teknik lise açarak taçlandırdı» İnternet reklamlarında sahteciliğe önlem» Yarım asırdır ahşaba şekil veriyor» FETÖ'nün '668 bebek' yalanı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
İzmir
7 / 18 °C
Antalya
8 / 22 °C
Adana
7 / 23 °C
Konya
-2 / 13 °C