İstanbul 23°C
25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Binlerce yöresel ürününden sadece 172si tescilli
19 Eylül 2013 Perşembe 16:18

Binlerce yöresel ürününden sadece 172'si tescilli

Türkiye’nin gerçek zenginliği olan binlerce yerel ve geleneksel üründen sadece 172'si coğrafi işaret olarak tescillendi.

Türkiye’nin gerçek zenginliği olan binlerce yerel ve geleneksel üründen sadece 172'si coğrafi işaret olarak tescillendi. 230 yöresel ürün için de Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) başvuru yapıldı. Türkiye'den Avrupa Komisyonu'na 4 coğrafi işaret için başvuru yapılmış durumda. Bu başvurulardan biri olan Antep baklavası geçtiğimiz günlerde AB Komisyonu tarafından yayımlanarak tescil konusunda önemli bir aşamaya geldi. Bu başvurunun diğer coğrafi işaret sahibi şehirler açısından önemli bir motivasyon unsuru olması bekleniyor.
 


Antalya'da bu yıl 4'ncüsü düzenlenen Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı'nda Türkiye'nin yerel ve geleneksel ürünlerinin uluslararası pazarda hak ettiği yeri alamadığı ortaya konuldu. Yöresel ürünlerin son dört yıldır güçlü ve kararlı bir şekilde ülkenin gündemine taşınması açısından fuara önem veriliyor. Türkiye'nin sahip olduğu ürünlerin değer ve potansiyelini fark edilmesinde Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı'nın önemli bir misyon üstlendiğini belirten TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, "Her devir kendi geleneğini ve değerini üretmeye devam edecektir. Ancak bizim öncelikli sorumluluğumuz, tarihin belirli bir döneminde devraldığımız bu mirası ve değerleri geleceğe sağlam bir şekilde taşımak olmalıdır." dedi.Ülkedeki sınai mülkiyet haklarının tescil işlemlerini yürüten kamu kuruluşu olarak TPE'nin, yöresel ve geleneksel ürünleriin korunması ve hak ettikleri değerleri elde etmesi açısından önemli bir argümana sahip olduğunu ifade eden Asan, "Yöresel özellikli ürünlerimizin belirli bir bölgeden çıktığını ve sadece o bölgede bulunabilecek karakteristik özellikler taşıdığını gösteren birer araç olan coğrafi işaretler, esasında bu yönüyle yöresel ürünlerimizin kimlik belgesi olarak da görülebilir. Coğrafi işaret tesciliyle, coğrafi ürünlerin 'gerçek üreticileri' tarafından kullanımına izin verilmektedir. Tüketiciler açısından olaya baktığımızda ise coğrafi işaret korumasının, yöresel ürünlerle ilgili gerekli standartların ve dolayısıyla beklenen kalitenin sağlanması ve bu kalitenin sürdürülebilirliğinin garanti altına alınması işlevi bulunmaktadır." diye konuştu.

 

Asan, coğrafi işaretin, üreticiye bakan bir yönü olduğu gibi, tüketiciyi de ilgilendiren boyutu olduğunu, bu bakımdan geniş halk kitlelerinin bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu belirtti. TPE, yöresel ürünlerin tanıtımında coğrafi işaret odaklı ve kamuoyunun genelini hedef alan strateji yürütülecek.
 


Türkiye'de 172 adet tescilli coğrafi işaret bulunuyor. Benzer şekilde 230 civarında coğrafi işaret başvurusuyla ilgili işlemler devam ediyor. Diğer yandan Avrupa Komisyonu'na 4 coğrafi işaret için başvuru yapılmış durumda. Bu başvurulardan biri olan Antep baklavası geçtiğimiz günlerde AB Komisyonu tarafından yayımlanarak tescil konusunda önemli bir aşamaya geldi. Bu başvuru diğer coğrafi işaret sahibi şehirler açısından da önemli bir motivasyon unsuru olarak görülüyor. TPE, uluslararası tescil konusunda tüm şehirlerin yerel birimlerine her türlü teknik desteği vereceğini açıkladı.
 


Öte yandan, TPE'nin coğrafi işaretlerin korumasıyla ilgili TBMM'ye sunulan ve geçtiğimiz haziran ayında gündeme alınan kanun tasarısında sınai mülkiyet haklarının tüm bileşenlerine yönelik düzenlemelere yer veriliyor.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 27 °C
İzmir
13 / 29 °C
Antalya
20 / 30 °C
Adana
19 / 33 °C
Konya
14 / 27 °C